Jeigu rugsėjį reiktų apibūdinti kokia metaforiška veikla, rinkčiausi apsilankymą atrakcionų parke. Tą, kurio tiek lauki, kad braukai dienas kalendoriuje. Ir tą, kuriame pervertini savo drąsą, įlipi į karuselę ir tave įsuka tokia centrifugà, kad net pykina. Norisi išlipti.
|
|
|
|
Taip ir praskriejo mėnuo. Nuo laukimo ir labai jaudinančios studijų pradžios iki visiško nusivylimo ir pykinimo. Ne fizinio, aišku – negera buvo grįžti į tą nelaimingą 23-ejų Gabrielės vaidmenį, kai buvo žongliruojama pilno etato darbu, bakalauro rašymu ir socialiniu gyvenimu. Užtat iš rugsėjo išsinešu ne tik juodus paakius, bet ir pamoką. Įsisukusi į chaosą, dar labiau įvertinau tą džiaugsmingą etapą, leidusį ne tik dirbti-dirbti-dirbti, bet ir dirbti-gyventi-džiaugtis-išsimiegoti-būti-jausti.
|
|
|
|
Kalbant šio naujienlaiškio kontekste, tam gyvenimui galima priskirti apsilankymus pas močiutę – tik ten atrandi stebuklų, apie kuriuos rašau pirmoje naujienlaiškio dalyje. Krūvą naujų knygų, kurių jums prirekomendavau viduryje. Lėtą gėrimų siurbčiojimą ten, kur kviečiama laiško pabaigoje. Ir šio naujienlaiškio rašymą ne naktimis – šitai vertinu labiausiai.
|
|
|
|
Nepervarkit! Girdėjau žmones kalbant, jog šis rugsėjis ne vieną įsuko į tą nelemtą centrifugą. Atraskim savo metodų joms sustabdyti.
|
|
|
|
Sentimentai
Pasiklydę siuvimo įrankiai, prieskoniai ir varžtai
Kokį keisčiausią daiktą esate radę maisto produkto indelyje, įsikūrusiame mamos ar močiutės virtuvėje? Turbūt sutiksite, kad universaliausia žanro klasika – siuvinėjimo rinkinys sausainių dėžutėje. Manęs taip pat jau nenustebintų varžtai metalinėje kavos skardinėje ar apgavikės šaldytos daržovės šokoladinių ledų indelyje.
„Kaip tikrų tikriausi millenialsai dažniausiai esame linkę romantizuoti savo patirtis ir jas laikyti labai unikaliomis. Dažniausiai jos tokios nėra,“ – „The NY Times“ pasakoja Folu Akinkuotu, naujienlaiškio apie užkandžius „Unsnackable“ kūrėja. Mintyje ji turi ir mūsų patirtis su pernaudotomis maisto pakuotėmis: nuo JAV metropolių iki Lietuvos kaimelių, siuvimo reikmenis sausainių dėžėje galima rasti visur. Apskritai, antrinis pakuočių naudojimas nėra joks XXI a. eco-shmeco išmislas: tai prasidėjo dar XIX a. pabaigoje, o itin išpopuliarėjo Didžiosios depresijos metu.
Šiandien toks tvarus elgesys laikomas netgi sentimentaliu. Yra sugalvojančių tokį paveldą panaudoti ir kuriant netikėtą patirtį restorane. Pavyzdžiui, „Addo“ restorano šefas Eric Rivera savo lankytojams desertus pateikia metalinėse „Royal Dansk“ sausainių dėžutėse, kurių užsipirko „Ebay“ platformoje (žr. nuotrauką). Netikėtas posūkis: vienoje iš klientams serviruojamų dėžučių yra ne desertai, o siuvimo reikmenys.
Nuostabus straipsnis apie universalias (ir unikalias) maisto pakuočių. patirtis – „The NY Times“.
|
|
|
|
Pop pasaulis
Repuojantys spagečiai ir Cardi B degtinės grietinėlė
„His palms are sweaty, knees weak, arms are heavy There’s vomit on his sweater already, mom’s spaghetti.”
Jeigu viršuje esančias eilutes perskaitėte Eminemo balsu, sveikinu – esame tos pačios kartos žmonės. Tai buvo ištrauka iš 2000-aisiais neįtikėtino populiarumo susilaukusio jo hito „Lose Yourself“.
Ne veltui pažymėjau tą vietą apie spagečius. Dainos eilutėje paminėti mamos spagečiai materializuojasi 2021-aisiais – Deitrote duris vakar atvėrė Eminemo restoranas „Mom's Spaghetti“. Kaip ir buvo galima tikėtis, meniu sudaro vos 3 patiekalai: mamos spagečiai, mamos spagečiai su kukuliais ir spagečių sumuštinis. Daugiau apie restoraną ir jo priešistorę – nuorodoje.
Tai, beje, ne vienintelė pop ir gastro pasaulių sintezė šį mėnesį. Atlikėja „Cardi B“ išleidžia savo produktą – „Whipshots“. Tai – karamelės, šokolado ir vanilės skonių plakta grietinėlė su degtine, kurios sudėtyje yra net 10 %. Atlikėja teigia, kad šis produktas tikrai nebus naudojamas į burnas alkoholį mėgstančių purkšti studentų – jis skirtas rafinuotiems kokteiliams ir jų užbaigimui. Sakoma, kad dar vienas alkoholinis įžymybės produktas galės įsikurti šalia reperio Post Malone rožinio vyno, Snoop Dog braškinio džino ir Travis Scott limonado suaugusiems – hard seltzer.
|
|
|
|
Žaliasis pasaulis
Veganiški burgeriai ir mažiau plastiko žaisluose: laimėjimas ar brainwashing'as?
„McDonald's“ veganams pagaliau galės pasiūlyti ne tik bulvytes ir morkytes: į meniu atkeliauja McPlant – augalinės kilmės „mėsainis“. Jo viduje – „Beyond Meat“ paplotėlis ir augalinės kilmės sūris bei padažas. Šiuo žingsniu „McDonald's“ turėtų vytis kitus pasaulyje puikiai žinomus greitojo maisto prekės ženklus ir jų augalinius produktus, pavyzdžiui, „Burger King“ Plant-Based Whopper ar the Vegan Royale sumuštinius.
Vienos geros naujienos negana – dar šią savaitę tas pats „McDonald's“ tinklas paskelbė, jog iki 2025 metų siekia sumažinti iškastinio kuro pagrindu sukurto plastiko naudojimą Happy Meal žaisliukuose.
Viena bėdelė. Nors tokios iniciatyvos vadinamos mažais žingsneliais tvarumo link, internetas jau ima ūžti, jog abi šias naujienas galima laikyti klasikiniu greenwashing'o arba žaliojo smegenų plovimo pavyzdžiu.
„McDonald’s“ per daugelį metų jau yra laikomi gamtos teršimo veteranais: miškų kirtimas, palmių aliejaus naudojimas, jautienos produkcija ir milžiniškos galvijų fermos sukuria milžinišką CO2 pėdsaką. Taigi, vienas mažą rinkos dalį užimantis augalinis „mėsainis“ ir tvaresni žaislai pasaulio neišgelbės – didžiausią problemą sukuria jautienos gamyba, kurios niekas atsisakyti net nežada. Daugiau apie tai skaitykite „Insider“ straipsnyje.
|
|
|
|
Žaliavų deficitas
Šįkart brangs alus ir konservai
Jeigu turite bent kokių reikalų su statybomis, renovacijomis ar būsto įsirengimu, turbūt jau būsite girdėję apie gamybinių medžiagų deficitą. Tarsi gūdžiais 90-aisiais, laukti reikia ir naujo automobilio, ir stogo čerpių.
Pasirodo, laukti reikia ir maisto bei gėrimų pakuotėms skirto aliuminio. Laukti tiek, kad netrukus augs šių produktų kainos. Pasak vz.lt, jaučiant aliuminio stygių visoje Europoje, kelių šimtų tūkstančių užsakytų skardinių pristatymas vėlavo kone visą vasarą. Būtent todėl kitąmet greičiausiai galima laukti kainų augimo parduotuvių lentynose. Ir tai liečia ne tik gėrimų ar maisto gamintojų augančius kaštus – brangiau už pakuotes mokėsime mes patys. Besinaudojantys vz.lt Premium prenumerata, daugiau sužinoti gali čia.
|
|
|
|
Keistenybės
Desertui – žmogaus sūris
Yra karvių sūriai, yra ožkų sūriai ir yra... žmonių sūriai. Jų pagrindą sudaro įprastas karvių pienas, o žmonių sekrecijos naudojamos tik fermentacijos procesui.
Tokia galimybė pirmąkart pristatyta dar 2013 metais, kai biologė Christina Agapakis ir kvapų ekspertė Sissel Tolaas sukūrė 11 žmonių sūrių kolekciją. Visų jų fermentavimui buvo panaudotos žinomų menininkų, rašytojų ir sūrių gamintojų bakterijos, surinktos bamboje, burnoje, ant pėdų ar alkūnės vidinių linkių. Vėliau šią mintį pratęsė paroda „FOOD: Bigger than the Plate“, kurioje buvo pristatyti sūriai, fermentuoti su britų įžymybių bakterijomis. Tarp jų buvo ir sūris su žinomo šefo Hestono Blumenthalo bakterijomis, surinktomis privačioje zonoje. Taip, ten pat.
Tiesa, sūris gali būti ir dar žmogiškesnis. 2010 metais, dar iki tol, kol tai buvo populiaru, JAV šefas Daniel Angerer pagamino, ko gero, žmogiškiausią sūrį iš savo žindančios žmonos pieno. Nors Niujorko sveikatos departamentas tokį sūrį pardavinėti uždraudė, spėjusių paragauti buvo. Šie teigė, jog sūris yra itin švelnus ir net primenantis panna cotta.
|
|
|
|
Šis rugsėjis, kaip ir visi kiti rugsėjai, dosnus knygomis, ir pasiūlymais, ką įdomaus nuveikti. Žemiau surinkau savo top pasiūlymus šiomis temomis – knygų, žinoma, gausiausia.
|
|
|
|
Nors šį rudenį, uh, kiek bus knygų, žemiau dalinuosi tomis, kurių pati laukiu labiausiai. Jeigu jų negana, yra pastiprinimas – portalas Eater išvardino bent 17, kurias verta turėti savo lentynoje.
– Eric Wareheim, „Foodheim: A Culinary Adventure“. Pamenat tą aukštą gurmaną iš mano vieno mylimiausių serialų „Master of None“? Taip, tai tas pats komikas Eric Wareheim, atlikęs Arnold vaidmenį. Aktorių pasekusi Instagrame (@ericwareheim), netrukau suprasti, kad jis toks pat foodie ir realybėje. Tiek foodie, kad parašė stogą nešančią knygą. Čia knyga, o čia viską apibendrinantis video.
– Joshua Weissman, „An Unapologetic Cookbook“. Šį veidą turbūt būsite matę Youtube. Kaip tik čia jis turi 5 milijonus prenumeratorių, kuriuos moko kaip gaminti from scratch ir skatina tolti nuo modelio „viską galima įsigyti parduotuvėje“. Apie tai ir yra naujoji jo receptų gamyba – sviestą turbūt čia teks susiplakti patiems. Knyga – nuorodoje.
– Yotam Ottolenghi, „Ottolenghi Test Kitchen: Shelf Love“. Nežinau, ar dar yra prasmės pasakoti apie Ottolenghi – mano lentynoje jau puikuojasi dvi jo knygos, kurias dažnai rodau Instagrame. Ottolenghi aš dievinu dėl Artimųjų rytų skonių ir paprastų derinių. Keli paprasti ingredientai, keli ypatingi prieskoniai ir voilà – skonių bomba. Net nekalbu apie tai, kad naujausia knyga yra reto grožio (nors aš taip sakau apie visas jo knygas). Knyga – čia, seilių pavarvinimas į ją – čia.
– Carla Lalli Music, „That Sounds So Good: 100 Real-Life Recipes for Every Day of the Week“. Visada žavėjausi šefais, kurių maisto gamyba atrodo labai paprastai. Būtent taip man atrodo ir Carla Lalli Music sukimasis virtuvėje – paprastai, lengvai, bet su neįtikėtinai skaniu rezultatu. Carla Lalli Music aš įsimylėjau dar geraisiais Bon Appetit Test Kitchen laikais, kai ji dalyvaudavo „Back to Back“ rubrikoje (pavyzdžiui, šitam video su Antoni Porowski), o dabar su malonumu seku jos solo karjerą. Knyga – nuorodoje, daugiau info – stories.
– David Chang ir Priya Krishna, „Cooking at Home: Or, How I Learned to Stop Worrying About Recipes (And Love My Microwave)“. Gerai, prisipažinsiu. Vienu metu TV šefas David Chang, kurio turinį labai mėgau (ping „Ugly Delicious“), mane ėmė gąsdinti – per daug dalijosi mikrobangų krosnelės receptais. Dabar viskas aišku – sujungę jėgas kartu su su Priya Krishna, nuostabia maisto žurnaliste, jie spalį išleis knygą apie kasdienį maisto gaminimą. Mikrobangę, vieną puodą ir pasakojimus apie tai, kada vertėtų nustoti sekti receptą ir pasikliauti savimi. Domina – knyga čia.
|
|
|
|
|
BONUS TIP
Jeigu planuojate įsigyti populiaraus šefo knygą (arba tai jau padarėte), nepatingėkite pagooglinti, ar kartu su knyga neišeina receptų video. Kalbant apie sąrašą viršuje, rekomenduoju nepraleisti kanalo „Ottolenghi Test Kitchen“, kur jau yra 3 receptai, ir kiek kuklesnio Eric Wareheim kanalo, kur kol kas yra tik vienas receptas, bet ir tas su jam būdingu humoru.
|
|
|
|
|
|
– Kavą. Niekas taip nešaukia šaltasis sezonas, kaip šilti kavos gėrimai. Jeigu netyčia pritrūktumėt idėjų, kur tos kavos išgerti, pasekit @pakavinekim profilį – visas šis profilis skirtas tik kavinių apžvalgoms Lietuvoje ir už jos ribų. Rekomenduoju.
– Alų. Mano mėgstama maisto entuziastė, „Sotūs ir laimingi“ radijo laidos vedėja @justinagedgaudaite neseniai sudarė alaus barų sąrašą. Šis gal labiau tiks penktadienio vakarui – visose vietose rasite išskirtinio alaus.
– Gražiausius Instagramo kokteilius. Panašu, kad jau užsirekomendavau kaip etatinė negronių ragautoja – tik kas pamato kokį receptą, iškart siunčia man. Taip nutiko ir šįkart, kai į mano inbox dėžutę įkrito mylimiausios bookstagramerės @zoori_knygos nuoroda į @join_jules paskyrą. Alkoholinius (ir nebūtinai) kokteilius plakanti Jules pavergs jūsų akis, širdis ir skonių receptorius: užtenka paveizėti į šitą ir šitą negronių video.
– Negroni kokteilius. Jeigu jau užkalbėjau dantį, bet namuose trūksta įrankių ar ingredientų, darkart primenu apie negroni savaitės renginius Halės turguje įsikūrusiame „Young's Club“. Jų paragauti galima iki spalio 7, o daugiau informacijos – nuorodoje.
|
|
|
|
– O gal dar kas netikėto? |
|
|
|
|
|
Vištienos kepsnelių ir sparnelių kontrabanda |
|
Kol mes taikomės su pusiau kontroliuojama pandemine situacija, kitoje pasaulio pusėje viskas ne taip paprasta. Tiksliau, toks karantinas, kad yra nusikaltėlių, užsiimančių KFC vištienos kontrabanda. Daugiau apie istoriją sužinokite straipsnyje, bet linkiu mums visiems, kad šią žiemą Lietuvoje tokios kontrabandos nereikėtų.
Beje, istorija savo Instagrame pasidalino mano vienas mylimiausių režiserių Taika Waititi, su trumpu komentaru: „this is so New Zealand“. Dabar noriu ten dar labiau.
|
|
|
Pusryčiams – kruasanai su pienu |
|
Kol Vilnius kepa standartinio dydžio kruasanus, Niujorkas yra šviesmečiais prieky. Kaip tik ten kepami mini kruasaniukai jūsų sausiems pusryčiams.
Nors tikiu, kad kiekvienam prancūzui išdegtų akys (kaip ir dėl šito video), bet pasirodo it's a thing. Po video pasidalijimo internetas plėšosi pusiau ne tik dėl kruasanų šventvagystės – viena pakuotė mini kruasaniukų kainuoja 50 dolerių. Nerkite į straipsnį – gal kils mintis tokią aukso kasyklą perkelti Lietuvon.
|
|
|
|
|
|
|
Ačiū, kad perskaitei iki galo! Jeigu turi komentarų ar pastebėjimų, mielai jų laukiu Instagrame, Facebooke arba el. paštu žemiau. Linkėjimai! |
Gabrielė,
Pusryčiams
|
|
|
|
|
|
|