Zobrazit v prohlížeči

Česká vláda by se měla postavit nebezpečným snahám vyšachovat NATO z pozice hlavního garanta obrany Evropy

  • Česká vláda by měla k iniciativám na posílení evropské obranné a bezpečnostní politiky přijmout zásadový postoj vycházející ze třech hlavních principů:
    • Česká republika disponuje pouze jedním souborem sil, které lze nasadit v zahraničních misích (single set of forces)
    • V zájmu ČR není, aby v oblasti financí a kapacit docházelo k duplicitě mezi NATO a EU
    • Primárním garantem obrany českého státu a jeho občanů proti vnějšími nepřáteli je v rámci kolektivní obrany Severoatlantické Aliance.
  • Vzhledem k nárůstu bezpečnostně-strategických ambicí Evropské unie, stejně jako k nestabilnímu prostředí v jejím okolí́, dochází k bezprecedentnímu růstu finančních prostředků a administrativních kapacit věnovaných bezpečnostní a obranné politice Evropské unie. Česká vláda by měla zastávat postoj, že pokud chce Unie hrát důležitou roli na globální scéně, musí postupovat komplementárně k dalším globálním poskytovatelům bezpečnosti, jako jsou NATO, OSN či USA.
  • Koncepty „Strategická autonomie Evropy“, „Evropská intervenční iniciativa“ či dokonce vznik „evropské armády“ nejsou iniciativami vycházejícími z naší části Evropy. Můžeme je podporovat, pokud povedou k žádoucímu rozvoji evropských vojenských schopností, a to zejména v oblasti zvládání krizí. Česká republika ale nemá žádný důvod být v těchto iniciativách aktivním hráčem. ČR musí naopak ­–spolu s dalšími podobně smýšlejícími zeměmi východní střední Evropy – důsledně hlídat to, aby v rámci plánu rozvoje evropských schopností (Capabilities Development Plan), nedocházelo k pokusům o odčerpání společných evropských financí na to, co zajišťuje NATO, tedy na kolektivní obranu.

Pozvánka na veřejnou debatu v rámci HOMEAFFAIRS

BOJ PROTI TERORISMU:

Úloha Evropské unie v prevenci islámského extremismu

Rádi bychom Vás pozvali na veřejnou debatu s předními odborníky na vnitřní bezpečnost ve středu 20. listopadu od 18:00 do 19:30 na Sněmovní 7. Debata bude v angličtině, prosíme Vás o registraci do 19.11.

Na debatě vystoupí:

  • Saad Idrissi Amrani, Chief Commissioner and Policy Advisor, Belgian Federal Police, Brussels
  • Olivier Guitta, Managing Director, GlobStrat, London
  • Andreas Jacobs, Coordinator for Islam and Politics, Konrad-Adenauer-Stiftung, Berlin
  • Kacper Rękawek, Head of Defence and Security Programme, GLOBSEC Policy Institute, Bratislava
Registrace
Potřebujete vědět:
  • Od 22. listopadu nebude možné na Twitteru publikovat placenou politickou reklamu. Sociální síť takto zareagovala na přetrvávající obavy ze zahraničního ovlivňování voleb v evropských zemích. Facebook a Google v regulaci politické reklamy na svých platformách nadále zaostávají.
  • Případové studie z Maďarska, Běloruska nebo Finska jasně ukazují, že na investice do jaderných elektráren používajících technologie, které pocházejí ze zemí mimo EU, je potřeba blízce dohlížet. Rizikový může být zejména nárůst závislosti na ruském zásobování jadernou energií.
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Migrace a kritika České televize jsou stále zcela dominantními tématy
  • Představa generála Petra Pavla v prezidentském křesle se dezinformátorům vůbec nelíbí
  • Začaly se objevovat články související s výročím sametové revoluce
  • Čerstvě schválená novela trestního řádu dle dezinformátorů oživuje pravomoci a praktiky StB
  • Kritika premiéra Andreje Babiše ze strany SPD za jeho podle nich nepravdivé výroky o zvládnutí migrační krize
Česká dezinformační kauza týdne

Reakce na možnou prezidentskou kandidaturu Petra Pavla

Generál Petr Pavel, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a do minulého roku předseda vojenského výboru NATO, se na začátku minulého týdne nechal slyšet, že je za určitých podmínek připraven jít do boje o prezidentskou funkci. Mezi dezinformátory se generál Pavel netěší přílišné oblibě, čemuž odpovídala i jejich reakce. Naprostá většina článků, které o Pavlovi minulý týden na dezinformačních webech vyšly, se o něm vyjadřovala negativně. Nejčastěji bylo kritizováno jeho členství v KSČ a údajné „převlékání kabátů“, Pavel byl rovněž vykreslován jako kandidát „pražské kavárny“. Velmi aktivní byl v těchto útocích Tomáš Vyoral, který sice své komentáře většinou publikuje na webových stránkách Primy či na iDNES.cz, ty však pro svůj obsah bývají dezinformačními weby často přejímány. Tentokrát byl hojně šířený jeho ironický návrh na obsazení ministerstev v případě zvolení generála Pavla prezidentem. Sice v něm nejspíše opomněl fakt, že v čele české vlády stojí premiér, a nikoliv prezident, úspěch však mezi dezinformátory sklidil stejně. Velký prostor byl věnován i kritice z úst Václava Klause ml.

Anketa na Parlamentních listech

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Pro české dezinformátory nadále prakticky neexistuje jiné zahraniční téma než migrace

Již minule jsme psali o tom, že tuzemské dezinformační weby se pořádně opřely do EU kvůli zatím nepravomocnému rozhodnutí generální advokátky ohledně české, polské a maďarské trestnosti ve věci nepřijetí migračních kvót. Toto téma úplně nevychladlo a například český Sputnik se mu opět věnoval s přispěním místopředsedy SPD Radima Fialy, který při té příležitosti nezapomněl pořádně poplivat také českou europoslankyni za KDU-ČSL Michaelu Šojdrovou.

Novým úkazem na české dezinformační scéně je skutečnost, že se slovo „migrace“ významně často vyskytovalo ve článcích ve spojitosti se jménem premiéra Andreje Babiše. Následující graf zobrazuje nejčastější slova, která se nacházela v článcích na sledovaných dezinformačních webech společně s termínem „migrace“; je zde vidět „Andrej Babiš“ i samostatně „Babiš“.

Pozoruhodné je, že se zpravidla jednalo o spíše negativní články namířené proti premiérovi. Tomio Okamura si totiž na Facebooku postěžoval, že Andrej Babiš se neprávem chlubí tím, že zastavil migraci, a přitom to vůbec není pravda. Tuto „informaci“ pak od něj převzaly také servery Vlastenecké listy, Infokuryr.cz a některé další.

Tragéd týdne – Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský

Server Manipulátoři v minulém týdnu zveřejnil druhý díl jedné ze svých reportáží, tentokrát věnované problematice dezinformací a mýtů ohledně sociálních praktik odebírání dětí. Téma se začalo diskutovat kvůli případu norsko-rumunské rodiny Bodnariu, které bylo odebráno jejích pět dětí kvůli praktikování fyzických trestů. Děti byly rodině nakonec navráceny a rodina se rozhodla přestěhovat se do Rumunska, aby se nadále nemusela potýkat s norskou sociální službou. Narativ, že se jedná o nekalé praktiky norské justice, odstartovala podle Manipulátorů ruská dezinformační média, český europoslanec se pak s dezinformací tzv. svezl a přispěl si svou troškou do mlýna. Podle Tomáše Zdechovského se mělo jednat o porušování náboženské svobody, neboť hlavním důvodem pro odebrání dětí měla být údajná náboženská indoktrinace. Dokumenty však o ničem takovém nehovoří.

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se