W grudniu 2016 r. uchwalony został nowy Statut Polskiej Komisji Akredytacyjnej, określający m.in. szczegółowe kryteria i tryb dokonywania oceny programowej na profilu ogólnoakademickim i praktycznym (zał. 1 i 2). Liczbę kryteriów szczegółowych zwiększono do ośmiu, wyodrębniając z dotychczas obowiązujących kryteriów niektóre zagadnienia w osobne punkty oceny. Ocena programowa obejmuje więc obecnie refleksję nad:
- koncepcją kształcenia i jej zgodnością z misją oraz strategią uczelni,
- programem kształcenia oraz możliwością osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia,
- skutecznością wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia,
- kadrą prowadzącą kształcenie na ocenianym kierunku,
- współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym w procesie kształcenia,
- umiędzynarodowieniem kształcenia,
- infrastrukturą wykorzystywaną w dydaktyce akademickiej,
- opieką nad studentami oraz wsparciem w procesie uczenia się i osiągania efektów kształcenia.
W załączniku nr 3 do Statutu PKA wskazano nowe warunki przyznawania ocen. Do rangi kryterium kluczowego podniesiono ocenę infrastruktury wykorzystywanej w procesie kształcenia (kryterium 7). Oznacza to, że aby uzyskać:
- ocenę pozytywną - ponad 50% kryteriów musi być spełnionych co najmniej w stopniu w pełni, w tym koniecznie kryteria 1, 2, 4 i 7, a pozostałe w stopniu zadowalającym,
- ocenę wyróżniającą - ponad 50% kryteriów musi być spełnionych w stopniu wyróżniającym, w tym koniecznie kryteria 1, 2, 4 i 7 a pozostałe w pełni.
Polska Komisja Akredytacyjna przyjęła też nowe wzory raportów samooceny i raportów powizytacyjnych oraz przekazała część dotąd wykonywanych czynności formalnych MNiSW (np. sprawdzenie w systemie POLON danych dot. kierunku studiów).
W bieżącym roku akademickim według nowych już zasad ocenione zostaną następujące kierunki studiów, prowadzone na naszej uczelni: filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie, filologia polska, slawistyka na Wydziale Polonistyki UW oraz gospodarka przestrzenna w Instytucie Ameryk i Europy.
Pragniemy także poinformować, że w grudniu 2016 r. ocenę pozytywną otrzymały kierunki: geologia stosowana na Wydziale Geologii oraz kulturoznawstwo-cywilizacja śródziemnomorska na Wydziale „Artes Liberales”. Gratulujemy obu jednostkom!
Autor: Agnieszka Janiak-Jasińska
|