Slovo úvodem

 

Vážení přátelé

máme za sebou opravdu turbulentní a náročné dva roky. Celosvětová pandemická situace nás omezila prakticky ve všem. Přesto jsme se v okamžicích zlepšení a rozvolnění snažili nabízet program tak, jak jste zvyklí, a podařilo se nám realizovat několik unikátních počinů - dvě excelentní výstavy rezonující s urgentní potřebou této doby, s hledáním příčin a odpovědí probíhající krize humanity. Rezidenční láma v Tibet Open House Geshe Yeshi pokračoval v online režimu.

Celá situace se pro nás stala velkou inspirací. Sestavili jsme silný dobrovolnický tým, období uzávěry využili k dokončení rekonstrukce v prostoru komunitního centra Tibet Open House, doslova jsme proměnili prostory bývalé továrny v Letohradské 10 v hongkongské komunitní centrum a situaci ustál i prostor v Roxy, NoD Galerie, divadlo i kavárna. Velký dík zde patří společnosti 10:15, která zde krizový management v téhle nelehké době vede.

Protože svízelná ekonomická situace dopadla i na naše dříve jinak stabilní zdroje, našli jsme cesty k zajištění provozu skrze benefiční aukce a online dárcovství portálem Darujme.cz. 

Provoz v letošním roce byl možný jen díky laskavosti několika našich individuálních dárců, všech dobrovolníků a jejich ochoty věnovat finanční prostředky, svůj čas i dovednosti tak, abychom jako celek mohli pokračovat. Každému z nich, každému z nás patří náš velký dík.

Vizí Linhartovy nadace je i pro rok 2022 nabízet široké veřejnosti program a prostor rozvíjet názorové, společenské a umělecké vyjádření současné generace. Abychom mohli podporovat umělecké projekty v potřebném rozsahu, připravujeme v Linhartově nadaci mezinárodní online aukční platformu, která výrazným způsobem pomůže přiblížit umělecké počiny veřejnosti a skrze prodej tak finančně podpořit jejich tvorbu. 

S novým rokem tedy vstupujeme do nové reinkarnace a děkujeme, že do ní můžeme vejít spolu s vámi.

 

 

 

Jan Mayer, předseda správní rady

 

TIBET OPEN HOUSE

Za ztížených podmínek se snažil v mezinárodní lince pokračovat Tibet Open House, jehož umělecko-vzdělávací dramaturgie prezentuje tibetskou kulturu. Program je realizován v komunikačním prostoru Školská 28 pod vedením tibetského mnicha Yeshi Gawy, bývalého životopisce Jeho Svatosti Dalajlamy XIV.

STANISLAV DOLEŽAL: BYŤ NA JEDEN JEDINÝ DEN…   — vernisáž 9. 7. 2020

Unikátní výstava Byť na jeden jediný den dokumentuje první návštěvu J. S. Dalajlamy v Praze na pozvání prezidenta Václava Havla ♥ Doprovodné texty z ruky Saši Neumanna a fotografie Stanislava Doležala doplnila projekce dokumentárního filmu V.H. v režii Davida Ondříčka, ve kterém studenti FAMU celou návštěvu zachytili. Výstava trvala do 30.9.2020

Mediální stopa k výstavě:

ARTMAGAZIN.EU: „Byť na jeden jediný den…“-  první návštěva dalajlámy v Praze ve fotografiích Stanislava Doležala

NAKLADATELSTVÍ SVĚT: "Byť na jeden jediný den..."

MARTIN FRYČ: Byť na jeden jediný den...

MAGAZÍN AKTUÁLNĚ:  Hodně se meditovalo. Výstava připomíná dalajlamovu první návštěvu v Praze.

PROTI ŠEDI: Tibet Open House uvádí filmy o návštěvě dalajlámy a jeho přátelství s Václavem Havlem.

INFODINGIR: „Ve srovnání s Prahou bledne všechno.“ – Před třiceti lety se Dalajlamovi u nás dostalo jedinečného přijetí.

