¡Hola Nederlandstaligen in Barcelona! |
|
|
|
Dit is nieuwsbrief #37 voor alle Nederlandstaligen in Barcelona en omstreken.
|
|
|
|
MAART 2024 - VASTGOEDMARKT, TIPS VOOR HET VINDEN VAN EEN WONING KORT NIEUWS, BUSINESS IN BARCELONA EN MEER.
|
|
|
|
Hola lieve lezers!
Het is weer tijd voor de maandelijkse nieuwsbrief en dit keer in een thema waar we allemaal op een bepaalde manier mee te maken hebben: wonen in Barcelona. We interviewden o.a. Elles Hooft van Huysduynen die als aankoopmakelaar in Barcelona werkt en een bekend gezicht is in de Nederlandse community.
Wat kun je verder verwachten in deze nieuwsbrief?
- Kortingen voor lezers
- Vacatures bij o.a. NewCo Communications
- Interview met aankoopmakelaar Elles Hooft van Huysduynen
- Onze ondernemersrubriek! Business in Barcelona
- 5 tips voor het zoeken van een woning
- Hoe zit het met die extra Spaanse verdiepingen?
- Annebeth deelt over haar zoektocht naar een koopwoning
- In de serie 'Hola!, ¿Qué tal? stellen Mark Meesen en Tessa Beusekom zich voor.
- Is wonen in Barcelona nog betaalbaar?
- Kort nieuws
- De agenda voor maart
- Wist jij dat...
- Handige adressen
- Wie zijn wij?
Ben jij trouwens al lid van onze Facebook-groep Nederlanders in Barcelona? We hebben ook een Whatsapp-variant, waarvoor je je via deze link kunt aanmelden. Het idee is hetzelfde: vragen stellen en beantwoorden binnen de Nederlandstalige community in Barcelona.
En als je de nieuwsbrief vaker wilt lezen (ja, leuk!), kun je je hier inschrijven. En doorsturen naar anderen, mag natuurlijk altijd ;-)!
Saludos,
|
|
|
|
Kortingen speciaal voor jou! |
|
|
|
Wist je dat wij in samenwerking met verschillende bedrijven in Barcelona kortingen bieden aan onze lezers? Elke maand komen er weer nieuwe bedrijven bij. Denk bijvoorbeeld aan korting op een lekkere massage, HelloFresh, sporten en meer.
|
|
|
|
Klantenservice medewerker (Nederlands)
|
|
Ben jij op zoek naar een baan in de klantenservice, dan is Concentrix + Webhelp misschien wel wat voor jou. In deze Dynamische functie sta je in contact met klanten van topmerken via de telefoon en/of via internet. Meer info.
|
|
|
|
|
|
Klantenservice medewerker (Nederlands & Engels)
|
|
NCC Barcelona is op zoek naar klantenservice medewerkers die de vriendelijke stem aan de andere kant van de lijn kunnen zijn, waardoor klanten topzorg krijgen. Als je een passie hebt voor het leveren van uitstekende klantenservice en je ervan geniet om contact te maken met mensen, dan is deze kans echt iets voor jou! Meer info.
|
|
|
|
|
|
Interview met aankoopmakelaar Elles Hooft van Huysduynen |
|
|
|
Elles Hooft van Huysduynen, oprichtster en eigenaresse van Prime Buyers Agency Spain (PBAS), werkt al sinds 2015 als makelaar in Spanje waarvan sinds 2016 als aankoopmakelaar. Ze woont zelf in Sant Cugat en is als voorzitter van de Nederlandse vereniging in Barcelona een bekende in de Nederlandse community in en rondom Barcelona. Ze begeleidt als aankoopmakelaar klanten van allerlei leeftijden die een tweede woning willen kopen om zelf te gebruiken of te verhuren (of een combinatie van beide).
|
|
|
|
|
|
Hoe ben je hier als makelaar begonnen? "Ik ben erin gerold. Toen ik naar Spanje verhuisde en zelf een woning kocht viel het mij op hoe slecht mensen hier geïnformeerd worden. Zelf heb ik overigens heel veel mazzel gehad, maar ik zag het misgaan bij anderen om mij heen. Zo ook mijn ouders die grond kochten, erop lieten bouwen om er vervolgens achter te komen dat daar geen vergunningen voor waren. Het heeft bloed, zweet en tranen gekost om dat uiteindelijk recht te krijgen. In Spanje worden er regelmatig woningen verkocht waarbij vergunningen niet in orde zijn of waar geen volledige transparantie gegeven wordt in belangrijke stukken. Ik word heel erg boos als ik dat soort dingen zie gebeuren, ik kan niet tegen onrecht. Mede daardoor ben ik mijn bedrijf gestart, om kopers te begeleiden en te beschermen op een markt die helaas niet zonder risico’s is."
Hoe gemakkelijk is het om als expat in vastgoed te investeren in Spanje? "Op zich is het niet moeilijk, als je zorgt dat je de juiste mensen om je heen verzamelt. Iets wat in Spanje lastig kan zijn omdat de meeste makelaars een dubbelrol hebben, ze vertegenwoordigen dan zowel de koper als de verkoper. Met als gevolg natuurlijk belangenverstrengeling. De verkoper en de koper zijn zich vaak niet bewust van de consequenties van een dubbelrol. In bijvoorbeeld Amerika is zelfs bij wet bepaald dat deze dubbelrol alleen maar onder hele strikte voorwaarden mag. Tel daar de in Spanje onvolledige transparantie rondom vergunningen bij op en je loopt al snel risico bij het doen van een investering."
"Er zijn in Spanje verschillende juridische uitdagingen waar veel makelaars geen open kaart over spelen. Het is bijvoorbeeld heel belangrijk om te weten of er geen schulden rusten op een object of om op de hoogte te zijn van afwijkende clausules die door een gemeente opgelegd kunnen zijn. Ook wil je als koper op de hoogte zijn van de wetswijziging rondom toeristische licenties die eind vorig jaar in Catalonië heeft plaatsgevonden."
"Urbanistisch wil je weten of het object daadwerkelijk een woning is of bijvoorbeeld een veredelde schuur. Is er een bouwvergunning? Mag er bijgebouwd worden? Als je bij bouwt, en je komt erachter dat dat helemaal niet mag, dan moet je het gewoon weer weghalen. Vervelende kwesties die gemakkelijk voorkomen kunnen worden door je goed te laten informeren."
"Als je een aankoop door ons laat begeleiden, doe ik dit soort checks voor je. Als ik iets niet vertrouw laat ik altijd een advocaat meekijken. Ik werk ook samen met een architect die kan helpen bij ubanistische vraagstukken. Je hebt bij ons alles onder één dak. Ik neem je als koper als het ware bij de hand en loods je door het hele proces."
Wat zijn de verschillen tussen Nederland en Spanje? "Ik woon al 26 jaar niet meer in Nederland en heb daar ook niet als makelaar gewerkt, dus ik kan je geen gedetailleerde verschillen geven tussen Nederland en Spanje als het op vastgoed aankomt. Wel is het zo dat situaties als hierboven, in Nederland vrijwel niet zouden kunnen plaatsvinden omdat de informatie veel toegankelijker is. Ook de rol van de notaris is anders, in Nederland gaat het geld naar een derdenrekening bij een notaris. Hier gaat de aanbetaling (vaak zo’n 10%) gelijk naar de verkoper. Het is dus heel belangrijk dat je goed onderzoek doet of de verkoper daadwerkelijk de eigenaar is en of het allemaal wel klopt. Veel mensen zijn zich daar niet van bewust en dan kan het misgaan."
"Andere verschillen zijn bijvoorbeeld de hoogte van de kosten koper. In Spanje zijn die gemiddeld 12.5%, in Nederland gemiddeld 5 à 6%. Met de huidige prijsontwikkeling heb je die 12.5% ook niet in een jaar weer terugverdiend, we zijn niet in Amsterdam. Overbieden hoeft hier niet, ik heb dat één keer gedaan met €5.000, en daar heb ik nog steeds buikpijn van."
Kun je inzichten delen over jouw verwachting van de vastgoedmarkt? "Laat ik allereerst zeggen dat ik vrij weinig gemerkt heb van grote gebeurtenissen zoals het bijstellen van de hypotheekrente, de oorlog in Oekraïne en de pandemie. Het aantal verkooptransacties is teruggelopen maar het heeft de prijsontwikkeling niet dramatisch beïnvloedt. Ik heb alleen maar meer werk gekregen door COVID omdat veel mensen met andere ogen naar hun dagelijks leven zijn gaan kijken. Het is lastig om iets te zeggen over de prijsontwikkeling van de markt in Spanje in zijn geheel; er zijn veel verschillen tussen de regio’s. Ik verwacht binnen Catalonië in elk geval dat het doorgaat op deze manier. Binnen Barcelona zijn de huurprijzen superhoog en ik verwacht ook niet dat ze gaan dalen. De vraag overtreft het aanbod. Als ik kijk naar koopprijzen verwacht ik geen enorme klap naar beneden of naar boven; de verwachte groei in Spanje is momenteel 1,5/2% per jaar."
