EKA nädalakiri #124

Eesti Kunstiakadeemia uus hoone pälvis Põhja-Tallinna Jalgratturite sõbra auhinna

Põhja-Tallinna linnaosa tunnustab EKAt jalgratta sõbralikuks olemise eest. Pilt: Aleksandr Gužov

8. novembril andis Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid EKA rektorile Mart Kalmule üle Põhja-Tallinna Jalgratturite sõbra auhinna. Konkurss toimus sel aastal esmakordselt ning linnaosa elanikelt laekunud ettepanekuid kaalus põhjalikult linnaosavalitsuse spetsialistidest koosnev žürii, hinnates „Jalgratturite sõber 2018“ tiitlit vääriliseks just Eesti Kunstiakadeemia. EKA uue hoone ümber paigaldatud jalgrattaparklates on kokku 168 parkimiskohta, sealhulgas 20 hoovis katuse all. Jalgratturitele kasutamiseks paigaldati õhupump, samuti on ümber maja tehtud laiad kõnniteed ja mugavad madaldatud äärekividega mahasõidud.

Vilistlaspäev juhatas EKA uude ajastusse

Uus ühine maja pakub enneolematuid võimalusi õppeks ja innustab ülikooli arenema sisuliselt. Foto: Madli Ehasalu

Reedel, 9. novembril, toimus EKA vilistlaspäev “EKA uus ajastu”. Koos arutati uute õppekava suundade üle ja kõneleti värvikatest lugudest, mis vilistlasi peale ülikooli tööelus tervitasid. Vilistlaspäeva eesmärgiks oli saada meie erialade professionaalidelt EKA uutele suundade kohta tagasisidet.

Loe veel

Infotund: EKAs valminud teostega "kauplemine" turul

Infotund EKAs valminud teostega "kauplemine" turul leiab aset 28. novembril kell 14.30–16.00 ruumis A202.

Infotunni raames käsitletakse arutelu vormis järgnevaid küsimusi: kes on õppeprotsessis valminud teoste autoriteks EKAs; millised on autoriõigused; kuidas jaotuvad autorite varalised õigused tudengite, õppejõudude ja EKA vahel; missugused on võimalikud autoriõigustega seotud kokkulepped koostöölepingutes, et vältida hilisemaid vaidlusi ja varalisi kahjusid. Infotundi korraldab EKA teadus- ja arendusosakond.

Loe veel

EKAlastele soodustused Balti Jaama Turul

EKA üliõpilasesindus on võidelnud EKA tudengitele ja töötajatele välja hulgaliselt soodustusi ja eripakkumisi naabruses asuval Balti Jaama Turul! Eripakkumised on kehtivad ainult EKA üliõpilaspileti/ISIC kaardi või personalikaardi esitamisel.

Balti Jaama Turu soodustused
Muud soodustused

Avatud loengud, seminarid ja konverentsid

Arhitektuuriteaduskonna avatud loeng: Caroline Voet

Roosenbergi klooster Waasmunsteris, Belgias. Foto: Jeroen Verrecht

Neljapäeval, 15. novembril algusega kell 18.00 esineb Eesti Kunstiakadeemia suures saalis Leuveni katoliikliku ülikooli (Belgia) arhitektuuriprofessor ja Antwerpenis tegutseva arhitektuuripraksise Voet en De Brabandere kaasasutaja Caroline Voet.

Voet keskendub oma töös hoonete algse funktsiooni taastamisele, kultuurihoonete, avalike asutuste interjööride ja mööbli projekteerimisele ning stsenograafiale. Voet tuleb Tallinnasse esinema EKA arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sarja raames. Loengud toimuvad neljapäeviti iga kahe nädala tagant, on inglise keeles ning kõikidele huvilistele tasuta.

Loe veel

Disainiteaduskonna avatud loeng: ehtekunstnik Jiro Kamata

Jiro Kamata_Kaelaehe: Bi 7, 2014 / hõbe, dikromaatne peegel

13. novembril kell 18.00 toimub EKA ehte- ja sepakunsti eriala kullassepatöökojas (ruum B504) ehtekunstnik Jiro Kamata avatud loeng.

Kamata on Jaapanis sündinud, kuid hetkel Münchenis elav ja töötav ehtekunstnik, kelle ehted on kütkestavad perfektsuse ja meisterliku teostuse poolest ning samas värsked ja jõulised kui ka delikaatsed ja poeetilised. 12.–16. novembril viib Jiro Kamata läbi ka meistriklassi “Mirror, mirror on the wall…” EKA ehtekunsti eriala magistrantidele.

