EKA nädalakiri #125

Homme avatakse EKA galeriis näitus "80 aastat sisearhitektuuri õpet"

Juta Lember. Diplomitöö. 3-toalise maaelamu mööbel ja sisekujundus. 1968. (EKA digiteek)

EKA galeriis avatakse homme, 20. novembril kell 18 näitus "80 aastat sisearhitektuuri õpet". Näitus jääb avatuks 5. jaanuarini 2019.

Sisearhitektide Liidu ellu kutsutud ja Karin Pauluse kureeritud väljapanek tutvustab Eestis kaheksa aastakümne jooksul pakutud sisearhitektuuri õpet. Kaadris on üliõpilaste põnevamad projektid ja kavandatud mööblitükid, osakonna õppejõud ning haridusteed palistanud akadeemilised sündmused ja lustlikumad ettevõtmised. Näituse kujundajaks on kauaaegne sisearhitektuuri ja mööblidisaini osakonna juhataja Toivo Raidmets.

Loe veel

EKA hakkab Peterburi Repini Kunstiakadeemiaga näituseid vahetama

Rektorid Semjon Mihhailovski (vasakul) ja Mart Kalm (paremal) ning Eesti Vabariigi Peterburi peakonsul Carl Eric Laantee Reintamm (keskel).

Eesti Kunstiakadeemia rektor prof Mart Kalm külastab hetkel Peterburi Repini nimelist Kunstiakadeemiat. Rektor Semjon Mihhailovskiga sõlmiti koostööleping, mis sisaldab muu hulgas ka üliõpilastöid ja koolide ajaloolist pärandit kajastavate näituste vahetusi järgmisteks aastateks.

Repini nimeline Kunstiakadeemia on ajalooliselt Venemaa kõige tähtsam kunstikool. 18. sajandil ehitatud hiiglaslik palee asub Neva jõe ääres ning seal on õppinud teiste seas Johann Köler, Karl Burman, Leo Gens, Alar Nurkse, Kaspar Tamsalu ja paljud teised eestlased. Akademistlikud traditsioonid on koolis jätkuvalt au sees.

Startis EKA teenusedisaini suurprojekt Põhjamaade ülikoolide ja haiglatega

EKA tootedisaini osakonna ja tervisetehnoloogia klastri Connected Health algatatud üle 123 000-eurose eelarvega kaheaastase rahvusvahelise koostööprojekti “Co-Designing Healthcare” raames hakkavad Eesti, Soome ja Rootsi disainikoolide tudengid Põhjamaade haiglatele tervishoiuteenuseid looma. Tootedisaini osakonna juhataja Maarja Mõtuse sõnul on “sel nädalal alanud koostöö väga oluline, kuna tahame tervishoiuteenuste arendamise võtta järgmistel aastatel üheks oma põhisuunaks.”

Põhjamaade ühisprojektile anti avalöök 12. novembril EKAs toimunud avalikul seminaril “Teenusedisain tervishoius”, kus EKA, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Lapimaa ülikooli ja keskhaigla, Göteborgi disainiakadeemia, Sahlgrenska ettevõtlus- ja innovatsioonikooli ning Sahlgrenska ülikooli haigla eksperdid rääkisid oma kogemustest ligi 80 teenusedisaini huvilisele. Maarja Mõtuse sõnul oli osalejate tagasiside seminarile üle ootuste positiivne. “Oleme seminari järel saanud juba neljalt Eesti tervishoiuasutuselt ettepaneku teha teenusedisaini vallas ettevõtluskoostööd,” sõnas Mõtus.

Loe veel

EKA arhitektuur jätkab Merko Ehituse toel digitaalsete töövahendite professuuriga

Arhitektuuriosakonna tudengid tööhoos. Foto: Andres Ojari.

EKA arhitektuuriteaduskond on alates 2016. aastast teinud tihedat koostööd Merko Ehitusega. 2016. aasta sügisel avati Merko toel Eestis ainulaadne energiatõhususe professuur ning käesoleval õppeaastal digitaalsete töövahendite stuudio, mis keskendub suuremahulise energiatõhusa hoone projekteerimisele.

Sügissemestril keskendutakse töötubadele, kus lisaks Bernhard Sommeri ja Galo Moncayole juhendavad üliõpilasi osakonna nooremteadurid ja doktorandid Sille Pihlak ja Siim Tuksam, kelle eksperimentaalstuudios õpitase tundma ja kasutama ka Eestis lähiaastatel elementaarseks muutuvaid digitaalseid töövahendeid. Nendega liitub värskelt avatud EKA virtuaalreaalsuse labori juhataja Johanna Jõekalda. Põhistuudioga alustatakse kevadsemestril. Õppetöösse kaasatakse Viini insener Adam Orlinski, kes on keskendunud parameetriliste tööriistade kasutamisele hoonete konstrueerimisel.

Loe veel

EKA sisearhitektuuritudengid ehitasid koostöös Vilniuse Kunstiakadeemiaga Vilniuse kesklinna sauna

EKA sisearhitektuuri osakond on keskendunud eriti just Eesti kultuuri- ja kliimakontekstist ning kohalikest materjalidest tõukuva tundliku ruumidisaini õpetamisele. Foto: Päär Keedus.

EKA sisearhitektuuri osakonna tudengid avasid Vilniuses Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul sauna. Vilniuse Kunstiakadeemia tudengitega läbiviidud töötuba kestis  neli päeva ja selle käigus kavandati ja ehitati ühiselt saun. Töötuba juhendanud  EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja Hannes Praksiga sõnul oli töötoa eesmärk eksperimenteerida Eestile omase tüpoloogia – saunaga, jõudes mõne päeva jooksul ideest toimiva prototüübini. Vilniuse kesklinnas paiknevasse sauna pääseb vaid põranda alt sisenedes. 

Loe veel

EKA jõuluturg 2018

Populaarne Eesti Kunstiakadeemia traditsiooniline tudengite ja vilistlaste jõuluturg toimub 9. detsembril kell 10–18 EKA uues majas (Põhja pst 7) läbi viie korruse.

Veel homseni saab end müüjaks registreerida SIIN.

Sündmus Facebookis

Tule meile külla – Gregor Tauli ekskursioon toimub homme EKA uues majas!

Moedisaini prof Piret Puppart uue õppehoome mereterassil uut vaadet linnale. Teiste seas kuulab huviga Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd. Foto: Raul Mee.

Kõik huvilised on homme oodatud tutvuma EKA uue õppehoonega aadressil Põhja pst 7. Giidiks on meie vilistlane ja õppejõud Gregor Taul!

Teisipäeviti kell 12.
Kohtumine fuajees.
Ekskursioon kestab 1h.
Tasu 3€.

Ekskursioonil saab kuulda maja minevikust ja miks on meie vilistlased, KUU Arhitektid, selle EKA jaoks just sääraseks kavandanud. Näha saab nii maja avalikke ruume, kuhu on külalised alati teretulnud, kui ka peidetumaid soppe, stuudioid ja töökodasid.

Tere tulemast uude EKAsse!

Registreerimine

Avatud loengud, seminarid ja konverentsid

Emeriitprofessor ja klaasikunstnik Mare Saare avatud loeng Jaapani visiidist

Hakone. Foto: Mare Saare

Neljapäeval, 22. novembril kell 17.30 ruumis B604 räägib EKA emeriitprofessor Mare Saare oma Jaapani visiidist ja Toyama Klaasimuuseumi näitustest.

Lisaks tutvustab õppejõud Eve Koha ICOM GLASSi konverentsil “Klaasimuuseumid ja -kollektsioonid Venemaal“ räägitut, mis toimus Peterburis, Venemaal.

Loe veel

Liisa-Helena Lumbergi loeng „Ängid ja ulmad. Sümbolismi irratsionaalne maailm“

Teodors Zaļkalns. Naise portree. 1911. Läti Rahvuslik Kunstimuuseum.