"Binnen Barcelona zie ik dat mensen heel graag naar Poblenou willen en dat is ook wel begrijpelijk. De prijzen zijn daar dan ook behoorlijk gestegen. Eixample is altijd populair geweest en dat blijft het. In Gràcia zit het een beetje vast, er komt nu veel meer op de markt. Poble-sec is ook populairder aan het worden."
Wat zou je als tip mee willen geven aan mensen die overwegen iets te kopen in Spanje? "Zorg echt dat je je goed laat informeren en dat je niet zomaar iets koopt. Het allerbelangrijkste, doe het onafhankelijk van de verkopende partij, want die heeft een financieel belang! Bespaar niet op goede aankoopbegeleiding; mensen geven vaak 3,4,5 ton uit, je wilt zeker weten dat je daar goed aan doet. En tot slot, pas op met informatie op Facebook en zorg dat je altijd foto’s maakt van cruciale defecten als je een woning huurt in verband met het terugkrijgen van de borg."
Wil je meer weten over het aankopen van vastgoed in Spanje? Op 13 maart organiseert PBA Spain een live seminar in bij Barcelona Co-working Rocks. Aanmelden en meer informatie via deze link.
|
|
|
|
Weekendje weg in eigen regio |
|
|
|
Op zoek naar een charmant vakantiehuis voor een weekendje of een weekje weg? Overweeg dan eens om een accommodatie bij Montepallars in de Catalaanse Pyreneeën te boeken. Geniet van de fantastische omgeving, waar je heerlijk kunt wandelen en tot rust komt.
Je hebt ook de optie om activiteiten op maat bij te boeken, zoals yoga, sup yoga of een workshop intuïtief koken (in het Nederlands!) of zelfs een persoonlijke retreat voor kleinere gezelschappen en groepen.
Montepallars wordt gerund door de Vlaamse Katrien Claus die in 1995 in Barcelona kwam wonen en de stad 16 jaar geleden verruilde voor een leven in de bergen. Nog niet zo lang geleden bracht zij het boek Intuitive Cooking uit. Zij organiseert in juni ook de Nederlandstalige retreat Animo (yoga en wandelen).
Volg haar ook op Instagram Montepallars en Instagram Intuitive Cooking.
Dit artikel is een samenwerking.
|
|
|
|
5x tips bij het zoeken van een kamer/huurwoning |
|
|
|
Een woning/kamer zoeken in Barcelona hoe pak je dat aan? Of je nu naar Barcelona komt om stage te lopen, te studeren, je hier een baan hebt gevonden of remote komt werken, we raden je aan om met de volgende tips rekening te houden in je zoektocht naar een huurwoning of kamer.
|
|
|
|
1. Begin je je zoektocht van te voren of niet? We raden je aan om hier pas te beginnen met zoeken. In Nederland/België is men vaak gewend ver van tevoren huurcontracten te tekenen, maar in Spanje, en zeker in Barcelona, is dit niet gebruikelijk. Vaak zijn woningen pas kort van tevoren beschikbaar; een tijdelijke Airbnb om vanuit te beginnen zoeken is daarom een handige oplossing. We raden altijd af om van tevoren contracten te tekenen of betalingen te doen, tenzij dit via een betrouwbare agency gaat, zoals verderop beschreven.
2. Wél van tevoren al een woning vinden?` Twee zeer handige websites om vanuit Nederland of België wel alvast woonruimte te vinden, zijn Spotahome en Uniplaces. Beide websites werken eigenlijk als een soort Airbnb, alles gaat online en dat is in de lastige huizenmarkt in Barcelona toch wel erg handig. Beide bedrijven hebben de nodige zekerheden ingebouwd zodat je niet wordt opgelicht. Zo heeft Spotahome bijvoorbeeld een speciaal team dat de huizen bezoekt en verifieert. Voor studenten is ook Erasmusu aan te raden, dit is onderdeel van Spotahome. Let met name op met Facebookgroepen, helaas worden veel studenten en andere woningzoekenden via Facebook opgelicht. Betaald nooit zomaar iets van tevoren!
3. Op zoek naar een kamer? Dit is een betrouwbare agency Live Further is een betrouwbare agency die kamers aanbiedt voor een paar maanden. Perfect voor als je hier tijdelijk gaat studeren. Dit platform heeft vaak kamers voor een betaalbare prijs op goede locaties. Verder hanteren ze ook geen torenhoge agency fee en is er ook de mogelijkheid om aan te geven dat je met een vriend of vriendin in hetzelfde huis zou willen.
4. Interior of exterior? Als je nog geen aardig woordje Spaans spreekt, dan zeggen deze woorden je misschien nog niet veel. Toch is het wel handig om hier bewust van te zijn bij het zoeken van een kamer. "Interior" betekent dat de kamer geen ramen heeft of in elk geval geen ramen die op de straatkant uitkijken. Vaak gaat het om kamers met een raam dat opent naar een interne patio en die kamers kunnen heel donker zijn, wat betekent dat er geen daglicht in de kamer valt. Ook kunnen er via zo'n patio allerlei luchtjes je kamer binnenkomen.
5. Spaanse verdiepingen In Nederland is de eerste verdieping ook daadwerkelijk één verdieping boven de begane grond. Daar denken ze in Spanje anders over. Hier kan het zo zijn dat de eerste verdieping in feite de tweede of soms zelfs derde verdieping is. Als er geen lift in het gebouw aanwezig is, kan dat zomaar betekenen dat je een aardige klim omhoog moet maken met je boodschappen. Belangrijk dus om hier rekening mee te houden! Verderop in de nieuwsbrief leggen we uit waar dat verschil vandaan komt.
Meer tips over het vinden van een woning in Barcelona? Kijk dan eens in dit artikel van Barcelona Expat Life, dit artikel van Barcelonatips of bekijk deze richtlijnen van de Gemeente Barcelona.
|
|
|
|
Waar komen die "extra" Spaanse verdiepingen toch vandaan? |
|
|
|
Als je wel eens een pand in Eixample hebt bezocht is het je vast opgevallen: je komt eerst langs een entresuelo, dan een principal en dan pas de eerste verdieping (primero). Hoe zit dat?
Principal
Wist je dat waar tegenwoordig penthouses en woningen met dakterrassen voor de hoogste prijzen verkocht worden, het vroeger juist de eerste verdiepingen waren die voor hogere prijzen onder de hamer gingen? Begin vorige eeuw waren er namelijk nog geen liften en wilden de rijken daarom het liefst zo min mogelijk trappen op en af. Zij woonden als eigenaars van het pand meestal op de principal, wat je kunt vertalen met 'voornaamste' verdieping.
Die is vaak ook extra mooi versierd met plafondlijsten. Ook hebben de eerste verdiepingen meestal grotere balkons en worden de balkons per verdieping kleiner (dat zie je ook de foto hierboven). Bij sommige gebouwen is het zelfs zo dat het trappenhuis tot aan de eerste verdieping van duurder materiaal, zoals marmer, gemaakt is. Voorbij de eerste verdieping zijn de treden dan gemaakt van goedkoper materiaal, zoals normale (bak)stenen.
Entresuelo
Naast die principal zijn er ook nog extra verdiepingen die entresuelos genoemd worden. Het woord betekent letterlijk 'tussenvloer'. Deze verdiepingen waren vaak bedoeld voor het personeel van de bewoners van el principal; zij hadden vanaf die verdieping bijvoorbeeld toegang tot de dienstvertrekken. Ook kan het zijn geweest dat zo'n eerste verdieping zulke hoge plafonds had dat besloten is om de verdieping op te splitsen in meerdere verdiepingen. Deze ruimtes werden dan gebruikt als opslag voor de winkels eronder.
Áticos en sobreáticos
Tot slot heb je ook de zogeheten áticos en sobreáticos. In het Spaans betekent ático letterlijk zolder of bovenste verdieping. Vaak hebben deze appartementen dan ook een privé dakterras. Vooral in de wijk Eixample kom je veel van dit soort appartementen tegen. Bij het ontwerpen van deze wijk werd door architect Ildefons Cerdà namelijk een aantal regels opgelegd. Eén van die regels hield in dat de voorgevels van de gebouwen maximaal 16 meter hoog mochten zijn. Op die manier zou het daglicht de tussenliggende straten goed kunnen bereiken en kon voorkomen worden dat de tussen de huizenblokken gelegen patio’s te donker werden.
Al gauw begon men creatief met deze regel om te gaan. Want dat de voorgevel niet hoger dan 16 meter mag zijn, betekent niet dat dat de rest van het gebouw hier ook aan moest voldoen. Zo werden er dus losse appartementen bovenop woningen gebouwd, terwijl de voorgevel inderdaad 16 meter hoog bleef. Dit wordt een ático genoemd en als men het over een sobreático heeft, dan wordt een appartement boven op een ático bedoeld.
|
|
|
|
Elke maand interviewen we voor deze rubriek een interessante, inspirerende ondernemer die vanuit Barcelona zijn/haar business runt. Dit keer een speciale editie met daarin een horecazaak met een Nederlands tintje in hartje Barcelona.
|
|
|
|
Als je regelmatig in het oude centrum komt, ben je vast en zeker bekend met LEKKER. Op het terras op het Plaza del Pi, tussen de joodse wijk en de bruisende Rambla kun je sinds 2019 genieten van echte Nederlandse poffertjes. Met trots en een vleugje weemoed, kondigen de eigenaren aan dat ze op zoek zijn naar een nieuwe eigenaar om het stokje over te nemen.
Het café staat te koop. Als nieuwe eigenaar krijg je niet alleen de geweldige locatie (inclusief terras met zitplaatsen voor 16 personen) maar ook alle benodigde apparatuur, meubels, een poffertjesfiets en kun je het ingewerkte personeel overnemen indien gewenst. De overname omvat het huurcontract van €2.900 per maand (incl. IVA), een restaurant-café licentie C2, zakelijke contacten met nationale en internationale leveranciers, alle machines en meubels (met een gemiddelde kostprijs van €90.000), de unieke poffertjesfiets (waarde > €20.000) en cateringaccessoires. Met de overname van het café dat jaarlijkse winst maakt is dit dus een buitenkansje om direct vanaf dag één een succesvolle onderneming te runnen.
Waarom deze verkoop? Na vijf jaar hard werken en het overwinnen van de uitdagingen van COVID, voelen de huidige eigenaren dat het tijd is om nieuwe projecten en bedrijven aan te pakken. Ze geloven dat frisse energie dit café gemakkelijk naar nieuwe hoogten kan tillen, misschien zelfs naar het oorspronkelijke doel van een multi-locatie concept.
Als jij droomt van een smakelijke investering met een Nederlands tintje in het hart van Barcelona, is dit jouw kans! Neem contact op met Renzo van Dijk voor meer informatie en wie weet ben jij binnenkort de trotse eigenaar van dit heerlijke stukje Nederland in Spanje.
In deze pdf vind je meer informatie.
Heb je interesse in overname? Renzo van Dijk is bereikbaar via: renzo_van_dijk@hotmail.com of per telefoon op: +34 606 877 166 (Whatsapp) en/of:+376 370142 (Whatsapp).
|
|
|
|
Annebeth deelt de komende maanden haar huizenjacht in deze nieuwsbrief. Dit is deel 1. Over kookluchtjes, de nadelen van huren en je eigen inleg.
|
|
|
|
Ik woon al 22 jaar in Barcelona en al die tijd huur ik woonruimte. Ik begon in 2002 met een kamertje aan de carrer d’Aribau om de hoek bij Plaça Universitat. Volgens mij betaalde ik zo’n €250. Veel stelde het niet voor: een matras op de grond en een kast. Het was een ‘interior’: geen daglicht en een minuscuul raam dat uitkwam op een luchtgat. En dat was letterlijk zoals het klinkt: een gat vol luchtjes. Vooral kookluchtjes van de Catalaanse oma die in het appartement eronder woonde.
|
|
|
|
|
|
In de jaren daarop bleef ik appartementhoppen. Gràcia, El Raval, Eixample Dreta, Poble-sec. Ik betaalde keer op keer de gebruikelijke agency fee (inmiddels officieel afgeschaft) van een maand huur voor de bemiddeling. Sinds 2014 zit ik waar ik zit: in de gotische buurt, boven onze eigen fietsenzaak.
Ik woon in een fijne piso, de huur is niet exorbitant hoog en de locatie voor mij heel praktisch. Maar de afgelopen jaren groeide bij mij de wens om toch eens iets te kopen. Huurcontracten hebben hier immers een duur van 5 jaar en daarna kan de huur ineens flink verhoogd worden. Een risico dus. En als zelfstandige bouw ik natuurlijk ook geen pensioen op. Echter, ik had altijd één probleem: de inleg. In Spanje is het gebruikelijk dat je zo’n 30% op je rekening moet hebben staan, om überhaupt in aanmerking te komen voor een hypotheek. En ik ben niet zo’n goede spaarder. Overigens niet omdat ik een big spender ben, maar vooral omdat ik winst vaak weer investeer in mijn bedrijf.
Maar dit jaar was op 1 januari mijn goede voornemen een koopappartement. De afgelopen tijd heb ik gebruikt om te oriënteren. En DIOS MÍO. Die huizenprijzen. Het is geen Amsterdam, maar alles wat ik tegenkom en wat misschien wel in aanmerking zou komen, is voor mij eigenlijk onbetaalbaar. Een appartementje van €300.000 betekent immers ook €100.000 inleg. En dan zijn die appartementen lang niet zo groot, licht en fijn als waar ik nu zit.
‘Maar waarom koop je niet iets voor de verhuur?’, opperde een goede vriendin. Ik vroeg haar niet voor niets om raad, want zelf helpt ze buitenlandse klanten aan koopwoningen. Alleen niet in Barcelona, maar in Tarragona en omgeving. Waar de prijzen nog laag zijn voor onze begrippen en waar vraag is naar huurwoningen. Waar ik eigenlijk zo iets zou kunnen kopen. Natuurlijk niet met de bedoeling om mijn geliefde Barcelona in te ruilen, maar als investering.
En dus ben ik me nu opnieuw aan het oriënteren. Ik blijf voorlopig lekker zitten waar ik zit in hartje Barcelona, maar hoop in de loop van 2024 voor het eerst in mijn leven een woning te kopen. En ik ga mijn aankoopproces in deze nieuwsbrief met je delen. Of volg mijn huizenjacht de komende tijd op mijn stories op Instagram, @barcelonatips en @annebethvis. To be continued…En mocht je zelf als ervaringsdeskundige nog tips omtrent kopen hebben, laat het me weten!
|
|
|
|
Wonen in Barcelona, wat kost dat? |
|
|
|
De combinatie van het mediterrane klimaat, de stad, de stranden en de natuur trekken veel mensen naar Barcelona. Niet zo gek dat bijna een kwart van de bewoners in Barcelona van origine niet uit Spanje komt. In Nederland heeft Spanje een imago van goedkoop en betaalbaar, maar is dat in een stad als Barcelona nog wel zo?
|
|
|
|
Gemiddelde huurprijs De gemiddelde huurprijs voor een appartement in het centrum van Barcelona ligt tussen de €800 en €4.500 per maand. Een bedrag waar dus nog een behoorlijk verschil in kan zitten, door verschillende factoren zoals de staat van het gebouw, de buurt en de grootte van het appartement.
Van de verschillende wijken in Barcelona is Nou Barris het goedkoopst, hier betaal je gemiddeld €796,24 per maand aan huur. Daarop volgt Sant Andreu waar je gemiddeld €876,64 per maand betaald. Hierna volgen Horta Guinardó (€909,18), Sants-Montjuïc (€1.025,86), Ciutat Vella (€1.063,57), Sant Martí (€1.064,67), Gràcia (€1.099,63), Les Corts (€1.272,82), L’Eixample (€1.276,41) en Sarrià Sant Gervasi (€1.554,57). Lees hier meer informatie.
Kopen in Barcelona De afgelopen jaren zijn ook de prijzen van koopwoningen in Barcelona gestegen. Voor een nieuwbouwappartement in de stad betaal je nu gemiddeld €626.708. Dit is een stijging van bijna 1% vergeleken met vorig jaar. Lees hier meer. Ter vergelijking, in Amsterdam betaal je voor een nieuwbouwappartmenet gemiddeld €707.420. Lees hier meer. Als we kijken naar de gemiddelde prijs per vierkante meter is Barcelona wel beduidend goedkoper. In januari 2024 bedroeg de prijs per m2 € 4.259 in vergelijking tot €7.963 per m2 in Amsterdam.
De gemiddelde huurprijzen blijven volgens experts nog wel stijgen in Barcelona en ook de koopwoningen zullen naar verwachting niet dalen, zoals aankoopmakelaar Elles in haar interview ook al aangaf. Maar, voor die prijs krijg je ook wat! Het mediterrane klimaat, de open cultuur, het lekkere eten, en dat allemaal op een relatief korte afstand van Nederland.
|
|
|
|
In deze rubriek stellen Nederlanders en Vlamingen in Barcelona en omstreken zich voor. Deze maand Mark Meesen en Tessa Beusekom. Wil je zelf een keer geïnterviewd worden voor deze rubriek, laat het ons dan vooral weten! Stuur een mailtje naar hola@nederlandersinbarcelona.com
|
|
|
|
|
|
Mark Meesen
|
|
Het Barcelona-avontuur van Mark Meesen begon in 2000 toen hij een vriendin kwam opzoeken die haar Erasmus hier deed.
Voor Mark was het meteen duidelijk. "Ik vond het allemaal zo fantastisch dat ik dacht: hier wil ik ook ooit een tijdje komen wonen." Zes jaar later verhuisde hij en woont sindsdien in Barcelona.
“Ik heb een reisbureau waarmee ik incentive-reizen naar Spanje aanbied voor bedrijven uit België en Nederland. Dat zijn meestal groepen tussen de 30 en 120 man. Ik regel dan alles: hotel, activiteiten, restaurants en alle logistiek en begeleiding ter plaatse. Ik ben trouwens op zoek naar een projectmanager om mee te helpen bij het organiseren van de reizen; geïnteresseerden mogen zich altijd melden.”
“In mijn vrije tijd geniet ik van de vele mogelijkheden die Barcelona biedt. Kitesurfen, bergbeklimmen, parachutespringen, skydiven... doe ik allemaal niet. Wat ik wel doe: een beetje sporten, joggen langs het strand of in de heuvels, lezen, muziek luisteren, af en toe eens op stap gaan en een goede pint drinken. En naar het voetbal kijken: ik mis geen enkele match van Anderlecht.”
“Het leukste aan Barcelona vind ik dat je makkelijk kunt ontsnappen. Je hebt zoveel fantastische plekken in de omgeving. Ik heb een leuk vriendengroepje van Belgen en Nederlanders en we gaan vaak hiken in bijvoorbeeld Montseny, La Garrotxa, de Pyreneeën... Dat kan een dagje zijn, soms een weekend. Het is altijd supergezellig."
De momenten met zijn dochter zijn ook heel belangrijk voor Mark. “Als single daddy zijn mijn weekends met de dochter heilig." We gaan dan fietsen langs het strand, trekken de heuvels in voor een wandeling, koken samen, maken huiswerk, kijken naar FC De Kampioenen (Vlaamse serie). Die weekenden voelen voor mij altijd een beetje als vakantie. De wereld beleven door de ogen van een 7-jarige is (meestal) zalig.”
|
|
|
Tessa van Beusekom
|
|
De 34-jarige Tessa komt oorspronkelijk uit Woerden maar heeft sinds november 2020 haar plekje gevonden in het bruisende Barcelona.
Haar reis hier naartoe begon eigenlijk omdat ze op zoek was naar nieuwe uitdagingen en haar Spaans wilde verbeteren. “Het was puur toeval dat ik in Barcelona ben gekomen omdat ik hier als eerste een baan kon vinden. Ik was één keer eerder in Barcelona geweest toen ik 13 was en ik kon me er niet veel van herinneren. De eerste paar maanden in Barcelona waren best moeilijk; ik kende niemand, het was winter en er waren veel restricties door COVID. Ook vond ik mijn baan verschrikkelijk en ik vond mijn kamer niet fijn. Tijdens mijn eerste jaar ben ik drie keer verhuisd en twee keer van baan verwisseld, wat niet ideaal was, maar die veranderingen waren wel goed. Uiteindelijk heb ik mijn draai gevonden, maar het heeft wel even geduurd. Nu voel ik mij echt op mijn plek hier en zou ik voorlopig niet weg willen.”
“Net als dat Barcelona puur toeval was, heb ik ook mijn katten per toeval ‘gekregen’. Een vriend ging verhuizen naar Alicante en kon zijn katten niet meenemen. Hij vroeg of ik tijdelijk voor zijn katten wilde zorgen en zou ze dan binnen 3 maanden weer ophalen. Inmiddels is er een jaar voorbij en ik heb ze nog steeds. Ik weet niet zeker hoe dit gaat aflopen; of ik hou de katten voor altijd, of die vriend komt ze toch een keer ophalen.”
Overdag is Tessa senior recruiter voor een Brits/Amerikaans marketingbedrijf, in haar vrije tijd sport ze graag, van beachvolleybal en HIIT tot aan pilates en hardlopen. Ook zingt ze graag in het Barcelona English Choir.
Wat vind je het fijnste aan Barcelona? “Natuurlijk, het weer, het strand, het eten - allemaal klassiekers, maar ook helemaal waar. Het allerfijnste vind ik toch wel de eindeloze kansen om nieuwe mensen te ontmoeten. Nooit een saai moment hier.”
|
|
|
|
|
Zwembaden vullen met zeewater als alternatief bij droogte
|
|
De droogte in delen van Barcelona en Girona in Catalonië dwingt zwembaden en campings om alternatieven te zoeken voor hun zwemvoorzieningen. Het gebruik van zeewater als alternatief wordt als optie overwogen. Dit is echter alleen mogelijk bij volledige ontkoppeling van het drinkwaternetwerk, ook moeten er aanpassingen worden gedaan aan zwembaden en is dit kan alleen bij locaties aan zee waar afvoerpijpen geplaatst kunnen worden. Meer lezen doe je hier.
|
|
|
|
|
|
Discussie over nieuwe regels lage-emissiezones
|
|
Er is een discussie gaande tussen de gemeente Barcelona en de Catalaanse deelregering over de nieuwe regels voor de lage-emissiezones. Ze zijn het vooral oneens over de beperkingen voor auto's met een 'B-label' (geel). De Generalitat wil de regels in 2026 invoeren, maar de steden rondom de regio Barcelona en Barcelona zelf willen dat dit later gebeurt. Verder lezen doe je hier.
|
|
|
|
|
|
Spanje wil in het nieuwe digitale tijdperk af van de verplichte afspraken
|
|
De Spaanse overheid denkt erover de publieke dienstverlening opnieuw in te richten met behulp van AI. De nadruk komt daarbij te liggen op toegankelijkheid en personalisatie en zal mogelijk leiden tot het afschaffen van de verplichte afspraken (cita previa). Het doel is om diensten beter te laten aansluten bij de behoeften van burgers. Meer lezen doe je hier.
|
|
|
|
|
|
Het Mobile World Congress
|
|
Het Mobile World Congress (MWC), ‘s werelds grootste mobiele technologie congres, heeft van 26 tot en met 29 februari opnieuw plaatsgevonden in Barcelona. Het was de 18e editie viert sinds de start in 2006. Er waren dit keer meer dan 95.000 bezoekers uit 200 landen en 2.400 exposanten, waaronder grote namen als Google, Samsung en Microsoft. Het evenement nam alle acht paviljoens van het Fira de Barcelona-complex in beslag. De economische impact wordt geschat op 461 miljoen. Meer lezen doe je hier.
|
|
|
|
|
|
Gratis herbruikbare menstruatie producten
|
|
De Catalaanse regering bereidt zich voor op de lancering van de distributie van gratis herbruikbare menstruatieproducten in apotheken. Menstruatiecups, stoffen maandverband en absorberend ondergoed zullen kosteloos worden uitgedeeld. Ze kunnen worden opgehaald door middel van een QR-code in de 'La Meva Salut' app. De regering verwacht dat 90% van de apotheken in Catalonië zullen mee doen. Meer lezen doe je hier.
|
|
|
|
|
|
Zware sneeuwval in de Pyreneeën
|
|
Een krachtige noordwesterstorm genaamd Mónica heeft de Pyreneeën getroffen, met een grote hoeveelheid neerslag tot wel 40 liter per vierkante kilometer. Als gevolg daarvan zijn er op 25 wegen in het noorden van de provincie Huesca sneeuwkettingen of winterbanden verplicht. Dit zal voorlopig verplicht blijven, totdat de storm gaat liggen. De storm, afkomstig van de Atlantische Oceaan, leidde tot waarschuwingen voor sneeuw en zware regenval in de Pyreneeën in Aragón en Catalonië. Verder lezen doe je hier.
|
|
|
|
|
|
Organiseer jij een activiteit of evenement gericht op/interessant voor de Nederlandse community in Barcelona en omstreken? Laat het ons dan weten, want daar is de agenda ook voor bedoeld.
|
|
|
|
Passeig de Sant Joan in Barcelona in 2021 door Time Out International uitgeroepen werd tot de op één na beste straat ter wereld om in te wonen? De eerste plaats ging naar Smith Street in Melbourne. De selectie is gemaakt op basis van een enquête onder 27.000 inwoners van steden over de hele wereld.
In Barcelona deden nog vier andere straten mee: Passeig de Gràcia, Enric Granados, Rambla de Catalunya en La Rambla. Na een debat heeft Barcelona de Passeig de Sant Joan destijds kandidaat gesteld.
De straat begint aan de statige Arc de Triomf en loopt vanuit daar omhoog door Eixample. De Passeig de Sant Joan biedt voor ieder wat wils, van trendy eetcafés tot traditionele winkels en boetieks. In de verkiezingen werd de straat geprezen vanwege zijn groene karakter, voetgangersvriendelijkheid, de aanwezigheid van vele speeltuintjes, de diversiteit aan eetgelegenheden, winkels en culturele instellingen en niet te vergeten, het aanwezige fietspad. Wil je meer weten, lees dan hier verder.
Benieuwd naar meer weetjes over Barcelona?
Volg Barcelonatips op Instagram!
|
|
|
|
|
|
NBSO Barcelona
|
Het NBSO Barcelona is het handelskantoor van de Nederlandse overheid dat zich voor de dienstverlening voor het bedrijfsleven richt op de regio's Catalonië en Aragón.
|
|
|
Nederlanders in Barcelona - Facebook
|
De Facebook-community waar het allemaal meer begonnen is. Hier treffen Nederlanders en Vlamingen uit Barcelona en omstreken elkaar.
|
|
|
|
|
De Kring Nederlandse Bedrijfsleven
|
De Kring vormt al meer dan 50 jaar de ontmoetingsplaats voor Nederlandstalige ondernemers, professionals, managers, CEO’s en directeuren die gevestigd zijn Barcelona en omstreken.
|
|
|
Nederlandse Vereniging Barcelona
|
De Nederlandse Vereniging Barcelona en Omstreken organiseert maandelijkse borrels, het jaarlijkse Sinterklaasfeest en Koningsdag en andere activiteiten.
|
|
|
|
|
|