W87 - PREMIUM

Cześć 💙

Mimo, że firmy zdają sobie sprawę, że zbieranie danych jest kluczowe to i tak mało, które poświęcają czas na to, aby  je analizować, a następnie wyciągać odpowiednie wnioski. Jak to wygląda u Ciebie? Ile czasu poświęcasz na analizę danych, które zbieracie?

Zaopatrz się w notatnik 📰  i swój ulubiony trunek 🍺🍸.

Życzymy dobrej lektury,
Grzegorz i Kamil

TO WYDANIE PRZECZYTASZ RÓWNIEŻ W WERSJI WEBOWEJ TUTAJ.

Partnerem newslettera jest firma Just Join IT. W dzisiejszym wydaniu oferty pracy z widełkami powyżej 40 000 PLN/miesiąc!

📰 PRODUKTOWA PRASÓWKA

✅ Meet: Lista produktowych konferencji w 2023 roku

✅ Case Study: Prezentacja Monday.com na temat onboardingu użytkowników

🔒 Career: Szablon rozwoju Product Managera - sprawdź swoje miejsce w szeregu!


🔒 Design: Projektowanie oparte na doświadczeniu użytkownika

👥 CO SŁYCHAĆ W SPOŁECZNOŚCI PREMIUM PRODUCT ART?

 1. Nowa odsłona przestrzeni wiedzy Product Art! 

 2. Ciekawe dyskusje na Slack’u

🕗 “Stoimy z zespołem przed takim problem: do tej pory nasza praca była w większości skierowana na widoczny efekt dla usera (nowy ficzer, przyśpieszenie narzędzia, itp.) co powodowało, że dość prosto mogliśmy zaprezentować efekt naszej pracy. Jednak produkt dojrzewa, i w ostatnim czasie coraz więcej mamy jednak pracy związanej z nadrabianiem długu technicznego (np.  teraz wprowadzamy wersjonowanie, co zajęło nam w sumie kilka tygodni pracy). Jesteśmy w stanie zdefiniować wartość jaką to rozwiązanie daje (w stylu: dzięki temu będziemy mogli zrobić dla Was dużo ficzerów, które teraz technicznie byłyby ciężkie do zaimplementowania). Ale zastanawiam się w jakiej formie to zaprezentować?”


🕐“Cześć, Przechodzę z UoP na B2B, będzie to moja pierwsza działalność i związku z tym mam do Was pytanie.

Czy jest tu ktoś, kto skorzystał z sukcesem dofinansowania podczas otwierania 1-osobowej działalności?”


🕑“Hej! Chciałby ktoś podyskutować o procesie discovery w swojej organizacji, chciałbym podpytać w kontekście ułożenia w ‘sformalizowany’ tego proces i oczekiwane rezultaty kolejnych kroków i decyzji? Nie chodzi mi o książkowe podejście tylko jak to realnie się u Was dzieje, szukam inspiracji, dobrych i złych praktyk i narzędzi”

🚀 DATA PRODUCT CANVAS

Jest to framework do tworzenia produktów opartych na danych. Wszystko opiera się na modelu Canvas, który jest zgodny z zasadami metodyki Agile/Lean.

Szablon jest podzielony na 10 bloków (problem, rozwiązanie, dane, hipotezy, aktorzy, działania, KPI, wartości, ryzyko i wydajność/wpływ).

Jak zastosować szablon w praktyce?

 1. Zacznij od problemu.

 2. Spróbuj zidentyfikować rozwiązanie, które zostanie przyjęte.

 3. Zmapuj wszystkie dane, które posiadasz.

 4. Wypisz hipotezy, które zostaną sprawdzone.

 5. Zidentyfikuj wszystkich aktorów (klientów i interesariuszy).

 6. Zaplanuj działania strategiczne, które zostaną zrealizowane z wykorzystaniem rozwiązania.

 7. Stwórz KPI, które posłużą do monitorowania całego produktu.

 8. Oszacuj wartości produktu.

 9. Zidentyfikuj ryzyka.

 10. Oszacuj wpływ jaki produkt wygeneruje dla firmy?

💸 NAJLEPSZE OFERTY PRACY DLA PRODUKTOWCÓW

⭐ Technical Product Manager @ SwingDev 💰22 000 - 30 000 PLN📍REMOTE! 


⭐ Head of Product @ Just Join It 💰32 000 - 38 000 PLN 📍PARTLY REMOTE! 


⭐ Product Manager @ Tink 💰22 000 - 31 000 PLN 📍REMOTE! 


⭐ Head of Product @ LiveChat  💰27 500 - 32 500 📍PARTLY REMOTE! 


⭐ Local Product Lead @ H&M 📍PARTLY REMOTE! 


⭐ Product Owner @ Ceneo 📍PARTLY REMOTE!

🚀 ANALIZA VRIO

Głównym obszarem analizy VRIO są wewnętrzne zasoby i możliwości organizacji. 

Analiza VRIO pomoże Ci zrozumieć elementy Twojej firmy, które zapewniają długoterminową przewagę konkurencyjną. Mogą to być zasoby lub możliwości, partnerstwa lub produkty, wszystko, co daje lub ma dać przewagę, może być ujęte w ramy VRIO.


Poniżej przedstawiono ramy VRIO w podziale na części składowe:

1. Valuable - „Czy ten zasób jest wartościowy?”

Zasób jest uważany za wartościowy, jeśli pomaga firmie wdrażać strategie, które zwiększają skuteczność lub poprawiają wydajność.

2. Rare - „Jak łatwo konkurenci mogą uzyskać dokładnie ten sam zasób?”

Rzadkie zasoby mogą zapewnić firmom znaczną przewagę nad konkurencją. 

3. Inimitable - "Czy naśladowanie lub kopiowanie produktu będzie kosztowne/możliwe dla konkurencji?"

Mimo posiadania zasobów, które są zarówno cenne, jak i rzadkie  - bardzo ciężkie będzie zrealizowanie tego samego pomysłu ze względu na wysiłek potrzebny do osiągnięcia.  

4. Organization - „Czy Twoja organizacja posiada wewnętrzne struktury, systemy i procesy umożliwiające wykorzystanie tej przewagi?”

Samo posiadanie zasobów nie wystarczy, aby uzyskać trwałą przewagę konkurencyjną. Aby tak się stało, firma musi mieć odpowiednie procesy.

👀6 PYTAŃ, KTÓRE NALEŻY ZADAĆ PLANUJĄC PROGRAM BADAWCZY

 “If You Fail to Plan, You Are Planning to Fail” — Benjamin Franklin.


Oto 6 pytań o których należy pamiętać podczas tworzenia programu badawczego

1. Co chcę zmienić?


Pytanie to określa cel Twojego programu badawczego i pomaga zrozumieć, czy jest to badanie odkrywcze, które może pomóc zrozumieć proces twórczy i dostarczyć mu informacji, czy też badanie walidacyjne dotyczące użyteczności produktu lub usługi.

2. Co muszę zrobić?

Powrót do danych wyjściowych, które musisz wykonać, pomaga zidentyfikować 3 rzeczy:

 • Z jakimi typami ludzi powinniśmy rozmawiać?

 • Jakie pytania możemy im zadać?

 • Jakich metod musimy użyć, aby odpowiedzieć na te pytania?


3. Czego chcę się nauczyć/dowiedzieć?

Jeśli nie wiem, czego tak naprawdę chcę się nauczyć/dowiedzieć, możemy wpaść w pułapkę stosowania metod bez celu i rezultatu. To dewaluuje badania i marnuje czas, który spędzam z użytkownikami, ponieważ nie zbierasz informacji, które pozwolą Ci podejmować dobre decyzje.

Warto skorzystać z poniższego szablonu:

We are researching [The thing that you want to change]

For [The (demographics of) people you need to speak to]

So that [The outcome you want to achieve from the change]

4. Jak mogę jeszcze bardziej pogłębić swoje badanie?


Możemy podejść do tego na dwa sposoby: 

Szeroko eksploracyjny sposób myślenia – w tym miejscu idziemy szeroko i odkrywamy jak najwięcej rzeczy w ramach badań.

Wąskie, walidacyjne nastawienie – w tym przypadku staramy się upewnić się, że to, co znaleźliśmy, jest tak ważne, jak nam się wydaje.

5. Co mogę zwalidować z większą ilością użytkowników?

Często zdarza się, że firmy uważają, że rozmowa z niewielką liczbą osób nie wystarczy, jednak głównym celem jest najpierw dogłębna nauka, a następnie zweryfikowanie swoich założeń na dużą skalę. Pamiętaj też, że badania nigdy się nie kończą.

6. Jak dużo czasu mogę poświęcić na badania? 

Znajomość ograniczeń czasowych oznacza, że możesz ustalić, które metody mają najwyższy priorytet i pomogą znaleźć odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

W tym miejscu możesz zacząć planować kolejność swoich metod i ile czasu potrzebujesz na przeprowadzenie każdej z nich - odrzucić te, które są zbędne. 

🚀 DLACZEGO EVERNOTE NIE WYKORZYSTAŁ SWOJEGO POTENCJAŁU?

Stepana Pachikowa, założyciela Evernote od zawsze fascynowała ludzka pamięć.  Evernote nie był tylko kolejną aplikacją, ani sposobem na wykorzystanie rosnącej obsesji Doliny Krzemowej na punkcie osobistej produktywności. Było to przedłużenie samego ludzkiego umysłu, które pozwalało użytkownikom zapamiętać wszystko.

Evernote był i pozostaje jednym z najlepszych przykładów tego, czym może być produkt freemium. Mimo to Evernote był nękany serią błędów menedżerskich i nieudanych wydań różnych funkcjonalności.

Lata 2008-2011: Tworzenie niemożliwej wizji

Wizja przyszłości Pachikowa zawsze była o krok przed dzisiejszą technologią. Początkowo wizja Pachikova dotycząca Evernote była znacznie bliższa interfejsom mózg-maszyna obiecanym przez firmy neurotechnologiczne, takie jak Neuralink Elona Muska.

Pachikov pracował nad prototypem Evernote (który początkowo nosił nazwę EverNote) przez dwa lata, a w 2004 roku wypuścił wersję beta tego narzędzia dla systemu Windows.


„Od samego początku złożyliśmy naszym użytkownikom wielką obietnicę – pomożemy im wszystko zapamiętać. Aby temu sprostać, Evernote musiałby być łatwo dostępny z każdego komputera, telefonu lub innego urządzenia, z którego dana osoba korzystała, przez resztę życia.

Tak więc nie przewidzieliśmy wzrostu popularności urządzeń mobilnych, ale czuliśmy, że urządzenia mobilne będą miały kluczowe znaczenie dla naszego sukcesu”. — Phil Libin, były dyrektor generalny Evernote

Libin wierzył, że Evernote będzie stawał się coraz bardziej wartościowy dla użytkowników, im dłużej będą korzystać z produktu i im więcej będą w nim rejestrować i przechowywać notatki - Chciał, aby Evernote był jak najbardziej lepki — i zrobił to poprzez dodanie maksymalnej ilości funkcjonalności w darmowej wersji.

 Nie było praktycznie żadnych ograniczeń funkcji ani innych zachęt dla użytkowników do przejścia z bezpłatnych na płatne plany. W rzeczywistości jedyną korzyścią płynącą z przejścia na płatną subskrypcję za 5 USD miesięcznie była dodatkowa przestrzeń dyskowa.

Postawa Libina wobec oprogramowania freemium mogła być popularna wśród rosnącej bazy użytkowników Evernote, ale była odrażająca dla inwestorów. 

Będąc już prawie na skraju upadku w 2008 roku, anonimowy dobroczyńca Evernote nie tylko uratował firmę, ale także otworzył drzwi do inwestycji instytucjonalnych, do których Evernote dążył, zanim światowa gospodarka się załamała. Evernote rozpoczął serię rund finansowania w ciągu następnych dwóch lat, które wyniosły firmę na nowe wyżyny wzrostu.

Od czasu uruchomienia prywatnej wersji beta i pozyskaniu wielu inwestycji, rozwój Evernote był stopniowy, stały i całkowicie organiczny. Produkt miał ponad 125 000 użytkowników, zanim Evernote wyszedł z zamkniętej wersji beta, częściowo dzięki artykułowi na TechCrunch, który przyciągnął kilka tysięcy rejestracji.

Model freemium Evernote mógł nie podobać się inwestorom, ale instynkt Libina co do powolnego, długoterminowego wzrostu okazał się słuszny. Na początku 2011 roku, zaledwie trzy lata po uruchomieniu, Evernote zaczął przynosić zyski. Evernote miał 80 pracowników, ponad 10 milionów użytkowników i roczną sprzedaż w wysokości około 16 milionów dolarów.


Lata 2011- 2015: Nowe produkty, nowe rynki, nowe problemy

Lata 2015- obecnie: Powrót do korzeni Evernote


Przeczytaj ciąg dalszy historii Evernote.

🚀 CO ODRÓŻNIA TOP 1% PRODUCT MANAGERÓW OD TOP 10%?

To pytanie nie raz padało w naszych konwersacjach.


Ian McAllister, Dyrektor Produktu w Uber, Amazon czy Airbnb na przestrzeni lat i doświadczeń doszedł do poniższych wniosków.


Wśród istotnych cech można wyróżnić:

 1. Myślenie z dużym rozmachem.

 2. Świetna komunikacja.

 3. Prostota.

 4. Priorytetyzacja.

 5. Prognozowanie i pomiary.

 6. Egzekucja.

 7. Zrozumienie kompromisów w technologii.

 8. Zrozumienie czym jest dobry design.

 9. Umiejętność efektywnego pisania.

 10. Zaufanie.

 11. Wsparcie się danymi i umiejętność pracy z nimi.

 12. Asertywność i chęć zwycięstwa.

 13. Adaptacja do zmiany.

 14. Koncentracja na wpływie na sukces produktu i biznesu.


Niezależnie od zestawień, według mnie ważne są także 3 inne rzeczy:

 1. Jasny cel - Dokąd chcesz dotrzeć i dlaczego?

 2. Ciekawość - Czy aktywnie poszerzasz swoje horyzonty?

 3. Konsekwencja - Czy jesteś zdeterminowany robić to przez lata?


W osiągnięciu tego celu niezbędne są dobre nawyki.

🚀 CO WARTO WIEDZIEĆ O SYSTEMACH PŁATNOŚCI?

🚀 PROCES PROJEKTOWANIA PRODUKTU

Proces projektowania produktu oparty jest o popularną metodologię Design Thinking

Skutecznym narzędziem, które pozwala użytkownikom opisać myślenie projektowe jest Double Diamond.

Double Diamond to świetne narzędzie, które ilustruje proces projektowania, ale możesz mieć wrażenie, że brakuje w nim niektórych kroków. 

Triple Diamond jest metodą elastyczną, co oznacza, że trudno jednoznacznie określić ramy działania w oparciu o tę koncepcję. Zakres prac wykonywanych w trakcie procesu zależy od dwóch głównych czynników: złożoności zidentyfikowanego problemu oraz pracy już wykonanej po stronie klienta.


Zobacz z jakich narzędzi możesz skorzystać na każdym etapie projektowania produktu. 

Tu znajdziesz:

Oceniam to wydanie na:

ZAPROŚ ZNAJOMYCH

Może ktoś z Twoich znajomych skorzysta z Premium? :)

 • 169zł zamiast 199zł na 6 miesięcy

 • 29,90zł zamiast 39,90zł na miesiąc

Podeślij im info z linkiem do www.productart.pm. Dziękujemy!

Dziękujemy, że jesteś z nami.
Rozważ podzielenie się tą wiedzą z innymi, którym teraz pomoże.

Z produktowymi pozdrowieniami

Grzegorz Wenc

Grzegorz Wenc

Kamil Świątkiewicz

PS. Włącz się do dyskusji na LinkedInFacebook, Twitter. Do zobaczenia!