view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Farmacja szpitalna

www.nia.org.pl

Opieka farmaceutyczna w szpitalu-czyli jak to robią hiszpańscy farmaceuci? Poznaj najlepsze praktyki z Półwyspu Iberyjskiego. 

Podsumowanie trzeciej edycji międzynarodowego programu staży dla farmaceutów w Hiszpanii, opinie uczestników projektu 2019 r., interesująca dyskusja o przyszłości farmaceuty szpitalnego w Polsce oraz program opieki farmaceutycznej nad pacjentem onkologicznym realizowany w jednym z gdańskich szpitali. To główne zagadnienia, jakie pojawiły się podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 grudnia br. Organizatorem wydarzenia była Naczelna Izba Aptekarska.

Spotkanie z dziennikarzami miało na celu ukazanie najlepszych praktyk dotyczących świadczenia opieki farmaceutycznej w szpitalu pochodzących prosto z hiszpańskiego rynku. Przedstawili je farmaceuci, którzy w ramach: „Międzynarodowego Programu Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów” organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria”, zakończyli tegoroczne pobyty w jednym z hiszpańskich ośrodków przyjmujących – Hospital Universitario Germans Trias i Pujol w Badalonie, koło Barcelony. Partnerami projektu po raz kolejny zostały firmy z branży farmaceutycznej: Sanofi, Pfizer, Servier oraz Eprus.

W spotkaniu wzięli udział: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej; Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, prezydent PGEU; Katarzyna Gancarz – koordynator projektu; Joanna Laskowska – kierownik apteki szpitalnej Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku; Joanna Klamecka- Cicha – Szpital Powiatowy we Wrześni (staż 2019); Robert Kowalski – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku (staż 2019); Kamila Flisikowska– Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku (staż 2018). Wydarzenie poprowadził Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Dlaczego Hiszpania?

Partnerstwo z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Farmaceutów Szpitalnych nie zostało wybrane przypadkowo. – Jakość świadczonych usług farmaceutycznych i jakość farmacji szpitalnej, klinicznej w Hiszpanii jest na wysokim poziomie, dlatego też wybraliśmy współpracę z tym krajem – powiedziała obecna na spotkaniu Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, prezes NRA.

Co więcej kraj jest zbliżony do Polski m.in. pod względem liczby ludności. – Hiszpania jest o wiele bliższa Polsce, jeżeli chodzi np. o wysokość wydatków przeznaczanych na ochronę zdrowia. Dzięki temu partnerstwu możemy szukać sposobu, aby znaleźć oszczędności, jak też sposobu na wzrost parametrów zdrowotnych poprzez włączenie farmaceutów do współpracy z lekarzami – zaznaczył Michał Byliniak, wiceprezes NRA i prezydent PGEU.

Opieka farmaceutyczna w szpitalu, praca w multidyscyplinarnych zespołach medycznych

Tworząc ten projekt skupiliśmy się przede wszystkim ma dwóch filarach. Pierwszy to opieka farmaceutyczna w szpitalu. Jest to bardzo ważny dział pracy farmaceuty szpitalnego, który dotyczy nadzoru nad bezpieczną, racjonalną i efektywną farmakoterapią pacjentów w szpitalu. Bardzo istotna jest także współpraca pomiędzy farmaceutą a lekarzem. Dzięki temu projektowi farmaceuci mieli możliwość poznania, jak w praktyce funkcjonuje takie partnerstwo – wskazała Katarzyna Gancarz, koordynator projektu.

Podczas wydarzenia polscy farmaceuci podzielili się z branżowymi mediami spostrzeżeniami z pobytu szkoleniowego. Uczestnicy szczególnie podkreślali, że wyjazd umożliwił im zapoznanie się z praktycznym wdrożeniem i realizacją opieki farmaceutycznej na oddziale oraz podczas konsultacji farmaceuty z pacjentami ambulatoryjnymi, którzy odbierają swoją terapię w szpitalu. 

Czytaj więcej i obejrzyj pełna galerię.

Bezpieczna farmakoterapia. 3 Globalne Wyzwanie WHO

19 grudnia 2019 w Ministerstwie Zdrowia obyło się spotkanie podsumowujące program Bezpieczna Farmakoterapia realizowany w ramach wdrażania 3 Globalnego Wyzwania Bezpieczeństwa Pacjenta WHO „Farmakoterapia Bez Szkody”

W spotkaniu wzięła udział m.in:

-Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej 

-Nanna Kure-Biegel, Danish Society for Patient Safety

-Andrzej Czesławski, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

-Barbara Kutryba - Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce.

Spotkanie miało charakter informacyjny i podsumowujący program realizowany przez Towarzystwo Promocji i Jakości (TPJ) w ramach współpracy zawartej z Ministerstwem Zdrowia, a Europejskim Biurem Regionalnym WHO. Realizację programu nadzoruje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ).

Podczas prezentacji, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreśliła rolę jaką odgrywa farmaceutua w procesie przestrzegania  lekarskich zaleceń terapeutycznych zarówno w aptekach ogónodostępnych jak i szpitalnych. Wskazała również kierunek w którym,  śladem innych europejskich państw powinniśmy podążać uwypuklając znaczenie aplikacji mobilnych, które umożliwiają kontakt z farmaceutą, przypominają o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza czy kończącym się opakowaniu leku. 

-Ważnym elementem poprawiającym adherencję terapeutyczną są ściśle dostosowane do potrzeb pacjentów ulotki informacyjne dotyczące stosowania konkretnego leku, które opracowują farmaceuci. Tego typu inicjatywy z powodzeniem są już wdrażane w Polsce - powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Rynek leków
www.dorzeczy.pl

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: Stawianie na produkcję polskich leków ma sens

– Nie stać nas na ambitną produkcję nowych leków. Kosztowne badania z pewnością przekraczają możliwości finansowe zakładu. Warto zatem skupić się na popularnych lekach generycznych, tańszych, gdzie zapotrzebowanie rynku jest ogromne – mówi portalowi DoRzeczy.pl wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków.

Sandra Skibniewska: Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Skarb Państwa chce zainwestować 200 mln zł w Polfę Tarchomin. Jak ocenia pan ten pomysł? Czy kwota, o której mówił premier jest wystarczająca, aby wesprzeć rodzimy koncern?

Marek Tomków: Pomysł, żeby stawiać na produkcję leków w Polsce jest jak najbardziej sensowny. Oczywiście nie rozwiąże wszystkich problemów z brakami leków tak jak jeden gazoport nie rozwiąże problemów z dostawami gazu, ale od czegoś trzeba zacząć. Mówimy o 200 milionach co z jednej strony oznacza duży zastrzyk finansowy i niewątpliwe wsparcie, ale jednocześnie niewiele w kontekście finansowych gigantów jakimi są firmy farmaceutyczne.

Złośliwi mówią, że premierowi marzy się, aby Polska stała się farmaceutyczną potęgą.

Z pewnością nie jest ambicją Polski być farmaceutyczną potęgą. Raczej chodzi o wzmacnianie rodzimej produkcji i wzmocnienie lekowego bezpieczeństwa.

Przy okazji „afery lekowej” związanej z metforminą, która jest składnikiem leków na cukrzycę wyszło, że w całej Europie kupujemy medykamenty z substancjami czynnymi produkowanymi w Chinach. Wierzy pan, że Polacy sami są w stanie wytwarzać substancje czynne we własnym zakresie, jeśli Polfa Tarchomin rzeczywiście zostanie dofinansowana?

Nie powinniśmy być całkowicie zależni od substancji czynnych produkowanych za granicą. Warto rozważyć produkcję choćby kilku strategicznych API w Polsce. W wielu przypadkach przy stosowaniu mądrego wsparcia dla firm produkujących w naszym kraju, jest to do osiągnięcia. Należy pamiętać, że celem nie jest odrzucenie leków z zagranicy, a jedynie różnicowanie dostawców tak, aby w razie problemów z dostawami leków polscy pacjenci mieli do nich dostęp choćby w ograniczonej ilości.

Obserwuje pan rynek aptekarski od wielu lat. Czy Polacy interesują się pochodzeniem leków, które kupują? Ma to dla nich w ogóle jakieś znaczenie?

Czytaj więcej tutaj.

E-recepta

www.mzdrowie.pl 

PODCAST: uwaga, uwaga, nadchodzi e-recepta.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i wiceprezes NRA Marek Tomków tłumaczą, dlaczego wejście w życie obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej od 8.01.2020 r. nie spowoduje końca świata. Zapraszamy tutaj.

www.politykazdrowotna.com

Co działa, a co jeszcze należy poprawić? O e-receptach mówi rzecznik NIA - Tomasz Leleno

Podczas gdy wszyscy ekscytują się wdrażaniem od 8 stycznia e-recept, apteki w całym kraju obsługują je obowiązkowo już od prawie roku. Jak z perspektywy farmaceutów wygląda korzystanie z e-recept i gdzie widzą problemy - o tym mówi nam Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Jedną z obaw związanych z wdrażaniem e-recept jest to, co się stanie gdy np. będzie awaria systemu IT, mieliśmy z nim problem w tym tygodniu.

