Vynález, ktorý zmenil svet...

V kalendári svietil dátum 17. júla 1902, kedy mladý výskumný inžinier autorizoval súbor mechanických výkresov navrhnutých na vyriešenie výrobného problému v spoločnosti Sackett & Wilhelms Lithography and Printing Company v Brooklyne, v New Yorku. Neboli to prvé kresby, ktoré 25-ročný Willis Carrier pripravil v mene svojho nového zamestnávateľa - Buffalo Forge Company.

Od promócie na Cornell University tento skromný, ale nadaný inžinier navrhol okrem iného aj plány na tepláreň, sušiareň reziva a sušičku kávy. Takéto produkty boli v portfóliu spoločnosti Buffalo Forge, uznávaného dodávateľa kovoobrábacích zariadení, ventilátorov a ohrievačov.

Problém začal papierom..

Na jar roku 1902 navštívil konzultačný inžinier Walter Timmis manhattanskú kanceláriu J. Irvina Lylea, vedúceho predajných aktivít Buffalo Forge v New Yorku. Timmisov klient, Sackett & Wilhelms, zistil, že vlhkosť v jeho závode v Brooklyne spôsobila zmätok s farebným registrom jeho viacfarebnej tlače. Atrament, aplikovaný po jednej farbe, sa nevedel zosynchronizovať s rozťahovaním a zmršťovaním papiera. To spôsobilo nízku kvalitu tlače, vysokú produkciu odpadu a premrhaný čas výroby. Časopis Judge bol náhodou jedným z dôležitých klientov, ktorých plán výroby bol ohrozený. Timmis mal nápady, ako sa k problému postaviť, ale potreboval pomoc.

Jednou z Lyleových skvelých schopností bola jeho schopnosť odhadnúť nové obchodné príležitosti a túto okamžite uchopil. Vedel, že inžinieri už dávno dokázali ohrievať, chladiť a zvlhčovať vzduch. Niekedy v dôsledku ochladenia dokázali znížiť vlhkosť, ale presná kontrola vlhkosti vo výrobnom prostredí – to bolo niečo úplne nové. Lyle mal tiež vrodenú schopnosť odhadnúť ľudí. V tomto prípade veril, že pozná inžiniera, ktorý si s týmto problémom poradí, čerstvého absolventa Cornell University, ktorý už zapôsobil na mnohých ľudí v Buffalo Forge. Lyle teda prijal Timmisovu výzvu a poslal problém Willisovi Carrierovi, čo bol prvý krok v dlhej a prosperujúcej spolupráci.

Carrier okamžite pochopil problémy a začal svoj výskum prostredníctvom prísneho testovania a intenzívneho zhromažďovania údajov, ktoré sú charakteristickými znakmi jeho dlhej kariéry. Jeho prvý test bol na Timmisove doporučenie. Zahŕňal uterák s voľne tkanou vrecovinou nasýtenou roztokom chloridu vápenatého. Zatiaľ čo zariadenie odstraňovalo vlhkosť, pridávalo do vzduchu teplo, soľ a zápach, čo nie je v procese tlače prijateľné.

Tento výkres je výsledkom prelomového dizajnu Willisa Carriera, ktorý bol predložený spoločnosti Sackett & Wilhelms 17. júla 1902 a poskytol základ pre vynález - prvý moderný klimatizačný systém.

Carrier potom vyskúšal svoj vlastný experiment, kde nahradil paru studenou vodou prúdiacou cez vykurovacie špirály, pričom vyrovnal teplotu povrchu špirály s rýchlosťou prúdenia vzduchu, aby sa teplota vzduchu znížila na požadovanú teplotu rosného bodu. Aj keď Carrier pracoval, vedel, že každá časť procesu – od kovových zvitkov náchylných na hrdzu až po nepresné tabuľky Weather Bureau – sa dá zlepšiť. Napriek tomu sa on a jeho tím neustále posúvali vpred, dokončovali kresby a posielali ich Lyleovi na implementáciu.

Prvá sada výmenníkov bola inštalovaná v závode Sackett & Wilhelms koncom leta 1902 spolu s ventilátormi, potrubím, ohrievačmi, perforovanými parnými rúrkami na zvlhčovanie a reguláciou teploty. Chladiaca voda sa čerpala z artézskej studne. Prvé leto a na jar 1903 bola doplnená amoniakovým kompresorom, aby sa splnili požiadavky počas celej prevádzky v lete. Tento systém chladiacich výmenníkov bol navrhnutý tak, aby udržiaval konštantnú vlhkosť 55% po celý rok a mal rovnaký chladiaci účinok ako roztopenie takmer 49 ton ľadu za deň.

Prvý odstredivý chladič, predstavený v závode Carrier v roku 1922, otvoril dvere rozsiahlej komfortnej klimatizácii.

Lyleova stávka sa vyplatila. Dňa 21. októbra 1903 oznámil v liste svojej domácej kancelárii, že "chladiace výmenníky, ktoré sme predali tejto spoločnosti, mali počas minulého leta vynikajúce výsledky." To potvrdilo jeho vieru v príležitosť a vo výnimočný talent mladého inžiniera, ktorý projekt riadil. Willis Carrier preukázal intelekt, kreativitu a víziu, aby zhromaždil všetko, čo sa stalo pred ním, zlepšil to a vytvoril niečo úplne nové.

.

Cukrári boli medzi prvými, ktorí prijali modernú klimatizáciu, ktorá spôsobila revolúciu vo výrobe cukroviniek a sladkostí.

Od prvého predaja klimatizačného zariadenia Willisa Carriera v roku 1907 medzinárodnému zákazníkovi spoločnosť Fuji na pradenie hodvábu z Yokohamy udržiaval Dr. Carrier a jeho spoločnosť úzke vzťahy s Japonskom. Tu zobrazený v roku 1937, Carrier pozval členov japonskej obchodnej komisie na letisko Newark na let nad metropolitnou oblasťou na linke United Air Liner Mainliner.

V ten istý deň v roku 1950, keď spoločnosť Carrier Corporation dokončila svoj 2000. odstredivý chladiaci stroj, Dr. Willis H. Carrier, emeritný predseda, navštívil Onondaga Pottery Company v Syrakúzach v štáte New York, aby skontroloval svoju prvú odstredivku dokončenú v roku 1922. Našiel  ju v perfektnom funkčnom stave. Predpokladá sa, že tento obrázok patrí medzi posledné zhotovené s Dr. Carrierom.

Dr. Willis H. Carrier  zomrel v roku 1950 v New Yorku. 

Bol zaradený magazínom THE TIMES medzi 100 najvýznamnejších osobností  a priekopníkov 20. storočia, ktorých vynálezy zmenili svet.

Spoločnosť Carrier Corporation teda tento rok oslavuje svoje 120. výročie a je v súčasnosti najväčším svetovým výrobcom klimatizačných systémov.

VIAC INFORMÁCIÍ VÁM POSKYTNE
Ing. Martin Špendla Obchodný zástupca odd. HVAC - splity a VRF
spendla@climaport.sk
+421 (0)918 341 161
VIAC INFORMÁCIÍ VÁM POSKYTNE
Ing. Patrik Krištof Obchodný zástupca odd. HVAC pre východ - splity a VRF
kristof@climaport.sk
+421 (0)905 622 873
Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email

Climaport, s.r.o.
Levická 7, 949 01 Nitra

Nechcete viac dostávať tieto emaily?
Odhláste sa z odberu