RitimBlog Koşu Postası #2
Koşu postasının ikinci yayınından merhaba

İlk yayını okumadıysanız şurada bulabilirsiniz. Bu postayı aldınız çünkü Ritim Koşu Postası'na abone oldunuz. Abone olmadıysanız ya da üyelikten çıkmak istiyorsanız en alttaki "Listeden Çık" bağlantısını kullanabilirsiniz.

Henüz işin başındayız, o nedenle bazı şeyler eksik veya düzensiz görünebilir. Postanın, zamanla daha düzenli ve detaylı hale geleceğini umuyorum. Bu yol nereye gidecek inanın ben de bilmiyorum. Bu bir deney ve deneyin geleceğini hep birlikte göreceğiz, hatta belirleyeceğiz. Görüş, eleştiri ve katkılarınızı posta@ritimblog.com adresine iletebilirsiniz.

19 Nisan 2018

Boston Maratonu Sürprizlere Sahne Oldu

Boston'da havanın bozacağı düşünülüyordu ama yarış beklenenden daha kötü koşullarda gerçekleşti. Soğuk, rüzgarlı ve yağışlı havanın yıldırdığı elitlerin arasından tam zamanlı, mesaili bir işte çalışan Japon koşucu Yuki Kawauchi birinci oldu. Geçen hafta gözlerin kimler üzerinde olacağına kısaca değinmiştik, ancak olay çok farklı gelişti. Hem Amerikalı hem de Doğu Afrikalı elitler aşırı soğuk ve yağışlı havadan negatif etkilendi. 25'i elit 2500'den fazla koşucunun tıbbi yardım aldığı rapor edilmiş. Hal böyle olunca kazananların sonucu 1976'dan beri koşulan en yavaş süre oldu: 2:15:54. Özellikle ikinci yarıda yarış aşırı derecede zorlaşmış. Tüm bunlara rağmen (elitler hariç) yarışı bitirenlerin ortalama süreleri geçen seneden daha iyiymiş. Bu yıl: 3:42:14; geçen yıl: 3:45:13 (Kaynak)

Birinci olan Kawauchi, tam zamanlı bir işte çalışan amatör bir koşucu. Ama sonuçları hiç de amatör değil. 2:20'nin altında 79 adet, 2:12 altında 26 adet maraton bitirmiş. Bir devlet kurumunda çalıştığından sponsorluk alamıyormuş ama yarış ödüllerini kabul edebiliyormuş. Birçok elitin aksine günde tek antrenman yapabilen ve yarışlar için zor izin alabildiği söylenen Kawauchi zor koşullarda yarış koşmaya alışık olduğundan bu yarışta koşulların iyi bile olduğunu söylemiş.

Olimpik koşucu Galen Rupp ve ultramaraton takipçilerinin tanıdığı Sage Cannaday gibi isimler yarışı tamamlamayanlar arasında.

1.Kawauchi, Yuki 2:15:58 JPN
2.Kirui, Geoffrey 2:18:23 KEN
3.Biwott, Shadrack 2:18:35 USA

Kadınlarda da sürpriz isimler kürsüye çıktı. Gerçi birinci olan Desiree Linden Amerikalıların yakından izledikleri bir isimdi. Boston Maratonu'nu profesyonel zamanlarında (1986'dan beri para ödülü var) kazanan ilk Amerikalı kadın olarak tarihe geçti. İkinci olan Sarah Seller da Kawauchi gibi normal bir işte çalışan (hemşire) koşuculardan.

1.Linden, Desiree 2:39:54 USA
2.Sellers, Sarah 2:44:04 USA
3.Duchene, Krista 2:44:20 CAN

Sonuçlar, koşullar ne olursa olsun dayanıp devam etmenin ve bitişe ulaşma gayretinin uzun mesafe koşu yarışlarındaki öneminin altını bir kez daha çizmiş oldu.

Rachid El Morabity Fotoğraf: Ian Corless
Marathon des Sables Tamamlandı

MdS'da ise sürpriz olmadı. Son dört yılın kazananı yine kazandı. Rachid El Morabity ve kardeşi Mohamed El Morabity 19 saat 35 dakika ve 20 saat 1 dakika toplam süreleriyle ilk iki sırada yer aldılar. Belki üçüncü isim için sürpriz denilebilir: Fransız Robert Merile 20:41 ile Abdelkader El Mouaziz'i 10 dakika ile geçmeyi başardı. Beşinci sırada ise hem dünyada hem de Türkiye'de tanınan bir isim olan Gediminas Grinius var (21:31).