GENOCIDA  —  vernisáž 10. 12. 2020

Druhá událost vznikla téměř ze dne na den v předvánočním rozvolnění. Iniciovala ji hongkongská umělkyně a kurátorka Loretta Lau (https://www.facebook.com/lorettalauart/), pod jejíž taktovkou se podařilo uspořádat výjimečnou výstavu devíti mezinárodních umělců, fotografů, filmařů a zvukových umělců z Tibetu, Hongkongu, Číny, České republiky a Ekvádoru, v rámci které vyjádřili své vážné znepokojení nad nikdy nekončící všeobecnou krizí lidstva. K výstavě vznikl doprovodný newsletter, v kterém si můžete i nyní listovat a připomenout si jednotlivé umělce, jejich performance a live streamy. Výstava trvala do 10.1.2021

Mediální stopa k výstavě:

DOPROVODNÝ NEWSLETTER / STREAMY UMĚLCŮ:
https://app.mailerlite.com/emails/step2/43297066#/edit_tab_settings
WEBOVÉ STRÁNKY:  www.genocida.art
FB EVENT: https://www.facebook.com/events/1325969397744108

 

Online učení rezidenčního lámy 

Během lockdownu přešla činnost Tibet Open House do virtuální roviny. Výukové kurzy učení Geshe Yeshi Gawy probíhaly na ZOOMU. Učení, která probíhala v základní angličtině, byla určena široké veřejnosti, nejen buddhistickým praktikujícím, a jejich smyslem bylo přinést lidem klid a podporu.  

Ukázka z online učení

PROGRAM: https://www.facebook.com/events/861186544385187/

Léčivá úplňková mantra s vysvětlením - Geshe Yeshiho Gawy
Mindfulness meditation - Geshe Yeshi Gawa

DEN OTEVŘENÝCH MYSLÍ  —  vernisáž 18. 6. 2021

Zahájení nového projektu ART30.2., jehož účelem je podporovat umělce s nálepkou „mentální postižení“ nebo „autismus“, prezentovat jejich dílo, zprostředkovat spolupráci s dalšími umělci a podporovat jejich inkluzi do světa současného umění. Projekt zahrnuje naše dřívější aktivity jako jsou Jamming a Artist Statement. Nově provozujeme sdílený ateliér pro umělce s nálepkou „mentální postižení“ nebo „autismus“ Studio Barvolam. Projekt je pojmenován podle článku 30.2. Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, který zaručuje osobám se zdravotním postižením příležitost rozvíjet a využívat jejich tvůrčí, umělecký a intelektuální potenciál, a to nejen v jejich vlastní prospěch, ale také pro obohacení celé společnosti.

 

Facebooková událosthttps://www.facebook.com/events/471706070586218/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

BLACK & WHITE PHOTO EXHIBITION —  vernisáž 13. 10. 2021

Renomovaný umělec a fotograf Juan David Cevallos z Ekvádoru uspořádal jedinečnou výstavu svých nejnovějších vybraných uměleckých děl. Vernisáž zahájil náš vzácný host - umělkyně Jena Jang z Jižní Korei svou fascinující živou malbou a virtuální performance.

Facebooková událosthttps://www.facebook.com/events/925829708318508/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

ŠÁRKA HOJAKOVÁ: LEKCE UPŘÍMNOSTI —  vernisáž 15. 11. 2021

Spolek Barvolam za podpory Tibet Open House připravil autorskou výstavu neuroatypické umělkyně Šárky Hojakové. 

Facebooková událosthttps://www.facebook.com/events/276016167769824/?ref=newsfeed

BENEFIČNÍ AUKCE PRO TIBET OPEN HOUSE

Neutěšená celosvětová situace se existenčně stále více podepisovala na provozu prostoru Tibet Open House, závěrem roku 2021 jsme se rozhodli proto uspořádat benefiční aukci na jeho záchranu.

Oslovili jsme některé české i zahraniční umělce, kteří do benefiční aukce pro Tibet Open House darovali svá díla bez nároku na honorář, a my jim tímto za jejich podporu a přístup děkujeme. 

Stejně tak se vzdal honoráře i celý produkční tým, čím přispěl k co nejefektivnějšímu využití veškerého výtěžku, který během slavnostního večera dosáhl téměř 300.000,- Kč.

Výnos benefiční aukce umožní pokračování programu v Tibet Open House. 

Kompletní kalatog ke stažení

 

PROGRAM Tibet Open House 2022

V příštím roce budeme pokračovat v naší galerijní činnosti, nabídneme vzdělávací a rozvojové workshopy a duchovní semináře Dharmy. Z našich učitelů se můžeme těšit na ctihodnou Tenzin Palmo, ctihodného Damadipu, Jiřího Bíma, ze zahraničních učitelů přislíbil návštěvu Tulku Dakpa Rinpoche, Chantrul Rinpoche a jednáme o červencové návštěvě Mingyur Rinpoche.

Rádi bychom také zopakovali sochařský retreat s ladackým mistrem Chhemet Rigzinem.

Také v rámci Sowa rigpa (Tibetská medicína) bychom rádi pozvali naši lektorku Darimu Balzhinimaevu.

Zaměříme se také na ekologii a představíme odpolední volnočasový program pro děti. Těšíme se také na filmový klub. 

Kromě letní benefiční aukce pro Tibet Open House bychom také rádi představili podzimní několikadenní umělecký festival Duše východu.

GÖNPA VŠENORY

Zajímavý průběh měl hned první lockdown v rezidenčním prostoru Linhartovy nadace ve Všenorech u Prahy. Zastihl nás totiž v souběhu dvou právě začínajících retreatů se zahraničními lektory. Na pozvání Linhartovy nadace přijel ladhacký sochař Chhemet Rigzin se záměrem uspořádat sochařský retreat při příležitosti stavby modelu připravované sochy Buddhy pro meditační centrum Buddha 108 Ft. v indickém Ladhaku. Z plánovaného tří týdenního retreatu bylo  3 ½  měsíce, ale chyběli účastníci. Nakonec asistoval pouze náš rezidenční umělec Chungpo Tsering a španělský kameraman Domingo.  Avšak díky času, po který se mistr Rigzin zdržel v ČR, se podařilo kompletně dokončit jak 108 cm velký model Buddhy, tak sochu 120 cm druhého Buddhy Guru Rinpocheho a řadu dalších drobnějších sošek a artefaktů. 

V březnu 2020 jsme hostili v rezidenci tibetskou lékařku Darimu a její Sawa Rigpa retreat

Rezident: Ladhacký sochař Chhemet Rigzin

Rezident: Tibetská lékařka Darima Balzhinimaeva

Přednáška v Tibet Open House musela být vzhledem k nouzovému opatření zrušena, proto nadační tým natočil s Darimou krátký dokument a interview, v němž přináší svůj osvobozující a léčivý pohled na současnou situaci.

Interview: https://www.facebook.com/240816133010380/posts/891108551314465/?d=n

 

 

EKOLOGICKÉ PROJEKTY

POMOHLI JSME VYSADIT 40 000 STROMŮ 

Linhartova nadace dlouhodobě podporuje ekologické projekty, které se staly jednou z nejdůležitějších priorit. 

Od roku 2020 se stal nadační tým součástí sázení stromů.  Ve Všenorech (u Prahy) Jaroslav Bím, jeden ze zakladatelů Linhartovy nadace, dostal nápad znovu oživit suchý les o rozloze 4,5 hektaru. Společně s Martinem Lánským a místním hajným Filipem Tobolkou tak zorganizovali rozsáhlé sázení stromů.

Více jak 200 lidí zasázelo přes 15 400 stromů během pouhého víkendu.

Několik členů Linhartovy nadace se opakovaně zúčastnilo také pražských akcí Zastromuj Prahu! na Petříně a ve Stromovce. 

Dále se nám podařilo, tentokrát ve spolupráci s komunitou “Přátelé z poberouní”, uspořádat na jaře i na podzim sázení stromů na kůrovcových mýtinách. Přes veškeré restrikce se zúčastnilo mnoho dobrovolníků a letos (v roce 2021) se nám podařilo zasadit dalších 25 tisíc stromů, převážně listnáčů.  

Vedle toho šíříme osvětu také na sociálních sítích, kde sdílíme ekologická témata. Například rádi propagujeme a podílíme se na běhu projektu I LIVE SIMPLY od Sonama Wangchuka. 

