view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Kampania wizerunkowa zawodu FARMACEUTY
mgr.farm

To kampania, której farmaceuci potrzebują jak nigdy dotąd

Dlaczego Naczelna Izba Aptekarska zdecydowała się na realizację kampanii wizerunkowej zawodu farmaceuty „Po pierwsze farmaceuta” z Fundacją Aflofarm? Między innymi o tym Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – opowiada w wywiadzie w najnowszym numerze magazynu MGR.FARM…

Czy w ponad 25-letniej historii samorządu aptekarskiego była do tej pory kiedykolwiek zorganizowana tego typu kampania?

To jest naprawdę zaskakujące, ale odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”. Środowisko farmaceutów lokalnie prowadziło wiele cennych inicjatyw promujących zawód, za co należą się im podziękowania. Jednak nigdy nie powstała jedna, spójna wizja. Zamiast tego byliśmy świadkami wielu burzliwych dyskusji, podczas których przedstawiano koncepcje wzajemnie się wykluczające. Jaki był efekt tych działań? Żaden, straciliśmy tylko cenny czas. A powiedzmy sobie szczerze – nie stać nas na to, aby zmarnować kolejne ćwierć wieku na bezproduktywne dyskusje. Teraz stoimy przed ogromną szansą, żeby to zmienić, dlatego namawiam wszystkich, aby spojrzeli na tę kampanię z życzliwością i pozytywnym nastawieniem.

Jakie cele stawia naczelna izba aptekarska przed tą kampanią?

W kampanii „Po pierwsze farmaceuta” skupiamy się na promocji zawodu i katalogu usług świadczonych pacjentom przez farmaceutów – profesjonalistów udzielających dziennie nawet dwóch milionów porad. Korzystają z nich pacjenci, którzy każdego dnia odwiedzają apteki będące najłatwiej dostępnym elementem systemu ochrony zdrowia, co ważne bez konieczności wcześniejszego umawiania terminu wizyty. Niestety, niewiele osób wie, czego konkretnie – poza sprzedażą leku – może oczekiwać od swojego farmaceuty. Chcemy to zmienić, ukazując szerokie spektrum tych możliwości. Pamiętajmy, że prędzej czy później każdy staje się pacjentem. Nam zależy na tym, aby był pacjentem dobrze poinformowanym. Celem kampanii jest również promowanie idei wprowadzenia w naszym kraju opieki farmaceutycznej, będącej standardem funkcjonowania wielu europejskich aptek.

Dlaczego Naczelna Izba Aptekarska zdecydowała się na organizację kampanii wizerunkowej właśnie z Fundacją Aflofarm? Jakie argumenty okazały się decydujące?

Od pewnego czasu szukaliśmy silnego partnera, z którym moglibyśmy wspólnie przeprowadzić taką kampanię. Zgodnie z założeniami chcieliśmy, aby był to duży ogólnopolski projekt promujący zawód farmaceuty. Podczas rozmów okazało się, że cele, jakie sobie wyznaczyliśmy, są spójne z celami stawianymi przez Fundację Aflofarm. Jednym z nich jest pokazanie farmaceutów jako profesjonalistów, świadczących usługi na rzecz pacjentów oraz ukazanie szerokiego spektrum zadań i wyzwań stojących przed nimi każdego dnia.

Czy nie obawia się pani, że taki dobór partnera kampanii wzbudzi kontrowersje w środowisku farmaceutów?

