Mail wyświetla się niepoprawnie? Zobacz w przeglądarce
Cześć !

Za nami pierwszy dzień wyzwania. Dziękuję za wiadomości, które dostałam i tak ciepłe przyjęcie tego pierwszego zadania. Dziś, kiedy masz wybrane pomieszczenie, nad którym będziesz pracować, przechodzimy do działania.

Często wydaje nam się, że wymieniając rzeczy na nowe, jesteśmy w stanie wprowadzić największą zmianę w naszym otoczeniu. Będą nowe meble, nowe dodatki, więc wtedy będzie efekt wow. Kupujemy, ten efekt utrzymuje się przez jakiś czas, a później wracamy do punktu wyjścia. I tym sposobom w naszym życiu jest coraz więcej rzeczy.

Dziś chciałabym pokazać Ci, że tak naprawdę największą zmianę w swoim otoczeniu zauważysz wtedy, gdy czegoś się pozbędziesz.

Pozbądź się

Ja kocham rzeczy do domu. Mogłabym godzinami przeglądać wnętrzarskie inspiracje, strony sklepów z meblami i dodatkami, albo po prostu zamieszkać w Ikei.

Na szczęście długotrwałe wynajmowanie mieszkań, a teraz domów sprawiło, że nałożyłam na siebie w tej kwestii ograniczenia, choć nadal czasem zdarza mi się popłynąć. Zwykle miesiąc po zakupie wielkiej torby dodatków, przychodził moment, w którym zaczęłam czuć się przytłoczona i zabierałam się za oczyszczenie mojej przestrzeni z nadmiaru. 

A wtedy zawsze, ale to zawsze pojawiała się refleksja, że największa zmiana w moim otoczeniu jest wtedy, gdy się czegoś pozbędę.

Dziś chciałabym, żebyś oczyściła wybrane przez siebie pomieszczenie z nadmiaru rzeczy. Jednak nie namawiam Cię do wielogodzinnego przeglądu wszystkiego, co się tam znajduje. Chciałabym, żebyś zajęła się rzeczami, które są widoczne, zostawione na wierzchu.

To one sprawiają, że widoczny jest bałagan, wnętrze nas przytłacza, mamy poczucie chaosu. A pozbycie się tego widocznego nadmiaru dodaje lekkości, energii i chęci na więcej.

Jednocześnie zajęcie się tym "co widać" nie zajmuje dużo czasu. Maksymalnie kilkanaście minut pracy, a efekt gwarantowany.

Poniżej, w części zadaniowej przygotowałam listę inspiracji, z której możesz skorzystać.

Zadania na dziś

1. Odłóż wszystkie rzeczy na swoje miejsce.

To one robią najwięcej szkody dla naszych miejsc. Rzeczy, które nie są na swoim miejscu. Ustaw sobie budzik na 5 minut i w tym czasie postaraj się odłożyć na miejsce, wszystko to, co na nim nie jest. Jeśli znajdziesz coś, co powinno znajdować się w innym pomieszczeniu, odnieś je tam.

2. Zrezygnuj z conajmniej jednej rzeczy, która jest w tym pomieszczeniu na stałe.

Może jest coś, czego od dawna nie używasz i zawsze brakuje czasu, aby się tego pozbyć. Może na łóżku w sypialni jest kilkanaście poduszek, których nie chce Ci się codziennie układać? Może nie lubisz nocnego stolika? Albo dywan w salonie jest w nim tylko ze względów praktycznych a wcale Ci się nie podoba? W kuchni na blatach stoją rzeczy, żeby były pod ręką, a używasz ich tylko raz w tygodniu?

Pomyśl o tym i pozbądź się (schowaj) chociaż jedną taką rzecz.

