Zobrazit v prohlížeči

České instituce by měly prakticky posílit vztahy s Tchaj-wanem

  • Minulý víkend proběhly na Tchaj-wanu prezidentské a parlamentní volby, v nichž přesvědčivě zvítězila strana současné prezidentky Cchaj Jing-wen, která se důrazně staví vůči čínskému tlaku proti této liberální demokracii. V následujících letech lze očekávat zvyšující se tlak totalitní Číny na demokratické státy, které budou s Tchaj-wanem spolupracovat. Čínská diplomacie již v posledním roce vystupovala v Česku velmi agresivně a snažila se české instituce donutit, aby Tchaj-wan izolovaly.
  • Tchaj-wan je demokratická země, která je v ČR 14krát větším investorem než komunistická Čína. Čína není spolehlivým obchodním partnerem a obchod s ní je podmíněn submisivním chováním vůči zájmům Komunistické strany Číny. Místo vstupování do nevýhodných dohod s nedůvěryhodným partnerem by české instituce měly posílit faktické vztahy s Tchaj-wanem jako normální demokratickou zemí:
  1. Česká strana by měla iniciovat setkání náměstků ministrů zahraničí, kteří by měli prodiskutovat například společné zkušenosti s čínským diplomatickým nátlakem. Podobné návštěvy vysokých představitelů Tchaj-wanu by měly být českou stranou vítány.
  2. Skupina českých zákonodárců spolu s delegací podnikatelů by měla co nejdříve uskutečnit plánovanou cestu na Tchaj-wan, aby navázali vztahy s nově zvolených tchaj-wanskými zákonodárci.
  3. V oblasti kybernetické bezpečnosti a obrany by české instituce měly prohloubit již existující spolupráci, která zatím stojí například na vzájemné účasti na kyberbezpečnostních cvičeních.
  4. Rezort obrany by měl navázat spolupráci v oblasti vojenského vzdělávání, které je na Tchaj-wanu rozvinuté například v oblasti obrany před informačními operacemi čínské armády.
  5. Parlamentní zahraničně-bezpečnostní výbory by měly jako vstřícné gesto pozvat své nově zvolené tchaj-wanské protějšky, aby s nimi prodiskutovaly společné téma jak čelit agresivnímu čínskému tlaku, s čímž má Tchaj-wan mnohaletou zkušenost a Česko se to teprve učí.
  6. Česká republika by měla podporovat smysluplnou účast Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích, což je v souladu s pozicí EU, ale prozatím k této podpoře docházelo z české strany pouze sporadicky.
  7.  Další česká města by po vzoru Prahy měly navázat úzké vztahy se svými tchaj-wanskými protějšky tam, kde to věcně dává smysl a bude to pro české obce přínosné.

Potřebujete vědět
  • Německé úřady vyšetřují ex-diplomata a lobbistu Gerharda Sabathila kvůli špionáži pro Čínu. Pro stejnou lobbistickou firmu jako Sabathil pracuje například bývalý český eurokomisař Štefan Füle. Ten donedávna pracoval jako poradce čínské firmy CITIC a Smíšené česko-čínské obchodní komory a podle svých slov přestal v této spolupráci vidět smysl, tak ji ukončil.
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Česká dezinformační scéna se vydatně věnovala nadcházejícím parlamentním volbám na Slovensku
  • Server pravdive.eu pravidelně kopíruje a dále rozšiřuje „články“ ze slovenských dezinformačních webů
Kauza týdne

Slovenské parlamentní volby se blíží a nejen slovenský mediální prostor se zaplňuje dezinformacemi

Již v minulém vydání jsme se tématu slovenských parlamentních voleb dotkli tím, že jsme jako tragéda týdne zařadili bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. Tento týden se výjimečně zaměříme pouze na naše východní sousedy, kterým se poměrně vydatně věnovaly i české dezinformační weby, a to především v souvislosti s již zmíněnými parlamentními volbami, které se budou konat 29. 2. 2019 a politická kampaň je tudíž v plném proudu.

Na konci února budou Slováci rozhodovat o složení jejich Národní rady (ekvivalent českého parlamentu s tím rozdílem, že slovenská Národní rada je jednokomorová). Předvolební kampaň proto jede naplno a ne zcela překvapivě přesahuje i do České republiky. Někteří tuzemští dezinformátoři se rozhodli svoje slovenské protějšky podpořit zřejmě především proto, že v ČR žije mnoho Slováků disponujících volebním právem, možná i proto, že je snadné překládat ze slovenštiny, nebo snad proto, že vlastně překládat ani nemusí a copy paste zvládne každý.

Například český Sputnik se zřejmě považuje za tlumočníka slovenského poslance za Smer-SD Ľuboše Blahu, když tlumočí jeho facebookové statusy plné zmanipulovaných informací a nepřátelských útoků na jiné politické strany či přímo politiky. Příkladem může být „článek”, který pojednává o statusu obsahujícím větu: „Chtějí (ostatní strany) ovládnout policii, aby chránili sebe a kriminalizovali každého, kdo má jiný než liberální názor.“, nebo „článek“, který přepisuje status v němž Blaha píše, že současná prezidentka Zuzana Čaputová, bývalý prezident a zakladatel strany Za ľudí Andrej Kiska a předseda hnutí Progresívne Slovensko Michal Truban „nenávidí Slovensko“ a chtějí z něj udělat „americkou kolonii“.

Známý český proruský dezinformátor Rudolf Hruboň na své platformě Národní noviny zneužil pietního aktu v Prešově na památku sovětských vojáků padlých při osvobozování tohoto města, aby řádně glorifikoval Rusko a dvakrát zdůraznil, že prezidentka Čaputová se akce neúčastnila. Nezapomněl vložit status slovenského premiéra a lídra kandidátky Smeru-SD Petra Pellegriniho k této události a zdůraznit, že on tam samozřejmě byl. Tento Hruboňův „článek“ následně do slova a do písmene převzal i server pravdive.eu. Stejnému tématu se věnoval také anonym pod zkratkou TK na webu infokuryr.cz, který k tomu navíc ještě rozebral několik komentářů pod Pellegriniho statusem a neopomněl citovat ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Za zmínku stojí také to, že ne úplně zanedbatelné množství článků na českých dezinformačních webech vychází ve slovenském jazyce a v absolutně drtivé většině případů jsou publikovány na webu pravdive.eu. Stabilně přebere od sousedních „kolegů“ neznámý administrátor tohoto webu průměrně 800 článků za týden. Vzhledem k tomu, že zde pravidelně kopíruje obsah i celé české dezinformační scény, pravděpodobně se jedná o projekt, který má za cíl co nejvíce dezinformace rozšířit, nikoliv je tvořit. Minulý týden tak zde bylo publikováno přes 100 článků o nadcházejících volbách ve slovenském jazyce (zobrazeno na grafu č.1), překopírovaných ze slovenských webů (nejčastěji Hlavné správy zde, zde, nebo zde).  

Graf č. 1.

Tragéd týdne – bývalý poslanec Národní rady Slovenska za Ľudovou stranu Naše Slovensko Milan Mazurek

Milan Mazurek je bývalý poslanec Národní rady SR za ĽSNS, který přišel o mandát na základě rozhodnutí nejvyššího soudu za xenofobní a rasistické výroky na adresu Romů a muslimů, jimiž se dopustil trestného činu. V minulosti byl vyšetřován také za výroky o popírání holocaustu, které je na Slovensku také trestné. Čestné místo “tragéda týdne” si vysloužil za výroky ve slovenském dezinformačním pořadu Kulturblog (více info zde), kde se mimo jiné vyjadřoval na adresu výše zmíněných mítinků. Za téměř dvě hodiny čistého času, kdy si povídal s “moderátorem” a dalším výrazným členem ĽSNS, stihl obvinit vedení slovenské policie z vyfantazírovaných konspirací proti jeho straně, nařknout předsedu hnutí Progresívne Slovensko Michala Trubana z užívání návykových látek, lhát o zaplacených odpůrcích ĽSNS na mítincích a mnoho dalšího.  

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se