SÁZÍME STROMY V CENTRU PRAHY

V říjnu 2021 jsme zasadili uprostřed Prahy tibetskou třešeň věnovanou Jeho Svatosti dalajlámovi za Jeho odkaz a tvrdou práci pro životní prostředí a lepší budoucnost. Tento strom můžete najít v ulici Truhlářská 7, Praha 110 00. Druhý strom se nachází v zahradě Sv. Petra na Poříčí.
Video ze sázeníhttps://www.facebook.com/watch/?v=1067396967339625

SÁZENÍ BYLINEK PRO LEPŠÍ ZÍTŘKY — 29.5.2021 a 13.6.2021

Podpora prostředí a praktikování dharmy v Tibet Open House. Výsadba bylin se konala na nádvoří Tibet Open House ve dvou termínech v květnu a v červnu. Akce byly pořádány jako symbolická podpora životního prostředí a zároveň praktikování dharmy. Myšlenka stojí na tom, že léčivé rostliny mají obrovskou sílu vyvěrající z přírody, našeho životního prostředí, které díky egoistickým postojům člověka více a více chřadne. Sázení léčivek můžeme vnímat jako symbolickou podporu životního prostředí pro jeho opětovné uzdravení. S čistou motivací se mohou i takovéto malé akce stát velkou součástí naší duchovní cesty.

Facebooková událosthttps://www.facebook.com/events/4106832362704186/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

PROSTOR LETOHRADSKÁ 10

Linhartova nadace provozuje komunitní umělecké rezidenční centrum Letohradská 10, které slouží jako komunitní a galerijní prostor. Je také dlouhodobou uměleckou rezidencí hostujících umělců. 


V květnu 2021 poskytla Linhartova nadace část prostor Letohradská 10 novému kulturnímu komunitnímu centru NGO DEI, které slouží jako platforma pro propagaci hongkongské kultury, galerie a co-workingový prostor.  Toto sdružení si klade za cíl seznamovat širokou veřejnost s autentickou hongkongskou tradicí a kulturou a propojit ji s historickým a kulturním pozadím České republiky. Vizí NGO DEI - v kantonštině  znamená "My" nebo "Moje země". V anglickém překladu D.E.I. znamená Diversity, Equality, and Inclusion ( Diverzita, Rovnost a Inkluze) - je spojovat lidi a vybudovat interaktivní platformu pro umělce z celého světa bez hranic. Sdružení NGO DEI reprezentuje hongkongská umělkyně Loretta Lau a Ingrid Wang.

 

Více informací o organizaci naleznete pod těmito odkazy

https://ngodei.org/cs/domu/ 

https://www.facebook.com/ngodei.org/ 

 

Mezi stálými rezidenty Letohradské 10  od roku 2021 působí malíř Zdeněk “Fáňa” Svoboda

 

Koncem roku 2021 se nám podařilo rozšířit prostory a otevřít pro veřejnost i unikátní podkrovní galerijní prostor, kde jsme měli příležitost představit mimo jiné i část umělecké sbírky Linhartovy nadace.

Odkaz na virtuální prohlídku výstavy zde: https://ngodei.org/souputnici/

TOMÁŠ KUDELA  —  vernisáž 17. 9. 2020

Tomáš Kudela, nar. 1965, byl od dětství přitahován výtvarným uměním (kresba, řezba, linoryt) a hudbou. Se spolužákem Václavem Dvořákem se stali členy Jazzové sekce, společně s bratrem Alešem založili v roce 1978 Hudební soubor Plkno. Na třetí pokus přijat na SPŠ grafická v Hellichově ul., ve 3. ročníku však bylo jeho studium ukončeno. Živil se jako myč oken, geodet, kameník, organizoval kulturní akce, působil ve skupině Jean Marais Salvation. V roce 1999 se přestěhoval do Švýcarska, kde žije dodnes.Výstavy: 1986 Střelecký ostrov (Praha), 1989 Vinohradská tržnice (Praha), 1991 Česká Alternativa (New York), 1995 Divadlo Hudby (Praha), 2001 galerie Vreni (Uster), 2005 galerie Danandan (Zürich), 2016 Art Kolonie (Zürich)

Fotografie z výstavyhttps://www.facebook.com/media/set/?vanity=Linhartovanadace&set=a.3381968501919081

HONG KONG IDENTITY  —  vernisáž 6. 5. 2021

Výstava představila 5 mezinárodních fotografů (Cody Wong, John Huang, Terry Cheng, Zhou HanShun a Dickie Fowler), kteří vyjádřili své vidění hongkongské identity. 

Fotografie z výstavyhttps://www.facebook.com/media/set?vanity=Linhartovanadace&set=a.4020595931389665
Facebooková událost:
https://www.facebook.com/events/301527051464517/

1841 1941 2041 - HONG KONG THE FUTURE THROUGH THE PAST  —  vernisáž 11. 6. 2021

Výstava zobrazuje minulost Hongkongu s nápaditou budoucností. 180. výročí otevření Hongkongu jako přístavu (1841) - 80. výročí Hongkongské obranné války (1941) - 2041, blízká budoucnost. Globální shromáždění pro Hongkong se bude konat 12. června ve více než 15 zemích světa. Jako odpověď na tuto globální událost představuje NGO DEI historickou výstavu s multimediální projekcí Dereka Chana a performance Loretty Lau. Program si přeje spojit lidi a sdílet Hongkongskou kulturu a identitu.


Facebooková událost
https://www.facebook.com/events/145328110919739/?ref=newsfeed

GET-GO GAMES  —  vernisáž 24. 7. 2021

Get-go Games je samostatná výstava Friendly Liu, která se zaměřuje na dětské hry z Hongkongu 90. let. Jako hongkongská umělkyně, žijící již více než pět let v Berlíně, zobrazuje své vzpomínky na Hongkong od ilustrací až po graffiti. Ve výstavě Get-go Games kombinuje své interpretace s 10 originálními hongkongskými hrami, aby se podělila o kolektivní herní vzpomínky. Tyto hry přepracovala a vyzvala účastníky výstavy, aby se stali jejich hráči. Prostřednictvím své kolekce se snaží probudit v dospělých hravost a zároveň si užít autentické hongkongské dětství.

Facebooková událosthttps://www.facebook.com/events/s/get-go-games-exhibition-openin/357664829079942/

PŘÍBĚH TANTRY  —  vernisáž a promítání filmu 9. 10. 2021

 

Celovečerní dokumentární film Viliama Poltikoviče představuje tantru v její původní podobě hinduistické a buddhistické, dotkne se i současné neotantry. Příběh tantry se prolíná s příběhem svérázné tantrické umělkyně Papiy Ghoshal, která přebývá v Kalkatě, Londýně a na Zbraslavi.

Film odkrývá místa, kde tantra žije od nepaměti, nahlédne do mocných i bizarních rituálů a praktik v Indii i v Tibetu. S tantrou diváka seznámí významné osobnosti jako je 14. dalajlama, Daniel Odier, Rob Preece, Ánandí Má, Stanislav Grof, Chokyong Palga rinpočhe a další.

Na závěr indo-českého festivalu se Durga místo do Gangy stěhovala do galerie v podkroví a stala se součástí výstavy „Tantra“, která byla k vidění do konce října.

Fotografie z výstavyhttps://www.facebook.com/media/set/?vanity=Linhartovanadace&set=a.4457499117699342
Facebooková událosthttps://www.facebook.com/events/2008950532588659?ref=newsfeed

POZDNÍ SBĚR: ZDENĚK "FÁŇA" SVOBODA & SOUPUTNÍCI  —  vernisáž 18. 11. 2021

Výstava Pozdní sběr představila díla Zdeňka Fáni  Svobodovy z 90. let a přelomu tisíciletí i jeho novinky z posledních let. Výstava tak skutečně reprezentuje jakousi umělcovu pozdní sbírku, a to jak ve smyslu aktuálních děl z pozdní doby, tak věcí, které dozrály časem a nyní je po dlouhé době máme možnost vidět naživo.

Doprovodným programem je již zmíněná výstava Souputníci v nově otevřeném galerijním prostoru v podkroví Letohradské 10.

Odkaz na virtuální prohlídku výstavy zde: https://ngodei.org/fana/

Pozvánka: https://ngodei.org/event/pozdni-sber-zdenek-fana-svoboda-a-souputnici/ABSTRACTS - KATIA MARSH  —  vernisáž 26. 11. 2021

Odkaz na autorčinu tvorbu
https://www.katiamarshphotography.co.uk/abstracts/?fbclid=IwAR1U8XohAwXLG0gPOy2VrE2YwHvJwGlHMjw41oqeNzYgAt9sV4N8XEndOq8

Fotografie z výstavyhttps://www.facebook.com/media/set?vanity=Linhartovanadace&set=a.4578653688917217
Facebooková událosthttps://www.facebook.com/events/613637723162597/?ref=newsfeed

Rezidenti Linhartovy nadace

 

Zdeněk “Fáňa” Svoboda - Ateliér Letohradská 10

Ingrid Wang - NGO DEI

Loretta Lau  - NGO DEI

Jakub Zajíček  - NGO DEI

Chungpo Tsering - Tibet Open House

Geshe Yeshi Gawa - Tibet Open HousePROJEKT ART_c-19

Galerie ART_c-19 vznikla 22. března 2020 jako reakce na nouzový stav a byla prvním projektem svého druhu v České republice. Linhartova nadace již od počátku své existence dychtivě podporovala (především mladé a začínající) umělce. Proto se i nyní rozhodla založit tuto platformu a iniciovat vznik virtuální galerie, kde by mohli umělci vystavovat, prezentovat svoji práci a vzájemně se v této těžké době podporovat.

