Selle nädala EKA inimeste tegemised kodus ja võõrsil

KUNSTIAKADEEMIA NÄDALAKIRI #77

UUDISED

Harvardi Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia tudengid ja õppejõud visioneerivad elamisväärsemat Lasnamäge

Lasnamäe makett. Foto: Eesti Arhitektuurimuuseum

Möödunud nädalal algas Tallinnas EKA arhitektuuri- ja linnaplaneerimise osakonnas esimene ühine õppeprojekt Harvardi ülikooliga: mõlema kooli tudengid ja õppejõud tegelevad ühiselt Lasnamäe elukeskkonnaga ja otsivad sealsele linnaruumile kaasaja inimese jaoks elamisväärsemaid lahendusi.  

Harvardi linnaplaneerimise magistrandid saabusid Tallinna kõige suuremat linnaosa uurima Harvardi linnaplaneerimise dotsendi Andres Sevtšuki juhendamisel. Sevtšuk on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia, Pariisi arhitektuurikooli ja Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) arhitektuuri ja linnaplaneerimise erialal. Eesti Kunstiakadeemia poolt koordineerivad ühisstuudiot professor Toomas Tammis, professor Andres Alver ja emeriitprofessor Veljo Kaasik.

Loe veel

Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Kaitsetööstuse Liidu algatus “Uued tooted tekkivatest jäädetest” soovib taaskasutada tootmisjääke

Harri Moora avakohtumisel rääkimas ringmajanduse põhimõtetest. Foto: Kristjan Mändmaa
Eesti Kaitsetööstuse Liit
ja Eesti Kunstiakadeemia käivitasid koostööprojekti “Uued tooted tekkivatest jäädetest”, mis hõlmab tootmisettevõtteid, jõustruktuure ja ülikoole eesmärgiga luua tootmisjäädetest uuskasutustooteid.

EKA Jätkusuutliku Disaini Labor-i juhi Reet Aus-i sõnul valmivad semestri lõpuks esimesed toodete prototüübid, mis on valmistatud ETKL-i ettevõtete jäädetest.

Loe veel

Tänavu laekus EKA rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursile rekordarv töid

Kokku laekus 27 tööd. Teadus- ja arendusosakonna juhi Maria Jääratsi sõnul olid pea kõik tööd maailmaparandusliku ambitsiooniga: “Tõeliselt rõõmustav oli taas näha, et EKA tudengid otsivad lahendusi aktuaalsetele küsimustele.”

Tulemused:
Silmapaistev majandustegevust tõhustava väljundiga töö: Johanna Jõekalda “Elamusandmed ruumi kujundajana”.

Silmapaistev ühiskondlikku heaolu ja/või elukeskkonda parendava potentsiaaliga töö: Katrin Kabun “Kasutamata ressursist interjöörilahenduseni”.

Auhind tunnustamaks tugevat disainiuurimulikku tööd uue tehnoloogia kasutusvõimalustest: Maret Martsepp “Ultrawide-Band Technology In Medicine - Finding The Need And Value From A User’s Perspective For Eliko".

Palju õnne võitjatele, aitäh kõigile osalejatele ja tuult tiibadesse edasistes ettevõtmistes!

Stipendiaadid rektoraadis tunnustustseremoonial, vasakult Maret Martsepp ja Katrin Kabun. Foto: Kelli Turmann

Stipendiaat Johanna Jõekalda tunnustustseremoonial EKA rektoraadis. Foto: Kelli Turmann

Loe veel

Heta Jäälinoja animatsioon "Penelope" võitis Nordisk Panorama filmifestivalil Best New Nordic Voice preemia

Rootsis toimunud animafilmifestivali žürii kirjeldas Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakonna vilistlase, Heta Jäälinoja filmi "Penelope"-t kui: "sõnatustegevat filmi, mis tekitab ajatu ja piiritu universumi tunde. Film on eriline ja väga kaasahaarav."

Palju õnne Heta!

Eesti Kunstiakadeemia uue hoone tiibade nimekonkurss

Eesti Kunstiakadeemia Rauaniidi töörühm kuulutab välja EKA uue hoone tiibade nimekonkursi. Konkursile oodatakse osalema kõiki EKA liikmeid, so tudengeid, vilistlasi ja töötajaid. Nimeettepanekud palume saata aadressile kunstiakadeemia@artun.ee 23. oktoobriks. Võitja(d) kuulutatakse välja EKA aastapäeva tähistamisel, 27. oktoobril. Võitjat autasustatakse vääriliselt!

Hoone tiivad on alloleval joonisel tähistatud tähtedega A, B, C, D, millele otsitakse tähendusrikkamaid nimetusi.

Loe veel

Värsked moefilmid Kinos Sõprus

5.-11. oktoobrini toimub kinos Sõprus taas Tallinna moefilmide festival MoeKunstiKino, mis pakub vaatamiseks mitmekülgse valiku värskeid moedokumentaale. 

Käesoleva aasta festivalil linastuvate filmide peategelasteks on teiste hulgas tuntud disainerid Yves Saint Laurent, Dries Van Noten, Manolo Blahnik, Zac Posen, Iris Van Herpen ja Martin Margiela, samuti andekad tänavafotograafid. Väga olulise filmi “RiverBlue” teemaks on aga rõivatööstuse probleemid ja võimalikud lahendused.

Filme juhatavad sisse kohalikud moeeksperdid nagu Piret Ilves, Britt Samoson, Anu Samarüütel, Xenia Joost ja teised.

Loe veel

AVATUD LOENGUD

Rektor Mart Kalmu loengud Torontos ja Eesti Arhitektuurimuuseumis

Torontos avati näitus Kanadas tegutsenud Eesti arhitektidest

Toronto Tartu College'is avati, Eesti Arhitektuurimuuseumi ja Väliseesti Muuseumi koostöös valminud näitus „Ehitades kogukonda. Eesti arhitektid sõjajärgses Torontos“, mis on pühendatud Teise maailmasõja ajal ja järel Kanadasse emigreerunud Eesti arhitektidele. Näitus avati temaatilise sümpoosioniga, kus lisaks kuraator, Eesti Kunstiakadeemia vilistlane, Jarmo Kaugele esinesid ettekannetega Eesti Kunstiakadeemia rektor, professor Mart Kalm ning kohaliku arhitektuurimaastiku korüfeed.

Lisaks toimus Tartu College'is ka Mart Kalmu peetud Dr. Vello Sootsi mälestusloeng: "Ehitatud Eesti. Majad identiteedi kujundajana."

Loe veel

Loengusari Elav Ruum: Rektor Mart Kalmu loeng Eesti ruumikultuurist perioodil 1918–1940

Kolmapäeval, 4. oktoobril kell 18.00 toimub Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos loengusarja ELAV RUUM teine üritus, sedapuhku on külaliseks Eesti Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane, professor Mart Kalm.

Oma loengus keskendub Mart Kalm Eesti esimese iseseisvusperioodi arhitektuurile, sellele, kuidas noor riik ennast ruumiliselt manifesteeris ning arhitektuuri abil ühiskonna arengusse panustas.

Loe veel

Arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sari alustab: Enric Ruiz-Geli. "It's all about particles"

"Media-ICT building" 2010. Innovaatiline ja nutikas kontorihoone Barcelonas pälvis 2011 WAFi maailma parima hoone tiitli.

5. oktoobril kell 18 peab Kanuti Gildi SAAL
is (Pikk 20) hooaja esimese avatud loengu “It’s all about particles” hispaania arhitekt Enric Ruiz-Geli, kelle innovaatilisus hoone energiatõhususes, kliimamuutustest tulenevatest muutustest ehituskunstis, ja ka arusaam hoonest molekulaarsel tasemel on inspireerinud maailma juba pea veerand sajandit.

Loeng on esimene EKA arhitektuuriteaduskonna korraldatud avatud loengute sarja kohtumistest, mille raames kutsutakse Tallinnasse esinema maailmas tuntud arhitekte, teoreetikuid, kriitikuid ja urbaniste, et tutvustada kõige värskemaid vaatenurki arhitektuuri, disaini, linnaehituse ning kriitilise mõtte vallas toimuvale.

Loe veel

EKA sisearhitektuuri osakonna Kohvihommik: "Berliin, Haag ja Palestiina"

Neljapäeval, 5. oktoobril, kell 9 alustame taas sisearhitektuuri osakonna kohvihommikutega. Esimene kohvihommik tutvustab meie kahe tudengi välisõpinguid ja -praktikat: Martin Kukk õppis Birzeiti ülikoolis Palestiinas, Andrea Miku aga Haagi kuninglikus kunstiakadeemias ja tegi praktika büroos Reuter Schoger Architekten Innenarchitekten Berliinis.

Kohvi pakub KOKOMO

FB üritus

Koostöölepingute sõlmimise vajalikkus autoriõiguste kaitsmiseks EKAs

18. oktoobril kell 14:00-15:00, Estonia pst 7, ruum 440A

  • Kes on õppeprotsessis valminud teoste autoriteks EKAs?
  • Millised on autoriõigused?
  • Kuidas jaotuvad autorite varalised õigused tudengite, õppejõudude ja EKA vahel?
  • Millised on võimalikud autoriõigusi käsitlevad kokkulepped koostöölepingutes, et vältida hilisemaid vaidlusi ja varalisi kahjusid?
Loe veel

SEMINARID JA KONVERENTSID

Vilistlaskonverents EKAloog: “EKA-lased turul! - loomevärskusest, kokkutulemisest ja julgusest”, 27. oktoobril Sveta Baaris

EKA päeva puhul kutsume 27. oktoobril Eesti Kunstiakadeemia kogukonda ja sõpru vilistlaskonverentsile! 

Konverentsi raames käsitleme kunstnikuks, disaineriks, arhitektiks ja kunstiteadlaseks olemise rõõme ja valusid ehk kuidas loomevaldkonnas toime tulla.

Vilistlaskonverentsi korraldab Eesti Kunstiakadeemia avatud akadeemia, mis tähistab oma 20. tegevusaastat. Konverentsi sisu kureerib Madli Ehasalu.

Loe veel

EKA teaduskohvik vaatles tekstiilidisaini võimalusi loomepõhiseks uurimistööks

Moedisainer ja EKA vanemteadur dr Reet Aus ning EKA doktorandid tekstiilidisainer Miina Leesment ja tekstiilikunstnik, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin vestlesid tekstiili uurimise võimalustest ja väljunditest kunstis ja ühiskonnas, traditsioonist ja innovatsioonist ning tekstiilide tulevikust. Vestlust modereeris teatrikunstnik, EKA kunsti ja disaini doktoriõppekava juht dr Liina Unt.

Saal oli täis, täname kõiki osalejaid! Vaata ka EKA tekstiiliosakonna dotsent Kristi Kuusk'e tutvustamas tulevikutekstiile Terevisiooni saatelõigus!

Hea õpetamise seminarid oktoobris

5.10.2017 / Hindamine. Hindamine! Hindamine? / Kohad juba täis

12.10.2017 / Mida tähendavad mõisted nagu õppijakeskne õppimine, õpiväljundud, õppekava EKA kontekstis? / Maiki Udam (PhD, Eesti Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri rahvusvahelise koostöö juht), Lia Toro (MA, õppeosakonna juhataja) / Suur Kloostri 11, ruumis S-104 / Võimalik veel registreeruda

Loe veel

NÄITUSED

Maarja Mäemetsa isiknäitus “Aega on küll”

EKA klaasikunsti osakonna magistrandi Maarja Mäemetsa esimene isiknäitus "Aega on küll" galeriis Positiiv uurib tänapäeva sotsiaalmeedia maastikku, kanaleid Instagram ja Facebook, mis pakuvad inimestele võimaluse jagada maailmaga oma igapäevategemisi läbi fotomeediumi. 

Näituse avamine toimub 3. oktoobril kell 18 ja jääb avatuks kuni 20. oktoobrini.

Loe veel

Merike Estna ja Kris Lemsalu suurprojektid Londonis

Merike Estna isiknäitus Londoni Kunstraum galeriis

Merike Estna. Foto: Dmitri Gerasimov

Londoni Kunstraumi galeriis avati Eesti Kunstiakadeemia vilistlase ja värske maalikunsti osakonna dotsendi, kunstnik Merike Estna isikunäitus "fragments from the shattered toe".

Näituse kuraator on galerii direktor Thomas Cuckle. Näitusel esinevad Estna maalil kui lavapinnal rahvusvahelised tantsijad, kunstnikud ja muusikud, taustaks Estna maal kui lavakardin ja spetsiaalselt näituse jaoks valminud teosed. Näitus jääb avatuks 25. novembrini.

Loe veel

Kris Lemsalu Frieze London kunstimessil

Esimese eesti kunstnikuna osaleb Frieze London kunstimessil Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakonna vilistlane, kunstnik Kris Lemsalu. Tema töid saab näha Glasgow galerii Koppe Astner boksis, kes esindab sellest aastast kunstnikku paralleelselt Temnikova & Kasela galeriiga. Frieze London toimub 4. - 8. oktoobrini. Kunstniku esimene personaalnäitus Koppe Astner galeriis avaneb novembris.

Teisipäeval, 3. oktoobril, osaleb Kris Lemsalu David Roberts Art Foundation (DRAF) kutsel performance’iga ""In Heaven Everything Is Fine" Featuring Glasser and four archangels" legendaarses KOKO kontserdisaalis.

Holger Looduse kunstnikuvestlus näitusel "Teekond maailma lõppu"

Reedel, 6. oktoobril kell 18.00 toimub kunstnikuvestlus Eesti Kunstiakadeemia õppejõud Holger Looduse näitusel “Teekond maailma lõppu” Kunstihoone galeriis.

Vestlust juhib Tamara Luuk ja see toimub eesti keeles.

Näitus jääb avatuks 8. oktoobrini.

Loe veel

Kirke Kangro ja Jacob Jesseni "Valgusele sarnane valgus 2"

Vabade kunstide teaduskonna dekaani Kirke Kangro ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõud Jacob Jesseni ühisnäitus ARSi projektiruumis: “Valgusele sarnane valgus 2” on veel avatud kuni 15.oktoobrini.

Loe veel

Marge Monko installatsioon „Veatu, õmblusteta” Vabaduse Väljakul on avatud

Foto: Visand installatsioonile „Veatu, õmblusteta”. Kunstniku ja Ani Molnár galerii loal

Teos on nähtav kuni 6. oktoobrini. 

Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna professor, kunstnik Marge Monko suureformaadiline, kahest osast koosnev bänner taasesitab 1930ndatel aastatel Ameerika Ühendriikides toodetud sukkade reklaamfotot, mis on leitud 1937. aastal avaldatud raamatust „Photography in the Modern Advertisement”.

Loe veel

Art Allmägi "Paint It Black II" Tartu Kunstimuuseumis

Näitus on avatud kuni 14. jaanuarini.

Tartu Kunstimuuseumis on avatud Eesti Kunstiakadeemia vilistlase, installatsiooni- ja skulptuuriosakonna töökodade juhataja, Art Allmäe isikunäitus „Paint It Black II”. Tartmusi esimesel korrusel narratiivina kulgev väljapanek ammutab inspiratsiooni Venemaa poliitikast, rõhudes Allmäele omaselt efektsele esteetikale.

Allmäe näitus lähtub 2015. aastal Venemaal jõustunud seadusest, millega salastati kõigi sõjaväelaste surma põhjused.

Loe veel

Näitus-residentuur "Platvorm" jätkab EKKM-is

Neandertali Koobaskooli sügissemestril on Eesti Kunstiakadeemia tudengid, kunstnikud Viktor Gurov, Hedi Jaansoo, Kristel Raesaar ja Pire Sova residentuuris Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis. Oktoobri ainekavas veel:

3.–7. oktoober: Kunstivälja eetika? 
7.10. 16:00 2. vahepeatus: 5-minuti-jutud ja jalutuskäik

10.–14. oktoober: Koostöö ja kaasamine?
14.10. 16:00 3. vahepeatus: Töötuba

4. nädal, 17.–21. oktoober: Poliitilise kunsti poliitika
21.10. 18:00 4. vahepeatus: Õhtusöök

Loe veel

TRÜKIMUST

Kristi Kongi raamatuesitlus "Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga"

Olete oodatud Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti osakonna dotsent Kristi Kongi kunstnikuraamatu esitlusele Vaal Galeriisse neljapäeval, 5. oktoobril kell 18.
Näitusest ja raamatust vestlevad Kristi Kongi ja Jan Kaus. Muusikat esitab Argo Vals.

Kristi Kongi kunstnikuraamat "Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga" mõtestab lahti näituse ideed Vaal galeriis. Raamatus on ka Jan Kaus-i, Elnara Taidre, Martin Timusk-i tekstid, kus on käsitletud valguse ja värvi teemat.

Näitus on osa Tallinna Fotokuu ’17 kaasaegse kunsti biennaalist ning jääb avatuks kuni 14. oktoobrini.

Loe veel

Nädalakirja koostavad:

Solveig Jahnke 
Kommunikatsioonijuht

solveig.jahnke@artun.ee
+37256264949

Mart Vainre 
Kommunikatsioonispetsialist

mart.vainre@artun.ee
+3726267111

Eesti Kunstiakadeemia

 

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

Facebook Instagram

Saite selle kirja, sest soovime jagada Teiega EKA tegemisi

Loobun EKA kirjadest