Nematote paveikslėlių? Spauskite čia...

LIETUVOS RESPUBLIKOS EKONOMIKOS IR INOVACIJŲ MINISTERIJOS TURIZMO POLITIKOS SKYRIUS

TURIZMO NAUJIENOS

Rugsėjo 27-oji - Pasaulinė turizmo diena

Sveikiname su Pasauline turizmo diena! Tai diena, kai pagalvojame apie tuos žmones, be kurių turizmo Lietuvoje tiesiog nebūtų, prisimename įspūdingiausią kelionę, susitinkame pasidžiaugti besibaigiančio sezono rezultatais ir pasitarti, kur link keliausime toliau…

„Turizmas kuria darbo vietas ir geresnę ateitį“, – rašoma Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos kvietime švęsti rugsėjo 27-ąją. Tad kurkime ir būkime drauge!

Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos generalinio sekretoriaus Zurabo Pololikašvilio sveikinimas Jums http://wtd.unwto.org/content/world-tourism-day-2019.

Pokyčiai, skatinantys rytdienos turizmą

Ekonomikos ir inovacijų ministerija rugsėjo 5 d. organizavo 6-ąjį Lietuvos turizmo forumą, tema „Pokyčiai, skatinantys rytdienos turizmą“ (toliau – forumas). Forumas skirtas Pasaulinei turizmo dienai paminėti.

Praėję 2018-ieji Lietuvos turizmo sektoriui buvo vieni sėkmingiausių šalies istorijoje. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2018 m. šalies apgyvendinimo įstaigos sulaukė 3,6 mln. turistų, arba 11,3 proc. daugiau nei 2017 m., iš jų užsieniečių – 1,7 mln., arba 10,2 proc. daugiau. Lietuva pakilo į antrą vietą iš visų Europos Sąjungos šalių pagal turistų nakvynių augimą.

Aptarta, kokių pokyčių esama įgyvendinus turizmo valdymo reformą, pristatytos aktualiausios šių dienų turizmo sektoriaus temos ir nagrinėtos ateities tendencijos bei perspektyvos. Pranešimus skaitė lektoriai iš Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos, Europos kelionių komisijos, mūsų šalies atstovai.

Forume tradiciškai apdovanoti Lietuvos turizmui nusipelnę asmenys ir įmonės. Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko padėka įteikta restoranui „Bernelių užeiga“. Ekonomikos ir inovacijų ministro padėkomis apdovanoti:
- fizinės reabilitacijos gydytoja-terapeutė ir UAB “Draugystės sanatorija” vadovė Violeta Kaubrienė
- Trakų turizmo informacijos centro vadovė Laima Balčytienė
- Gidė  Daiva Tankūnaitė
- Restoranas „Monte Pacis“
- Restoranas „Ertlio Namas“
- Kelionių organizatorius „Baltic Tours Group“

Forumo pranešimus rasite http://eimin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/turizmas/lietuvos-tarptautiniai-turizmo-renginiai/vi-lietuvos-turizmo-forumas.

Turizmas – Lietuvos pirmininkavimo Baltijos jūros valstybių tarybai prioritetas

Rugsėjo 4 d. Vilniuje vyko Baltijos jūros turizmo centro iniciatyvinės grupės susitikimas. Jo metu Užsienio reikalų ministerijos atstovė Kornelija Jurgaitienė pristatė galimus Lietuvos pirmininkavimo Baltijos jūros valstybių tarybai (BJVT) prioritetus. Daug dėmesio skirta darniosios turizmo plėtros, gerovės, jaunimo turizmo klausimams, akcentuota, kad beveik dešimtmetį turizmas nebuvo tarp BJVT prioritetų, todėl priimtas sprendimas dėti visas pastangas, kad šis pasiūlymas sulauktų palaikymo.

Šie metai – paskutiniai Baltijos jūros turizmo centro (BJTC) projekto metai, skirti tarptautinio turizmo centro idėjai įgyvendinti. Vyksta intensyvios diskusijos apie tokio centro reiškmę Baltijos jūros regionui, atskirai šalims ir jų regionams. Baltijos jūros pakrantė turi didžiulį potencialą vystyti darnųjį turizmą, tačiau iššūkiu tampa bendro regiono įvaizdžio kūrimas. Tam reikalingas tarptautinis bendradarbiavimas, statistinių rodiklių kaupimas ir analizė, ateities tendencijų įžvalgos.

BJTC siekiama įkurti nuolatinį ekspertų centrą, kuris pagerintų komunikaciją ir bendradarbiavimą turizmo srityje. BJTC nariams siūlys bendradarbiavimą, įgūdžius, įžvalgas ir tendencijas. Tai suteiks galimybę nuolat gauti naujausią informaciją, kiekybinius ir kokybinius statistinius duomenis bei jų analizę, dalintis patirtimi, susipažinti su iniciatyvomis ir projektais (koordinuojant bei strategiškai naudojant projekto rezultatus), kelti kvalifikaciją ir tobulinti žinias mokymuose, didinti regionų, šalių ir viso Baltijos jūros regiono, kaip turizmo traukos vietos, matomumą.

Centro veiklos pagrindu taps keturios ekspertų grupės – duomenų analizės, darniojo turizmo, politikos formavimo ir mokymų. Šios grupės sutelks dėmesį į turizmo politikos formavimą ir lobizmą, rinkos tyrimus ir metines ataskaitas, tvaraus turizmo vystymą, turizmo produktų kūrimo ir kvalifikacijos kėlimo mokymų pasiūlymus.

Jau pradėti inovatyvios statistinių rodiklių, įžvalgų ir tendencijų elektroninės duomenų bazės kūrimo darbai. Visais šiais turizmo rinkodaros įrankiais galės naudotis šalys ir regionai, tapsiantys BJTC nariais. Daugiau informacijos apie kuriamą centrą https://bstc.eu/bstf.

Baltijos jūros turizmo klausimai bus  pristatomi š. m. lapkričio 13 dieną Briuselyje per 12-ąjį Baltijos jūros turizmo forumą. Registracija į forumą vyksta bstc.eu/bstf/registration. Kviečiame dalyvauti.

Klimato kaita – svarbi EKK diskusijų tema

Rugsėjo 4 d. Vilniuje vyko Europos kelionių komisijos (EKK) Direktorių tarybos ir Klimato kaitos darbo grupės posėdis.

Per 30 atstovų iš įvairių Europos Sąjungos šalių – EKK narių – aptarė, kaip turizmo ir su turizmu susijusi veikla gali padėti spręsti klimato kaitos klausimus.

Daugiau informacijos https://etc-corporate.org/galleries/working-group-on-climate-change-mitigation.

PTO Generalinėje asamblėjoje – dėmesys turizmo visuomenės švietimui

Daugiau nei 1300 dalyvių iš viso pasaulio dalyvavo Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos (PTO) generalinėje asamblėjoje, kuri vyko rugsėjo 10–13 d. Sankt Peterburge. Lietuvai renginyje atstovavo Turizmo politikos skyriaus vedėjas dr. Renaldas Čiužas.

Generalinėje asamblėjoje daugiausia dėmesio buvo skirta didesniam pasaulio turizmo sektoriaus darnumui ir prieinamumui. PTO generalinio sekretoriaus Zurabo Pololikashvilio pranešime akcentuota turizmo sektoriaus praėjusių metų pažanga: ne tik augantys turistų srautai, bet ir naujų darbo vietų kūrimas, modernių technologijų įtaka ir kt. Esminis pranešimo akcentas – PTO 2030 Afrikos darbotvarkės pristatymas. Parengtas planas, kaip turėtų plėtotis turizmas Afrikos žemyne, kaip naudoti gamtos išteklius ir kelti ekonomikos lygį.

Daug dėmesio skirta švietimo, įgūdžių ir darbo vietų kūrimo klausimams. Pristatytas projektas „Online Tourism Academy“, kurio įgyvendinimą remia Kataro valstybė. Projektu sudaromos sąlygos turizmo sektoriaus darbuotojams visais lygmenimis sustiprinti savo kvalifikaciją, ypatingą dėmesį skiriant darbuotojų pasirengimui priimti rytdienos turizmo iššūkius.

Asamblėjos metu priimta pirmoji Konvencija dėl turizmo etikos kodekso, patvirtinti regioninių komisijų rinkimų į Vykdomąją tarybą ir kitus valdančiuosius PTO organus rezultatai. Mat dar 2018 m. buvo priimtas Vykdomosios tarybos sprendimas taupyti lėšas ir neberengti regioninių komitetų posėdžių per Generalinę asamblėją, o rinkimus į vykdančiuosius PTO organus (į PTO Vykdomąją tarybą ir komitetus) vykdyti per regioninius posėdžius.

Informuojame, jog iš Europos regiono į Vykdomąją tarybą išrinktos 4 Europos regiono šalys ketverių metų kadencijai (2019-2023 m.): Italija, Prancūzija, Portugalija, Turkija.

24-oji Generalinės asamblėjos sesija vyks po dvejų metų Maroke.

2019-ųjų atvykstamojo turizmo srautas - didžiausias per pastarąjį penkmetį

Užsienio turistų srautas šių metų pirmąjį pusmetį sudarė 831 tūkst. kelionių su nakvyne – 9,25 proc. daugiau negu tuo pačiu metu pernai. Tai yra didžiausias rodiklis per pastaruosius 5 metus. Po šalį keliavę užsienio gyventojai sausio, vasario ir kovo mėnesiais dažniau rinkosi ir nakvynę apgyvendinimo įstaigose – jose praleido 1,784 tūkst. nakvynių, t. y. net  7,84 proc. daugiau nei 2018 m. I pusmetį. Daugiau skaitykite čia.

Daugėja turistų iš Kinijos

Pirmąjį šių metų pusmetį turistų iš Kinijos srautas augo daugiau negu trečdaliu ir sudarė per 9 tūkst. kelionių. Srautų augimui įtakos turėjo VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ vykdyta skaitmeninės rinkodaros kampanija didžiausioje Kinijos kelionių užsakymo platformoje Ctrip.com. Iš viso į pardavimo skatinimą orientuotos kampanijos metu buvo parduota 1280 kelionių paketų į Lietuvą. Prie šito skaičiaus prisideda ir 1090 atskirai užsakytų individualių nakvynių viešbučiuose. Bendras parduotų nakvynių skaičius sudaro net 16 proc. šių metų pirmojo pusmečio nakvynių iš Kinijos.

Pataruoju metu aktyvėja 17+1 formato bendradarbiavimas. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Turizmo politikos skyriaus atstovai dalyvavo rugsėjo 25–27 d. Budapešte vykusiame Rytų ir Centrinės Europos ir Kinijos šalių koordinatorių sustikime. Spalio 22–24 d. jie vyks į Rygą, kur rengiami aukščiausiojo lygio susitikimai ir pirmąkart – verslo atstovų susitikimai su Kinijos kelionių organizatoriais. Iš Lietuvos kviečiama 10 kelionių organizatorių delegacija. Registracija į renginį vyksta                   http://www.liaa.gov.lv/en/registering-for-the-5th-ceec-china-ministerial-tourism-forum-business

EDEN: renkamos patraukliausios sveikatos turizmo vietovės

„Sveikatos turizmas“ – tokia yra Europos Komisijos EDEN projekto „Patraukliausios Europos turizmo traukos vietovės 2019“ tema. Teikti paraiškas raginamos visos mažai žinomos turistinės vietovės, siūlančios turistams autentišką patirtį, susijusią su sveikatinimo ir sveikatingumo paslaugomis. Paslaugos gali būti tiek tradicinės, tiek ir netradicinės, kai naudojami gamtiniai ištekliai, pavyzdžiui, mineralinis ar jūros vanduo, gydomasis purvas, vietinės žolelės, medus, gintaras ir pan.

Projektu siekiama didinti sveikatinimo ir sveikatingumo paslaugų žinomumą, informacijos prieinamumą turistams, skatinti sveikatos turizmą Lietuvoje atsakingai naudojant natūralius gamtinius išteklius, mažinti turizmo sezoniškumą ir stiprinti Lietuvos, kaip sveikatos turizmui patrauklios šalies, įvaizdį Europoje.

Projekte gali dalyvauti turistinės vietovės, kurios atitinka bendruosius ir specialiuosius atrankos kriterijus. Daugiau informacijos https://www.lithuania.travel/lt/news/lietuvos-turizmo-vietoves-kvieciamos-varzytis-del-patraukliausios-sveikatos-turizmo-vietoves-titulo

Konsultuotis dėl paraiškų galite el. paštu eden@Lithuania.travel arba telefonu 8 686 12 092.

EDEN (angl. European Destinations of Excellence) apdovanojimai skiriami naujoms, mažai žinomoms Europos turizmo vietovėms 28 šalyse narėse. Išrinktos vietovės įsipareigoja puoselėti socialinį, kultūrinį ir aplinkos tvarumą. Rinkdama šias vietoves EDEN siekia atkreipti dėmesį į Europos turizmo vietovių vertybes, įvairovę ir bendras savybes. Ji padeda skleisti informaciją apie naujas Europos turizmo vietoves, sukuria sąlygas visoje Europoje keistis gerąja praktika ir skatina ryšius tarp apdovanojimus pelniusių vietovių.

Tapkime gamtos gidais

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija, įgyvendinanti projektą „Darnaus gamtos turizmo vystymas Pietų Baltijos regiono pakrančių zonose sukuriant bendrą vietos gidų mokymo programą“, kviečia į gamtos gidų mokymo kursus Vakarų Lietuvos saugomose teritorijose. Kursų metu įgysite gamtos gidų ir gamtos reiškinių vertinimo įgūdžių, sužinosite, kokie yra gamtinių buveinių pažinimo principai, saugomų teritorijų vertybės, sutiksite entuziastingų gamtininkų, mokslininkų ir praktikų, kurių žinios padės tapti kvalifikuotais gamtos gidais!

Kursai vyks iki 2020 m. gegužės Kuršių nerijos nacionaliniame parke, Nemuno deltos regioniniame parke, Pajūrio regioniniame parke ir Klaipėdos universitete.

Išsamiau apie kursus: https://nature-guide-network.eu/lt/nature-guide-profile-2/; apie projektą: http://nerija.am.lt/VI/index.php#a/1271.

Ragina teiki tikrovę atitinkančią informaciją

Turizmo paslaugų teikėjų veiklą prižiūrinti Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – Tarnyba) primena, kad visi apgyvendinimo paslaugas Lietuvoje teikiantys asmenys privalo vartotojams teikti tikslią ir teisingą informaciją apie apgyvendinimo paslaugų rūšį, teikiamas paslaugas ir klasifikuojamųjų apgyvendinimo paslaugų kokybės įvertinimą – žvaigždutes. Reikalavimų nesilaikantiems verslininkams gali būti taikoma teisės aktuose nustatyta atsakomybė. 

Klasifikuojamąsias apgyvendinimo paslaugas gali teikti tik nustatyta tvarka išduotą galiojantį apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo pažymėjimą turintis apgyvendinimo paslaugų teikėjas. Tarnyba primena, kad klasifikavimas yra privalomas: viešbučio, svečių namų, motelio ir kempingo paslaugoms.

Šias apgyvendinimo paslaugas teikiantys objektai yra klasifikuojami pagal Lietuvos Respublikos teisės aktais patvirtintus klasifikavimo reikalavimus. Klasifikavimo procedūros metu yra atliekama apgyvendinimo paslaugų objekto apžiūra, įvertinamos teikiamos paslaugos, įranga, priemonės ir surašoma apžiūros išvada. Aukščiausias viešbučio ir kempingo paslaugų kokybės lygis žymimas 5 žvaigždutėmis, svečių namų ir motelio paslaugų – 4. Apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo pažymėjimas išduodamas penkerių metų laikotarpiui. Vartotojui renkantis, kokios kokybės ir lygio apgyvendinimo įstaigą pasirinkti, informacija apie apgyvendinimo paslaugų rūšį bei suteiktą žvaigždučių skaičių yra vienas reikšmingiausių kriterijų, todėl ši informacija negali vartotojo klaidinti ar kitaip manipuliuoti vartotojo lūkesčiais. Jei apgyvendinimo paslaugos teikėjas nurodo klaidinančią informaciją apie apgyvendinimo paslaugų rūšį ar suteiktų žvaigždučių skaičių, pavyzdžiui, reklamuodamas paslaugas siūlo apsigyventi 4 žvaigždučių viešbutyje, kai viešbutis turi 2 žvaigždučių klasifikavimo pažymėjimą, arba nurodo, kad teikia viešbučio paslaugas, kai iš tiesų apgyvendinimo įstaiga neturi galiojančio viešbučio klasifikavimo pažymėjimo arba turi klasifikavimo pažymėjimą kitai apgyvendinimo paslaugų rūšiai, tokie veiksmai gali būti pripažinti klaidinančia reklama ir baudžiami Reklamos įstatymo nustatyta tvarka. Už Turizmo įstatyme nustatytų apgyvendinimo paslaugų teikimo reikalavimų pažeidimą apgyvendinimo paslaugos teikėjui gali būti taikoma Administracinių nusižengimų kodekse nustatyta administracinė atsakomybė. Neklasifikuojamosios apgyvendinimo paslaugos (t. y.: apartamentų komplekso paslaugos; kaimo turizmo paslaugos; nakvynės namų (angl. hostel) paslaugos; nakvynės ir pusryčių paslaugos; poilsio namų paslaugos; turistinio laivo apgyvendinimo paslaugos; turistinės stovyklos paslaugos; sanatorijos apgyvendinimo paslaugos; trumpalaikio apgyvendinimo paslaugos) yra registruojamos privalomai. 2019 m. liepos 15 d. duomenimis, Lietuvoje yra užregistruoti 376 klasifikuojamųjų  apgyvendinimo paslaugų objektai ir 1 816 neklasifikuojamųjų apgyvendinimo paslaugų objektų.

Apgyvendinimo įstaigoms bus įvedama rinkliava

Nuo 2020 m. sausio 1 d.visi šalies viešbučiai, moteliai, svečių namai ir kempingai turės mokėti rinkliavą už apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo pažymėjimų išdavimą.

„Lietuvoje jau ne vienus metus imama rinkliava už daugelį vertinimo procedūrų ir pažymėjimų, suteikiančių teisę dirbti turizmo paslaugų sektoriuje. Tik apgyvendinimo įstaigų klasifikavimas buvo vykdomas valstybės biudžeto lėšomis, o tai neteisinga kitų turizmo sektoriaus dalyvių atžvilgiu. Be to, turint omenyje tai, kokiam laikotarpiui suteikiami pažymėjimai ir kiek kainuos klasifikavimo procesas, apgyvendinimo paslaugų kaina vartotojams dėl to neturėtų augti“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Numatyta, kad rinkliava už apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo pažymėjimus sieks 120 eurų 1 ir 2 žvaigždučių svečių namams, moteliams ir kempingams, 3 ir 4 žvaigždučių svečių namams, moteliams, kempingams, 5 žvaigždučių kempingams – 150 eurų, 1 žvaigždutės viešbučiams ši paslauga kainuos 160 eurų, 2 žvaigždučių viešbučiams – 190 eurų, 3 žvaigždučių viešbučiams – 300 eurų, o 4 ar 5 žvaigždučių viešbučiams – 410 eurų. Pažymėjimas galios 5 metus.

Valstybės rinkliavų dydis apskaičiuotas pagal patiriamas valstybės biudžeto sąnaudas, atsižvelgiant į klasifikuojamosios apgyvendinimo paslaugos rūšį, klasifikuojamam objektui suteikiamą žvaigždučių skaičių ir dėl klasifikavimo patiriamas biudžeto sąnaudas, t. y. valstybės tarnautojų darbo laiką klasifikavimo procedūroms atlikti ir tolesnei priežiūrai vykdyti, transporto ir administracines bei kitas sąnaudas.

Apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo paslauga yra mokama daugelyje pasaulio valstybių. Lietuvos viešbučiai yra klasifikuojami pagal sistemą „Hotel Stars Union“, Lietuva nuo 2011 m. yra jos narė. Pagal tą pačią sistemą savo viešbučius klasifikuoja dar 17 Europos Sąjungos valstybių.

 

MINISTRY OF THE ECONOMY AND INNOVATION

GEDIMINO AV.38, VILNIUS
Lithuania

SHARE TWEET FORWARD

Jūs gavote šį laišką, nes registravotės mūsų tinklalapyje arba pirkote mūsų prekes ar paslaugas.

Atsisakyti

MailerLite