Z prostoru pro všechny kreativce a umělce, jenž vinou lockdownu příšli o možnost plně prezentovat svoji tvorbu, se záhy stala svépomocná skupina, v níž dnes více než 800 členů vystavilo na 700 (nejen) obrazů. Toto číslo stále narůstá a denně přibývá až 5 nových příspěvků.

Open Call BILANCE přišel o rok později v 23.1. 2021 jako přirozená potřeba toto úžasné a rozsáhlé dílo zBILANCOVAT. Na tuto otevřenou výzvu odpovědělo přes čtyřicet zájemců, jejichž profily budou postupně do konce roku (a nejspíše také v roce 2022) zpracovávány a prezentovány formou speciálních newsletterů, na našem webu, facebooku a nadačním youtube kanálu. Protože projekt obsahuje skutečně značné dílo, rádi bychom těmto umělcům v roce 2022 uspořádali výstavu, pomocí které se symbolicky rozloučíme s velmi tristním obdobím pro nás všechny v kulturním sektoru.   

Nezištnou přátelskou pomoc s propagací projektu na svých webech a prostřednictvím newsletterů nám nabídly instituce Artmap a Culturenet.

Koordinátorka projektu: Lucie Pištěková
Administrátor projektu: Petr Pištěk 

odkazy

OPEN CALL: ART_c-19 // BILANCE
https://preview.mailerlite.com/w5w9y4

Facebooková skupina ART_c-19
https://www.facebook.com/groups/198815491548344

Facebooková skupina BILANCE ART_c19
https://www.facebook.com/bilance.art

YOUTUBE ART_c-19: BILANCE
https://www.youtube.com/channel/UC_-O_qlRZOvvPVIunEtGckg

BILANCE #1: PROFILY UMĚLCŮ ART_c-19
https://preview.mailerlite.com/j1r9n2

 

 

NEWSLETTERY

Velmi oblíbenými se v letech 2020 - 2021 staly u přátel a příznivců Linhartovy nadace newslettery, díky kterým jsme mohli zůstat i přes "lockdowny" v úzkém spojení. Tato forma nám dala možnost přehledně představit naši činnost a aktivity, přinášet fotodokumentaci z vernisáží a akcí, ale také se vracet k naší historii díky bohatému archivu. Newslettery jsou zhotovovány v programu Mailerlite. Níže jsou podrobně popsány jednotlivé Newslettery za období 2020 - 2021 s online odkazy.

Výzva k udržitelnosti / Eko Projekty / Archiv / Události. — 14. 1. 2020

URL: https://preview.mailerlite.com/l3j9o5   

OBSAH: 1/ I live simply 2/ A Message and Appeal from Sonam Wangchuk! 3/ Pomohli jsme vysadit 15 400 stromů! 4/ Zastromuj Prahu! 5/ Umělý ledovec 6/ Projekt Buddha 108 Ft. 7/ Aktuálně: Ester Geislerová & Milan Mazúr: Reenactment 8/ Nadační sbírka | Jeden autor: Kurt Gebauer - Vznášení 

Uměním proti strachu. — 17. 3. 2020

URL: https://preview.mailerlite.com/f2d0w7

OBSAH: 1/ Virtuální prohlídka ateliérů: Joska Skalník, Krištof Kintera, Roman Týc, Pasta Oner, 2/ coronART 3/ WHO IS SICK JINPING 4/ Klidná mysl 5/ Videa: Buddha 108 Ft. 6/ Fotodokument z vernisáží od Petra Pištěka: a) Veletržní palác: Kurt Gebauer b) Galerie NoD: Kryštof Strejc / Sám sobě kadeřníkem 7/ Gönpa Všenory: Ladhacký sochař Chhemet Rigzin

18.3. 2020 EN version: The Linhart Foundation: ART AGAINST FEAR.

