Cześć!
Przyznaję, że temat nieco na wyrost sugeruje działanie związane z kwasem foliowym, ale zwraca uwagę na coś, co już wiemy i o czym się wiele nie mówi.
Większość suplementów ciążowych, przedciążowych i duża część suplementów z myo-inozytolem zawiera kwas foliowy (np. kwas pteroilomonoglutaminowy). Kwas czyli formę syntetyczną, nieobecną w naturze.
Naturalnie, w produktach spożywczych występują foliany (grupa związków zawierających kwas pterynowy i L-glutaminian), czyli nieco inna forma chemiczna tego związku. Lepiej przyswajalna, ale też o wiele mniej trwała i stabilna w stosunku do kwasu foliowego.
KWAS FOLIOWY CIĘ TRUJE!
Informację o podobnym brzmieniu znalazłam dziś na jednym z instagramowych kont.
To nieprawda, dużo za dużo na wyrost. Gdyby kwas foliowy był trucizną, nie uratowałby tylu ciąż i po prostu byłby zakazany w ciąży.
JEDNAK:
Kwas foliowy musi przejść różne ścieżki przemiany, żeby stać się aktywną, działającą formą. Nigdy całość nie zostaje "przekonwertowana" w aktywną formą.
Co się dzieje, czy w naszej krwi krąży duża ilość niezmetabolizowanego kwasu foliowego, który może:
- maskować niedobory witaminy B12 (jeżeli one występują)
- zwiększać ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory (u osób z niektórymi mutacjami genetycznymi), - przy bardzo dużych dawkach
- negatywnie wpływać na zdrowie dziecka -
Ponadto kwas ten konkuruje z aktywnymi formami kwasu foliowego (folianami) o miejsce w receptorach.
Wybierz inną formę
Dlatego ja od pewnego czasu sugeruję moim pacjentom suplementację folianów zamiast kwasu foliowego. Formy folianów to np.
- L-metylofolian - L- metylofolian wapnia
lub inna dobrze przyswajalna forma, która się nie kumuluje: kwas folinowy.
Innym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów będących połączeniem kwasu foliowego i folianu. To rozwiązanie pomiędzy.
Ważne jest także, a może nawet ważniejsze aby nie przedawkować kwasu foliowego, o tym pisałam w ebooku Dieta dla płodności, dostępnym w naszym sklepie. A o to nietrudno, jeżeli np. bierzemy kilka suplementów, które zawierają różne formy kwasu foliowego, szczególnie pod różnymi nazwami (np. witamina B9 = kwas foliowy)
Źródła:
Wien, Tale Norbye et al. “Cancer risk with folic acid supplements: a systematic review and meta-analysis.” BMJ open vol. 2,1 e000653. 12 Jan. 2012, doi:10.1136/bmjopen-2011-000653
Patel, K. R., & Sobczyńska-Malefora, A. (2016). The adverse effects of an excessive folic acid intake. European Journal of Clinical Nutrition, 71(2), 159–163.
PS: Jeszcze ważna przypominajka! Badanie stężenie kwasu foliowego we krwi należy do tych, które odradzam, pokazuje ono stężenie kwasu we krwi, a nie tkankach, co jest bardziej istotne.
|