Laupäeval, 24. novembril kell 16 räägib EKA kunstiteaduse doktorant Liisa-Helena Lumberg KUMU näitusel "Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis" sümbolistide huvist inimese siseilmas peituva vastu. Näituse kolm põhiteemat – „Müüdid ja legendid”, „Hing” ja „Loodus” – väljendavad kunstnike vaimustumist romantilistest jutustustest, inimese individuaalsest sisemaailmast ja loodusmüstikast. Kunstnikud süüvisid oma kodumaa jutustuste maailma ja otsisid muistsete lugude tõlgendamise võimalusi kaasaegses kunstikeeles. 

Loe veel

Dr Helena Gabrijelčič Tomci avatud loeng "Kultuuripärand ja 3D tehnoloogiad"

Dr Helena Gabrijelčič Tomc (Ljubljana Ülikool, tekstiili-, graafika- ja disainiosakond) avatud loeng “Kultuuripärand ja 3D tehnoloogiad” toimub kolmapäeval, 28. novembril kell 18 EKA auditiooriumis A101.

Loengus tutvustatakse 3D-tehnoloogiate ja -disaini kasutamist kultuuripärandis erinevate projektide tulemuste põhjal:

1. 3D-visualiseerimine tekstiilipärandi taaselustamisel Gorenjski piirkonna naisterõivaste näitel;
2. 3D-tehnoloogia kui tõlgendusvahend;
3. 3D-tehnoloogia võimalused kultuurimälestise interpretatiivseks teostamiseks ja rekonstrueerimiseks juhtudel, mil objekti puudutav dokumentatsioon on vastuoluline või ei ole säilinud;
4. 3D-visualiseerimine kaasaegse disaini säilitusprotsessis.

Loe veel

Infotund autoriõigustest

Infotund EKAs valminud teostega "kauplemine" turul toimub 28. novembril kell 14.30–16.00 ruumis A202. Sissejuhatavad ettekanded teevad ettevõtluskoordinaator Ingela Heinaste ja jurist Anne-Riin Kütt.

Infotunni raames käsitletakse arutelu vormis järgnevaid küsimusi: kes on õppeprotsessis valminud teoste autoriteks EKAs; millised on autoriõigused; kuidas jaotuvad autorite varalised õigused tudengite, õppejõudude ja EKA vahel; missugused on võimalikud autoriõigustega seotud kokkulepped koostöölepingutes, et vältida hilisemaid vaidlusi ja varalisi kahjusid.

Loe veel

Hea õpetamise seminar „Õppejõu hääl“

Maarin Ektermann kasutab oma häält. Allikas: stillkaader konverentsi "Kunsttööstuskoolist Kunstiakadeemiaks. 100 aastat kunstiharidust Tallinnas" videsalvestusest.

Seminar toimub 29. novembril kell 12.45–17.00 ruumis B205. 
Anne Türnpu koolitab EKA õppejõude oma häält parimal moel kasutama. Viimane tähtaeg registreerimiseks on 22. november.

Küsimus: Maarin Ektermann, Sina oled seminaride sarja idee taga, ava palun, miks on sarja avalöögiks õppejõu häälekoolitus?

Vastus: Soovisime seda õppejõu koolitusprogrammi, sest hääl on üks peamine õppejõu tööriist. Kutsusime mitmete soovituste põhjal koolitust läbi viima näitleja, lavastaja ja lavakõne õppejõu Anne Türnpuu. Et seminari tulemusel jõuaks ka tõesti praktiliste väljundinid, siis ta teeb neljatunnise kolituse. Selle käigus jõuab ta tegeleda osalejatega ka individuaalselt.
Võib-olla esmapilgul võib tunduda, et häälekoolitust on vaja EKAs eelkõige õppejõududele, kes leiavad end nädalast nädalasse suurte auditooriumite ees, kuid tegelikult oleks hea oma aparatuuri tunda igal inimesel, kes kasutab oma häält, et end ruumis/grupi ees mõistetavaks teha, ühist dialoogilist-turvalist-julgustavat-vestlusele õhutavat ruumi luua; ehk ka situatsioonis, kus on vaja tunde oma häält kasutada (hindamised). Nii et usun, et need neli tundi ei ole maha visatud ning kohti veel on!

Loe veel
Registreerimine

Narva kunstiresidentuur

Värsked NART residendid on Tommi Vasko ja Kaisa Karvinen

EKA Narva kunstiresidentuuri (NART) on saabunud kaheks kuuks uued residendid: Tommi Vasko ja Kaisa Karvinen. Nad on loomingulise kollektiivi Trojan Horse eestvedajateks, mis tegeleb disaini ja arhitektuuri erialade uurimise, kokkupuutepunktide ja uute meetodite välja töötamisega.

Nad teevad koostööd EKA graafilise disaini osakonnaga ning 6.-7. detsemberil külastavad residentuuri ka tudengid. Värsked residendid külastasid Narvat ka augustis NART poolt korraldatud Narva Urban Lab ajal, kus nad osalesid paneeldiskussioonis “NARVA - DETROIT: Postindustriaalsed piirilinnad - kuhu edasi?”.

Eelmisel nädalal tutvustasid Vasko ja Karvinen oma tegevust ka performatiivse ettekandena “Borrowing Positions” Sõltumatu Tantsu Ühenduse (STL) laval seal toimunud Greenfield’i sündmusel (kuraator: Ann Mirjam Vaikla).

TOONNOOT kontsert Narvas ja Tallinnas

EKA Narva kunstiresidentuuril oli eile, 18. novembril suur rõõm võõrustada oma ruumides kontserti "TOONNOOT", mis leidis aset ERSO "100 kontserti Eestile" raames. Installatiivse kontserti, kus publikul oli ruumis võimalik vabalt ringi liikuda esitajateks olid ERSO muusik Vambola Krigul (löökpillid; helid) ja EKA õppejõud ning joonistamisstuudio juhataja Ülle Marks (visuaalid). Täna, 19. novembril toimus kontsert ka EKA peahoones.

Sündmus Facebookis

Ann Mirjam Vaikla IDA Raadios

EKA Narva kunstiresidentuuri juhataja Ann Mirjam Vaikla tutvustab igakuiselt IDA Raadios raadiosaates NART residentuuris toimuvaid sündmusi ning kutsub saatesse kõnelema erinevaid kunstnike ja muusikuid.

Järgmine saade toimub juba homme kell 13, mida saab otseülekandena kuulata idaidaida.ee veebileheküljelt.

Kuula järele

Trükimust

Ilmus Stuart Halli eestvedamisel koostatud kogumik "Representatsioon"

EKA Kirjastuses ilmus Stuart Halli, Jessica Evansi ja Sean Nixoni koostatud mahukas kogumik "Representatsioon", mille tõlkis eesti keelde EKA eelmine kirjastaja Eva Näripea, toimetas Neeme Lopp ja kujundas Stuudio Stuudio.

Sisuliselt on tegu küsimustega sellest, kuidas meid igapäevaselt ümbritsev kultuuriregister toimib: milliste vahenditega ja mille alusel luuakse tähendusi meedias, filmis, televisioonis, reklaamides ja igal pool mujal. Klassikaline näide ka. Mida tähendab, et enne Freudi ei saanud rääkida laste seksuaalsusest. Loomulikult ei tähenda see, et enne Freudi laste seksuaalsust ei eksisteerinudki, vaid seda, et pärast Freudi tekkis laste seksuaalsusele representatsioon, mis juhatas selle sisse meie semiosfääri, kus see sai osaks üldisest tähenduste ringlusest.

Raamat on saadavl EKA raamatukogus.

Loe veel
Nädalakirja koostas
Madli Ehasalu Turundusspetsialist
madli.ehasalu@artun.ee
+372 6267 111
Nädalakirja koostas
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram