Flash Art Czech & Slovak Edition Vám prináša týždenný prehľad diania!

AKTUALITY

Ceny Nadácie Tatrabanky za umenie 2020

Laureátmi Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2020 sa stali: 

VÝTVARNÉ UMENIE | Hlavná cena: Lucia Tkáčová za ideový návrh a koncepciu projektu Zlaté časy v Galérii Jozefa Kollára Banská Štiavnica

VÝTVARNÉ UMENIE | Mladý tvorca: Andrej Dúbravský za výstavu Potential Wasted (Dittrich&Schechtreim Berlin)

 

DIZAJN | Hlavná cena: Jan Filípek a Martina Figusch Rozinajová za autorstvo nového Školského písma (písmo Skolske)

DIZAJN | Mladý tvorca: Juraj Hariš a kolektív za komunitný projekt Suť na Park – Suťomlat, Nová Cvernovka

Viac na: Nadácia Tatrabanky 

PONDELOK :: 30/11

BRATISLAVA Biela noc Bratislava 2020/ Christmas editionBiela Noc

PRAHA 19:00 onlineAbsence ve Videoarchivu VVP AVU: Neoliberální stachanovci, Artyčok.tv

PRAHA 19:00 online konference, Photo: Science. Fotografie a diskurzy vědyCentrum pro výzkum fotografie ÚDU AV ČR

UTOROK :: 1/12

BRATISLAVA Vianočná aukcia, Aukčná spoločnosť SOGA

BRATISLAVA online výstava, Milan VagačSODA gallery

PRAHA 9:30 online konference, Photo: Science. Fotografie a diskurzy vědyCentrum pro výzkum fotografie ÚDU AV ČR

PRAHA 18:00 online prednáška a diskusiaElise Misao Hunchuck: Air (Architectures of Nature: 2020 Lecture Series), Galerie VI PER

STREDA :: 2/12

BRATISLAVA 18:00 Facebook liveKrása a vkus v móde_Open Studios_Fashion MapSlovak Fashion Council

PRAHA 9:45 online konference, Photo: Science. Fotografie a diskurzy vědyCentrum pro výzkum fotografie ÚDU AV ČR

PRAHA 18:00 online konference, 3x umělecký výzkum - Inspirace, Fresh Eye

ŠTVRTOK :: 3/12

BRATISLAVA 3/12 - 7/12 Bratislava Design Week / Pandemic Edition

BRATISLAVA 18:00 BADW / Apponyiho palác / Design trans form, Múzeum mesta Bratislavy

BRATISLAVA 10:00 BADW / Edícia MAJSTRI / Imrich Vaněk, Zoya gallery

KOŠICE 18:00-21:00 sprístupnenie výstavy (rezervačný systém), Maroš Rovňák – Čiara na dlani môjho otca, Galéria Šopa

TRNAVA 17:00 - 18:30 verejné sprístupnenie výstavy, František Blažo: Nejasná správa, Galéria J. Koniarka

TRNAVA17:00 - 18:30 verejné sprístupnenie výstavy, Marko Blažo: Preskupenie, Galéria J. Koniarka

TRNAVA17:00 - 18:30 verejné sprístupnenie výstavy, KA – TEKLA: Bez rúška, Galéria J. Koniarka

PRAHA 18:00 online konference, 3x umělecký výzkum - Sdílení domácích zkušeností, Fresh Eye

W 10:00 online konferencia, Art is Better with You. How European Museums and Theatres Started a New Digital Era in Culture? Kreatívna Európa

PIATOK :: 4/12

BRATISLAVA 14:00 BADW / Talks

BANSKÁ BYSTRICA 10:30 sprístupnenie výstavy, Ako na umenie 3 / portrét a figúra, Stredoslovenská galéria

PRAHA 18:00 online konference, 3x umělecký výzkum - Umělecký doktorát, Fresh Eye

W 10:00 online konferencia, Art is Better with You. How European Museums and Theatres Started a New Digital Era in Culture? Kreatívna Európa

SOBOTA :: 5/12

BRATISLAVA 14:00 BADW / Talks.

KONČIACE VÝSTAVY

BRATISLAVA Flatgallery Ema Lančaričová U T Ó P I A, do 30/11

BRATISLAVA Nová Cvernovka Attack Decay Sustain Release, do 4/12

BRATISLAVA White & Weiss Contemporary Art Gallery Lubomír Typlt: Štěpení, do 4/12

BRATISLAVA Pistoriho palác Human Sovereignty, do 05/12

VÝZVY . GRANTY . ŠTIPENDIÁ

SK Darujme.sk | Spoločnosť J. Krejcara: "Zachráňme spolu Liečebný dom Machnáč. Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara vznikla za jediným účelom - vykonávať takú činnosť, ktorá bude viesť k záchrane a k pamiatkovej obnove Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Vašu pomoc potrebujeme, aby sme mohli zaplatiť služby, ktoré nevieme realizovať sami v rámci nášho voľného času a odhodlania. Potrebujeme zaplatiť súdnych znalcov, spracovateľov odborných posudkov, jazykových korektorov, grafikov, architektov... Viac o tom, čo robíme na jaromirkrejcar.com."

SK VŠMU otvára nový odbor – Herný dizajnNa Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení (FTF VŠMU) v Bratislave otvárajú nový študijný program zameraný na herný dizajn a tvorbu videohier. Uchádzači o toto bakalárske štúdium - jediné svojho druhu na Slovensku - sa môžu prihlásiť do 7/12. Trojročné bakalárske štúdium bude zahŕňať získavanie vedomostí z oblasti videohernej tvorby, no obohatené bude aj o základy filmovej tvorby a vizuálnych efektov, s ktorými úzko súvisí.

SK Aukčný dom Soga pripravuje aukciu diel výtvarného umenia, ktorá sa uskutoční 1. - 8/12. Po veľkých úspechoch v predaji umenia prostredníctvom online aukcií sme sa rozhodli aj vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu uskutočniť aj predvianočnú aukciu formou online. Diela prijímame každú stredu a štvrtok od 14:00 do 18:00, po predbežnom dohovore aj v inom termíne. S Vašimi ponukami kontaktujte Júliusa Barcziho (barczi@soga.sk).

SK Súťaž o nové logo BKIS, do 30/11. Slovenské centrum dizajnu je odborným garantom súťaže na vizuálnu identitu Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. Verejná neanonymná súťaž je určená pre profesionálnych grafických dizajnérov a grafické štúdiá. Cieľom súťaže je vytvoriť nový vizuálny štýl Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, ktorý sa stane základom pre komunikačnú stratégiu a prezentáciu činnosti strediska. Víťazné návrhy budú finančne odmenené.

SK Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu vyhlásila súťaž na návrh nového loga, ktoré má charakterizovať oblasť Dolného Zemplína. Cieľom súťaže je získať kreatívny a originálny návrh loga, ktorý má pozostávať z dvoch častí – grafický symbol/symboly a nápis Zemplín Región, ktoré sa budú dať použiť spoločne, ale aj samostatne. Víťazný návrh bude finančne odmenený sumou 2 000 eur. Uzávierka súťaže 30/11.

SK Zobrazovacie plochy v architektúre, do 13/12. Súťaž na neobvyklú tému. Pokus preskúmať nové možnosti, ktoré prináša rýchly technologický progres v oblasti elektronických zobrazovacích panelov v architektúre a dizajne verejných i privátnych priestorov. Spoločnosť Samsung v spolupráci s Archinfo organizuje ideovú súťaž, ktorej cieľom je hľadanie nových možností pre uplatnenie progresívnych zobrazovacích technológií v architektúre. Viac na webe archinfo.sk.

SK nastupiste.sk open call / výzva pre umelcov a kurátorov 2021, do 15/12. Viac tu.

SK Fond solidarity VŠVU. Podpora študentom, pedagógom a zamestnancom, ktorí sa ocitli vo finančnej tiesni a je pre nich problematické zaplatiť si testovanie v súkromných laboratóriách. IBAN: SK 3809 0000 0000 5174111336, Slovenská sporiteľňa, a. s. (SLSP), Transparentný účet.

SK Súťaž Poster Quadrennial Bardejov 2021. Poster Quadrennial Bardejov (PQB) je medzinárodná súťaž plagátov konajúca sa pravidelne so štvorročnou frekvenciou v meste Bardejov. Buduje prezentačnú platformu grafického dizajnu na východnom Slovensku a vytvára podmienky na prezentáciu diel vizuálnych umelcov. Prihlasovanie do 31/5.

 

CZ Open Call Brno AIR 2021, do 30/11

pro umělce/kyně, kurátory/ky, teoretiky/čky v Białystoku (PL)

pro kurátory/ky a teoretiky/čky do Brna

pro umělce/kyně do Brna

pro umělce/kyně do Budapešti

CZ OFFCITY výzva: (Re)definice domova: Útočiště nebo trest? do 10/12. 

CZ Malá Galerie Sladovny v čele s novou kurátorkou vyhlašuje do 15/12 otevřenou výzvu pro profesionální i laické výtvarníky a umělce, k zapojení do výstavního projektu v rámci programu Malé Galerie pro rok 2021. Projekt je chápán jako otevřený pro všechny umělce, kteří tvoří, nebo kdy tvořili (či jinak působili) na Písecku a okolí, resp. Prácheňsku. Věková hranice ani jiné limity nejsou stanoveny.

CZ Program COVID - Kultura / 2. výzva, predĺžená  do 22/12, viac tu.

CZ Vláda ČR schválila programy na pomoc postiženým podnikatelům a zaměstnavatelům, do 31/12. Viac na Culturenet.cz.

CZ Studioa ALTA: Spolubydlící organizace a akce pro veřejnost 2021 – open call, do 31/12. Viac na Culturenet.cz.

CZ Samostatné oddělení Evropské unie MK ČR vyhlašuje výběrové dotační řízení pro rok 2021 na podporu trvalé udržitelnosti projektu Evropské hlavní město kultury, do 31/1.

CZ Národní soutěž muzeí Gloria musaealis 2020 – výzva. Do 28/2/2021 mají muzea a galerie v ČR možnost podat přihlášky do XIX. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. 

CZ Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví vyhlásili 56. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku. Nakladatelé, grafičtí designéři, kulturní instituce i studenti mohou své knihy do soutěže přihlašovat do 28/2.

CZ Ministerstvo kultury – podpora kulturních projektů vysílaných do zahraničí na rok 2021. Termíny uzávěrek pro podání žádosti do dotačního výběrového řízení: 1. kolo – 30. září 2020, 2. kolo – 31. března 2021Podmínky, formuláře a termíny pro podání žádostí jsou zveřejněny na webu MK. Zdroj: Culturenet.

CZ Ministerstvo financí – Národní kontaktní místo pro Fondy EHP a Norska v ČR vyhlašuje Otevřenou výzvu pro předkládání žádostí o grant na bilaterální iniciativy z Fondu pro bilaterální vztahy (dále jen Fond) v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021, do 17/6.

 

W Open call for scholarship applications!

The Fresh A.I.R. scholarships  offer artists and cultural professionals in the field of Urban and New Contemporary Art the time, the space and the resources to devote themselves to an artistic project within the framework of a given thematic complex (and in accordance with the Fresh A.I.R. funding guidelines of the Stiftung Berliner Leben). During their stay, the scholarship holders have the opportunity to gain new impetus, to develop their art and to gain important experience for their future careers. Up to 13 scholarship holders will be invited to Berlin for six months for each class. Applications for Fresh A.I.R. #6 during 10/2021 – 03/2022 are now possible. Please read the main information carefully before you apply for one of the scholarships! Deadline for applications is the 9th of November! APPLY NOW!

Call for Projects 2021, The art of bringing Europe together.

MQ AiR 2021_Výzva na predkladanie prihlášok na rezidenčné pobyty v MuseumsQuartier vo Viedni 2021/ do 6/12.

W Projekt Invisible Lines: Iniciační cesta Evropou pro mladé komiksové kreslíře a ilustrátory provede dvanáct mladých umělců Evropou ve společnosti renomovaných jmen ze světa komiksu a knižní ilustrace. do 10/12. Zdroj: Culturenet.cz.

W Future Architecture Platform 2021 Call For Ideas: Landscapes Of Care. Present your newest work and ideas at the events that form the core of the 2021 European Architecture Program. This year, we are inviting multi-disciplinary emerging professionals from all over the globe to apply with transformative projects related to our built environments. Send us your completed projects, your theoretical or conceptual propositions for spatial, social or cultural innovation, and join our discussion about the Landscapes of Care. do 6/1.

W Rezidenční program v Lucembursku, deadline 10/1. Institut Evropské investiční banky (EIB) přijímá přihlášky do šesti až osmi týdenního rezidenčního programu v Lucembursku pro evropské umělce/kyně mladší 35 let. Zdroj: Culturenet.

PRACOVNÉ PRÍLEŽITOSTI

SK Galéria mesta Bratislavy vypisuje výberové konanie na pozíciu riaditeľ/-ka úseku marketingu a komunikácie, do 30/11. GMB hľadá odborníka/-čku so schopnosťou vytvoriť a implementovať novú marketingovú a komunikačnú stratégiu organizácie. Od riaditeľa/-ky sa súčasne očakáva schopnosť posúvať štandardy súčasnej marketingovej komunikácie a prirodzené vlohy pre prácu v tíme. Viac info tu.

 

CZ Český výbor Mezinárodní rady muzeí ICOM hledá 4 kolegy/ně do projektového týmu pro přípravu Generální konference ICOM Prague 2022, do 30/11

CZ Kunsthalle Praha – konkurz (Graphic/Web Coordinator). Zdroj: Culterenet.cz.

CZ CFIG SE – konkurz (ředitel/ka firemní galerie), viac na Culturenet.cz.

CZ Horácká galerie v Novém Městě na Moravě – konkurz (ředitel/ka), do 8/12. Viac info na Culturenet.

CZ Konkurz na vyučující/ho předmětu Umělecký provoz Katedry volného umění UMPRUMdo 11/12.

CZ Rektor AVU v Praze vypisuje výběrové řízení na pozici koordinátora/ky Galerie AVU, do 15/12.

CZ Galerie Klatovy/Klenová – konkurz (kurátor/ka sbírek a výstav), do 15/12. Zdroj: Culturenet.cz.

CZ MeetFactory kromě domácích kulturních akcí řeší také mezinárodní projekty – např. mezinárodní platformu pro podporu nadějných hudebníků SHAPE, projekt 16 partnerských festivalů z 12 evropských zemí (mj. berlínský CTM Festival nebo Unsound v Krakově) a další. Do mikro teamu hledáme finančního koordinátora/ku, do 31/12.

CZ Muzeum města Brna – konkurz – ředitel/ka, do 28/2.

ARTDISPEČING.SK

Kunsthalle Bratislava Vzdelávanie 2020

POĎ SI KRESLIŤ!

Prázdniny v Kunsthalle LAB / Nakresli si ovečku / Detský sprievodca

Autorky: Daniela Čarná a Lucia Kotvanová

Koncept cyklu: Stano Masár
Kamera a strih: Marek Valovčin
Miesto a rok záznamu: Bratislava, 2020

.

Facebook Website

Flash Art Czech & Slovak Edition

Flash Art Czech and Slovak Edition je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu umenia / hlavný partner časopisu, Ministerstva kultury České republiky a Státního fondu kultury České republiky a nezávislého vydavateľa Flash Art srl. Gea Politi a Cristiano Seganfreddo.

Flash Art Czech & Slovak Edition

www.flashart.cz

https://www.facebook.com/flashartczsk/

 

Informácie o výstavách a akciách posielajte na:

newsletter@flashart.cz

  

MailerLite