آیا تصاویر را نمی بینید؟ اگر قادر به دیدن تصاویرخبرنامه در سیستم خود نیستید، لطفاَ در اینجا مشاهده فرمایید.

شماره هفتاد و یکم - آبان ماه 1401

اخبار

گزارش فعالیت های کارگروه آموزش ترکیبی

کارگروه آموزش ترکیبی با هدف بررسی چگونگی ایجاد روش­ های بهتر برای یاددهی و یادگیری در شرایط بعد از کرونا در تاریخ 1401/02/07 با دعوت از تعدادی از استادان، تشکیل شد که در نهایت با همکاری هفت تن از ایشان به شرح زیر به کار خود ادامه داد:

در جلسه ابتدایی این کارگروه، پیشنهادها و گزارش‌هایی از سوی اعضای کارگروه مطرح شد که دکتر سید امید فاطمی، رئیس کارگروه، جدولی که بر اساس نکات مطرح شده تهیه شده و شامل اهم فعالیت­ هایی که کارگروه می­ تواند انجام دهد بود، با ذکر عناوین زیر ارائه دادند: ادامه

کارگاه آموزشی برخط «پژوهش در آموزش مهندسی»

کارگاه آموزشی برخط «پژوهش در آموزش مهندسی» در روز سه شنبه 29 آذرماه 1401 از ساعت 10 الی 12 توسط دکتر عباس بازرگان استاد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و عضو هیأت مدیره انجمن، برگزار خواهد شد.

هدف کلی کارگاه:
در این کارگاه، شرکت کنندگان با دیدگاه های زیربنائی معرفت شناسی انجام پژوهش در آموزش مهندسی آشنا می شوند. علاوه بر آن، ضمن آشنایی با روش های تحقیق کمی، کیفی و آمیخته، چگونگی استفاده از آن ها را برای بررسی مسائل مربوط به سیستم های آموزش مهندسی مورد نظر قرار می دهند.

خلاصه ای از کارگاه که توسط دکتر شروان عطایی یکی از شرکت کنندگان در دوره قبلی کارگاه، تهیه شده بود از اینجا قابل دریافت است.

کارگاه ویژه اعضای هیأت علمی است.

                                                         ثبت نام در کارگاه    

وبینار «تولید آب و انرژی به‌ همراه بیابان‌زدایی و ایجاد اشتغال از طریق فناوری نوین ”شورورزی“ و تکنولوژی‌های مرتبط»

انجمن آموزش مهندسی ایران، وبینار «تولید آب و انرژی به‌ همراه بیابان‌زدایی و ایجاد اشتغال از طریق فناوری نوین "شورورزی" و تکنولوژی‌های مرتبط» را با سخنرانی دکتر سیدمحمدحسین سیادتی عضو مادام العمر انجمن، در تاریخ 15 آبان 1401 همراه با پرسش و پاسخ برگزار کرد. در پایان، لوح تقدیر توسط دکتر علی اشرفی زاده، رئیس هیأت مدیره انجمن به ایشان تقدیم شد.

فایل پاورپوینت                          فیلم سخنرانی

کارگاه آموزشی برخط «دانش پژوهی تدریس - یادگیری»

انجمن آموزش مهندسی ایران، کارگاه آموزشی برخط «دانش پژوهی تدریس - یادگیری» را توسط دکتر محمد دادرس عضو هیأت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و رئیس کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی انجمن، در تاریخ 24 آبان 1401 برگزار کرد. از جمله رئوس مطالب ارائه شده در کارگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعریف ساتل
 • مشکلات گروه های آموزشی در فرآیند تدریس- یادگیری
 • صلاحیت های حرفه ای اعضای هیأت علمی
 • صلاحیت های مربوط به دانش تخصصی (Content Knowledge)
 • صلاحیت های مربوط به دانش عمومی (General Knowledge)
 • صلاحیت های مربوط به دانش آموزش (Pedagogical Knowledge)
 • صلاحیت های مربوط به دانش آموزش در حوزه تخصصی و خاص هر رشته (Pedagogical Content Knowledge)
 • دانش پژوهی تدریس- یادگیری به عنوان راهبردی برای ارتقای کیفیت تدریس یادگیری در آموزش عالی
 • موضوعات آموزشی در فرآیند دانش پژوهی تدریس- یادگیری ویژه اعضای هیأت علمی
 • محاسن دانش پژوهی تدریس- یادگیری
 • صلاحیت های ناشی از دانش پژوهی تدریس- یادگیری
 • زیرشایستگی ها (مولفه های صلاحیت ها): قابلیت ­های قابل حصول یا قابل تقویت از طریق دانش پژوهی تدریس- یادگیری
 • دلایلی برای توجه به دانشوری تدریس- یادگیری
 • مراحل دانش پژوهی تدریس- یادگیری

جلسه تعدادی از اعضای کمیته مشاوران صنعتی انجمن با شرکت پارس مشعل

در تاریخ 1401/08/09، جلسه‌ای در محل دفتر مهندس منوچهر سپهری، مدیر عامل شرکت پارس مشعل و با حضور مهندس جلال کاوندی، دکتر جبارعلی ذاکری، مهندس مسعود یحیایی از اعضای کمیته مشاوران صنعتی انجمن و دکتر کاظمی نماینده معاونت مهندسی گروه برق و انرژی صبا برقرار شد.

در این جلسه پس از معرفی انجمن و اهداف آن، مهندس سپهری به معرفی شرکت پارس مشعل پرداختند.

شرکت پارس مشعل در راستای تعاملات بین صنعت و انجمن اعلام آمادگی کرده و مقرر شد طی جلسات آینده ارتباط موثری بین مدیران صنایع و انجمن برای انتقال دغدغه‌ها و توقعات آن‌ها از دانش‌آموخته‌های دانشگاه‌ها برقرار شود.

آیین نامه انتخاب پژوهشگر برگزیده آموزش مهندسی ایران

1- هدف: گسترش فعالیت­ های پژوهشی در زمینه آموزش مهندسی و افزایش انگیزه پژوهشگران مربوط.

2- شرایط انتخاب پژوهشگر برگزیده:

1-2- به­ دست آوردن حداقل 30 امتیاز از فعالیت های پژوهشی مرتبط با آموزش مهندسی بر اساس آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی؛

2-2- انتشار حداقل 3 مقاله با موضوع آموزش مهندسی در نشریه­ های علمی پژوهشی معتبر داخلی؛

3-2- انتشار حداقل 1 مقاله با موضوع آموزش مهندسی در نشریه­ های معتبر بین المللی؛

4-2- انتشار حداقل 3 مقاله در همایش­ های علمی معتبر ملی و بین المللی.

متن کامل این آئین نامه، از اینجا قابل دریافت است.

موجودی صندوق حمایت های مالی از انجمن در سال 1401

 موجودی صندوق در این ماه (197,500,000 ریال) در نشانگر قابل مشاهده است.  

صندوق حمایت های مالی، با هدف ایجاد منابع مالی پایدار برای انجمن تشکیل شده است و منابع آن عمدتاً صرف سرمایه گذاری های بلند مدت و ماندگار برای انجمن می شود. حامیان انجمن که در این امر خیر مشارکت می کنند تأثیری ماندگار بر ارتقای کیفیت آموزش مهندسی کشور و اعتلای ایران عزیز داشته و حسنه ای پایدار را در امری زیر بنایی در کارنامه خود ثبت خواهند کرد. 

علاقه مندان به حمایت مالی، می توانند کمک های خود را با یکی از دو روش زیر واریز نمایند:

شماره حساب بانک پارسیان: 20100228039601

درگاه پرداخت 

لطفاً فیش واریزی، به رایانامه انجمن (isee@isee.ir) ارسال شود.

کتاب الکترونیکی مشروح میزگردهای ارائه شده در هفتمین کنفرانس

هفتمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی ایران از سوم تا ششم آبان ماه سال 1400 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) بصورت برخط برگزار شد. همانند سایر کنفرانس­ های انجمن آموزش مهندسی ایران، این کنفرانس نیز محلی برای تضارب آرا و تبادل نظر اندیشمندان و دست­ اندرکاران آموزش مهندسی در ایران بود. تقارن برگزاری کنفرانس با نو شدن قرن، فرصت مناسبی برای بازبینی و مطالعه دستاوردهای گذشته، رصد وضعیت فعلی و ارائه چشم اندازهای آینده آموزش مهندسی را فراهم نمود. به همین دلیل زمینه اصلی این کنفرانس "گذشته، حال و آینده آموزش مهندسی" انتخاب شد و سخنرانی ­های کلیدی و نشست های کنفرانس در راستای این موضوع اصلی برگزار شدند.

 آموزش مهندسی در کشورمان ذینفعان مختلفی دارد که از جمله می ­توان به مهندسان و دانشجویان، اعضای هیأت علمی و صنعتگران اشاره کرد. در هفتمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی ایران با اختصاص نشست­ های جداگانه به هر یک از این گروه ­ها از نظرات، انتقادات و پیشنهادهای ایشان بهره گرفتیم تا بتوانیم با ایجاد فضای گفتگوی سازنده و زمینه ­سازی برای ارائه نظرات مختلف راه­ های رسیدن به آینده­ ای روشن­ تر در قرن جدید را بهتر ترسیم کنیم. به این منظور نشست­ هایی با حضور زنان در آموزش مهندسی، دانشجویان رشته­ های مهندسی و صنایع و کارآفرینان ذیربط برگزار شد.

از دیگر سو، دغدغه­ های متولیان امر آموزش در رشته­ های مهندسی در دوران همه­ گیری بیماری کرونا و پس از آن در نشست­ هایی با موضوعات آموزش کارآفرینی، چالش ­ها و فرصت­ های آموزش الکترونیکی و آسیب­ شناسی دانشجویان ورودی میان صاحب­نظران به بحث گذاشته شد. در این نشست­ ها با اشاره به کاستی­ ها و فرصت­ های موجود، راهکارهایی نیز برای برون رفت از مشکلات پیشنهاد شد.

مشروح مطالب این نشست­ ها به همت دبیرخانه انجمن آموزش مهندسی ایران از روی فیلم­ های نشست­ ها پیاده سازی شده و پس از دریافت نظرات اعضای محترم نشست­ ها، متن­ های آماده شده در این مجموعه برای علاقه­ مندان گردآوری شده است. نقد و بررسی عالمانه این مباحث می­ تواند راه گشای برنامه ­ریزی­ ها و نوآوری­ های پرباری درآینده آموزش مهندسی ایران عزیز باشد. امید است که مستندسازی مطالب مطرح شده در نشست­ های کنفرانس برای استفاده و ارجاعات آتی مورد پسند صاحب­نظران واقع شود.

دکتر امیرنادر عسکرپور  

دبیر هفتمین کنفرانس 

برای دریافت این کتابچه الکترونیکی، اینجا را کلیک کنید.

مصاحبه

کاهش ورودی های رشته های مهندسی و اثرگذاری انجمن

 در حاشیه برگزاری سیزدهمین مجمع عمومی عادی نوبت دوم انجمن در 30 تیرماه 1401، مصاحبه ای با چند تن از صاحب نظران در حوزه آموزش مهندسی در خصوص کاهش ورودی های مهندسی و اثرگذاری انجمن، توسط مهندس مسعود یحیایی بازرس علی البدل انجمن انجام شد که متن گفتگوها در شماره های قبل منتشر شده است. آخرین مصاحبه را در ادامه ملاحظه می فرمایید.

دکتر علی اشرفی زاده

استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و رئیس هیأت مدیره انجمن

 • با وجود بالندگی و شاخص بودن ایران در دو دهه اخیر در تولید نیروی انسانی متخصص، به صورت خاص در حوزه مهندسی، به علت ناموفق بودن مسئولان در جذب این افراد، شاهد کاهش شدید در کیفیت و کمیت افراد متقاضی به رشته ­های مهندسی هستیم. آیا انجمن می ­تواند به عنوان یک نهاد مستقل، کمکی در حل این مسئله داشته باشد و راهبردی را به سیستم­­ های بالادستی کشور ارائه کند؟

همین­ طور که دوستان دیگر هم صحبت کردند و من هم در ارائه­ ام اشاره­ ای کردم، به هر حال جزو دغدغه­ های مهم ما هست. دلیلش هم واضح است؛ شغل ما مستلزم این است که این افراد بیایند که ما آموزششان دهیم و اگر این افراد کیفیت خوبی نداشته باشند یا تعدادشان خیلی کمتر از چیزی که باید، باشد، طبیعتاً روی نقشی که ما در جامعه داریم، اثر منفی بسیار شدیدی می­ گذارد. بنابراین دغدغه ما هست.

از طرف دیگر، انجمن یک اتاق فکر است. مجموعه­ ای از افراد هستند که دغدغه دارند و علاقه­ مندند که کمک فکری کنند و ایجاد گفتمانی که نتیجه­ اش این می­ شود که این نیروی عظیمی که ما داریم، شامل اعضای هیأت علمی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و مهندسین، بتوانند کار را جلو ببرند. ادامه

فیلم مصاحبه با کلیک روی تصویر زیر، قابل مشاهده است.

معرفی مقاله

شیمکویک و همکاران، عضو هیأت علمی دانشگاه اقتصاد و تجارت پازنن واقع در غرب لهستان، در سال 2021 در شماره 65 مجله فناوری در جامعه، مقاله "فناوری اطلاعات و نسل Z: نقش استادان، اینترنت و فناوری در آموزش جوانان" را منتشر کرده اند.

پیشرفت فناوری بر نحوه کسب دانش و یادگیری ما تأثیر گذاشته است. از طرفی اینترنت دسترسی سریع به فناوری اطلاعات در زمینه­ های مختلف را فراهم می کند و در نتیجه کارایی و صرفه جویی در زمان را افزایش می دهد. اهمیت فناوری برخط به ویژه در روش­ های جدید یادگیری و آموزش مورد تأکید قرار گرفته است. این به ویژه در میان نسل Z که دانش را از اینترنت می گیرد و در جستجوی سریع اطلاعات متمرکز است، مهم است. هدف این مقاله تعیین چگونگی تأثیر فناوری و اینترنت بر کسب دانش توسط نسل Z و اینکه این نسل کدام شکل های کسب دانش را ترجیح می دهد، است. این مقاله، شکل های مختلف یادگیری و کسب دانش را مورد توجه قرار می ­دهد. ادامه

 از اعضای انجمن درخواست می شود، چنانچه مقاله چاپ شده در مجلات آموزش مهندسی دارند، اصل مقاله و معرفی آن را برای درج در خبرنامه، به ایمیل انجمن (isee@isee.ir) ارسال نمایند.

مسئول تدوین بخش معرفی مقاله، دکتر شروان عطایی، عضو هیأت تحریریه خبرنامه انجمن

پايگاه داده در موضوع "آموزش مهندسی"

در برنامه اجرايی انجمن آموزش مهندسی ايران، يكی از وظايفی كه به عهده كميته ارتباطات و انتشارات انجمن است، تهيه پايگاه داده از كتاب­ ها و تأليفات مهم در حوزه آموزش مهندسی است. اين داده ها بصورت روزآمد گردآوری شده و در برخی از شماره­ های خبرنامه منتشر شده و در وبگاه انجمن هم جهت مراجعه و استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار می­ گيرد.

در اين شماره خبرنامه، به ارائه اطلاعات كتابشناختی تعدادی ‌مقاله مرتبط با آموزش مهندسی می ­پردازيم. اعضای انجمن اگر علاقه ­مند به مطالعه متن كامل هر يک از مقالات باشند، می ­توانند­ درخواست خود را همراه با عنوان مقاله از طريق ايميل به دبيرخانه انجمن ارسال نمایند. انجمن نهايت تلاش را برای تهيه فايل pdf اين مقالات برای متقاضيان خواهد نمود.

برخی از مقاله های منتشره در حوزه آموزش مهندسی

****

مسئول تدوین این بخش، دکتر حمید مهدیقلی، عضو کمیته ارتباطات و انتشارات انجمن

پرسش های متداول

سوال 48: ساتل *(SoTL) چیست؟

دانش پژوهی تدریس– یادگیری، از روش‌های کشف، تأمل و روش‌های مبتنی بر شواهد برای پژوهش درباره تدریس اثربخش و یادگیری دانشجویان در آموزش عالی استفاده می‌کند. ساتل (SoTL) از آموزش مبتنی بر شواهد تجربی فراتر می‌رود تا شواهدی را برای فعالیت‌های آموزشی و یادگیری خاص تولید کند. این یافته‌ها در چرخه‌ای مداوم از تحقیقات نظام‌مند درباره فعالیت‌های کلاس درس به وسیله همکاران بررسی می‌شوند و به صورت عمومی منتشر می‌شوند.

روش‌ها و استدلال‌های پژوهشی متفاوتی برای نشان دادن یادگیری دانشجویان به کار گرفته می‌شوند، اگرچه از نظر قدرت شواهدی که می‌توانند ارائه کنند، متفاوت اند. استدلال های قیاسی و روش‌های آزمایشگاهی به طور کلی شواهد قوی‌تری را درباره یادگیری نسبت به استدلال های استقرایی و مطالعات موردی فراهم می‌کنند. ترکیب روش‌ها موجب می‌شود بتوانیم از مزایای هر دو بهره‌مند شویم. در ساتل (SoTL) همچنین ممکن است به تجزیه و تحلیل فعالیت‌های تدریس، راهبردها یا نتایج حاصل از مجموعه داده های بزرگ یا کل برنامه ها‎ پرداخته شود. در نهایت، ساتل (SoTL) همچنین شامل فراتحلیل‌های مطالعات قبلی ساتل (SoTL) است که پیش‌تر منتشر شده اند. هر یک از این روش‌ها را می‌توان به عنوان روش‌های اثربخش ساتل (SoTL) به کارگرفت. منبع

 

SoTL: Scholarship of Teaching and Learning*

 علاقه مندان می توانند به دو صورت زیر در بخش پرسش های متداول تدریس مشارکت داشته باشند:
1- ارسال پرسش های خود از طریق ایمیل (isee@isee.ir) به منظور پاسخگویی توسط متخصصین
2- ارسال مطالب مفید از منابع معتبر داخلی و خارجی به صورت پرسش و پاسخ برای درج در خبرنامه

مسئول تدوین بخش سوالات: دکتر ملودی خادم ثامنی، عضو هیأت مدیره انجمن

اخبار شاخه های انجمن

شاخه دانشگاه تهران (کرسی یونسکو در آموزش مهندسی)

جلسه معارفه با دانشجویان جدید آموزش مهندسی

 روز چهارشنبه 24 آبان ماه 1401، به دعوت دکتر سید محمود طاهری، مدیر گروه آموزش مهندسی دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، جلسه‌ معارفه و هم اندیشی با دانشجویان جدید آموزش مهندسی، در باشگاه دانشگاه تهران، برگزار شد. این جلسه با حضور دکتر معینی رئیس دانشکده علوم مهندسی و تعدادی از استادان دوره کارشناسی ارشد آموزش مهندسی از جمله دکتر عباس بازرگان، دکتر حسین معماریان، دکتر مقصود فراستخواه و استادان دانشکده علوم مهندسی سرکار خانم دکتر حسینیان و دکتر فهیم و هم چنین گروهی از دانشجویان کارشناسی ارشد آموزش مهندسی برگزار شد. در ابتدای جلسه دکتر معینی ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان و قدردانی از کرسی یونسکو در آموزش مهندسی و کوشش‌های دکتر معماریان برای پایه گذاری این رشته در ایران، در مورد اهمیت رشته آموزش مهندسی و امید فراوان ایشان به آینده آن، صحبت نمودند. در ادامه دکتر معماریان دربارۀ ضرورت و فرایند طراحی و راه اندازی این دوره صحبت کردند. ادامه

شاخه دانشگاه صنعتی امیرکبیر

شورای شاخه انجمن در دانشگاه صنعتی امیر کبیر در آبان ماه نیز جلسات هفتگی خود را ادامه داده است. در راستای هدف توانمندسازی آموزشی  اعضای هیأت علمی دانشگاه، اهم مواردی که  در این ماه مورد همفکری قرار گرفته یا اجرا شده است عبارتند از:

 • معرفی اعضای شورای شاخه سوم و اهداف و برنامه­ های اجرائی آن به رئیسان دانشکده ­ها از طریق معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه
 • ارسال نامه و درخواست از رئیسان دانشکده ­های دانشگاه جهت معرفی نماینده ای از هر دانشکده در شاخه که  هم در اجرای برنامه­ های شاخه و هم جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه اثر بخش باشند (تاکنون چند دانشکده نماینده مرتبط را معرفی کرده اند). برنامه بعدی دعوت از این  نمایندگان برای شرکت در یکی از جلسات شورای شاخه در ماه آذر است.
 • تلاش در مناسب کردن موضوعات دوره ­های اجباری دانش افزائی دانشگاه از طریق بررسی دوره­ ها و کارگاه­ های مناسب انجمن آموزش مهندسی ایران/کرسی یونسکو در آموزش مهندسی
 • بررسی و تقسیم کار برای دستیابی به منابع مالی برای برگزاری دوره ­ها و کارگاه ­های با کیفیت با موضوعات مرتبط با توانمندسازی آموزشی اعضای هیأت علمی و فعالیت­ های دیگر شاخه
 • بررسی­ های اولیه برای ایجاد یک سایت برای شاخه در سایت انجمن
 •  بحث و تبادل نظر برای  نحوه برگزاری ژورنال کلاب و گرفتن اطلاعات در خصوص تجربه برگزاری آن در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

شاخه دانشگاه صنعتی شریف

نهمین جلسه شورای شاخه انجمن در دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ 1401/08/17 برگزار و موضوعاتی به شرح زیر مطرح شد:

 • درخواست از استادان ارائه دهنده کارگاه دستیاران آموزشی در خصوص مشاهده و پیشنهاد ویرایش های مورد نیاز فیلم های کارگاه، به منظور  بایگانی کردن آن ها در آرشیو آموزش و شاخه انجمن و در اختیار قرار دادن  آنها به دانشجویان و استادان در صورت درخواست 
 • مطالعه و اعلام نظر در خصوص «پیش‌نویس برنامه منتوری» تهیه شده توسط آقای دکتر منظری 
 • ارائه گزارشی از دوره کارشناسی «کار و صنعت» توسط  دکتر ایزدی و مطلع کردن دانشکده ها از اهداف و مزیت های این دوره توسط این شاخه
 • تهیه فهرستی از استادان برای دعوت در نشست «بررسی آموزش ریاضی، فیزیک و کامپیوتر پایه» توسط دکتر ایزدی
 • تهیه متن دعوتنامه برای دعوت از اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی عضو انجمن، برای شرکت در جلسه بعدی شاخه  توسط دکتر ایزدی
 • بحث و بررسی مزیت‌ها و معایب فرصت مطالعاتی صنعتی برای اعضای هیأت علمی از نقطه نظر آموزش مهندسی توسط اعضای حاضر  

شاخه دانشگاه علم و صنعت ایران

در آخرین جلسه شورای شاخه، در خصوص برگزاری هشتمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی ایران که در آبان ماه سال 1402 در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار خواهد شد، مذاکراتی صورت گرفت و قرار شد اولین جلسه شورای راهبری کنفرانس بصورت الکترونیکی، در اواسط آذرماه برگزار شود. همچنین تشکیل تیم اجرایی کنفرانس در دانشگاه نیز پیشنهاد و مقررشد، مدیر اجرایی با سابقه در جلسه بعد، توسط همکاران شاخه تعیین شود و دبیرخانه رسماً فعالیت خود را شروع نماید.

خلاصه موضوعات طرح شده در جلسه های هیأت مدیره و کمیته های انجمن در آبان ماه

هیأت مدیره - 1401/08/16

 - بررسی و تصویب آیین نامه انتخاب پژوهشگر برگزیده  

- ارائه مهندس حسین ساسانی در خصوص مدل توسعه کیفیت در آموزش مهندسی

کمیته ارتباطات و انتشارات - 1401/08/07

- تبادل نظر در خصوص پوستر و بروشور انجمن

- پیگیری موضوع تهیه پادکست

- ارائه گزارش در خصوص دو موضوع  مصاحبه تجربه زیسته و پایگاه داده

کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن - 1401/08/04

- بررسی برنامه ریزی اقدامات اجرایی هر یک از فعالیت های برنامه کمیته 

- بازبینی آیین نامه عضویت افتخاری با توجه به مصوبه جلسه مهرماه هیأت مدیره انجمن

 

کمیته جوایز - 1401/08/10

- بررسی گزارش فعالیت های پژوهشی دکتر سید نظام الدین اشرفی زاده در راستای تکمیل و راستی آزمایی آیین نامه انتخاب پژوهشگر برگزیده آموزش مهندسی 

- بررسی نحوه تقدیر از پیشنهادات اعضای انجمن بر اساس آیین نامه نظام پیشنهادات، تدوین شده توسط کمیته ارتباطات و انتشارات

کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردهای انجمن - 1401/08/09

- ارائه، ادامه بررسی جداول اقدامات موظفی اعضای کمیته براساس برنامه اجرایی سالیانه کلی کمیته ها

- ارائه مهندس حسین ساسانی، رئیس کمیته در خصوص مدل توسعه کیفیت در آموزش مهندسی

 

کمیته دانشجویی - 1401/08/17

- تبادل نظر در مورد مطالب تدوین شده  کمیته برای ارائه در جلسه کمیته ارزشیابی انجمن

- هم فکری در خصوص فعالیت های متصور برای کمیته در خصوص مسائل روز دانشگاه

کمیته مشاوران صنعتی انجمن - 1401/08/14

- ارائه گزارش فعالیت های انجام شده توسط  تعدادی از اعضای کمیته 

- ارائه گزارش جلسه برگزار شده با شرکت پارس مشعل

کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی - 1401/08/21

- ادامه  بررسی دو موضوع طراحی درس های دانشگاه ها و  لزوم آموزش طراحی به دانشجویان مهندسی 

- حضور نمایندگان کمیته دانشجویی در جلسه برای تبادل نظر درمورد ارتقای کیفیت ارزشیابی درس ها

کمیته فعالیت های آموزشی و تخصصی - 1401/08/18

- هم فکری در خصوص نحوه همکاری کمیته برای برگزاری هشتمین کنفرانس انجمن 

- تبادل نظر در مورد برنامه منتوری

- ادامه بحث در مورد برنامه ریزی درسی

https://www.classmarker.com/

کمیته همکاری های بین الملل - 1401/08/25

- ارائه دکتر محمد کارآموز، رئیس کمیته در خصوص برنامه درسی دانشگاه NYU  و تبادل نظر در خصوص برنامه درسی دانشگاه ها

- ارائه دکتر محمد رضایی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص مقایسه برنامه آموزش مهندسی آلمان و ایران در مقطع کارشناسی

مجله پژوهش در آموزش مهندسی

https://www.classmarker.com/

دعوت به ارسال مقاله برای انتشار در مجله Engineering Education Research (EER)

  مجله EER  انجمن آموزش مهندسی ایران بصورت آنلاین در بخش  Topical Collections مجله SN Applied Sciences (SNAS) پذیرش مقاله می نماید. EER در گروه Topical Collections-Interdisciplinary مجله SNAS قرار دارد و مختص موضوع بین رشته ای "آموزش مهندسی" است. ادامه

معرفی اعضای مادام العمر

انجمن مفتخر است اعلام نماید در این ماه دکتر اسماعیل محبوبی مقدم به عضویت مادام العمر انجمن درآمدند.     

                             فهرست اعضای مادام العمر انجمن       

 

اطلاع رسانی

چهارمین کنفرانس ملی انفورماتیک ایران

چهارمین کنفرانس ملی انفورماتیک ایران در تاریخ 14 و 15 دی ماه 1401 در پژوهشکده علوم کامپیوتر پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار می شود. 

بیست و نهمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و پانزدهمین کنفرانس مهندسی و فناوری ایران

بیست و نهمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و پانزدهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران در تاریخ 11 الی 13 بهمن ماه 1401 به صورت حضوری و مجازی به میزبانی دانشگاه صنعتی شیراز برگزار می‌شود.

چهارمین کنفرانس بین المللی فناوری های جدید در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

 انجمن مهندسی گاز ایران با مشارکت دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران، چهارمین کنفرانس بین المللی فناوری های جدید در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را در تاریخ 1 و 2 اسفند ماه 1401 در دانشگاه تهران برگزار می کند. 

کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی، با تأکید بر یادگیری الکترونیکی و دانشگاه آینده

انجمن یادگیری الکترونیکی ایران، شانزدهمین کنفرانس ملی و دهمین کنفرانس بین المللی یادگیری و یاددهی الکترونیکی، با تأکید بر یادگیری الکترونیکی و دانشگاه آینده را در تاریخ 9 الی 11 اسفند ماه 1401 به صورت ترکیبی (حضور فیزیکی و برخط) و به دو زبان فارسی و انگلیسی برگزار می کند. 

اعضای هیأت مدیره، بازرسان و مشاوران انجمن

اعضای هیأت مدیره: علی اشرفی زاده (رئیس)، عباس بازرگان، جعفر توفیقی، ملودی خادم ثامنی، رامتین خسروی، سعید سهراب پور، محمد شکرچی زاده، امیرنادر عسکرپور و حسین معماریان (خزانه دار) 

مشاوران عالی: پرویز جبه دار مارالانی و رضا فرجی دانا

بازرسان: محمود کمره ای، محمود موسوی مشهدی و مسعود یحیایی (بازرس علی البدل) 

اعضای کمیته ها، کارگروه، مدیران و دبیران

کمیته ارتباطات و انتشاراتمحمود اژدری، مجید بازارگان (نایب رئیس)، صادق جلالی (دبیر)، علیرضا دولت آبادی، مریم قصاب زاده، نصرت ا... گرانپایه (رئیس)، مجتبی محمدی، حمید مهدیقلی، سارا نظیف، نور محمد یحیایی

کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی: عباس بازرگان، اکرم حسینیان، حمیدرضا حیدری، محمد دادرس (رئیس)، هدی رودکی (نایب رئیس)، علی شفاعت (دبیر)، شهره فاطمی، حسین معماریان، محمود موسوی مشهدی، مرتضی یوسف صنعتی

کمیته ارکان و منابع انسانی: علی اشرفی زاده، محمدحسن پنجه شاهی، پرویز جبه دار مارالانی (نایب رئیس)، محمدحسن سعیدی (دبیر)، سعید سهراب پور، حسن طاهری، رضا فرجی دانا (رئیس)، محمود کمره ای، کیوان نارویی، محمود یعقوبی

کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردها: حمیدرضا احدی (نایب رئیس)، محمود احمدیان، مریم بیطرف، حسینعلی پاکروان، جعفر توفیقی داریان، مسعود حجت، محمد امین حجتی کرمانی، حسین ساسانی (رئیس)، ناصر صادقیان (دبیر)، جلال نظر زاده

کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن: عباس ابراهیمی (رئیس)، غلامرضا پازوکی، خسرو جعفرپور، امین جعفری رامیانی، فهیمه حوری آباد صبور (دبیر)، محسن صنیعی، هادی علی اکبریان،افسانه مجری، ملیحه مقدسی (نایب رئیس)، بهرام ودودی مفید 

کمیته جوایز: سید نظام الدین اشرفی زاده (نایب رئیس)، محمد علی رستم پور، امیرنادر عسکرپور، یونس فرزین فرد، علیرضا قلی پور، سینا کشاورز کاظمیان، طه گودرزی، محمد ملک پور (دبیر)، ابراهیم واشقانی فرهانی (رئیس)، محمد هاشم زاده

کمیته دانشجویی: سید محمد مهدی احمد پناه، محمدرضا بشارتی، سمیرا جعفرزاده، مرضیه خواجه علی،  نیلوفر دینی، عرفان رئوفی (نایب رئیس)، محمد فراهانی (دبیر)، جمال کزازی (رئیس)، محمد مهدی محب علی، علی مه آبادی

کمیته فعالیت های آموزشی و تخصصی: جلال اکبری، فرشاد ترابی، مهرداد تقی زاده منظری (دبیر)، بابک سیف (نایب رئیس)، محمدجواد عابدینی (رئیس)، فرزان قالیچی، سونا قلی زاده، امیررضا مسعودی، اسماعیل مسگرپور، زهرا نصراللهی

کمیته مشاوران صنعتی انجمن: مهدی اسکروچی، روزبه باقری، جبار علی ذاکری، آرین زرگامی،  حسین ساسانی، رحمت ستوده قره باغ، محسن سلطانپور (رئیس)، هدایت عزیزپور (دبیر)، جلال کاوندی (نایب رئیس)، مسعود یحیایی

 کمیته همکاری های بین الملل: فیروز بختیاری نژاد، محمودرضا دلاور، مسعود دهقانی، رضا حسینی ابرده، سید محسن حائری، علیرضا شیرازی نژاد (دبیر)، محمد کارآموز (رئیس)، افسانه سادات لاریمی، زانیار میرزایی، معصومه نصیری کناری (نایب رئیس)

کارگروه آموزش ترکیبی: رامتین خسروی، نازیلا خطیب زنجانی، فرهاد سراجی، سید علی اکبر صفوی، سید امید فاطمی (رئیس)، یونس کرامتی، حسین معماریان، اسلام ناظمی، علی نحوی

کارگروه ارتقای سواد آبی: بابک اکبری، جلال اکبری، محمد جواد امامی اسکاردی، سپیده امجد ایرانق، فائزه بابائی، مسعود بهبودیان، عباس جعفرپور، مرتضی حیدری مظفر، حمیدرضا حیدری نوقابی، محمد دادرس، محمودرضا دلاور، حاتم رامش، بنفشه زهرایی (رئیس)، محمد رحمانی، محمد سرائی، امید سقاپور، ابراهیم صالحی، سهراب صالحی، محمدجواد عابدینی، باقر عبدالملکی، علی عجمی، ابراهیم گشتاسبی راد، امیررضا محرابی، مجتبی محمدی، اسماعیل مسگرپور، ابراهیم مقیمی، سینا معتمدنیا، سمیه ملایی، حمید مهدیقلی، زهرا نصراللهی، رحیم نقی زاده، مجید نیک نژادی، محمد هاشم زاده، مریم برادران، امین حق نگهدار

مدیر اجرایی: لیلا شیربان

مدیر ارتباط با صنعتجلال کاوندی

مدیر امور بین الملل: مسعود دهقانی

مدیر امور شاخه های انجمن: افسانه مجری

سر دبیر مجله بین المللی پژوهش در آموزش مهندسی علی مقداری

دبیر برنامه منتوری: رامتین خسروی

دبیر سخنرانان برجسته:  نصرت ا... گرانپایه

دبیر نشان استاد برجسته: دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی

دبیر برنامه رصد آموزش مهندسی:  امیرفرهاد نجفی

شورای شاخه ها

دانشگاه بوعلی سینا: جلال اکبری (رئیس)، عباس رمضانی (خزانه دار)، مهدی سخایی نیا (نایب رئیس) و  هاشم مظاهری (دبیر)

دانشگاه تربیت مدرس:  ابراهیم واشقانی فراهانی (مسئول راه اندازی)

دانشگاه تهران: رامتین خسروی (خزانه دار)، سیروس زمانی (دبیر)، محمود شاه آبادی (نایب رئیس) و حسین معماریان (رئیس)

دانشگاه شهید بهشتی: سید ابراهیم افجه ای (رئیس)، عباس پیرهادی (نایب رئیس)، علیرضا قلی پور (دبیر)، شکرا... کریمیان (خزانه دار)، 

دانشگاه شهید چمران اهواز: اسماعیل حجازی (خزانه دار)، کورش حیدری شیرازی (نایب رئیس)، محسن صنیعی (رئیس)، شهرزاد عجبی (دبیر)

دانشگاه شیراز: سید احمد انوار (نایب رئیس دوم)، دکتر علیرضا خیاطیان (دبیر)، محمود کریمی (خزانه دار)، مجتبی محزون (نایب رئیس اول) و محمود یعقوبی (رئیس)

دانشگاه صنعتی اصفهان: غلامعلی رئیسی اردلی (نایب رئیس)، حمیدرضا صفوی (رئیس)، سید مهران نحوی (خزانه دار) و امیر هاشمی (دبیر)

دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر بابک بنکدارپور (رئیس)، دکتر سید هادی طبائیان (نایب رئیس)، دکتر منصوره سلیمانی (خزانه دار)، مهندس ناهید شیخان (دبیر)   

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی: حمید خالوزاده (دبیر)، محمد راوندی (رئیس)، حسام زندی (نایب رئیس) و  سید محمدحسین سیادتی (خزانه دار)

دانشگاه صنعتی شریفمحمد ایزدی (نایب رئیس اول)، محمدعلی بیجارچی (دبیر)، مهرداد تقی زاده منظری (نایب رئیس دوم)، علیرضا جهان تیغ (خزانه دار)، محمدحسن سعیدی (رئیس) 

دانشگاه علم و صنعت ایران: جبارعلی ذاکری (رئیس)، مجید طیرانی (نایب رئیس)، هاجر قنبری (دبیر)، فاطمه مهدی زاده (خزانه دار)

دانشگاه فردوسی مشهد: مهدی پناهی (دبیر)، حبیب رجبی مشهدی (رئیس)، مجید علومی (خزانه دار) و عابدین واحدیان مظلوم (نایب رئیس)

دانشگاه فنی و حرفه ای: علیرضا معلم زاده (مسئول راه اندازی)

شناسه خبرنامه

مدیر مسئول: علی اشرفی زاده

هیأت تحریریه: سمیه چمانی، لیلا شیربان (سردبیر)، شروان عطایی و نصرت ا... گرانپایه

همکار: سوگند محمدجعفری، فاطمه مهدیقلی

  * مسئولیت محتوای یادداشت ها بر عهده نویسندگان است.

تمدید عضویت

از اعضای محترمی که مدت عضویت ایشان در انجمن آموزش مهندسی ایران به پایان رسیده است درخواست می شود نسبت به تمدید عضویت خود از اینجا اقدام فرمایند.

انجمن آموزش مهندسی ایران از تمامی استادان و پژوهشگران عضو انجمن دعوت می نماید برای غنی تر شدن محتوای علمی و تخصصی خبرنامه، تألیفات و ترجمه های مفید و ارزشمند در زمینه آموزش مهندسی را در قالب مقاله، یادداشت، پیشنهاد آموزشی و ... در اختیار انجمن قرار دهند، تا پس از بررسی توسط هیأت تحریریه، هم در وبگاه و هم در شماره های آتی خبرنامه درج شود.

 تهران، خیابان طالقانی (بین وصال و قدس)، شماره 429، طبقه اول، واحد 1؛         کدپستی: 1417713763؛ تلفن: 88992215؛ نمابر: 88953188؛ رایانامه: isee@isee.ir؛           وبگاه: www.isee.ir.  تلگرام: https://t.me/anjomanisee   لینکدین: https://www.linkedin.com/in/isee-iran-515ba9188

                        اینستاگرام: https://www.instagram.com/isee.ir

درصورتی که مایل به دریافت خبرنامه نیستید، لطفا از اینجا اقدام کنید.

.

MailerLite