view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Trwa walka z koronawirusem

www.nia.org.pl
Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych apelują do Prezesa Rady Ministrów o zapewnienie ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków dla personelu medycznego na koszt państwa.

Zachęcamy do zapoznania się z apelem. Apel dostępny jest tutaj.

Superstacja.tv

Na pytania pacjentów związanie z prawidłowym postępowaniem w czasie epidemii koronawirusa odpowiadali  na antenie programu Superstacja.tv Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Oglądaj tutaj.

Obejrzyj materiał klikając w Tweet.

Krajowi Producenci Leków Krajowi Producenci Leków
@PZPPF1
View on Twitter

Krajowi Producenci Leków dziękują farmaceutom za pracę w tych trudnych dniach 👏 @TLeleno @MarekTomkowhttps://t.co/DbbG5BAFdd

28 See PZPPF1's other Tweets
www.nia.org.pl

List Przewodniczącego Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Krakowie do pracowników medycznych.

Czytaj tutaj.


W Polsce obowiązują kolejne ograniczenia w walce z koronawirusem

Od 1 kwietnia w godz. 10:00-12:00 apteki mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach są dostępne dla wszystkich (w  tym dla osób powyżej 65 lat).

Więcej informacji http://gov.pl/koronawirus

polskieradio24.pl

W aptekach możliwe są odstępstwa w tzw. "godzinach dla seniora". Pacjenci w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia nie zostaną bez pomocy - mówi dla Polskiego Radia 24 Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA.

Materiał dostępny poniżej.

Wiecej informacji tutaj.

polskieradio24.pl

O rekomendacjach Naczelnej Izby Aptekarskiej dla aptek mówi dla Polskiego Radia 24 - Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA.

Materiał dostępny poniżej.

Informacje
Nowe uprawnienia dla farmaceutów

Farmaceuci uzyskali od bieżącego tygodnia prawo do wystawienia recepty dla siebie i swoich bliskich, uproszczone zostały też zasady wystawiania recept farmaceutycznych.

www.katowice.oia.pl

W związku z przyjęciem przez Sejm projektu ustawy - o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w którym w art. 5.8 opisuje zmiany wystawiania i realizacji recept farmaceutycznych, należy przygotować się do wystawiania i realizacji e-recepty farmaceutycznej.

Po przyjęciu projektu ustawy przez Sejm i Senat recepta farmaceutyczna będzie wystawiana elektronicznie z nielicznymi wyjątkami.

Farmaceuta będzie miał możliwość wystawiania recept farmaceutycznych w postaci elektronicznej. Proces ten będzie się odbywał w systemie aptecznym, a do podpisania e-recepty należy użyć podpisu elektronicznego: certyfikatu ZUS, profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.

W tym celu należy m.in. zaktualizować program apteczny i zapoznać się z instrukcją CSIOZ „Generowanie certyfikatu ZUS do podpisywania e-recepty farmaceutycznej-instrukcja dla farmaceuty” oraz instrukcją producenta oprogramowania aptecznego (np. instrukcja e-recepty farmaceutycznej w KS-AOW jest do pobrania z KS-Managera→O Systemie).

Jak widać funkcjonalność e-recepta farmaceutycznej wymaga wcześniejszych przygotowań (zainstalowania certyfikatu farmaceuty do systemu aptecznego) i należy to uwzględnić np. zatrudniając farmaceutę na dyżur lub w zastępstwie.

Schemat dystrybucji w aptekach leku Arechin
www.nia.org.pl

Schemat dystrybucji produktu leczniczego Arechin. Informacja dla farmaceutów.
-recepta z odpłatnością 30%
-maksymalnie 2 opakowania na 1 pacjenta
-zamówienie bezpośrednio w hurtowni Adamed drogą mailową

Czytaj więcej tutaj.

Wytyczne dla maseczek
www.nia.org.pl

Wytyczne konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych dla maseczek.

Dokumenty dostępny jest tutaj.

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
NIA

Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite