View in browser

Siunčiu sveikinimus ir linkėjimus beveik išgyvenus niūriausią ir tamsiausią metų mėnesį. Šiemet dar ir karantine! Tuo teisinu  ir savo ankstyvą susirūpinimą Kalėdų eglute, Advento kalendoriumi ir dovanomis – man atrodo, šitie malonūs darbai man padėjo šį mėnesį įveikti su kiek daugiau šviesos. 

Kad jau šiemet šventėms ruoštis pradėjau gerokai anksčiau, toks smarkiai šventinis gavosi ir šis naujienlaiškis. Be jau įprasto turinio, į kurį šį mėnesį telpa trys labai gražūs ir trys visai juokingi pasidalijimai, antrą laiško pusę skyriau dovanų idėjoms. Šiemet labai apgalvotoms, lietuviškoms, tvarioms arba pačių pagaminamoms. Jeigu bent viena iš 63 (!) pasiūlytų idėjų atras vietą ir jūsų dovanų sąraše, mano darbas čia bus atliktas.

P. S. 2019-ųjų lapkritį išsiunčiau pirmąjį Pusryčiams naujienlaiškį 367 gavėjams. Per metus jūsų čia jau beveik dešimtkart daugiau – ačiū už tai ir valio! 

Ką veikti?
Skaityti (ir žiūrėti)

Atgal prie paprastų dalykų

Labai gerai pamenu PUSRYČIAMS pradžią, kai maniau, kad mano receptai ir patiekalai yra per (pa)prasti, kad jais dalinčiaus tokiais, kokius ruošiu namie. Juk rudąjį cukrų dabar populiaru keisti mirkytomis datulėmis. Ir kokie dar balti kvietiniai miltai? Man reikia kokosų ar bent speltos miltų! Prireikė gero pusmečio, kad suprasčiau, jog visi šitie dalykai yra ne apie mane: mano virtuvė yra labai paprasta, man tai patinka, tad tikrai nereikia nertis iš savo kailio į kitą, instagraminį

Nors šitą požiūrį iš savęs gana greitai išsigyvendinau, mane labai džiugina šiandieninis sugrįžimas prie paprastų dalykų. Pavyzdžiui, net Jacques Pépin, 84-erių metų pasaulyje pripažintas šefas ir kulinarinių knygų autorius, savo Facebook paskyroje dalijasi sriubų receptais, kurias gamina iš pavargusių daržovių likučių. Nupjauna pajuodusias vietas ir pirmyn. Apie tai, koks malonumas yra gaminti iš to, ką turi (net jeigu turi nedaug), daugiau skaitykite šiame NY Times straipsnyje, pristatančiame naują šefo knygą. Taip gražiai suregztas skaitinys, kad net pardavė man tą knygą. 

Sekti

Skanios istorijos apie skanius žmones

Kad reikia papasakoti apie @skanus.zmogus paskyrą supratau tada, kai savo Saved skiltyje radau net 3 jos įrašus. Vis perskaitau, pasidžiaugiu ir išsisaugau.

Po Skanaus žmogaus slapyvardžiu slepiasi Arnas, paskyroje pasakojantis kiek kitokias istorijas. Istorijas ne tik apie mums jau tikrai matytus veidus, bet ir tuos, kurių socialiniuose tinkluose nesutinkam. Nežinau, kur jis juos atranda, bet džiaugiuosi, kad atranda. Tarp mano mylimiausių – istorija apie radijo stotį kadaise įsigijusią, bet dabar viską dėl savęs palikusią Rūtą bei istorija apie poetę Birutę ir dėstytoją Malachi ir jų nuotoliu įvykusią santuoką. Be to, visi pašnekovai dalijasi ne tik savo istorijomis, bet ir firminiais receptais, tarp kurių rasite amerikietišką picą arba kantonietišką scrambled egg. Karts nuo karto kokį iki smulkmenų išdirbtą receptą įkelia ir pats autorius Arnas. Mane dabar labiausiai domina sūrio pyragas su mėlynuoju pelėsiniu sūriu ir kugelis su brie.

Žiūrėti

Kasdien tas pats ir taip jau 50 metų

Jeigu bent kartą ragavote baklavos, štrudelio arba špinatų pyrago spanakopita, tikrai žinosite, koks malonumas yra atsikąsti daugiasluoksnės filo (phyllo) tešlos. Ir nors Graikijoje beveik visa jos produkcija jau yra pagaminama mašinomis, yra stebuklinga vieta, kur ši tešla gaminama rankomis. Susipažinkite su 84-erių Giorgos Hatziparaskos – jis yra tas vienas iš nedaugelių, neišsižadėjusių šio amato jau daugiau nei 50 metų. Bet ką aš čia pasakoju – geriau rekomenduoju pasižiūrėti 7 minučių trukmės video.

Kuo stebėtis?
Pasyviai agresyvūs tortai jūsų šventiniam stalui

Tortai gali būti gražūs, tortai gali būti skanūs, tortai gali būti gražūs ir skanūs, bet man labiausiai patinka pasyviai agresyvūs tortai. Visiškai netyčia užtikta @suckercake paskyra būtent tokius ir kepa. Jums siūlau pasižvalgyti ir įsikvėpti, o jeigu Kalėdas šiemet teks sutikti vieniems, nenustebsiu, jeigu panašų iš to pykčio iškepsiu ir aš. 

Ate meduoliniams nameliams, labas dešrytėms

Sakot šiemet kepsit kalėdinių meduolių namelius? Soooo last year. Susipažinkite su sūriais kalėdiniais nameliais, pagamintais iš dešryčių, krekerių ir sūrių. Kaip populiarioji užkandžių lenta arba charcuterie board, tik namelio pavidalu. Aš tikrai žinau, kas tokiu apsidžiaugtų, o jūs įkvėpimo galite pasisemti nuorodoje

Duona su augintinio veidu

Gabriele, ir vėl tu su ta duona. Nu taip, bet kas gali atsispirti duonai su ŠUNIUKAIS ir kitais gyvūnais? Aha, laikai, kai ant latės piešdavo klientų veidus, jau seniai praeity. Dabar populiari duona su iliustracijomis – būtent tokią ir kepa @emmabakesbread paskyra. Buldogas, vokiečių aviganis, žirafa, tigras arba bembis – rinkitės jūs. Aš, jeigu galima, norėčiau vieno kepaliuko su Kopos snukeliu.

Ką dovanoti?

Štai ir priėjom dalį, kurios visi turbūt laukėte labiausiai. Čia jūsų turbūt niekaip nenustebinsiu: mes, kaip ir visas likęs Instagramas, šiemet dovanas renkamės atsargiau. Vengiam milijoninių korporacijų (Amazonas jau visus pasaulio pinigus ir taip uždirbo) ar industrinių fabrikų gaminamų plastikinių gaminių ir vietoj jų geriau renkamės dovanas gaminti patys arba pirkti jas iš vietinių lietuviškų verslų.

Žemiau išvardijau dovanas, kurių kiekvieną su malonumu priimčiau arba dovanočiau pati. Beveik visos jos – neteršiančios gamtos ir tarnausiančios ilgą laiką. Ir beveik visas jas galima įsigyti ne tik iš milžiniškų korporacijų, bet ir iš vietinių verslų. Pripažinsiu, apie tokias Kalėdas ir svajoju.

Patirtys

Sakysit, kokios čia tos patirtys karantino metu. O vat ir patirtys – daugelis verslų atrado gana paprastų būdų savo parduodamas patirtis perkelti į namus. 

Pavyzdžiui, mano mėgstamas Čiop Čiop kursus perkelė į namus tiesiogine tų žodžių prasme: užsiregistruoji į kursus, gauni maisto dėžę į namus ir gamini kartu su šefu per kompiuterio ekraną. Žinoma, išmokti naujo amato galima ir be šefo. Visai neseniai pamačiau, jog Tealure galima įsigyti kombučios gamybos rinkinį, į kurį įeina viskas,  ko reikia kombučiai gaminti. Panašų rinkinį visada galima sukurti ir patiems: mėgstantiems kepinius suorganizuokite gyvo duonos raugo, prie jo pridėkite simpatišką rankšluostėlį, krepšelį, mentelę ir raugo duonos gamybos rinkinį būsite pagaminę savo rankomis. 

Aišku, ne visos patirtys turi būti apie maistą. Mėgstantiems rankdarbius draugams padovanokite Gėlių gatvės keramikos kuponą – jį bus galima iškeisti keramikos dekoravimo namuose rinkinį. Kalėdinė dovana gali tapti motyvacija judėti daugiau: didžioji dalis sporto klubų ar kitokio judesio studijų dovanoja internetines pamokas arba kuponus, o norint daugiau laiko praleisti lauke visada galima pakviesti kartu keliauti į Trenkturo žygį (jie, beje, taip pat turi kuponų).

Nepamirškite, kad visada galima dovanoti dovaną į ateitį. Mylimi restoranai apsidžiaugs, jeigu šiuo metu įsigysite jų dovanų kuponus, kuriuos dovanos gavėjas galės panaudoti pasibaigus karantinui.

Vintažinės arba antrų rankų dovanos

Nebe tie laikai, kuomet panaudotas daiktas signalizuoja prastą skonį. Anaiptol, tinkamą gavėją pasiekusi vintažinė dovana nustebins žymiai labiau nei masinės gamybos produktas. Ir kaip tvaru!

Norint tokias dovanas atrasti, tikrai nebereikia valandų valandas kuistis blusynuose ar sendaikčiuose. Žemiau – 5 lietuviškos vietos, kurios visus aukselius jau atrinko ir gražiai pateikė už jus:

SeyYes | The Golden Flea | Perpetual Feels | Antique Avenue

Valgomos ir geriamos dovanos

Nors stengiausi šito sąrašo per daug neprioritetizuoti, valgomos ir geriamos dovanos tikrai yra mano mylimiausios. Jeigu nedovanojate anyžinių saldumynų, renkantis valgomas dovanas yra labai labai menka tikimybė nepataikyti. Laiško pabaigoje dar sugrįšiu prie savose virtuvėse pagaminamų dovanų, o kol kas – sąrašas skanumynų, kuriuos galima įsigyti.

Kava ir arbata. Gražiausias kavos mylėtojų dovanas mano galva siūlo Crooked Nose & Coffee Stories – ten rasite ne tik kavos, jos gamybai skirtų reikmenų, bet ir kavinukų, knygų ar net labai gražių terbų. Iš arbatų mano dėmesį patraukė Užupių Manufaktūra – jie siūlo Lietuvoje užaugintą arbatą simpatiškose pakuotėse.

Saldumynai. Stebintys mane Instagrame jau tikrai bus girdėję apie Pirmą blyną – socialiai atsakingą restoraną, kuriame dirba žmonės su negalia. Ten rasite ir puikią kalėdinė dovaną, kurią praeitąmet gavau ir pati – olandiškus vafliukus. Ieškantiems šventinių tortų rekomenduoju pasižvalgyti po Tų kepėjų arba Sweet Spot Pastry asortimentą – šios vietos man laimi prieš kitus estetiškai.  Kokybiško šokolado galite įsigyti iš Chocolate Naive, Ach arba Mulate, na o kiekvieno vaiko dėmesį tikrai patrauks TUTU Spot saldainiai.

Padažai ir pagardai. Kiekvieną, mėgstantį aštriau, tikrai maloniai nustebinsite su mūsų šių metų atradimu – Chilli Guys padažais. Po to, kai pirmąkart paragavom, taip dabar savo šaldytuvo nebeįsivaizduojam be jų. Man visada gera dovana atrodo įvairiausi riešutų sviestai: iš lietuviškų gamintojų mano širdį yra pavergę Sviestas sviestuotas gaminiai (pabandykit jų tahini, nebebus kelio atgal) arba šokoladinis riešutų kremas iš Cannamellos (jų įvairiausių rūšių karamelė taip pat puiki). Ir, aišku, kokios Kalėdos be medaus? Jokios. Gražaus ir kokybiško medaus galite įsigyti Kitchoney arba Medūkio krautuvėlėse. 

Knygos, žaidimai ir pramogų prenumeratos

Kol negalime eini į kiną, kiną perkelkime į namus. Nors vis dar dažniau renkamės užsienio kino ar serialų platformas, derėtų nepamiršti ir lietuviškų. Pasižvalgę po Kino pavasario, Scanoramos ir Žmonės Cinema filmų bibliotekas suprasite, kad kiekvienos iš šių platformų prenumerata arba dovanų kuponas – puiki dovana visiems metams. 

Knygą dovanojant ne taip gerai pažįstamam žmogui, situacija kiek pavojingesnė, bet juk visada galima dovanoti universalius leidinius. Tikrai gerų knygų, papuošiančių kiekvieno lentyną, arba netradicinių leidinių pasižvalgykite parduotuvėse žemiau: 

Raštinė | Kūnas Mag | Dvi Tylos | Mint Vinetu | Knygynas Eureka | Love Note Magazines

Galima dovanoti ir knygų prenumeratą – tokią siūlo Books Map Box. Kiekvieną mėnesį dovanos gavėjas gaus po naują knygą – Kalėdos ištisus metus! Nepamirškime ir žurnalų prenumeratų. Aš kas mėnesį mielai gaučiau po popierinę Lamų slėnio versiją. 

Dovanos namams


Turbūt pavojingiausia kategorija, bet jeigu gerai pažįstate žmogų, kuriam dovanojate, mano manymu, viena vertingiausių.

Iš asmeninės patirties garantuoju – bet kurį mėgstantį suktis virtuvėje maloniai nudžugins rankų darbo keramika. Tarp mano favoritų – šie lietuviški kūrėjai:

Mildu CeramicGabijaskojte | Vidurnakčio keramika | Valdas Studio 

Virtuvėje nebūtina sustoti ties indais. Pagalvokite ir apie namų tekstilę (aš rekomenduoju Linen Tales arba Lino namus, kurių gaminių turiu ir pati) bei šiuolaikinius medinius gaminius (pavyzdžiui, But First Wood turi labai gražių lentelių). 

Kitaip nei gaminti, miegoti viešbučius primenančiuose pataluose mėgsta tikrai visi. Tokiu atveju pasitarnaus kokybiška patalynė. Jeigu bijote nepataikyti, manau, kad visiems be išimčių turėtų tikti švelnių ir šviesių spalvų komplektas – baltas, kreminis ar pilkas. Kokybiškų lietuviškų patalų rasite Bedroom Mood arba jau minėtoje Linen Tales parduotuvėje.

Mano galva, nėra geresnio sezono dovanoti žvakėms nei žiema. Juk visiškai hygge! Tikrai neprašausite su Natūralių idėjų, Ovo Things (mano favoritės), Hygge Lietuva ar a.go žvakėmis. 

Ir pabaigai – tvarių namų dovanos. Nors šepetys indams plauti ar bičių vaško drobelės bliūdams uždengti neskamba labai romantiškai, pati kasdien naudodama šiuos produktus galiu patvirtinti, kad tokio tipo dovanos bus labai praktiškos. Ypač, jeigu dovanos gavėjas tik pradeda tvaresnę kelionę. Mano mylimiausi lietuviški tvarių produktų pardavėjai – žemiau:

Pas Giedrę | Bioteka | Urban Earth Lovers | Nula 

Rankų darbo dovanos

Ir pabaigai – pati asmeniškiausia kategorija. Aš kasmet ne tik perku, bet ir gaminu dovanas pati. 

Maistas. Nuo pat paauglystės su mama kepdavome vieną ir ta patį sausainių receptą, tad net praėjus daaaaugeliui metų mano draugai vis dar gauna tų pačių Tasty Art meduolinių sausainių. Praeitąmet be sausainių dar gaminau savo apelsininę granolą, putlius zefyrus ir ridenau triufelius. Šiemet šį asortimentą  planuoju papildyti namine nutella arba riešutų sviestu, gal kokiomis sūriomis užtepėlėmis, jei dovanas perduosiu iškart. Prie savo mėgstamų naminių dovanų taip pat priskirčiau Amelijos gamintą moliūgų sviestą ir kalėdinį sirupą, Estos iš Eat Guilt Free pasiūlytą druską su priedais.

Rankdarbiai. Man atrodo, šiemet internetą visiškai užkariavo lankstytos žvakės – jų pamokų piiiilnas Instagramas. Kelios minutės ir unikali dovana susukta. Kiek daugiau vargo, bet namie taip pat galima gaminti ir rankų darboo muilus arba lūpų balzamus. Gana nesudėtinga, nebrangi, bet tikrai labai praktiška dovana – rankų darbo bičių vaško drobelės. Jeigu mokate siūti, artimuosius galite nudžiuginti daugkartiniais maišeliais, kurie apsiperkant pakeist plastikinius. 

Nepamirškite, kad pačius artimiausius tikrai nudžiugins iš širdies užrašytas atvirukas arba ilgesnis laiškas su smagiais prisiminimais. Mano būsimam vyrui daugiausia laimės praeitąmet suteikė mano pagaminti „kuponai“, kuriuos galėjo bet kada panaudoti ir tarp kurių buvo tokios paslaugos: „be atsikalbinėjimų nueisiu į parduotuvę užkandžių“, „tu gali rinktis filmą“, „nezirzdama pažiūrėsiu 2 bet kokius Youtube video“ ir „aš vedu Kopą į lauką“. 

Patiko turinys?

Džiaugiuosi! Jeigu tikrai tikrai patiko, kviečiu apsižvalgyti mano Patreon paskyroje. Tapusiems mano patronais kiekvieną sekmadienį siunčiu savo meniu rekomendacijas kitai savaitei, o kas tris mėnesius – papildomą naujienlaiškį. Dosniausi vienąkart gauna ranka užrašytą atviruką. 

Iš ko pasijuokti?
Ačiū, kad perskaitei iki galo! Jeigu turi komentarų ar pastebėjimų, mielai jų laukiu Instagrame, Facebooke arba el. paštu žemiau. Linkėjimai!
Gabrielė, Pusryčiams
labas@pusryciams.com
+37063082731
facebook instagram

-----

Tu gauni šį naujienlaiškį, nes kadaise jį užsiprenumeravai. Nepatinka? Visada gali parašyti ir pasiskųsti man arba atsisakyti naujienlaiškio visam laikui.

Jeigu jau tikrai tikrai nori atsisakyti, spausk čia
MailerLite