Loe veel

SkulpaKuu festivali paneelarutelu „Kui kõik on installatsioon, siis mis on installatsioon?”

Täna, 13. novembril kell 18.00 toimub SkulpaKuu festivali raames paneelarutelu teemal „Kui kõik on installatsioon, siis mis on installatsioon?”. Teema üle on arutlema kutsutud Kirke Kangro, Indrek Köster ja Sten Saarits. Vestlust modereerib Taavi Talve.

Installatsioon on kunstiliik, mis tegeleb ruumiga. Kaasaegses kunstis leitakse tihti teoseid analüüsides, et tegemist on installatiivsete teostega. Tekib aga küsimus, et kui kõik on määratletav installatsioonina, siis kuidas tuleks defineerida installatiivsust? Vestlusringis küsitakse, kuidas õpetada kaasajal installatsiooni kui distsipliini.

Sündmus Facebookis

Algab taas EKA hea õpetamise seminaride hooaeg!

EKA hea õpetamise seminaride sarja eesmärk on kokku tuua EKA erinevate osakondade inimesed selleks, et paremini mõista, mis toimub õpetamise vallas. Head tagasisidet saanud sari jätkub ka sel aastal. Sarja koostamisel on lähtutud EKA sõnastatud väärtusest, millest peamiseks on õpiõnn, nii üliõpilase kui õppejõu vaatest.

Esimene seminar “Õppejõu hääl" toimub neljapäeval, 29. novembril kl 12.45–17.00 ruumis B205 (vabade kunstide monumentaalstuudio).

Vaata kava

Teadustöö

KVI teadur Johannes Saar kaitses doktoriväitekirja

KVI teadur Johannes Saar kaitses 8. novembril Tartu Ülikoolis doktoriväitekirja „Hegemooniadiskursused eesti kultuuris. Eesti Kunstimuuseumi pressikommunikatsioon 2006–2015“. Doktoritöö juhendajad olid prof Veronika Kalmus (Tartu Ülikool) ning prof Marek Tamm (Tallinna Ülikool), oponentideks filosoofiadoktor Margaret Tali (Amsterdami Ülikool) ning emeriitprofessor Rein Veidemann (Tallinna Ülikool). Johannes Saar on teadur Mart Kalmu juhitavas riiklikus uurimisteemas “Eksperimentaalsed praktikad ja teooriad 20. ja 21. sajandi Eesti visuaal- ja ruumikultuuris”.

Link doktoritööle

Sofia Halliku isikunäituse “Tangibility Matters” eelretsenseerimine

Reedel, 16. novembril 2018. a kell 14.00 toimub ARSi projektiruumis (Pärnu mnt 154, Tallinn) kunsti ja disaini eriala doktorandi Sofia Hallik’u doktoritöö loomingulise osa juurde kuuluva isikunäituse “Tangibility Matters” eelretsenseerimine. Näitus on avatud 15.11.2018 kell 12-18 ning 16.11.2018 kell 12-20. Doktoritöö juhendajad on prof Kadri Mälk ja dr Jaak Tomberg.

Loe veel

Tunnustus

Sander Joone magistrifilm “Sounds Good” sai rahvusvahelisel tudengifilmide festivalil “Prime the Animation” žürii eriauhinna

Sander Joone magistrifilm “Sounds Good” (2018) võitis Hispaanias Valencias toimunud rahvusvahelisel tudengifilmide festivalil Prime the Animation žürii eriauhinna. Sander Joon on lõpetanud EKA animatsiooni osakonna. Tema õpingute jooksul valminud animatsioonid on saavutanud rahvusvahelistel festivalidel märkimisväärse edu. “Velodrool” (2015) ja “Moulinet” (2017) on võitnud festivalidel juba mitmeid olulisi auhindu. Palju õnne!

Treiler
Vaata veel

Näitused

EKA Galeriis avatakse näitus “80 aastat sisearhitektuuri õpet”

Juta Lember. Diplomitöö. 3-toalise maaelamu mööbel ja sisekujundus. 1968. (EKA digiteek)

Teisipäeval, 20. novembril kell 18.00 avatakse EKA Galeriis Eesti Sisearhitektide Liidu näitus “80 aastat sisearhitektuuri õpet”. Karin Pauluse kureeritud väljapanek tutvustab Eestis kaheksa aastakümne jooksul pakutud sisearhitektuuri õpet. Kaadris on üliõpilaste põnevamad projektid ja kavandatud mööblitükid, osakonna õppejõud ning haridusteed palistanud akadeemilised sündmused ja lustlikumad ettevõtmised.

Loe veel
Sündmus Facebookis

Ingel Vaikla isikunäitus “Sinust on saanud see ruum” EKKMis

16. novembril avatakse EKKMis EKA fotograafia osakonna vilistlase Ingel Vaikla isikunäitus “Sinust on saanud see ruum”. Näitus lähtub ideest saada osaks meid ümbritsevast arhitektuurist kui ka seda enda kohalolu ja kogemustega elustada. Näitusel laotuvad ruumiliselt lahti kaks uut videoteost, mille arhitektuursed lahendused on loodud koostöös arhitektide Laura Linsi ja Roland Reemaaga. Näitus jääb avatuks 16. detsembrini.

Sündmus Facebookis

Mart Vainre isikunäitus "Eneseküllased pildid" Hobusepea Galeriis

7. kuni 26. novembrini 2018 on Hobusepea Galeriis avatud EKA maali ja uusmeedia eriala vilistlase Mart Vainre isikunäitus "Eneseküllased pildid”. Mart Vainre teosed on enamasti vahendatud kaamera või pilditöötlusvahendite poolt, kuid on peaaegu alati materialiseerunud maalikunsti tehnikas. Kunstniku sõnul on käesoleva näituse teosed kui „kajakambrid“, mis tsiteerivad eneses peituvaid algallikaid. Juhuslikku värvilaiku, primitiivset autoportreed ja rikkalikku pintslitõmmet taaskasutab ning suurendab Vainre selleks, et uurida nende koostist ja kuidas need tehtud on. Olulisem küsimusest „mis?“ näib olevat küsimus „kuidas?“.

Sündmus Facebookis

Mari Volensi isikunäitus „Vaikne pöörd” Draakoni galeriis

9. novembrist kuni 23. novembrini 2018 on Draakoni galeriis avatud EKA fotograafia osakonna vilistlase Mari Volensi isikunäitus „Vaikne pöörd”. Tegu on kogu galeriiruumi hõlmava installatsiooniga. Terviku loomiseks kasutab kunstnik nii heli, valgust ja värvi, kui ka liikuvaid objekte. Ometi on meediumite küllusest hoolimata tulemuseks hillitsetud seisundisse juhatav ruum. Kunstniku sõnul on teos liigsest välisest stimulatsioonist ja vajadusest selle eest varjuda. Sisemisest lülitusest endaga olemise ja teisega hakkama saamise vahel. Hetkest, kui sa istud üksi pimedas toas, vaadates välja, ning siis tule süttides ise teistele nähtavaks muutud. Vajadusest end kaitsta ja võimalusest usaldada. See on piir sisemise mõtte- ja kujutlusmaailma ning välise keskkonna vahel.

Sündmus Facebookis

Toonnoot EKA-s / Vambola Krigul, Ülle Marks

19. novembril kell 17.00-18.00 toimub EKA aulas (A101) ainulaadne sündmus, kus korraga astuvad kuulajate-vaatajate ette muusik Vambola Krigul ja kunstnik Ülle Marks. Toonnoot ei ole kontsert ega näitus – see on kahe kunstiliigi kohtumine, kus jooned tahavad saada kuuldavaks ja helid nähtavaks. Siin ja praegu. Kel silmad – see kuulgu, kel kõrvad – see nähku. Toonnoot kontsert on üks osa ERSO eriprojektist “100 kontserti Eestile”: https://100kontserti.erso.ee.

Sündmus Facebookis

Trükimust

Rektor Mart Kalmult ilmus raamat "Eesti arhitektuuri 100 aastat”

9. novembril esitleti Eesti Arhitektuurimuuseumis Mart Kalmu uut raamatut "Eesti arhitektuuri 100 aastat”, mis kuulub ka EV100 raamatusarja.

Eesti 100 aastat paistavad kõige ausamalt välja arhitektuuri kaudu, mida näeme ja kogeme enda ümber igapäevaselt. Olgu see tõsine riigikoguhoone või rõõmus Tallinna laululava, päikeselõõsas Pärnu rannahoone „seenˮ või moodsalt monumentaalne ERM Tartus – ise oleme need endale ehitanud. Ehkki tühjalt lagunevad talud, Kirde-Eesti kaevandused, kolhoosikeskused või keldripoed võivad tunduda nii mõttetud, pole neid kunagi paha pärast ehitatud. Aeg ja olud on püstitanud erinevaid ehitusülesandeid, mille tagamaid ja lahendusviise püüab käesolev raamat avada.

Nädalakirja koostas
Madli Ehasalu Turundusspetsialist
madli.ehasalu@artun.ee
+372 6267 111

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram