view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
15 mln dofinansowania dla aptek

10 października br. odbyła się wspólna konferencja prasowa wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego oraz Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. W trakcie spotkania omówiono warunki deklaracji dotyczącej wsparcia finansowego dla aptek, niezbędnego do terminowego wdrożenia projektu e-Recepty.

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie deklaracji Ministerstwa Zdrowia dotyczącej finansowego wsparcia dla aptek:

Aby pobrać dokument kliknij tutaj

Media po konferencji


rynekaptek.pl
MZ: 15 mln zł na informatyzację polskich aptek

Plan wsparcia finansowego zakłada możliwość pomocy dla wszystkich aptek, które w 2018 roku dokonały zakupu sprzętu IT i płacą podatki w Polsce, ponieważ wsparcie dotyczy możliwości odliczenia pewnych kwot od podatku - informuje resort zdrowia. W trakcie spotkania omówiono warunki deklaracji dotyczącej wsparcia finansowego dla aptek, niezbędnego do terminowego wdrożenia projektu e-Recepty. Czytaj więcej na www.rynekaptek.pl

MedExpress.pl
Rząd udzieli finansowego wsparcia w celu informatyzacji polskich aptek

Deklaracja wsparcia dla aptek jest efektem trudnych i wieloetapowych negocjacji przedstawicieli resortu zdrowia z samorządem aptekarskim. Niewątpliwie jednak pokazuje, że sytuacja polskich aptekarzy jest ważna i priorytetowa dla obu stron. Część placówek aptecznych znalazła się w trudnej sytuacji finansowej uniemożliwiającej znaczne inwestycje w nowoczesny sprzęt IT, niezbędny do wdrożenia e-recepty. Czytaj więcej na medexpress.pl


Polsat News


Polskie Radio


Opieka farmaceutyczna
Model opieki farmaceutycznej na wielu rynkach - europejskich i światowych
8.10.2018r. śniadanie prasowe w Warszawie

Pokłosiem organizowanego przez Warszawską Okręgową Izbę Aptekarską szkolenia dla kierowników aptek było spotkanie z dziennikarzami, na którym zagraniczni eksperci przedstawiali modele opieki farmaceutycznej na innych rynkach a także opowiadali o inicjatywie edukacyjnej „SMART Pharmacy” 

Mike Rouse – zastępca dyrektora wykonawczego ds. zawodowych i dyrektor ds. zagranicznych w Radzie Akredytacyjnej ds. Edukacji Farmaceutycznej (ACPE) w Chicago, USA. Jest kierownikiem ds. zapewnienia jakości kształcenia ustawicznego w Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP)Jako konsultant i prelegent wystąpił do tej pory w ponad 60 krajach.

dr Arijana Meštrović – zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP). Przez 14 lat pracowała jako farmaceutka. Obecnie jest wykładowcą i niezależnym konsultantem międzynarodowej agencji Pharma Expert. Prowadzi wykłady i warsztaty w programach doskonalenia zawodowego farmaceutów. Arijana Meštrović jest również międzynarodowym konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 

O czym mówili nasi goście dowiecie się Państwo z relacji dziennikarzy dostępnych poniżej. 

.

Relacja Aptekarza Polskiego


rynekaptek.pl
Opieka farmaceutyczna: farmaceuci będą musieli wyjść ze swojej strefy komfortu

Ideą opieki farmaceutycznej warto zainteresować przede wszystkim samych farmaceutów, by zmienili swoje podejście i wyszli ze strefy komfortu, w kierunku pacjenta. Od wielu farmaceutów będzie to wymagało zmiany paradygmatu myślenia o pacjencie i swojej roli - mówi wiceprezes NRA, Michał Byliniak.

- Temat opieki farmaceutycznej jest obecny w dyskusjach już od jakiegoś czasu. Już trzeci minister zdrowia się tym zajmuje. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej opiece farmaceutycznej, a ponieważ w Polsce nadal nie wyszliśmy poza dyskusje, szukamy praktyków z innych państw i czerpiemy wiedzę z różnych źródeł - mówił Michał Byliniak, wiceprezes NRA, podczas spotkania dotyczącego opieki farmaceutycznej (Warszawa, 8 października br.).

Gośćmi spotkania byli: dr Arijana Mestrovic z Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP), prowadząca warsztaty w ramach doskonalenia zawodowego farmaceutów oraz Mike Rouse, zasiadający w amerykańskiej Radzie Akredytacyjnej ds. Edukacji Farmaceutycznej i kierownik ds. zapewnienia jakości kształcenia ustawicznego w FIP. Czytaj dalej na rynekaptek.pl

politykazdrowotna.pl
Wdrożenie opieki farmaceutycznej to element ewolucji systemu ochrony zdrowia

Tradycyjny model apteki i farmaceuty koncentrujący się wyłącznie na wydaniu leków musi odejść powoli w zapomnienie. Zdaniem ekspertów realizujących projekt „Smart Pharmacy” , polscy farmaceuci będą musieli nie tylko przestawić swój tok myślenia na działania ukierunkowane na opiekę farmaceutyczna, ale również znacznie więcej energii poświęcić rozwojowi nowych kompetencji.

Systemy ochrony zdrowia powoli zaczynają dostrzegać potencjał drzemiący w farmaceutach. Nie dziwi więc coraz szersze zainteresowanie szeroko rozumianą opieką farmaceutyczną oraz jej wdrożeniami, które stanowią ciekawe wzorce dla krajowych aptekarzy.

Nowa jakość edukacji

W miniony weekend (6-7 października) z warsztatów realizowanych w ramach inicjatywy „SMART Pharmacy” skorzystało blisko 100 aptekarzy z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie. Spotkanie poprowadzone przez dwójkę ekspertów – dr Arijanę Mestrović zrzeszoną w FIP oraz Mike'a Rouse działającego w takich organizacjach jak ACPE oraz FIP – było okazją do przedstawienia kierownikom aptek nowego modelu doskonalenia zawodowego opartego na wysokiej jakości opiece nad pacjentami. Czytaj więcej na www.politykazdrowotna.pl

MedExpress.pl
Na opiece farmaceutycznej skorzystają wszyscy

– Wprowadzenie w Polsce opieki farmaceutycznej może być jednym z największych przełomów ostatnich 20 lat – mówi Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, prezydent-elekt Pharmaceutical Group of European Union.

Szczepienia w Polsce


Naczelna Izba Aptekarska
Szczepionki kupione w aptekach nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów, stwarzają je Ci, którzy nie chcą nimi szczepić – komentarz do stanowiska PPOZ ws. odmowy szczepień

Tocząca się dyskusja na temat zasadności szczepień, często przybiera najbardziej wyimaginowane formy absurdu, jednak szczyt nonsensu przypada na stanowisko Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, które wprost zarzuca zagrożenie zdrowia i życia szczepionkom przynoszonym przez pacjentów z aptek.

Do czasu wprowadzenia konkretnych zasad placówki podstawowej opieki zdrowotnej nie będą szczepić żadną przyniesioną w ręku szczepionką” – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Po pierwsze, brzmi to kuriozalnie w odniesieniu do zapewnień byłego Głównego Inspektora Sanitarnego, który zapewniał, że szczepionki są zdatne do podawania nawet po miesiącu od przerwania łańcucha chłodniczego. W wypowiedzi dla stacji TVN w dniu 7 lutego 2018 roku Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz oświadczył, że:

Zgodnie z tym raportem WHO, nawet jeżeli byśmy te szczepionki trzymali przez miesiąc w temperaturze 20-25 stopni, one nie tracą swojej jakości, czyli skuteczności i są całkowicie bezpieczne”.

Po drugie, brzmi to kuriozalnie w odniesieniu do decyzji o refundacji szczepionek, które można kupić jedynie w aptekach i podać w gabinecie lekarskim. Zabiegał o to Minister Zdrowia Marcin Czech, który jest epidemiologiem i ma pełną świadomość, że szczepionki te są w pełni bezpieczne nawet po przebyciu drogi z apteki do przychodni.

Po trzecie, dyskusja na ten temat jest kuriozalna, ponieważ nie ma ani jednego, nawet najmniejszego dowodu, który mógłby wskazać, że szczepionki przynoszone z aptek są w jakikolwiek sposób niebezpieczne. Ironiczny w całej dyspucie i zarzutach skierowanych do aptek jest fakt, że PPOZ nie skrytykował lekarzy, którzy kilka miesięcy temu podali dzieciom szczepionki przeznaczone do utylizacji, ponieważ przez wiele godzin znajdowały się w warunkach innych niż chłodnicze. Czytaj całość na www.nia.org.pl

Naczelna Izba Aptekarska
Szczepienia to nie przymus, szczepienia to odpowiedzialność i bezpieczeństwo

W obliczu publicznej dysputy, jaka toczy się w Sejmie w związku z pracami nad ustawą znoszącą obowiązkowe szczepienia, przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej chcieliby dołożyć swój głos do burzliwej dyskusji, która podzieliła opinię publiczną. Zmiany, które zakłada procedowany projekt ustawy, z całą pewnością stwarzają niebezpieczeństwo i mogą przynieść nieodwracalne w skutkach konsekwencje. Nie ma skuteczniejszej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia.

Zasadność i obowiązek szczepień nie powinny budzić wątpliwości, ponieważ rygorystyczne badania naukowe, które potwierdzają jakość i skuteczność szczepionek stanowią jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa ich przyjmowania. Fakty niezbicie wskazują na potrzebę szczepień i pewność ich podawania.

Brak świadomości

Decyzje o nieszczepieniu wynikają z braku świadomości i nie są zgodne z aktualną nauką i stanem wiedzy medycznej. Świadomość społeczeństwa na temat szczepień jest znikoma, a nagłaśniane i wyolbrzymiane przez ruchy antyszczepionkowe pojedyncze (w skali całej populacji) przypadki, powodują zwiększone obawy i w konsekwencji decyzję o nieszczepieniu. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, iż od 2011 roku w zastraszającym tempie rośnie liczba dzieci, które nie zostały zaszczepione w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych. Stwarza to ryzyko powrotu epidemii groźnych chorób, co z kolei stwarza poważne ryzyko dla zdrowia i życia dzieci niezaszczepionych, w tym tych, które nie zostały zaszczepione np. z powodu przeciwskazań zdrowotnych.

Europa szczepi

Przez lata Polska była wzorem do naśladowania dla innych krajów pod względem liczby zaszczepionych dzieci. Obecnie, dzięki dość łatwemu rozpowszechnianiu pseudonaukowych informacji przez otoczone murem własnych przekonań ruchy antyszczepionkowe, stoimy na skraju wszczepialności populacji, która zapewnia bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Mimo przymusu szczepień w Polsce, odsetek niezaszczepionych dzieci zwiększa się, co pokazuje, że nie tylko istnieje paląca potrzeba utrzymania przymusu szczepień, ale również edukacji obywateli w tym zakresie, w której środowisko farmaceutów deklaruje swój udział. Czytaj więcej na www.nia.org.pl

Stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie Zdrowia Publicznego ws. szczepień ochronnych

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP” w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej przedstawiło autorski projekt ustawy o zmianie  ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który przewiduje odejście od obowiązku szczepień ochronnych, wprowadzając zasadę dobrowolności w ich stosowaniu. 

Zaproponowane w projekcie zapisy pozostawiają jednak instytucję szczepień ochronnych wraz z obowiązującym systemem kontroli. Zamiast powszechnego obowiązku szczepień przewidują jedynie doraźne, na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia epidemicznego lub epidemii, obowiązkowe szczepienia akcyjne w sytuacji ogłoszenia przez wojewodę lub ministra zdrowia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Będą one jednak wtórne do trwającego procesu szerzenia się epidemicznych zachorowań. Szczepienia ochronne powinny być zawsze prowadzone w sposób wyprzedzający wystąpienie zachorowań. Zmiany proponowane przez Stowarzyszenie „Stop NOP” mają na celu w rzeczywistości utrudnić, a nawet uniemożliwić prowadzenie szczepień w Polsce, spowolnić proces zmian legislacyjnych, a także wprowadzić chaos w systemie szczepień. 

Należy pamiętać, że odmowa zaszczepienia dziecka jest decyzją skutkującą nie tylko na zdrowie tego dziecka, ale także na odporność całej populacji. Spadek wszczepialności poniżej 90% spowoduje nawrót epidemii chorób u nas niewystępujących lub pojawiających się rzadko.
    
Szczegółowa analiza postulowanych zmian w ustawie przez Stop NOP

1. Zniesienie obowiązku na rzecz dobrowolności – kluczowa zmiana systemu szczepień, która spowoduje spadek liczby zaszczepionych osób.

2. Wprowadzenie w razie potrzeby konsultacji specjalistycznych w trakcie badań kwalifikujących do szczepień – taka możliwość istnieje.

3. Wprowadzenie dla lekarzy obowiązku udzielania informacji na piśmie o wszystkich możliwych NOP i metodach postępowania w razie ich wystąpienia, jako warunku wyrażenia zgody na szczepienie dziecka – w ulotce szczepionki i CHPL informacje te są dostępne.

4. Możliwość zgłoszenia NOP przez osobę zaszczepioną lub opiekuna do PSSE bez weryfikacji zasadności rozpoznania NOP przez lekarza – dziś takie zgłoszenie (do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jest możliwe, zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne.

5. Państwowa Inspekcja Sanitarna w drodze decyzji administracyjnej będzie rozstrzygać w kwestii wpisu do rejestru NOP –  obecnie zgłoszenie NOP w wyniku jego klinicznego rozpoznania przez lekarza skutkuje wpisem do rejestru NOP.

Czytaj dalej
Polityka lekowa państwa
rynekaptek.pl
Polityka lekowa państwa: mamy rewelacyjny dokument, ale gdzie są mechanizmy jego wdrożenia?

RTR należy wyciągnąć do oddzielnej krótkiej ustawy i procedować w trybie pilnym. Lepszy jest najgorszy RTR niż żaden. Minister Jadwiga Emilewicz obiecała, że z 1 stycznia 2019 roku RTR wejdzie w życie. Mam obawy czy to się spełni – mówi Krzysztof Łanda, b. wiceminister zdrowia.

- "Polityka lekowa państwa 2018-2022" jest dokumentem rządowym, który powstał w oparciu o założenia metodologiczne WHO - przypomniał wiceminister zdrowia, Marcin Czech podczas spotkania "Nowa polityka lekowa państwa – bezpieczeństwo, dostępność, jawność" (Warszawa, 11 października br).

Wyznacza on średnio- i długoterminowe cele stawiane uczestnikom i decydentom rynku farmaceutycznego oraz definiuje główne narzędzia do ich osiągnięcia. Cele strategiczne to: zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez skuteczne działania profilaktyczne; zapewnienie bezpiecznych i skutecznych leków, dostępnych w odpowiednim miejscu i czasie, systematyczne poprawianie stanu zdrowia populacji, dzięki optymalizacji wydatków publicznych, zapewniających możliwie najszerszy dostęp do skutecznych, bezpiecznych i kosztowo-efektywnych terapii.

czytaj dalej
Komunikaty, zapowiedzi, wydarzenia
Komunikat dotyczący produktu leczniczego Flegafortan syrop 1,6 mg/ml.

Firma Aflofarm Farmacja Polska Sp z o.o. udostępniła komunikat zawierający ważne informacje dla pacjentów i fachowego personelu medycznego. Czytaj więcej

VI Konkurs Śląskiej Izby Aptekarskiej Nalewek Własnej Receptury - Katowice 2018

Śląska Izba Aptekarska zaprasza farmaceutów z terenu izby oraz osoby związane z farmacją do udziału w VI Konkursie SIA Nalewek Własnej Receptury - Katowice 2018, który odbędzie się 9 listopada 2018 r. w siedzibie izby w Katowicach. Czytaj więcejMZ: nowa osoba w Komisji Ekonomicznej

Katarzyna Garbacz z wydziału refundacyjnego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji resortu zdrowia dołączyła do Komisji Ekonomicznej. W ostatnich dniach, Ministerstwo Zdrowia powołało do Komisji trzy inne osoby w DPLiF: Monikę Kruszczyńską, Kingę Warcholińską i Przemysława Bonka. Czytaj więcej 

Wdrożenie e-recepty szkolenia

www.woia.plWielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska informuje o konferencji naukowo-szkoleniowej, która odbędzie się 20 października 2018 roku w siedzibie Izby w Poznaniu. Szkolenie będzie dotyczyło kwestii wdrożenia e-recepty. Wykład prowadzoną pracownicy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w ramach którego będzie można poznać założenia wdrożenia e-recepty w ramach projektu P1 , omówione zostaną mechanizmy podłączenia aptek do systemu P1 oraz wnioski i doświadczenia z pilotażowych programów wdrożenia e-recepty. Więcej na www.woia.pl

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite