Na pewno jedząc orzechy albo dolewając oliwy do sałatki zawsze rozważasz co też wspaniałego sobie właśnie dostarczyłaś swojemu organizmowi.
To ten newsletter jest właśnie po to, żebyś nie musiała się zastanawiać, ale wiedziała i świadomie komponowała swoją dietę 😀
🥑 Na jakiej zasadzie działa witamina E?
🥬 Czy witamina E może poprawiać płodność i sprawić, że mając 90 lat wciąż będziesz mieć skórę 30 latki?
🫒 Jak zrealizować dzienne zapotrzebowanie na nią?
🧈 W jakich produktach znajdziesz tą witaminę?
W tym odcinku rozpracujemy na czynniki pierwsze jeden z elementów talerza
Agentkę do zadań specjalnych - witaminę E.
Przez wielu nazywana witaminą piękna i młodości, często suplementowana w endometriozie. A jak jest na prawdę?
🥑 Jej działanie wynika z tego, że jest przeciwutleniaczem
Mogę to przedstawić bardzo obrazowo:
W normalnie funkcjonujących komórkach na skutek procesu oddychania (rozumianego jako procesu powstawania energii), powstają reaktywne formy tlenu. Dodatkowo powstają one też na skutek działania czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV. Reaktywne formy tlenu to takie cząsteczki lub atomy, które posiadają jeden niesparowany elektron. Ten elektron dąży do tego, aby w jakiś sposób się połączyć, a poprzez połączenie, reakcję z różnymi składnikami komórki, np. DNA, powodują one ich uszkodzenia.
W normalnych warunkach mamy mechanizmy, które zapobiegają negatywnym efektom takich procesów, ale kiedy równowaga zostanie zachwiana powstaje tak zwany stres oksydacyjny. Dzieje się to kiedy reaktywnych form tlenu będzie za dużo w stosunku do możliwości naprawczych. Na przykład kiedy będą one powstawać za szybko, albo będzie za mały potencjał antyoksydacyjny, i wtedy dochodzi do różnych negatywnych zjawisk, np. przyspieszonego starzenia skóry, nowotworzenia.
🥬 Wolne rodniki & antyoksydanty
Antyoksydanty lub inaczej przeciwutleniacze to związki, które tym procesom zapobiegają znacznie je spowalniają, na przykład poprzez przyłączanie do wolnego rodnika, co neutralizuje jego działanie. I do nich należy między innymi witamina E.
Tak więc podsumowując tę część, przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe działanie witaminy E polega głównie na tym, że zapobiega ona działaniu reaktywnych form tlenu.
🫒 A więc co z tą pięknością i starością?
Otóż to, że starzenie, zarówno od wewnątrz i na zewnątrz (czyli chodzi o skórę), jest w dużej mierze związane z reakcjami utleniania, niszczenia pewnych struktur. Wiemy na przykład, że witamina E przeciwdziała szkodliwemu działaniu promieniowania UVB na skórę.
W kontekście trądziku, w badaniu, w którym sprawdzano efektywność suplementacji dwóch przeciwutleniaczy - wit. C+E, przyniosło to efekt zmniejszenia powstawania zaskórników.
Jak można się domyślić, można to przenieść również na na przykład szanse na zapłodnienie, zarówno u kobiet i mężczyzn, ze względu na to, że te dwie wybrane komórki, które mają zamiar się połączyć, muszą być optymalnej jakości. U mężczyzn, jej niedobór powoduje także zmiany zwyrodnieniowe w przednim płacie przysadki mózgowej. Konsekwencją tego jest zmniejszenie wydzielania hormonu gonadotropowego (GnRH), co jest przyczyną zwyrodnienia plemników u mężczyzn
W kontekście płodności, witamina E może również poprawiać grubość endometrium. Nieco szerzej pisałam o tym w ebooku „Dieta dla płodności”, który jeszcze do jutra jest dostępny w promocyjnej cenie -20%.
🥬 Jest szansa, że mam niedobór witaminy E?
Dosyć niewielka, bo przy normalnej diecie o niedobór witaminy E raczej trudno. Badania populacyjne pokazują również, że nie jest to częste, jednak tymczasowa suplementacja nieco większych dawek może być pomocna w różnych sytuacjach zdrowotnych, np. przy sataraniach u dziecko.
🫒 Jak zrealizować zapotrzebowanie na tą witaminę?
Dzienne zapotrzebowanie u kobiet powyżej 18 roku życia wynosi około 8 mg równoważnika tokoferolu, co można zrealizować poprzez zjedzenie w ciągu dnia np.:
- 1 łyżeczki oliwy +
- 1 łyżeczki oleju z kiełków pszenicy +
- 20g orzechów włoskich
Czyli na prawdę nie potrzeba wiele :) Podważając te ilości, będzie to już prawie podwójna realizacja dziennego zapotrzebowania, o ile wspomniane oleje są świeże i dobrej jakości.
🥑 Gdzie znajdę witaminę E?
Witamina E powstaje wyłącznie w roślinach, chociaż znajdziemy ją również w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, z tego powodu w największych ilościach znajdziesz ją w produktach, w których również w sporych ilościach są tłuszcze. Czyli na przykład orzechach, olejach i nasionach, szczególnie oliwie, oleju z kiełków pszenicy czy krokoszowym, a także awokado. W pewnych ilościach również w zielonych warzywach liściastych (np. Kapuście, szpinaku), produktach mięsnych i mlecznych.
W jednej łyżce oleju z kiełków pszenicy znajdziesz aż 14,9 mg tej witaminy, czyli prawie podwójne dzienne zapotrzebowanie!
Czy witamina E jest ważniejsza od innych witamin?
Podchwytliwe, ale nie. Jest tak samo ważna jak każda inna witamina, która z natury jest niezbędna. Wybrałam ją do dzisiejszego newslettera po prostu dlatego, że ostatnio trochę czytałam na jej temat z kontekście zdrowia moich podopiecznych z endometriozą, które pytały mnie, czy warto ją dodatkowo suplementować :)
Na koniec małe przypomnienie
Do jutra, na www.sklepholistyczniezdrowi.pl można kupić wszystkie produkty z rabatem -20%.
- Bestsellerowy Jadłospis dla płodności (w galerii produktu znajdziesz opinie na jego temat), nie tylko dla par starających się o dziecko, ale dla tych z Was, które chcą wspierać dietą równowagę hormonalną
- Ebook Dieta dla płodności, który niejednej parze pomógł w czasie starań (są w nim informacje zarówno o kobiecej jak i męskiej płodności)
- Wspominany ebook w zestawie z jadłospisem (innym niż powyższym jadłospisem dla płodności)
- Ebook PCOS od A do Z: wiedza, dieta, suplementacja - kompendium wiedzy na ten temat
W ostatni wtorek na Instagramie odbył się live Q&A, w którym odpowiadałam na Wasze pytania m.in. dotyczące zdrowia hormonalnego, insulinooporności i suplementacji. Live został zapisany i można go obejrzeć :)
W tym tygodniu każdego dnia pamiętaj, aby każdego dnia dodać do jakiegoś posiłku chociaż łyżkę oliwy, najlepiej w formie niepoddanej obróbce cieplnej. W ten sposób dostarczysz sobie około 1,5 mg witaminy E.
Super jeżeli dasz mi znać w odpowiedzi na tą wiadomość, czy podobał Ci się ten odcinek newslettera, czy wniósł dla Ciebie coś nowego, czy może czegoś Ci zabrakło?
Jeżeli subskrybujesz newslettera od dłuższego czasu, jestem ciekawa, czy wykonujesz część "zadanie na ten tydzień"?
|