Kadınlarda Magdalena Boulet son beş yılda MdS kazanan üçüncü Amerikalı kadın oldu. Rakiplerinden epey önce 25:11 sürede bitişe ulaştı. İkinci Danimarkalı Bouchra Eriksen ve üçüncü Büyük Britanyalı Gemma Game 26:36 ve 27:00 sürelere sahipler.

[Fotoğraf: Ian Corless]

Amerika'da Lake Sanoma 50 mil Yarışı Vardı

Yaklaşan Western States yarışında bir göğüs numarası (golden ticket-altın bilet) kapmak için son yarış olan LS50'de kazanan son yılların popüler ismi Jim Walmsley oldu. Kendisine ait parkur rekorunu 10 dakikaya yakın geliştirerek 5:51:16 ile yarışı tamamlayan Walmsley'in ardından Jared Hazen (6:18) ve Merio Mendoza (6:25) geldi. Yarışın parkuru 80 km'de yaklaşık 3200 m kazanıma sahip ve çok ciddi tırmanışlar barındıran in-çıklı bir yapıda.

Kadınlarda ilk 3, Keely Henninger (7:13:55), Taylor Nowlin (7:44) ve Camelia Mayfield (7:45) şeklinde oluştu. Tanıdığımız isimlerden Amy Sproston ise 8:27 ile 8. oldu.

[Fotoğraf: iRunFar - Bryon]

50 km Dünya Rekoru

Geçen haftaki yayında bahsi geçen deneme gerçekleşti. Tyler Andrews koşuyu 2:46:06 ile tamamlayarak Amerika ve dünya 50 km pist rekorunu kırmış oldu. Ancak ilk yarıyı 1:21:47'de yani genel (yol ve pist) dünya rekorunun önünde geçmesine rağmen bitişte 2:43:38 olan rekorun uzağında kaldı. Havanın biraz daha serin olması durumunda o hedefi de gerçekleşirebileceğini eklediği yarış raporu (İng.) okumaya değer. Ne olursa olsun 50 km boyunca 3:19 dk/km peys inanılmaz.

Önümüzdeki Hafta İki Önemli Maraton

İlki 35. Viyana Maratonu. Neden önemli? Çünkü geçerli maraton dünya rekorunun sahibi Dennis Kimetto orada olacak. 2014'te Berlin'de 2:02:57 koşmuştu, bakalım bu hafta sonu neler olacak?

İkinci önemli yarış ise Londra Maratonu. Bu yarışı kaçırmak istemezsiniz. Çünkü maraton arenasının en önemli üç ismi orada olacak. Nike'ın Breaking2 projesinde özel tasarlanmış koşullarda da olsa 2:00:25 koşmuş olan, olimpiyat madalyalı ve daha önce Londra'da iki defa ipi göğüsleyen Kipcoghe; maraton mesafesine yeni başlasa da uzun mesafe koşu denince ilk akla gelen İngliz Mo Farah ve dünyanın en hızlı ikinci derecesini (2:03:03) koşmuş olan efsane Bekele. Erkeklerde durum bu kadar heyecanlıyken, kadınlarda ise Kenyalı Mary Keitany (erkek tempo koşucularından yardım alarak) Paula Radcliffe’in geçilemeyen rekoruna (2:15:25) koşmaya çalışacak.

Ayrıca Madrid Maratonu da bu hafta sonu koşulacak.

İznik Ultra Geldi Çattı

Türkiye'de ultramaraton deyince akla ilk gelen, en eski yarışlardan biri olan İznik Ultra bu hafta sonu 7. defa koşulacak. 15, 50, 90 ve 140 km'lik 4 parkuruna bu sene 30 km'lik bir yenisini daha ekleyen yarış Cuma gece yarısı 140 km yarışı ile başlayacak.

Bu hafta sonu ayrıca Ankara'da Eymir Gölü çevresinde Ankara Yarımaratonu ve Datça'da 5, 10 ve 21 km'lik parkurlarıyla RunDatça koşulacak.

Şimdilik bu kadar. İlerleyen haftalarda daha çok ve detaylı içerikle devam etmeyi umuyorum. Öneri ve görüşlerinizi lütfen paylaşın. İlgileneceğini düşündüğünüz kişileri aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu postadan haberdar ederseniz sevinirim. 

Bir sonraki postada görüşmek dileğiyle.

Koşu Postasına Üye Ol
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Epostayı Yönlendir
RitimBlog

Bu eposta Mert Derman tarafından periyodik olarak hazırlanıp üyelere gönderilmektedir. 

MailerLite