Każdy partner w jakikolwiek sposób związany z przemysłem farmaceutycznym może budzić kontrowersje. Obu stronom zależy jednak na tym samym: chcemy zwrócić uwagę pacjentów na to, że farmaceuta jest kimś więcej niż sprzedawcą. To zupełnie normalne. Zdaniem wielu specjalistów dobra kampania powinna budzić emocje, a nawet kontrowersje. Jeszcze przed podjęciem oficjalnej współpracy z naszym partnerem przeanalizowaliśmy wszystkie głosy za i przeciw. Nasza decyzja jest więc przemyślana. Podjęliśmy ją na podstawie racjonalnych argumentów, wyraźnie oddzielając emocje, zakładając, że przeważnie nie są dobrym doradcą. Na projekt nie patrzymy dziś przez pryzmat zagrożenia, lecz szansy na promocję naszego zawodu – szansy, której w tak dużej skali do tej pory nie mieliśmy. Oczywiście zawsze ktoś może postawić pytanie – dlaczego właśnie Fundacja Aflofarm? Odpowiem wprost: chcemy pracować z każdym, komu, podobnie jak nam, zależy na promocji zawodu farmaceuty. Dogłębnie przyjrzeliśmy się zarówno działalności statutowej samej Fundacji, jak i realizowanym przez nią projektom. Doświadczenie naszego partnera w połączeniu z naszym know-how pozwala wierzyć, że razem możemy stworzyć wyjątkową kampanię, która pozwoli spojrzeć na zawód farmaceuty z szerszej perspektywy – nie tylko jako sprzedawcy leków, lecz przede wszystkim jako profesjonalisty świadczącego usługi zdrowotne na rzecz pacjentów.

Oczywiście byłabym naiwna w swojej ocenie, gdybym powiedziała, że nie spodziewam się niezadowolenia czy wręcz negatywnych reakcji ze strony pewnych grup zalewających internetowe fora dyskusyjne. Czy należy się nimi przejmować? Chyba najlepiej obrazują to słowa Arystotelesa, który swego czasu powiedział: „Jeżeli chcesz uniknąć krytyki – nic nie mów, nic nie rób, bądź nikim”. Osobiście uważam, że każda opinia, nawet krytyczna, jest ważna, jednak, pod warunkiem że zawiera konstruktywne propozycje i wnioski. Cały wywiad dostępny jest w Magazynie mgr.farm.

O kampanii „Po pierwsze farmaceuta”
Kampania edukacyjna „Po pierwsze farmaceuta”, prowadzona wspólnie przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm, ma za zadanie wzmocnić i poprawić wizerunek zawodu farmaceuty w Polsce. Farmaceuci to profesjonalny, wykwalifikowany personel, który dziennie udziela 2 mln porad. Pacjenci mogą skorzystać z profesjonalnych usług blisko 27 tys. aptekarzy pracujących w ok. 14 tys. aptek. Apteki to najłatwiej dostępny element systemu ochrony zdrowia bez konieczności wcześniejszego umawiania terminu wizyty. Mogą być pierwszym miejscem, do którego pacjenci udają się po poradę.
Kampania będzie realizowana przy użyciu różnorodnych środków i kanałów komunikacji. W jej ramach planowana jest emisja spotu promującego zawód farmaceuty oraz dodatkowych spotów edukacyjnych, a także szereg innych działań promocyjnych, zarówno off- jak i online. Zachęcamy do śledzenia kampanii na Facebooku (facebook.com/popierwszefarmaceuta) oraz na stronie internetowej: www.popierwszefarmaceuta.pl.

Aktualności
nia.org.pl

Stare druki recept ważne jeszcze przez 1 rok

Naczelna Izba Aptekarska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia, w § 19 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept wyrazy „12 miesięcy” zastąpiono wyrazami „24 miesiące”.

Powyższe oznacza, że dopuszcza się stosowanie tzw. „starych druków recept” przez okres 24 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept z dnia 13 kwietnia 2018 r.

Stare druki recept mogą więc być stosowane do dnia 18 kwietnia 2020 r.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept do pobrania na stronie www.nia.org.pl

rp.pl
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty już po uzgodnieniach wewnętrznych

Opieka farmaceutyczna pozwoli zaoszczędzić setki milionów złotych i skrócić kolejki do lekarza. Wprowadzająca ją ustawa lada chwila ma trafić do konsultacji społecznych.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", projekt ustawy o zawodzie farmaceuty jest już po uzgodnieniach wewnętrznych. Resort zdrowia zdecydował się utrzymać zapisy o opiece farmaceutycznej, które znalazły się w dokumencie tworzonym przy udziale środowiska. Zakłada on m.in. dokonywanie przez farmaceutę tzw. przeglądu leków przyjmowanych przez pacjenta. Mają w tym pomóc internetowe konto pacjenta (IKP) oraz e-recepta, która w przyszłym roku ma całkowicie zastąpić te papierowe. – Nawet co ósmy pacjent ląduje w szpitalu przez niewłaściwe przyjmowanie leków. Dlatego przegląd leków robiony przez farmaceutę w aptece może zapobiec wielu hospitalizacjom, a nawet zgonom i oszczędzić dla systemu setki milionów złotych dziś wydawanych na leczenie powikłań – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA). – W Finlandii, gdzie mieszka zaledwie 5,5 mln ludzi i jest 800 aptek, opieka farmaceutyczna pozwala zaoszczędzić miliony euro. W naszym kraju to także pomoc dla lekarza udzielona przez farmaceutę i zmniejszenie kolejek do specjalistów – dodaje farmaceuta. Czytaj dalej na www.rp.pl

nia.org.pl
IV część wytycznych dot. ZSMOPL – przesyłanie komunikatów obrotu i stanów – analiza korekt

Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi wytycznymi (cz. IV) dotyczącymi korekt komunikatów.

Dokument został podpisany przez Pana Ministra Macieja Miłkowskiego oraz Pana Ministra Pawła Piotrowskiego.

Celem dokumentu jest przedstawienie wytycznych w zakresie przesyłania korekt komunikatów obrotu i stanów.

Dokument można pobrać lub przeczytać na stronie www.nia.org.pl

rynekaptek.pl

Projekt: ułatwienia w ustalaniu poziomu refundacji, wydłużenie ważności e-recepty

Na stronie RCL opublikowano projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia. W projekcie zaproponowano wydłużenie okresu na realizację e-recept, jak też wprowadzono uproszczenia dotyczące ordynacji leków.

Dla uproszczenia zakresu danych na receptach, na których co najmniej jeden lek podlega refundacji, proponuje się również uchylenie pkt 2 w art. 96a ust. 8 Prawa farmaceutycznego obejmującego identyfikator oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ponadto projekt ustawy określa także:

• wprowadzenie nowych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz wygaszania Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP); 
• możliwość bezpłatnego zaopatrzenia w produkty lecznicze pacjentów w wieku 75+ również na podstawie recept wystawionych w postaci elektronicznej przez lekarzy specjalistów; 
• udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej oraz danych przetwarzanych w rejestrach medycznych; 
• rozszerzenie katalogu podmiotów pełniących funkcję punktów potwierdzających profil zaufany o podmioty wykonujące działalność leczniczą, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Źródło: www.rynekaptek.pl

rynekaptek.pl

Marek Tomków o nowych zapisach w projekcie ustawy

Próba rozwiązania wielu nierozwiązanych od lat tematów - tak skomentował na Twitterze Marek Tomków, wiceszef NRA, nowy projekt ustawy w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia.

Do konsultacji trafił projekt ustawy, który wprowadza ułatwienia w oznaczaniu poziomu refundacji leków na receptach, o co od dawna apelowało środowisko lekarskie. Zostanie m.in. także wydłużony czas na realizację e-recept.

Ukazanie się projektu ustawy skomentował na Twitterze Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

"Bardzo duży projekt. Zmienia dziewięć ustaw jednocześnie. Próba rozwiązania wielu nierozwiązanych od lat tematów. Wyjście poza schematy, uproszczenia. Naprawdę ciekawy materiał. Oczywiście, kilka rzeczy do poprawy, ale warto się nad nim mocno pochylić" - napisał.  Źródło: www.rynekaptek.pl

nia.org.pl

Ruszyła rekrutacja do III edycji Programu Staży dla farmaceutów w Hiszpanii

W bieżącym roku rekrutacja otwarta jest również dla farmaceutów nie posługujących się językiem hiszpańskim, a opłata uczestnika została pomniejszona o ponad 50% w stosunku do ubiegłych edycji.

Wszelkie informacje oraz dokumenty do pobrania dostępne są pod adresem:

www.nia.org.pl – MIĘDZYNARODOWY PROGRAM STAŻY ZAWODOWYCH DLA POLSKICH FARMACEUTÓW ORGANIZOWANY PRZEZ NACZELNĄ IZBĘ APTEKARSKĄ WE WSPÓŁPRACY Z SOCIEDAD ESPAÑOLA DE FARMACIA HOSPITALARIA

Rekrutacja potrwa do 08.05.2019.

