Core Web Vitals czynnikiem rankingowym, OnCrawl za €99, poradnik Foundera otwórz w przeglądarce

Cześć!

Zapraszam Cię na kolejny, ósmy odcinek newslettera, w którym zachęcam do czytania wartościowych (z mojego punktu widzenia) materiałów o SEO, SEM i marketingu online. Jeżeli dołączyłeś/łaś niedawno - możesz zapoznać się z poprzednimi odcinkami pod tym linkiem. Zapraszam też do wypełnienia krótkiej ankiety, która pomoże mi udoskonalić ten newsletter.

W dzisiejszym odcinku przeczytasz o: 

  • Core Web Vitals czynnikiem rankingowym od ...
  • Czy musisz mieć AMP, aby wpaść do Top Stories?
  • Jak Google oznaczy wolne strony w SERP?
  • Darmowa wtyczka do LCP,FID i CLS w SERP
  • Googlebot i HTTP/2
  • Jak kupić OnCrawl za 99 zamiast za 1230
  • I pomóc przy tym organizacji dobroczynnej
  • Czym jest Wireframe for SEO
  • Jak usprawnić linki wewnętrzne z Ahrefs
  • 7 porad na poprawę Core Web Vitals
  • Raporty ecomm dla Polski i UK
  • Mega poradnik Foundera!
  • ANKIETA :)

    1. Najnowsze informacje i newsy dotyczące wyszukiwarki Google

    • NAJWAŻNIEJSZY NEWS O GOOGLE - oczywiście, komunikat na stronie Google o wprowadzeniu Core Web Vitals jako czynnika rankingowego. Zmiany zapowiadane były już w maju 2020 (mogły niektórym osobom umknąć w atmosferze pandemicznej), wróciły już w bardziej konkretnej formie. Zmian należy spodziewać się od maja 2021 roku. Jest to spora zmiana w Google - warto przeczytać czego dotyczy i co należy zrobić. W jednym z poprzednich newsletterów podawałem linki do szczegółowych opisów - zachęcam do poszukania.
    • Dodatkowa zmiana to zniesienie wymogu posiadania strony w technologii AMP, aby pojawić się w bloczku Top Stories (a czym są te bloczki i gdzie się znajdują - pisałem w ekskluzywnym materiale w zeszłym tygodniu). Zdania SEOwców są podzielone - jedni już zapowiadają usunięcie AMPowych wersji swoich stron, inni wieszczą Armageddon, ja zalecam zachowanie spokoju i poczekanie na rozwój wypadków. AMP zawsze można wyłączyć - a zbytni pośpiech może skutkować dramatycznymi efektami.
    • Dodatkowo Google chce testować specjalne oznaczenia w SERPach dla stron, które wolniej się ładują - Barry Schwartz fantazjuje na ten temat w swoim artykule.
    • I żeby wyczerpać temat - polecam Ci wtyczkę do Chrome, która wyciąga wyniki LCP, FID oraz CLS i pokazuje w SERPach Core Web Vitals - bardzo użyteczne narzędzie.
    • Jak Google analizuje canonicalizację przy przekierowaniach - wyjasnia John Muller z Google. Trochę technicznie, ale czym jest SEO bez technicznych zagadnień ;)
    • Google zakończyło zmianę brandu z Google Webmasters na Google Search Central (nie mylić z Google Search Console - mimo, że skrót jest taki sam) - trochę uporządkowali przy tym dokumentację. Warto zerknąć.
    • Na koniec informacja - Google rozpoczęło wdrożenie protokołu HTTP/2 do Google bota -co ma poprawić efektywność samego bota i ułatwić komunikację z serwisami online. Mój ulubieniec ;) Roger Montti napisał o tym ładny artykuł. Analizowałem ostatnio logi serwerowe i nie znalazłem jeszcze zapytań HTTP/2, a może u Ciebie coś już się zmieniło? Daj znać :)

            Jeżeli jeszcze się nie znamy, zapraszam Cię na moje social media. Facebook, LinkedIn oraz Twitter.

            2. Najciekawsze artykuły o SEO z ostatniego tygodnia

            • DEAL TYGODNIA - OnCrawl wraz z PLAN International (zob. na Wikipedia) organizuje akcję, w której po pierwsze możesz prawie za bezcen kupić 3-miesięczny pakiet całkiem dobrego narzędzia SEO, po drugie otrzymać dodatkowy pakiet gadżetów oraz po trzecie i najważniejsze wspomóc działalność organizacji PLAN. Gorąco Cię zachęcam do skorzystania z okazji i wsparcia akcji.
            • Projekt wireframe to jeden z etapów projektu, gdzie decyduje się nie o kolorze tła czy wyborcze fontu (czcionki?), a o rozmieszczeniu najważniejszych elementów. Często spędza to sen z powiek osobom odpowiedzialnym za "ruch z SEO", dlatego polecam Ci dzisiaj lekturę poradnika pt. SEO Wireframe Design Playbook. Znajdziesz tam gotowe projekty dla najpopularniejszych typów stron, z zaznaczonymi elementami ważnymi dla SEO. Świetna sprawa, aby nie zapomnieć o najważniejszych elementach na stronie.
            • Nowość od Ahrefs - Link opportunites 2.0 - czyli system wspierający linkowanie wewnętrzne. Najpierw należy zrobić audyt serwisu (za pomocą audit toola), a następnie sprawdzić jakie sugestie do linkowania ma dla nas nowy tool. Daj znać czy dla Twojego serwisu to narzędzie się sprawdziło?
            • 7 praktycznych porad jak poprawić współczynniki Core Web Vitals od Rachel Costallo na łamach SEJ.
            • SEO to nie tylko linki z katalogów czy zaplecza (PBN). SEO to nie tylko upychanie słów kluczowych w nagłówkach i title. SEO obecnie to coraz bardziej skomplikowane algorytmy Google. Dowiedź się czym jest search intent i jak można to wykorzystać do zdobycia większej ilości userów z wyszukiwarki.
                  Pośmiejmy się razem ;)

                  3. Oferty pracy dla SEO/SEM

                  Szukasz pracy? Zobacz poniższe oferty - może znajdziesz coś interesującego.

                  Specjalista SEO/SEM - MGmedia (5 000 - 7 000)

                  Specjalista SEM/SEO - Veritas Group (4 800 - 5 900)

                  Expert SEO - Gowork Serwis Pracy (6 000 - 10 000)

                  Senior SEM Specialist - Versum (5 500 - 9 500)

                  Marketing Specialist B2B - Leaselink (5 000 - 10 000)

                  Jesteś pracodawcą? Szukasz pracowników do SEO/SEM? Jeżeli chcesz umieścić swoją ofertę tutaj - odpisz na tego maila i podaj link do ogłoszenia o pracę.

                  Jeżeli jeszcze się nie znamy, zapraszam Cię na moje social media. Facebook, LinkedIn oraz Twitter.

                  4. Artykuły nie tylko o SEO

                  • Dziś aż dwa badania rynku ecommerce - w Polsce i w UK. Pierwszy raport Koszyk Roku - pod linkiem opisana metodyka badań - ponad 100 największych ecommerce'ów.
                    Drugi raport dotyczy 250 największych sklepów online dla rynku UK, również potężne badanie. Warto zapoznać się obydwoma raportami, aby równać do najlepszych.
                  • Jeżeli pracujesz z zespołami IT to zapewne nie jest Ci obcy termin SCRUM. Jeżeli nic o nim nie wiesz, albo pracujesz z kimś, kto tego używa - przeczytaj dobry poradnik od Atlassian - producenta oprogramowania m.in. Trello, JIRA i innych do zarządzania pracą zespołów. 
                  • Planujesz założenie firmy? A może chodzi Ci po głowie jakiś pomysł na startup? Koniecznie przeczytaj ten 60 stronicowy Poradnik Foundera - dużo wiedzy przekazanej przez praktyków. Oszczędzi Ci wielu godzin samodzielnego poszukiwania informacji.
                    Pozdrawiam serdecznie,
                    Jakub Sawa
                    SEO konsultant i manager
                    SAWA PROJEKT Jakub Sawa

                    Na Wrzosach 59, Kraków
                    Poland

                    facebook linkedin twitter

                    W każdej chwili możesz wypisać się
                    z mojego newslettera, ale będzie mi smutno.

                    Usuń mnie z listy Jakub Sawa Newsletter