*Listopadový speciál *Unikátní fotografie *Festivaly - Koncerty - Výstavy 87' - 90' Zobrazit email online

1987 – 2019

DEMONSTRACE NA STAROMĚSTSKÉM NÁMĚSTÍ ZA PROSTORY

V roce 1990 se Linhartova nadace zapojila do akce Alternativa – Akce za otevření alternativních klubů. Undergroundové kapely a alternativní umělci tehdy usilovali o získání prostor pro svoje působení.

Na schodech před kostelem sv. Mikuláše bylo postaveno improvizované pódium, na kterém se každý den odehrávaly koncerty a výtvarné performance. Důvodem k demonstraci bylo volání po svébytných alternativních prostorech, které v tehdejší Praze citelně chyběly anebo byly zavírány.

Kromě jednání s městem, kterého se účastnil také Václav Havel, se na pražském Staroměstském náměstí i jinde po Praze konaly po celých čtrnáct dní koncerty. Nakonec tehdejší primátor města Prahy Jaroslav Kořán umělcům nabídl několik míst (budoucí R.C. Bunkr, Rock café, ROXY a další).

ARCHIV LN - Strana stranou + Demonstrace za otevření alternativních prostor

ARCHIV LN - ČESKÁ ALTERNATIVA

POČERNICKÉ POČÁTKY

V roce 1987 se začala formovat "Linhartova nadace" a okruh lidí kolem ní. V Počernicích se odehrávaly první nadační akce, mj. i s tehdejším kurátorem Galerie NoD Krištofem Kinterou.

Krištof Kintera - ZBYTKY V NoDu, některé někým (trochu) "upravené" ...

SPOLEČNOST PRO ROZVOJ KULTURNĚ SPOLEČENSKÉHO ŽIVOTA

Rok 1990 byl pro Linhartovu nadaci a její spřízněné kulturní organizace nabitým rokem. Hned začátkem roku, v únoru 1990,  "parta nadšenců" kolem kapely Micheal´s Uncle objevila v podzemí domu Na Pořící 14-16 starou uhelnu a přetvořila ji v rockový klub, kde hrály všechny tehdy významné kapely. Klub zahájil provoz 26. 2. 1990. Další významnou akcí byly Staroměstské dvorky, které se uskutečnily v červenci 1990, s vernisáží v galerii U tří stříbrných růží v Husově ulici. Na stejnou akci navázal Ondřej Kobza se svými Malostranskými dvorky. Později téhož roku dostala Linhartova nadace, tehdy ještě pod názvem Společnost pro rozvoj kulturně společenského života, možnost užívat pro své účely dům na ulici Dlouhá 33, ze kterého se zrodil dnes již legendární klub ROXY a Experimentální prostor NoD.

TOTALITNÍ ZÓNA Z ROKU 1990

Totalitní zóna probíhala od 18. - 31. října 1990 v prostoru pod bývalým Stalinovým monumentem. Linhartova nadace zprovoznila tyto prostory a zorganizovala zde první a zároveň pravděpodobně nejrozsáhlejší evropskou akci (galerie, koncertní a divadelní scéna nezávislé a avantgardní kultury) zaměřenou na živou mezinárodní konfrontaci alternativních umělců. Festival nesl název Totalitní zóna. Účastnilo se ho na 200 umělců ze 17 zemí světa a během dvou týdnů přišlo 30 000 návštěvníků.

ARCHIV LN - TOTALITNÍ ZÓNA

Máme radost, že se našli "pokračovatelé" ve festivalu Totalitní zóna. FOTOGALERIE STALIN 2015 

RADIO STALIN

Stalinův monument poskytl útočiště prvnímu nezávislému rozhlasovému vysílači Radio Stalin (budoucí Radio 1), které zprostředkovávalo přímou interakci probíhajícího festivalu s veřejností. Vysílání zahájilo projevem prezidenta republiky, který za tento čin dostal mnohatisícovou pokutu – k otevření éteru pro vysílání nezávislých rádií došlo až o mnoho měsíců později.

MINIFESTIVAL VE FRANCOUZSKÉM NANCY

V březnu 1990 vyjela Linhartova nadace do Francie, kde se v klubu Terminal Export podílela na organizaci festivalu české undergroundové kultury. Z hudebních kapel na akci vystoupili Babalet, Michael´s Uncles a Echt!. Koncerty doprovázely projekce filmů Jana Švankmajera a Jana Němce, přednášky o pozici českého undergroundu za komunismu a výstava plakátů Karla Halouna. Při zpáteční cestě z Paříže do Nancy tragicky zahynul při autonehodě umělec Jarda Kukal

PROSTORY ROXY & NOD OD NULY K NEKONEČNU 0→∞

Postupně probíhaly úpravy zruinovaných prostor bio Roxy a budování adekvátní dramaturgie. Průběžná rekonstrukce probíhala za stálého provozu, kdy festivalové a happeningové akce přecházely do každodenního programu a rodil se Experimentální prostor ROXY. Pod světly jediného stroboskopu se zde konala první house party s belgickým DJ a proběhla tu výstava světové kolekce plakátů k problému AIDS s večerním programem Visual AIDS. Po převratu zde poprvé koncertovala kapela The Plastic People of the Universe. V roce 1995 Linhartova nadace představila stabilní dramaturgickou koncepci Experimentálního prostoru ROXY – Film v úterý, Divadlo ve středu, Koncert ve čtvrtek, Tančírna v pátek a v sobotu. CDMA vyhlásila 3x ROXY jako nejlepší klub v ČR. V roce 1996 získala nadace nový prostor ve Školské ulici a začalo se se stavebními úpravami a přípravou koncepce využití. V roce 1999 tak vzniká Komunikační prostor Školská (dnes Tibet Open House).

ARCHIV LN - KLUB ROXY

ZAČÁTKY NODu - 1998

REKONSTRUKCE NOD - ROXY 2016

PŘÍBĚH LÉTAJÍCÍHO SLONA LINHARTA

Vznik nadace a jejího názvu se odvíjí od rekonstrukce zámeckého parku v Praze v Dolních Počernicích v roce 1987 až 1989. Tehdy dal architekt Jan Mayer dohromady tým mladých výtvarníků (Ivan Exner, Stefan Milkov, Zdeněk Lhotský, Fáňa Svoboda, František Skála, Laco Garaj…). Zjistil však, že po vyplacení uměleckých honorářů nezbude architektům ani koruna a radostně prohlásil: „My jsme prostě taková nadace podporující mladé výtvarníky.“ - „Je snazší naučit slona létat, než provozovat nadaci v Čechách“, zaznělo skromně z týmu. Létající slon Linhart se tak stal znakem a celý tým přijal název Linhartova nadace. Došlo k založení nadace s posláním podpory spolupráce mezi architekty, scénografy a výtvarníky. Činnost brzy přesáhla původní rámec a zaměřila se na podporu kulturně společenského dění vůbec.

Nadace začala vyvíjet širokou aktivitu zaměřenou na zmapování české kulturní oblasti, a to nejen v oblasti vizuálního umění, ale i hudby, divadla a dalších žánrů. 21. srpna 1990 byla Linhartova nadace jako jedna z úplně prvních nadací v Čechách zaregistrována u MV ČR.

Přes několik snah "vylepšovat" logo slona, si stále ponecháváme původní návrh LÉTAJÍCÍHO s chobotem nahoru (obr. č 3) od Jaroslava Mayera. Pozdějii jej Krištof Kintera "zasadil" do razítka, které používáme jako nadační logo dodnes (v hlavičce NWSL). 

*Pro čtení z mobilního zařízení doporučujeme otočit displej do "---" horizontální polohy.   

Linhartova nadace Dlouhá 33, Praha 1, 110 00, Česká republika
petr@linhartovanadace.cz
+420 604 363 475
Facebook Website Instagram

GDPR 
E-mailové adresy, které jsou jedinými daty, jež o Vás uchováváme, a používáme výhradně k zasílání informací a pozvánek na kulturní akce pořádané Linhartovou nadací, jsou u nás v bezpečí. Vaše údaje nejsou poskytovány třetím osobám. Pokud se budete chtít v budoucnu z odběru odhlásit, je to kdykoliv možné:

 

odhlásit se

MailerLite