W wyjątkowych sytuacjach lekarze nadal będą mogli wystawiać je w wersji tradycyjnej, np. w przypadku problemów z dostępem do platformy P1. Pacjenci nadal będą mogli swobodnie wykupić je w aptece. Nikt nie pozostanie bez leku.

Jak farmaceuci oceniają rok obowiązkowymi dla nich z e-receptami?

Generalnie pozytywnie oceniamy to rozwiązanie. To co z pewnością trzeba poprawić to funkcjonowanie samych programów gabinetowych służących do wystawiania e-Recept. Część z nich przepuszcza błędy, które stanowią przeszkodę do realizacji e-Recept - np. niewłaściwe dawkowanie leku, lek refundowany, który refundowany nie jest, brak kompletnych danych pacjenta (np. PESEL). Farmaceuta nie może zrealizować takiej recepty, a pacjent musi ponownie umówić się na wizytę lekarską, podczas której otrzyma prawidłowy dokument.

Wprowadzenie e-Recepty docelowo ograniczy biurokrację, polepszy nadzór nad receptami, a także znacząco ograniczy proceder fałszowania recept.

Elektroniczne recepty zostały wprowadzone m.in. Norwegii, Danii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Holandii, Włoszech, Islandii, Grecji, Anglii, Wielkiej Brytanii, Estonii.

Wyroby medyczne
www.mz.gov.pl

Realizacja zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w okresie przejściowym-komunikat Ministerstwa Zdrowia

Uprzejmie przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. obowiązywać będą nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, polegające przede wszystkim na stosowaniu nowego wzoru zlecenia oraz na jego elektronicznym potwierdzaniu. Skróci to czas od wystawienia zlecenia do przyjęcia go do realizacji i poprawi sytuację pacjentów oraz ich opiekunów.

Niemniej jednak wszystkie zlecenia (w tym również karty potwierdzenia uprawnienia na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie wystawiane w ramach potwierdzania zleceń), które zostaną do dnia 31 grudnia 2019 r. wystawione i potwierdzone albo wystawione na dotychczasowych zasadach, będą również realizowane na dotychczasowych zasadach. Okres przejściowy dla potwierdzania i realizowania tych zleceń upłynie ostatecznie w dniu 31 grudnia 2020 r. Podkreślić przy tym należy, że karty potwierdzające uprawnienia do zaopatrzenia comiesięcznego wystawione przez oddziały wojewódzkie NFZ do dnia 31 grudnia 2019 r. zachowają ważność zgodnie z datą ważności określoną na karcie, a nie z dniem 1 stycznia 2020 r., zaś w ramach potwierdzania w 2020 r. zleceń wystawionych do dnia 31 grudnia 2019 r. ww. karty wystawiane będą przez NFZ na dotychczasowych zasadach.

Komunikat dostępny tutaj.

Informacje

www.nia.org.pl

Naczelny Inspektor Farmaceutyczny Wojska Polskiego informuje o trwającej procedurze naboru na stanowisko oficera -farmaceuty.

Nabór prowadzony jest przez Akademię Wojsk Lądowych. Termin zgłoszenia kandydatury upływa 24.01.2020.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.


www.urpl.gov.pl

Zmiana kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Canesten

Prezes URPL 3 grudnia 2019 roku wydał decyzję dotyczącą zmiany kategorii dostępności Rp na OTC dla produktu leczniczego Canesten, Clotrimazolum, kaspułka dopochowowa, miekka, 500 mg, nr pozwolenia 23603. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o. Decyzja Prezesa Urzędu w sprawie niniejszej zmiany kategorii dostępności weszła w życie z dniem 3 grudnia 2019 roku.

Treść decyzji dostępna tutaj.

Boże Narodzenie 2019

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia🎄życzę Wam wiele optymizmu, realizacji wszystkich planów rodzinnych i zawodowych. Życzę równiez, aby ten świąteczny czas upłynął w spokoju, radości, atmosferze wzajemnego szacunku, zrozumienia, rodzinnego ciepła, a także był pełen refleksji o tym, co najważniejsze i najcenniejsze.

Niech to będzie dobry rok dla polskiej farmacji i dla nas wszystkich.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska 

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
NIA

Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite