KUROPATWA Czy może być ptakiem Bożego Narodzenia?
SYMBOL POLSKIEJ WSI Warto zobaczyć Kuropatwy na obrazie Józefa Chełmońskiego. Przestawia zwarte stadko zmarzniętych ptaków na tle lodowego pustkowia. Artysta zawsze poszukiwał bliskości Przyrody, a Kuropotawy stworzył jako "wyraz miłości do rodzimego pejzażu, swojskości, poezji nizin i łąk." (Więcej na stronie Muzeum Narodowego)
SKROMNA I NIEDOCENIONA PIĘKNA I ROMANTYCZNA Pary zawiązują się pod koniec zimy i są ze sobą co najmniej do jesieni. Przytulają się, zaglądają sobie w oczy, wspólnie kąpią się w piasku, zajadają ziołami i tym, co znajdą w polu...
TOWARZYSKIE I BARDZO ZWIĄZANE ZE SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĄ
KSZTAŁT BOMBKI Tutaj zdecydowanie duży potencjał! Urocza, okrąglutka Kuropatwa wyglądałaby idealnie na świątecznej choince!
Pięknie wypada na tle zimy, przywodzi na myśl tradycyjną polską wieś i często przybiera kształt bombki. Zgłaszamy Kuropatwę na symbol Bożego Narodzenia!
- - -
Do 24 grudnia przesyłam Ci codziennie nasze nieobiektywne propozycje nowych świątecznych Bohaterów i Bohaterek!
- - -
Do naszej świątecznej zabawy dołączyły media społecznościowe. Zerknijcie jak tam przebiegają wybory Ptaka Bożego Narodzenia. INSTAGRAM na pTAK!
* Ciekawostki o Kuropatwie pożyczyłam, z książki Jacka Karczewskiego „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze.”, Wydawnictwo Poznańskie 2021. Grafika również z tejże książki, autorka: Agnieszka Ciszewska.
|