www.nia.org.pl
Opieka farmaceutyczna w szpitalu-czyli jak to robią hiszpańscy farmaceuci? Poznaj najlepsze praktyki z Półwyspu Iberyjskiego.
Podsumowanie trzeciej edycji międzynarodowego programu staży dla farmaceutów w Hiszpanii, opinie uczestników projektu 2019 r., interesująca dyskusja o przyszłości farmaceuty szpitalnego w Polsce oraz program opieki farmaceutycznej nad pacjentem onkologicznym realizowany w jednym z gdańskich szpitali. To główne zagadnienia, jakie pojawiły się podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 grudnia br. Organizatorem wydarzenia była Naczelna Izba Aptekarska.
Spotkanie z dziennikarzami miało na celu ukazanie najlepszych praktyk dotyczących świadczenia opieki farmaceutycznej w szpitalu pochodzących prosto z hiszpańskiego rynku. Przedstawili je farmaceuci, którzy w ramach: „Międzynarodowego Programu Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów” organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria”, zakończyli tegoroczne pobyty w jednym z hiszpańskich ośrodków przyjmujących – Hospital Universitario Germans Trias i Pujol w Badalonie, koło Barcelony. Partnerami projektu po raz kolejny zostały firmy z branży farmaceutycznej: Sanofi, Pfizer, Servier oraz Eprus.
W spotkaniu wzięli udział: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej; Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, prezydent PGEU; Katarzyna Gancarz – koordynator projektu; Joanna Laskowska – kierownik apteki szpitalnej Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku; Joanna Klamecka- Cicha – Szpital Powiatowy we Wrześni (staż 2019); Robert Kowalski – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku (staż 2019); Kamila Flisikowska– Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku (staż 2018). Wydarzenie poprowadził Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Dlaczego Hiszpania?
Partnerstwo z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Farmaceutów Szpitalnych nie zostało wybrane przypadkowo. – Jakość świadczonych usług farmaceutycznych i jakość farmacji szpitalnej, klinicznej w Hiszpanii jest na wysokim poziomie, dlatego też wybraliśmy współpracę z tym krajem – powiedziała obecna na spotkaniu Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, prezes NRA.
Co więcej kraj jest zbliżony do Polski m.in. pod względem liczby ludności. – Hiszpania jest o wiele bliższa Polsce, jeżeli chodzi np. o wysokość wydatków przeznaczanych na ochronę zdrowia. Dzięki temu partnerstwu możemy szukać sposobu, aby znaleźć oszczędności, jak też sposobu na wzrost parametrów zdrowotnych poprzez włączenie farmaceutów do współpracy z lekarzami – zaznaczył Michał Byliniak, wiceprezes NRA i prezydent PGEU.
Opieka farmaceutyczna w szpitalu, praca w multidyscyplinarnych zespołach medycznych
–Tworząc ten projekt skupiliśmy się przede wszystkim ma dwóch filarach. Pierwszy to opieka farmaceutyczna w szpitalu. Jest to bardzo ważny dział pracy farmaceuty szpitalnego, który dotyczy nadzoru nad bezpieczną, racjonalną i efektywną farmakoterapią pacjentów w szpitalu. Bardzo istotna jest także współpraca pomiędzy farmaceutą a lekarzem. Dzięki temu projektowi farmaceuci mieli możliwość poznania, jak w praktyce funkcjonuje takie partnerstwo – wskazała Katarzyna Gancarz, koordynator projektu.
Podczas wydarzenia polscy farmaceuci podzielili się z branżowymi mediami spostrzeżeniami z pobytu szkoleniowego. Uczestnicy szczególnie podkreślali, że wyjazd umożliwił im zapoznanie się z praktycznym wdrożeniem i realizacją opieki farmaceutycznej na oddziale oraz podczas konsultacji farmaceuty z pacjentami ambulatoryjnymi, którzy odbierają swoją terapię w szpitalu.
Czytaj więcej i obejrzyj pełna galerię.
|