Serdecznie zachęcamy do aplikowania oraz zapoznania się z dotychczasowym przebiegiem programu, który dostępny jest w zakładce „Staże dla farmaceutów w Hiszpanii” na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej.

nia.org.pl
Współpraca Samorządu Aptekarskiego z Wydziałem Lekarskim UKSW w ramach programu integracji profesji

Dnia 16. kwietnia b.r. w Naczelnej Izbie Aptekarskiej obyło się spotkanie prezes NRA Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej z prof. UKSW dr hab. Grażyną Gromadzką, która jest pełnomocnikiem Rektora UKSW do zorganizowania Collegium Medicum UKSW oraz dr. n. farm.  Piotrem Merksem – adiunktem Wydziału Medycznego CM UKSW. Podczas spotkania, którego tematem przede wszystkim był kierunek rozwoju kadry medycznej w Polsce, padła deklaracja współpracy obu stron.

Samorząd aptekarski będzie konsultantem w zakresie integracji obu zawodów – lekarzy i farmaceutów. W programie nauczania na kierunku lekarskim znaleźć się ma przedmiot, który swoim zakresem będzie obejmował współpracę wszystkich zawodów medycznych w ramach zespołów interdyscyplinarnych. Uczelnia zwróciła się do prezes NRA Elżbiety Piotrowskiej Rutkowskiej i samorządu aptekarskiego z prośbą o konsultacje w tym zakresie, a także z prośbą o wsparcie przy planowanym otwarciu Wydziału Farmacji na UKSW. Czytaj więcej na www.nia.org.pl

nia.org.pl
Produkty lecznicze, którym skrócono termin ważności pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych  Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) wydał decyzję w sprawie skrócenia terminu ważności pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktom leczniczym, których wykaz znajduje się w dokumencie poniżej. Niniejsze zestawienie przedstawia decyzje wydane w marcu 2019 r.

Decyzja i baza skróceń do pobrania

Żródło: nia.org.pl

proto.pl
„Po pierwsze farmaceuta”. Naczelna Izba Aptekarska i Fundacja Aflofarm ruszają z kampanią wizerunkową

Naczelna Izba Aptekarska i Fundacja Aflofarm w kwietniu 2019 roku wystartowały z kampanią wizerunkową „Po pierwsze farmaceuta”. Celem akcji jest poprawienie wizerunku zawodu farmaceuty w Polsce oraz zwrócenie uwagi Polaków na wykształcenie farmaceutów, którzy są przede wszystkim ekspertami w dziedzinie farmakologii i zdrowia, a nie tylko sprzedawcami.

„Chcemy pokazać polskim pacjentom, że mogą oczekiwać od nas czegoś więcej, że nasze kompetencje i uprawnienia nie sprowadzają się jedynie do wydawania leków” – informuje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Czytaj dalej na proto.pl

medexpress.pl
Ponad 90 proc. Polaków ufa farmaceutom

- Już dawno temu zauważyliśmy, że są podejmowane działania, które mają na celu osłabienie wizerunku farmaceuty. Choć ponad 90 proc. Polaków ufa farmaceutom, to nie wie, czego może od nich oczekiwać. Praca farmaceuty kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą leków. Celem Kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta” jest uzmysłowienie Polakom, jaka jest rola farmaceuty. Chcemy, aby nasi rodacy wiedzieli, że farmaceuta nie jest sprzedawcą, ale ekspertem od farmakoterapii i zdrowia. Dodam, że tylko 10 procent Polaków chodzi do apteki po poradę. Ponad 64 proc. Polaków wiedzę na temat leków zdobywa z internetu. Dążymy do tego, żeby pacjenci chcieli uzyskać od farmaceuty informacje dotyczące leków i porady w drobnych problemach leczniczych. Chcemy sprawować nadzór nad ich farmakoterapią - powiedziała Medexpressowi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Czytaj całość na www.medexpress.pl

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite