Nädalakiri #114

Oleme avatud!

Meie uus maja kihab! Foto: Raul Mee

Uus maja on suure peoga avatud. Ja mõned võibolla sellest juba taastunud. EKA haldusjuht Kaido Kruusamets kinnitas, et maja jäi püsti. Rektori sõnul ei ole teda elu sees nii palju õnnitletud. Sedavõrd palju nii õnnelikke ja rahulolevaid inimesi näha oli võimas.

Maja avamisüritusel käis üle 3000 huvilise. T Ä N A M E!

Raul Mee fotod
Andres Teissi fotod

Rektor Mart Kalmu kõne uue maja avaaktusel

Foto: Raul Mee

"Uus maja on tihke. Oleme kaasa võtnud palju väärtuslikku vanast – eesti ajal Leipzigist ostetud kõrgtrükipress töötab ikka ja fotograafid pole unustanud filmi ning ilmutamist, ent siia lisandub hulganisti uut tehnoloogiat, mis tähendab, et erialade töökodadel tuleb senisest palju enam osaleda ruumide ristkasutuses. See vastab täpselt üliõpilaste huvidele, kes on alati tahtnud proovida seda, mida kõrvalosakonnas tehakse," kiitis EKA rektor Mart Kalm uue õppehoone sünergilist lahendust.

Loe kõnet täispikkuses

Aasta õppejõu nominent: prof Hilkka Hiiop

Hilkka Hiiop Eesti Kunstiakadeemiast on aasta õppejõu nominent (Foto: Hendrik Osula)

Hilkka Hiiop on meie muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna väga hinnatud õppejõud. Lisaks sellele on ta töötanud KUMU kaasaegse kunsti konservaatorina ja teinud samal teemal oma doktoritöö "Nüüdiskunst muuseumis: kuidas säilitada mittesäilivat?: Eesti Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kogu säilitamise strateegia ning meetod". Hetkel on ta üks Ackermanni puuskulptuuride konserveerimist ja loomingut laiemalt tutvustava suurprojekti "Christian Ackermann - Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas" eestvedajatest.

Hoiame pöialt! Laureaadid selguvad 14. oktoobril Aasta Õpetaja galal.

Loe veel

Hara allveelaevasadama üksik meremees tõi kokku konservaatorid ja ronijad

Hara sõduripannoo. Foto: EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakond.

Ronimisministeerium ja EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakond tervitas kõiki huvilisi mahajäetud allveelaevabaasi Harale ronima ja nõukaaegset „graffitit“ säilitama.

Huvilised said kogenud juhendajatega, prof Hilkka Hiiopi ja Kristiina Ribelusega koos proovida seinamaalingu konserveerimist. Samuti oli võimalik ronida Hara sadamakail nii köiega kui ilma, vette maandumisega.

Loe veel

EKA sisearhitektuuri tudengite ja RMK kingitus matkajatele Aegviidus

Foto: Päär Keedus

Aegviidus avati RMK suure matkapeo käigus EKA sisearhitektuuri osakonna esimese kursuse tudengite õppetöö käigus projekteeritud matkaobjekt SILD, mis pakub vihma eest varju ja võimalust jalgu puhata.

Loe veel

Elize Hiiop tutvustab uut EKA tassi

Foto: Eliize Hiiop

“Möödunud aasta septembris pöördusin rektor Mart Kalmu poole mõttega, et uues EKA sööklas võiks olla oma maja seinte vahel sündinud tass. Kuna igapäevased valikud peegeldavad meie tõekspidamisi kõige paremini ning akadeemia, kus sirguvad noored disainerid võiks pakkuda head kasvulava, kiitis Mart Kalm ettepaneku heaks,“ selgitas idee autor, EKA keraamika osakonna magistrant Elize Hiiop.

Loe veel

EKA sisearhitektuur pani sel suvel püsti Soohotelli Soomaal

Soohotelli avamine. Foto: ERR

EKA sisearhitektuuri osakonna ja arhitektuuribüroo b210 korraldatud suvekooli FLOODED ("üleujutatud") kulminatsioonina avati tudengite disainitud ja valmis ehitatud uus metsaobjekt – luha kohal kõrguv soohotell.

Suvekoolis kuuldu ja õpitu tulemusena ehitasid tudengid piirkonna iseärasustest inspireeritud väikeobjekti, pidades silmas, et rajatav objekt võtaks arvesse Soomaa viienda aastaaja muutuvat maastikku, teede- ja vetekaarti. Eestile omaselt ehitati objekt puidust: puidu kui materjali tundma õppimine on olnud EKA sisearhitektuuri osakonna üks põhilisi lähtepunkte. 

Loe veel

EKA rahvusvaheline suveakadeemia tõi tänavu Eestisse tudengeid 28st riigist

Augustikuus toimus Eesti Kunstiakadeemias rahvusvaheline suveakadeemia, kus osales ligi 120 õppurit 28 riigist ning paljud huvitujad tulevad Skandinaaviast, Ida-Euroopa riikidest ja Venemaalt, kaugeimad aga Aasiast ja Lõuna-Ameerikast.

Rahvusvaheline suveakadeemia Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture – Presence & Possibilities koondas enda alla 8 visuaalkultuuri käsitlevat teadus-ja loomevaldkonna kursust, keskendudes innovaatilistele, lahendusi otsivatele ja aktuaalsetele teemadele. Suveakadeemia Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture toimus teistkordselt ja kursused leidisd aset Tallinnas ja Viljandimaal.

EKA rahvusvaheline suvekool toimub projekti “Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture – Presence & Possibilities” raames. Projekti rahastas Euroopa Regionaalarengu Fond.

The Anatomy of Couture

Kursust juhendas Londonis resideeruv körgmoe rõivaste restauraator Mirjam Maramaa, kelle kireks on kollektsioneerida ja taastada käsitsi õmmeldud haute couture rõivaid. Kursusel õpiti tundma moemajade loomingut ja spetsiifilisi töövõtteid, selleks et juurutada ainulaadsete esemete taastamise oskust nende kontruktsiooni seestpoolt tundma õppides. 

Loe veel

Interaction Design Tomorrow

Juhendaja Haig Armen juhib EKA partnerülikooli Emily Carri Kunsti- ja Disainiülikoolis Interaktsiooniõppekava. Kursusel süveneti Eestile omastesse majanduslikesse ja sotsiaalsetesse probleemidesse, luues neile tehnoloogilisi lahendusi erinevate kasutajaliideste abil. Osalejad moodutasid teemagrupid ja lõid start-up ärimudeli baasil lahendusi tuleviku Eestile. 

Loe veel

Clay 3D Printing

Juhendaja Jonathan Keep on olnud 3D printerite revolutsiooni eestvedaja keraamika meediumis ja kaasaegse kunstniku ja kodeerijana ühendanud tehnoloogia ja arhailised meetodid. Kursusel õpiti saviprinterit käsitlema ideest 3D mudelite loomise ja materjali käsitlemiseni. 

Loe veel

Numbers & Cognition

Raul Kalvo ja Mikk Meelaki juhendatud töötoas kaardistasid tudengit nende loodud rakenduste ja meetodite abil Tallinna linna turistide liikumist vanalinnas, olemasolevate jalgrattateede turvalisust, kohviku klientide eelistusi ja vaadeldu imaginaarseid piire möödujate suhtes. Oluline oli tunnetada ja tõlgendada arhitektide ja linnaplaneerijate töös esinevate numbriliste väärtuste taga tegelikku ja realistlikku keskkonda.

Loe veel

Wood & Design

Töötuba juhendasid disainerid Sima Heikkilä ja Jüri Kermik ja selle tulemusena valmisid Männiku metsatalu välialale istumisalused ja funktsionaalsed objektid. Tudengite kasutada oli Eestile omase puitmaterjali lai materjali valik Loodi mõisa puidutöökojas sadade aastatevanustest tammetüvedest pajuvõsani. 

Loe veel

Contemporary Art Field in Estonia

Kursust juhatas kuraator ja kriitik Maarin Ektermann. Kurusel tutvuti loengute, stuudiovisiitide ja kohtumiste läbi Eesti kaasaegse kunsti maastikul oluliste tegijate, institutsioonide, ja rahastuse viisidega, pakkudes välistudengitele ja loometöötajatele arusaama kunstivälja toimimisest ja olulistest suundadest orienteerumaks siinsel kusntiväljal.

Loe veel

Avatud loengud, seminarid ja meistriklassid

TÄNA: Nadia Hebsoni kunstnikuvestlus

Nadia Hebson (1974, Romsey, Hampshire) töötab nii figuratiivse kui abstraktse maalilaadi ulatuses, kasutades oma töödes muuhulgas objekte, teksti ning suuremõõtmelisi väljatrükke. Tema looming keskendub vähetuntud naiskunstnike pärandile, luues neile subjektiivse biograafia. Uuestimõtestades näiteks Winifred Knights’i ja Cristina Ramber loomingut, toetub ta feministlikele autoritele nagu Christa Wolf ja Carla Lonzi. Nadia Hebson osaleb 28.septembril Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis avaneval näitusel "omavahel.oskustest".

Avalik kunstnikuvestlus toimub täna, 4. septembril kell 18 uue EKA (Põhja pst 7) maalistuudios C201.

Loe veel

Jeffrey Alan Scudderi (USA) performatiivne loeng radikaalsest digitaalsest kunstist

Jeffrey Alan Scudderi maal

Kolmapäeval, 5. septembril kell 17.00 peab USA kunstnik Jeffrey Alan Scudder EKAs ruumis A302 avaliku loengu radikaalsest digitaalsest kunstist.

Loengus “Radical Digital Painting” kuuleb kaasaegsest maalist ja sellega seotud artefaktidest ning seostab need digitaalsete tehnoloogiate ja ajalooliste arengutega. Oma performatiivsetes ja interaktiivsetes loengutes tutvustab Jeffrey isevalmistatud tarkvaraleiutisi ja uusi teooriaid maalist ja pildiloomest.

Loe veel ja vaata Jeffrey videotervitust

Tash Willcocksi (Hyper Island) meistriklass tootedisaini osakonnas

Olete oodatud neljapäeval, 6. septembril kell 15 Hyper Islandi digitehnoloogiate õppekava juhi Tash Willcocksi meistriklassi Eesti Kunstiakadeemia uue õppehoone (Põhja pst 7 / Kotzebue 1) ruumis D-408. 

David Kolbi õppemetoodikast lähtuv meistriklass keskendub praktilise suunitlusega meeskonnaülesande näitel erinevatele (enese-)juhtimis- ja otsustusprotsessidele ning töökultuuri tulemuslikule kujundamisele.

Loe veel

RMIT Design Hub kuraatori Kate Rhodese avatud seminar

Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskond kutsub Melbourne’i Kuningliku Tehnoloogia Instituudi (RMIT) õppejõu ja kuraatori Kate Rhodese kahepäevasele seminarile disainist ja disainipraktikatest.

Seminar toimub esmaspäeval, 10. septembril kell 14:00-16:00 EKA uue õppehoone -4. korruse ruumis C-308 ja teisipäeval, 11. septembril kell 13:00-15:00 Eesti Arhitektuurimuuseumis.

Registreerimine ja seminari alustekstid: tootedisain@artun.ee

Loe veel

Näitused

Anna Mari Liivrandi näitus “Monumentide org (võib sisaldada artefakte)” vitriingaleriis

Anna Mari Liivranna vastavatav näitus on ruumi vaatamise kogemus nihestatud mõõtkavas, see on jalutuskäik klaasist kambrisse püütud pargis. Läbi vitraažkambri mälestuskildude paistvasse orgu on asetatud tardununud kurioossused. Klaasist sambad, vett koguvad anumad, setted ja talismanid on sätitud efemeerseks rännakuks.

Näitust saab vaadata olenemata kellaajast ning see jääb avatuks kuni 14. oktoobrini.

Loe veel

EKAlased Disainiöö näitusel Telliskivi Loomelinnakus

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek tutvustab tudengite lõputöid ja erinevaid kooliprojekte.

EKAt esindavad:

Skins&Shells
Autorid: EKA + Hong Kongi Polütehnilise Ülikooli moedisaini osakonna tudengid
Juhendajad: Liisi Eesmaa, Piret Puppart

SUVA Type Foundry
Autorid: EKA graafilise disaini osakonna tudengid ja vilistlased
Juhendajad: Anton Koovit, Tuomas Kortteinen, Avigail Reiner, Johannes Breyer & Fabian Harb, Ott Metusala ja mitmed teised

Disain ja tehnoloogia tulevik
Autorid: EKA ja TTÜ ühisõppekava tudengid

Loe veel

Konkursid

Uus EKA galerii otsib galeristi

Uus EKA galerii ootab sisu!

Põrandat on 180m2 ja ruum ulatub 6m kõrgusele. Aga mida sinna sisse panna? Tule ja ütle meile. Hiljemalt 5. septembriks palun.

P.S. Pildil olev klaver tuleb soovi korral ametiga kaasa.

Loe veel

Loomehäkk vol 6: Creative Tech

Baltimaade suurim loomemajanduse arendusmaraton Loomehäkk toimub kuuendat korda 14.-16. septembril ja kolib sel korral Mektorysse. Seekord on Loomehäkil meeskondi abistama tulnud kirju seltskond: Digix, STARTERcreative, STARTERtech, Loov Eesti ja Kultuuriministeerium. Ideede teemad varieeruvad füüsilise toote arendamisest sotsiaalse ettevõtluse ja erinevates loomevaldkondades tehnoloogiliste lahenduste loomiseni. 

Loe veel

Loomehäkk vol 6: Creative Tech

Konkurss on mõeldud tudengitele, kes oma kursuse- või lõputööga on saavutanud rakendusliku väljundi, st töö tulemust võidakse hakata kasutama kas ettevõtetes või muudes organisatsioonides. Oodatud on ka kõikide töötajate ja teadurite rakenduslike väljundiga uurimus- või projektitööd. Töö peab olema lõpetatud perioodis 1.09.2017-31.08.2018.

Tähtaeg 6. september!

Loe veel
Nädalakirja koostab
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111
Nädalakirja toimetab
Solveig Jahnke Kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
+372 6267 111

Eesti Kunstiakadeemia

 

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

Facebook Instagram