Przez najbliższy tydzień słuchaj tego głosu dosyć często: - Może ustawisz sobie ten głos jako powiadomienie SMS? - Może nawet budzik? (tylko dla rannych ptaszków!)
Kiedy jesteś na spacerze w parku, w drodze do pracy, w lesie, czy stoisz na przystanku autobusowym, bądź czujny lub czujna, wyłapuj TYLKO ten właśnie dźwięk Kosa z otoczenia! A potem zerknij - czy to rzeczywiście Kos!
Wiosna to dobry moment na stopniowe uczenie się wszystkich głosów. Łatwiej jest wychwycić poszczególne ptaki ponieważ jest jeszcze wciąż stosunkowo cicho; nie wszyscy do nas wrócili z migracji!
To proste. 1. Co tydzień przesyłamy Ci tylko jeden głos, jednego ptaka. 2. Ty masz tydzień na „pracę domową” i oswojenie się z tym głosem!
SPRAWDZIAN
- Jak poszedł Ci tydzień z Bogatką? Słyszysz ją wokół i poznajesz? :)
Jeśli nie dotarła do Ciebie ostatnia lekcja, podsyłam jeszcze raz! BOGATKA
Rozpoznawanie głosów na pewno przyda Ci się w tegorocznym Wielkim Ogrodowym Liczeniu. To już przecież niedługo!
*** UWAGA – Kos może oczywiście odzywać się różnie. W zależności od sytuacji, humoru i tego, w jakiej sprawie zabiera głos! Więcej wariacji i inne ptaki możesz sprawdzić tutaj: https://xeno-canto.org/ *** Głos Kosa powyżej został pobrany ze strony xeno-canto.org. (nagranie: Romuald Mikusek)
CIEKAWOSTKI O KOSIE*:
Kosa nasłuchuj od lutego do lipca, raczej rano i wieczorem.
To właśnie pieśń Kosa słyszysz czasem w mroźny lutowy poranek, kiedy zastanawiasz się czy jakiś ptak nie pomylił pory roku.
Gdy z kolei latem wracasz do domu nad ranem, również bardzo możliwe, że przyśpiewuje Ci do marszu Kos.
Zawodowcy twierdzą, że pod względem kompozycyjnym muzyka Kosów jest najbliższa naszej. Niektóre z nich mają w repertuarze ponad 30 fraz i dowolnie je miksują.
Kosy mieszkające w lasach, z których wiele odlatuje na zimę, śpiewają dużo bardziej urozmaicone melodie niż przeważnie osiadłe Kosy miejskie. To dlatego, że Kosy wędrowne wplatają do swoich pieśni motywy zasłyszane od kolegów z zachodniej i południowej Europy.
Miejskie czy wiejskie, Kosy są bardzo czujne. Zapewniają innym ptakom system wczesnego ostrzegania. Z pewnością zdarzyło Ci się przestraszyć Kosa, który poderwał się z ziemi lub gałęzi wybuchając serią szeleszcząco-kwiczących okrzyków i podnosząc Ci poziom adrenaliny...
* Ciekawostki zaczerpnięte z książki Jacka Karczewskiego "Zobacz ptaka. Opowieści po drodze."
Otrzymałeś/-aś ten email ponieważ zapisałeś/-aś się na naszego newslettera, robisz zakupy w Sklepie na pTAK!, należysz do Klubu na pTAK! lub działasz wspólnie z nami w akcji Ogród na pTAK, Szkoła na pTAK!, Noc Sów.