Jako przykład podam Ci naszą sypialnię. Kiedyś bardzo lubiłam, gdy na naszym łóżku było dużo poduszek dekoracyjnych. Ale w pewnym momencie stwierdziłam, że zostawiamy tylko te, na których śpimy. I odetchnęłam. Pozostałe mam schowane w łóżku, jako poduszki dla naszych nocujących gości. Podobnie było z kwiatami. Kiedy zrobiłam sobie dżunglę w sypialni czułam się wspaniale. Przez 2 miesiące. A później odetchnęłam zostawiając w niej dwa kwiaty, a resztę roznosząc po innych pomieszczeniach w domu. Sypialnia odzyskała przestrzeń, a np. łazienka z małym kwiatuszkiem, zyskała dużo uroku. Gdy mój mąż wyniósł z sypialni nasze stoliki nocne (były nimi skrzynki po jabłkach), nie byłam do końca zachwycona tym pomysłem. Muszę jednak przyznać, że wprowadzona zmiana dała dużo lekkości, a stolików wcale nie brakuje. Przestały się tam nawet gromadzić szklanki po nocy.

3. Lista inspiracji

Mam też dla Ciebie krótką listę inspiracji w zależności od tego, jaką ilością czasu dysponujesz. Wierzę, że Ci się przyda.

Kilka minut:

 • uporządkuj wieszak
 • pozbądź się pustych opakowań w łazience
 • uporządkuj szafkę przy łóżku
 • wynieś bibeloty i szpargały ułożone na blatach w kuchni czy lodówce
 • pozmywaj naczynia w zlewie

Pół godziny:

 • pozbądź się przeterminowanych kosmetyków
 • zabierz zbędne rzeczy ze stołu i wyczyść go
 • uporządkuj zawartość stolika kawowego, pozbywając się niepotrzebnych rzeczy
 • złóż pranie
 • posegreguj z dziećmi zabawki

Dużo czasu i chęci na wielką czystkę:

 • zrób porządki w książkach
 • przejrzyj zabawki z dziećmi, zdecydujcie, którymi się już nie bawią, które można sprzedać, które wymagają naprawy
 • przejrzyj zawartość szafki ze szpargałami
 • uporządkuj zdjęcia, szczególnie te cyfrowe

4. Energetyczna Playlista do porządków

Zostawiam Ci też link do Playlisty na Spotify, której bardzo lubię słuchać podczas pozbywania się zbędnych rzeczy. Może Tobie też będzie się przy niej dobrze działać.

W posiadaniu nie ma nic złego, kluczowe jest jednak to, abyśmy otaczali się rzeczami, które są piękne i sprawiają, że lepiej nam się żyje. Czasem zmiany w naszym życiu powodują, że to, co pełniło kiedyś taką funkcję, dziś już jest tylko gratem. I choćbyśmy bardzo chcieli nie jesteśmy w stanie tej rzeczy dać drugiego życia. Dlatego nie bój się patrzenia na to, co posiadasz krytycznym okiem.

Jestem bardzo ciekawa Twoich wniosków. Podziel się nimi w komentarzu, wpadnij też na Insta i pamiętaj o hashtagu #wyzwanieodmieniammieszkanie.

Jeśli przegapiłaś poprzedni mail, wpadł do spamu, albo dołączyłaś później, to nic straconego. Na tej stronie są linki do wszystkich lekcji!

Mam nadzieję, że to poszukiwanie piękna w Twoim domu przyniesie Ci trochę ukojenia i zaszczepi chęć do działania. Kolejny krok w sobotę! Dziękuję, że ze mną tu jesteś!

Pozdrawiam ciepło
Instagram @niebalaganka
Zobacz konto
facebook instagram
Niebałaganka - Ania Legenza

ania@niebalaganka.pl
https://niebalaganka.pl
https://piekneprzydatne.pl

Cieszę się, że tu jesteś. Jeśli jednak z jakieś powodu, nie chcesz już otrzymywać wiadomości ode mnie, nie ma problemu. Może innym razem spotkamy się na dłużej. Żeby się wypisać wystarczy, że klikniesz link poniżej.

Anulowanie subskrypcji
MailerLite