Can't see images? Click here...
Keep Calm and Carrion

eBulletin IAF duben 2020

Díky dobrovolným překladatelům je tento eBulletin dostupný také v dalších jazycích. Pokud byste se rádi podíleli na překladech, napište email na muehle@iaf.org. Jestliže se zde nevyskytuje váš jazyk, nahrajeme jakékoliv pozdější překlady na facebookovou stránku.

Důležitá poznámka pro delegáty, zástupce klubů a překladatele: prosím, nezapomínejte přeposílat tyto eBulletiny, zejména jejich mnohojazyčné verze, členům vašeho klubu a všem sokolníkům, které znáte, i kdyby to mělo být jen skrz “sdílení” na sociálních sítích – zesilujete tím hlas sokolnictví!

Další zasedání Mezivládní pracovní skupiny CMS pro nezákonné zabíjení a lov stěhovavých ptáků a obchod s nimi v oblasti Středozemí (MIKT)

Další zasedání Mezivládní pracovní skupiny CMS (Convention on Migratory Species, Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů) pro nezákonné zabíjení a lov stěhovavých ptáků  a obchod s nimi v oblasti Středozemí (MIKT) a skupiny Bernské úmluvy zasazující se o vymýcení nezákonného zabíjení a odchytu volně žijících ptáků a obchodu s nimi je naplánována na 6. až 8. října 2020 ve španělské Valencii, a to díky velmi štědré nabídce španělské vlády.

Vzhledem k současné celosvětové situaci v důsledku pandemie COVID-19 každý pozorně sleduje vývoj v souladu s pokyny obdrženými od WHO a vnitrostátních správ.

IAF zasedá na zasedáních výše zmíněné pracovní skupiny a je velmi aktivním účastníkem již od  zahájení její činnosti. Pokud máte zájem připojit se k IAF právě ve věci práce s mezinárodními úmluvami o ochraně přírody a třeba se i tohoto setkání zúčastnit, pošlete e-mail na adresu info@iaf.org. Třetí společné zasedání bude stavět na úspěchu předchozích setkání a posoudí pokrok při řešení nezákonného zabíjení a lovu volně žijících ptáků a obchodu s nimi ve Středozemí a určí další cesty a plány směřující k pokroku v probíhající práci.

Rádi bychom vás poprosili, ať si datum tohoto zasedání zapíšete do kalendářů a v nadcházejících měsících  vám poskytneme další informace. Vezměte prosím na vědomí, že v závislosti na vyvíjejících se okolnostech a v souladu s pokyny OSN a WHO bude ještě zváženo, zda-li je zasedání ve stávajícím formátu uskutečnitelné, ve hře je případné odložení, či použití virtuálních komunikačních prostředků, v nejhorším případě případě i úplné zrušení zasedání

Pokud s ostatními máte co sdílet, chceme to slyšet!

Přivítáme zprávy o tom, co se děje ve vašem koutu světa, jak si užíváte sokolnictví, zprávy o problémech, které u vás ovlivňují sokolnictví, nebo cokoli kulturního či sportovního významu, co chcete sdílet se sokolnickou rodinou po celém světě.

* Bylo by skvělé, pokud byste nám mohli svoje novinky přeložit do angličtiny, ruštiny, arabštiny, nebo španělštiny.

* Prosíme, ať jsou vaše zprávy dlouhé přibližně 500-800 slov, ne více.

* Moc by se nám hodily i přiložené fotografie ve vysokém rozlišení (alespoň 1 MB).

* Rádi bychom také viděli zajímavá videa.

Nezapomeňte připsat zdroje informací v obsahu zprávy či fotografií/videí.

Náš nejnovější zpravodaj naleznete také na tomto odkazu.:

https://sway.office.com/CWDQ3fvHHBOzhzgf?ref=Link&loc=play

Spolupráce mezi vládou a sokolníkem na záchraně orla nejmenšího v Pákistánu

Začátkem dubna 2020 byl v Chilmishdassu poblíž Gilgitu na severu Pákistánu zachráněn dospělý orel nejmenší, a to terénním pracovníkem Odboru regionální divoké zvěře a parků v Gilgit-Baltistánu. Orel měl několik menších zdravotních problémů a byl předán do rukou Shahida Aliho na rehabilitaci. Shahid je sokolníkem a také je součástí překladatelského týmu IAF.

Když se orel uzdravil, vypustil ho Shahid spolu s pracovníky výše zmíněného odboru 7. dubna 2020 zpátky do volné přírody. Vedoucí osoby odoboru ocenili úsilí, které vynaložil poradce IAF, a přislíbili podporu IAF na ochraně domorodých a stěhovavých dravců

Projekt Lugger

Projekt Lugger, založený v květnu 2017, usiluje o záchranu raroha indického (Falco jugger), lidově lagar, ve volné přírodě, a to především prostřednictvím vzdělávání lidí i jeho chovu v zajetí. Za necelé tři krátké, ale nesmírně hektické roky se projekt z pouhého nápadu vyvinul v to, že v současné době máme v našem projektu více než čtyřicet rarohů indických, z nichž čtrnáct je zapůjčeno různým sokolníkům a centrům zabývajícím se dravci, kteří je představují během sokolnických ukázek k pobavení i vzdělání veřejnosti. 

Projekt si našel domov ve Velké Británi, kde byl díky darům vybudován voliérový komplex. Pomohli jsme také členům v rámci projektu utvořit chovné páry lagarů a teď, když sedím a píšu tento krátký článek, máme tři samostatné snůžky již vyklubaných mláďat lagarů, další tři páry sedící na oplozených vejcích a další tři páry sedící na vejcích, jejichž oplození nebylo kontrolováno. Takže v naší první opravdové chovatelské sezóně zažíváme docela úspěch. Kromě párů ve Velké Británii jsme také pomohli kolegům z Projektu Lugger vytvořit páry ve Francii, Belgii a Portugalsku, dále spolupracujeme se sokolníky chovajícími páry těchto úžasných sokolů v Německu a Polsku.

Nepochybně jedním z našich zlomových bodů  jako projektu bylo přijetí IAF mezi podporované členy v říjnu 2019. Dalším významným krokem vpřed pro tento projekt bylo jeho uznání ve Velké Británii jako charitativní organizace. To nám otevírá mnoho dveří a znamená to, že jiné společnosti a programy na ochranu přírody oceňují naši snahu a odhodlání

Zakladatel Projektu Lugger a jeden z jeho správců cestovali loni v říjnu do Indie, aby rarohy pozoroval ve volné přírodě a promluvil si se zdejšími ochránci přírody. Cesta to byla rozhodně poučná.

Prostřednictvím IAF byl projekt rovněž pozván k účasti na nedávné konferenci „Záchrana dravců v Pákistánu“ , kde byly projekt a jeho činnost představeny. Pro projekt tato událost  znamenala obrovský posun vpřed, jelikož tak bylo navázáno mnoho kontaktů a vyměněno spoustu informací s ochránci přírody i vládními orgány. V současné době probíhají jednání o vytvoření malého odchovného projektu pro lagary přímo v Pákistánu.

Z letos odchovaných mladých lagarů zůstane část jedinců v projektu k vytvoření chovných párů. Dále plánujeme umístit asi šest sokolů ke zkušeným sokolníkům, se kterými by mohli začít chodit lovit. Tak bychom zvýšili nejen povědomí o lagarech jako takových, ale i o  jejich přizpůsobivosti a vhodnosti pro lov.

Pokud byste se o tomto ptojektu chtěli dozvědět více, navštivte prosím naši webovou stránku www.projectlugger.com , jakékoli dotazy můžete poslat e-mailem na bobprojectlugger@gmail.com

 

Mezinárodní den Projektu Lugger

Mezinárodní den Projektu Lugger se bude konat v sobotu 9. května 2020. Důvodem pro zvolení tohoto konkrétního data je to, že je to nejbližší sobota k třetímu výročí založení projektu - 6. května 2017.

Všechna centra a organizace zapojené do projektu měly na tento den velké plány, měly mít dny otevřených dveří a různá fundraisingová shromáždění. Dokonce jeden z našich nejnovějších a určitě jeden z našich nejvíce nadšených rekrutů do projektu, Dorset Falconry Park, měl v tento den otevřít novou „lagar zónu“ s novým voliérovým komplexem a uměleckou galerií s hlavním tématem raroh jižní, která je vystavěna v atraktivně upravené zahradě s posezením. Odlehlá oblast centra byla upravena tak, aby se sem vešly  4 voliéry s lagary, před nimiž návštěvníci mohou sedět a pozorovat je, aniž by rarohy rušili. Je tam dokonce i rybník a vodní instalace, které dotvořují relaxační atmosféru místa.

Protože jsme si všichni bolestně vědomi, že současná pandemie omezila konání všech těchto shromáždění, zúčastněná centra buď odloží svoje plánované akce na příští rok, nebo uspořádají oslavu v mnohem menším měřítku a později, pokud jim to bude povoleno a budou to považovat za vhodné.

Ale to nás nezastaví v oslavování Projektu a jeho práce prostřednictvím sociálních médií. Pokud tedy máte nějaké fotografie lagarů, pošlete je prosím na naši facebookovou stránku „Project Lugger“ kdykoli v týdnu, který potrvá do 9. května.

Profily nemocí série č. 2: Otlaky

Pracovní skupina IAF pro welfare tímto vydává druhou část své řady stručných a jasných informací o běžných chorobách, které postihují dravé ptáky chované v sokolnictví. Doufáme, že se nám podaří všechny informace spojit  do brožury a propagovat je na našich webových stránkách a sociálních médiích jako referenční matriál  pro sokolníky i pro veterináře, kteří nemusí tak dobře znát choroby ptáků, ale mohou se s nimi setkat; v mnoha zemích neexistují veterináři specializující se na ptáky a tyto matriály by je mohly podpořit v tom, aby se o běžné choroby zajímali více do hloubky. Sérii č. 2 „Otlaky“ připravili  Dr. Andrea Villa a Dr. Dominik Fischer, DipECZM (WPH), University of Giessen, s přínosem od zbytku pracovní skupiny IAF pro welfare.

Kliknutím na odkaz získáte přístup k publikaci.

Nehmotné kulturní dědictví - vedení mládeže:

V současné době pracujeme na projektu, který ukazuje sestřih obrázků a videí zobrazujících mimo jiné učení a vedení mládeže jejich mentory nebo zkušenými sokolníky. Toto je totiž hlavní úkol nás, sokolníků, v rámci ICH (Intangible Cultural Heritage Convention, Úmluva UNESCO o nehmotném kulturním dědictví), naší mise v předávání překrásného umění z jedné generace na druhou.

Pokud máte nějaké fotky sebe nebo jiných mladých lidí, kteří jsou vedeni nebo aktivně učeni jejich mentory nebo jinými zkušenými sokolníky, pošlete nám je na adresu muehle@iaf.org. Snažíme se zachytit podstatu toho, co definuje sokolnictví jako nehmotné kulturní dědictví lidstva.

Pokud chcete, aby to bylo ještě obohacenější a smysluplnější, můžete přidat popis fotografie.

Protože bychom moc rádi vaše fotografie použili do výše zmíněného sestřihu, pošlete nám je, pouze pokud jste je pořídili sami nebo jste získali povolení fotografů (v souladu s článkem 12 kodexu chování na sociálních médií IAF). Také prosím připište jméno osoby, která fotku pořídila, ať může být uvedena.

(Obrázek laskavě poskytl Gonçalo Abreu)

Kodex chování na sociálních médiích IAF

IAF se zavazuje k odpovědnému a etickému zobrazení sokolnictví na našich sociálních médiích, jak je zdůrazněno v naší ústavě. Vždy v minulosti se IAF snažilo vedle rozvoje sokolnictví pracovat na cílech v oblasti udržitelnosti, záchrany druhů a našich hodnot. Za tímto účelem jsme vytvořili následující kodex chování na sociálních médiích, který bude řídit publikování obsahu na stránkách sociálních médií IAF a v rámci projektů IAF.

Klik op onderstaande link om onze social media code te zien. 

Článek členů SULI proti zákazu obchodování s volně žijícími živočichy během pandemie

Řada členů skupiny SULI (Sustainable Use and Livelihoods, Udržitelnost a živobytí) spadající pod IUCN (The International Union for Conservation of Nature, Mezinárodní svaz ochrany přírody) napsala článek  v „The Conservation“, v němž vzbuzují obavy ohledně zjevného nadšení z nerozlišujícího dalekosáhlého zákazu obchodu s volně žijícími živočichy.

Kliknutím na odkaz jej zobrazíte.

Stát se přispěvatelem
Hlavní IAF stránka na Facebooku

Zasílání eBulletinu a eNewsletteru

Pokud byste chtěli být přidáni na seznam kontaktů IAF pro zasílání těchto eBulletinů a eNewsletterů, prosím klikněte na tlačítko.

Přidat moji adresu na seznam kontaktů IAF

Poznámka pro delegáty a zástupce klubů: prosím, zasílejte tyto IAF eBulletiny všem svým členům. 

Můžete také články z těchto eBulletinů použít ve svých tištěných newsletterech a zpravodajích.

International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey

info@iaf.org

www.iaf.org

LIKE TWEET FORWARD

You have received this email as a National Delegate or representative of an IAF member club or organisation, or as someone interested in our work.

Unsubscribe

MailerLite