Zobrazit v prohlížeči

Česká vláda by měla prosazovat komisařku na digitální portfolio

  • Řada členských států již nominovala své komisaře, zatímco česká vláda stále oficiálně nerozhodla o svém zástupci či zástupkyni v příští Evropské komisi. Osobu konkrétního komisaře dává smysl spojit s preferovaným portfoliem, v kterém je daný kandidát silný a které odpovídá národním zájmům.
  • Pokud se vláda konečně rozhodně nominovat Věru Jourovou, měla by preferovat digitální portfolio. V této agendě si dosavadní česká komisařka vybudovala dobré jméno mezi členskými státy i expertní komunitou, když se například věnovala agendě ochrany osobních dat v rámci obchodních vztahů, nebo vytvářela celoevropskou strategii postupu vůči firmám jako je Google či Facebook.
  • Zájmem ČR by mělo být toto portfolio i proto, že je úzce spojeno s vnitřním trhem, digitalizační agendou v rámci moderní ekonomiky, agendou dezinformací, umělé inteligence (označované českou vládou za prioritní), nebo témat spojených s ruskou, čínskou, nebo islamistickou propagandou.
Potřebujete vědět

Ruská bezpečnostní služba FSB si najala firmu SyTech, která se několik let snažila například o získávání informací o uživatelích anonymního internetového vyhledavače Tor a dalších dat z Facebooku nebo LinkedInu. Vychází to z materiálů, které firmě ukradla a médiím předala hackerská skupina neznámého původu.

Prokremelské dezinformace jsou mnohdy šířeny také vysoce postavenými představiteli evropských států. Jak Evropa, tak USA mají všechny nástroje k tomu, aby hrozbě úspěšně vzdorovaly, chybí jim ale dostatečné odhodlání. I těchto témat se dotkl expert na dezinformace Jakub Kalenský, který byl pozván americkým Kongresem na slyšení před Podvýbor pro Evropu, Eurasii, energii a životní prostředí.

Experti upozorňují na výhody vojensko-bezpečnostního partnerství mezi státy indicko-pacifického regionu a Spojenými státy pro odstrašení stále asertivnější politiky Číny. Toto partnerství by mělo být zaměřeno na zvýšení schopností zemí regionu včas detekovat hrozbu. Prodej amerických námořních dronů Malajsii, Indonésii, Filipínám či Vietnamu je ilustrací této strategie.

Evropský parlament uspořádal akci pro Khaleda Barakata, vůdce Lidové fronty pro osvobození Palestiny. EU přitom v roce 2002 označila LFOP za teroristickou organizaci. Německo navíc Barakatovi předtím zakázalo politické aktivity na svém území jak pro jeho napojení LFOP, tak pro jeho angažmá v anti-izraelské kampani Boycott, Divestment, and Sanctions. Tu rezoluce Bundestagu označila jako antisemitskou.

V Německu ke konci minulého roku pobývalo 1,8 milionu běženců. Na 1,3 milionu z nich mělo uznaný status mezinárodní ochrany a povolení k pobytu, zhruba 62 % tvořili občané Sýrie (526 tisíc), Iráku (138 tisíc) a Afghánistánu (131 tisíc). Dalších 306 tisíc běženců očekávalo rozhodnutí o své žádosti o ochranu v Německu. Zbývajících 192 tisíc osob mělo status odmítnutých žadatelů, kteří musí zemi opustit. Počet nových žadatelů se od roku 2016 snižuje.

Poté, co ministři vnitra států EU minulý týden nedošli k dohodě o novém přechodném solidárním mechanismu pro migranty překračující Středozemní moře, v pondělí vítězoslavně představil prezident Macron dohodu 14 zemí. Ve skutečnosti však pouze 8 států (Francie, Německo, Finsko, Lucembursko, Portugalsko, Litva, Chorvatsko a Irsko) vyjádřilo záměr se přerozdělovacího mechanismu účastnit. Itálie, z níž by migranti měli být relokováni, se však jednání neúčastnila. Koalice ochotných, po které volá zejména Německo, tak stále zůstává jen na papíře.

Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Pražský primátor byl hojně kritizován za své postoje vůči Číně
  • Návrh na přejmenování Koněvovy ulice a rekonstrukce jeho pamětní desky jsou podle dezinformátorů jasným znakem přepisování historie
  • Vlnu nevole vyvolalo na dezinformačních serverech odsouzení britského krajně pravicového radikála Tommyho Robinsona
  • Pozornost k sobě opět přitáhla německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Raketová
  • Několik článků se věnovalo údajně zásadní krizi francouzské společnosti způsobené nevydařenou integrací imigrantů
Česká dezinformační kauza týdne

Čína a česká dezinformační scéna versus pražský primátor

Pirátský primátor hlavního města Zdeněk Hřib byl minulý týden na české dezinformační scéně oblíbeným terčem. Důvodem byla reakce Číny na aktivity pražského magistrátu, které dle ní prý „poškozují čínsko-české vztahy“. Mezi tyto aktivity patří kupříkladu snaha o vyjmutí bodu o jednotné Číně ze sesterské smlouvy s Pekingem či vyvěšování tibetské vlajky. Sledované servery drží pro-čínskou linii a s primátorem nesouhlasí – více než polovina článků, které na nich k tématu minulý týden vyšly, byla k Hřibovi kritická. Hřib se prý chová jako „totální autista“ či „malé rozmazlené dítě”. Ve snaze primátora zdiskreditovat se navíc objevily i články věnující se občanskému sporu, který Hřib vede, a lživě ho označující za trestně stíhaného. 

Dezinformátorům se opět nelíbí, když se říká pravda o Koněvovi

Hlavního města se týká i druhá česká kauza minulého týdne, dezinformátoři zde však neútočili, nýbrž bránili, a to maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Tento sovětský vojevůdce byl prvním spojeneckým velitelem, jehož vojska vstoupila na konci druhé světové války do Prahy, pročež dnes maršála připomíná v Praze řada míst. Koněvovy činy si však nezasluhují pouze poctu, kritizován bývá především v souvislosti s rokem 1956, kdy sovětská armáda pod jeho vedením krvavě potlačila maďarské povstání. V minulosti tak došlo u jeho sochy v pražské Bubenči k úpravě pamětní desky, která na tyto skutečnosti nově upozorňuje. Když proti tomuto kroku protestovalo na místě zhruba sto lidí, Sputnik se nebál informovat rovnou o stotisícové demonstraci. Nyní se Koněvovo jméno objevilo hned ve dvou případech – v reakci na petici obyvatel Žižkova za přejmenování ulice nesoucí vojevůdcovo jméno a na odstranění pamětní desky ze Staroměstské radnice. Tyto akce jsou na dezinformačních webech jednoznačně odsuzovány a označovány za „přepisování historie“ či za „škodící našim ekonomickým a bezpečnostním zájmům“. 

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Krajně pravicový radikál Tommy Robinson půjde znovu do vězení

Britský krajně pravicový radikál a aktivista Tommy Robinson byl 11. července 2019 odsouzen k 9 měsícům vězení za pohrdání soudem, když nafilmoval muže obviněné v procesu sexuálního zneužití nezletilých dívek při jejich příchodu do soudní budovy a následně záběry zveřejnil na internetu. Porušil tak britský zákon o spravedlivém procesu a neuposlechl soudního zákazu zveřejňování jakýchkoliv informací týkajících se dané kauzy. V minulosti byl opakovaně odsouzen za napadení a podvody a také za vyhrožování nebo držení padělaných dokladů. České dezinformační scéně tento soudní verdikt v neprospěch Robinsona neunikl a uplynulý týden se mu pilně věnovalo hned několik dezinformačních webů. Články například na Vlasteneckých novinách, pravdive.eu nebo Pravém prostoru interpretují kauzu jako narušení svobody slova. Sám Robinson své počínání nazývá žurnalistikou a sebe nyní považuje za politického vězně; video, které zveřejnil jako reakci na verdikt soudu ukončil slovy: “Jmenuji se Tommy Robinson: Politický vězeň A2084CG. Můj život závisí na tvém hlasu. Prosím, nemlč!.” Tento narativ je hojně podporován ze strany české dezinformační alternativní scény, což dokazuje i následující graf zobrazující sentiment článků, které na toto téma na sledovaných dezinformačních webech vyšly: negativní sentiment článků je stoprocentní.

DALŠÍ ZAHRANIČNÍ KAUZY

  • Znovuoživení tématu německé kapitánky lodi Sea-Watch 3 Caroly Raketeové kvůli jejímu prohlášení o tom, že Evropa může pojmout ještě půl milionu dalších migrantů. Velmi pečlivě se tomuto tématu věnoval tzv. Vedoucí kolotoče na webu Aeronet

  • V uplynulém týdnu vyšlo také několik článků, které se týkaly Francie, kde podle českých dezinformátorů probíhá zásadní krize, neboť se nedaří integrace migrantů do francouzské společnosti. Například Euportal.cz se věnoval nepokojům ve francouzských městech po tom, co alžírský fotbalový tým zvítězil v Africkém poháru, zatímco Sputnik příšel se zprávou o protestech “černých vest”. 
Tragéd týdne – Jakub Frydrych

Ředitel Národní protidrogové centrály poskytl rozhovor dezinformačnímu webu Sputnik. Když byl s touto skutečností konfrontován, nechal se slyšet, že pouze odpovídal na gramotné otázky.  

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se