▷ ▸ LN: Online & Inside ◁  — 16. 4. 2020

URL: https://preview.mailerlite.com/s8e0c6

OBSAH: 1/ Interview: Rozhovor s lékařkou tibetské medicíny Darimou Balzhinimaevou 2/ Galerie ART_c–19 3/ 3D Galerie NoD 4/ Jeden autor z Nadační sbírky :: vernisáž - Adéla Tománková aka Adelheid 5/ Fotodokument: Mrazivá krása vyprázdněné Prahy, Petr Pištěk 6/ Umění v karanténě 7/ Videa: Sochař tibetského Buddhismu 8/ Ledová stúpa v České republice 9/ Videa :: Buddha 108 Ft. 10/ Tibet Open House online: Léčivá úplňková mantra s vysvětlením - Geshe Yeshi Gawa

Na Stalinu svítá & Zóna demokracie & 30 let výročí & vernisáže v dobách covidu.  — 25. 10. 2020

URL: https://preview.mailerlite.com/h1g7w8

OBSAH: 1/ Z archivu Linhartovy nadace | Rádio Stalin 30 let & Rozhovor s Václavem Havlem mp3 záznam | Pod Stalinem svítá 2/ Galerie NoD: Hynek Alt - How Soon is Now? 7.10.-7.11. 3/ Galerie Letohradská: vernisáž 17.9. Tomáše Kudely - fotky z vernisáže 4/ Z archivu LN: Před 30 lety 5/ Z archivu LN: Před 3 lety 6/ Nadační sbírka - Jeden autor: Vladimír Kokolia7/ Havel & J. S. Dalajlama

Doprovodný Newsletter k výstavě GENOCIDA  — 12. 12. 2020

URL: https://preview.mailerlite.com/b7a2c8

OBSAH: 1/ VR TOUR: GENOCIDA 2/ PETER MAMMES (UK): COUNTER PROPAGANDA (LIVE STREAM) 3/ TALK WITH ARTISTS: IS HISTORY REPEATING ITSELF (LIVE STREAM) 4/ PERFORMANCE: QEUSTIONS TO HEAVEN(VIDEO) 5/ JIŘÍ SOZANSKÝ: UNLESS MANKIND CHANGE (Interview) 6/ POŽEHNÁNÍ MEZINÁRODNÍMU DNI LIDSKÝCH PRÁV(VIDEO, Tibet Open House) 7/ BADIUCAO  8/ TELEVIZE SEZNAM: REPORT 

BILANCE #1: Profily umělců ART_c-19  —  31. 5. 2021

URL: https://preview.mailerlite.com/j1r9n2

SOCIÁLNÍ SÍTĚ | ARCHIV | MÉDIA

Facebook

Ke dni 14.9.2021 má Linhartova nadace na facebooku 1750 sledujících. Facebook je prostorem sdílení a propojení vzájemných sítí. Naše timeline slouží jako nástěnka kulturních událostí, akcí, performancí, vernisáží, muziky, open callů, stáží, rezidencí a dalšího. Vedle Tibet Open House / respektive buddhisticko-tibetských projektů, ROXY a Galerie Nod či Prostoru Letohradská 10, rádi informujeme také o činnosti např. AVU, FAMU, NG, GHMP, ARTWALL, Artinbox Gallery, Berlínského modelu, DOXu, Futury, Galerie Meetfactory, Pragovky, Hollaru, Rudolfina, Ceny Jindřicha Chalupeckého atd. Vedle toho rádi propagujeme s nadací spřátelené umělce jako je např. Petr Písařík, Joska Skalník, Kurt Gebauer, Krištof Kintera, Zdeněk Fáňa Svoboda, Pavel Zajíček a mnoho dalších. Velkou sledovanost mají vždy fotoreportáže z vernisáží focené většinou Petrem Pištěkem či Petrem Králíkem, a také nadační Archiv. 

Facebook, Dosah příspěvku a projevený zájem

 

Archiv

Nadační archiv, který spravuje Petr Pištěk již od roku 1990, představuje "duchovní bohatství" nadace. Máme zdokumentovány akce ještě za hluboké totality, průběh demonstrací, Českou alternativu, začátky Rádia Stalin (dnes Rádia 1), jehož vznik Linhartova nadace iniciovala, a mnoho dalšího až po současnost. Často nás oslovují různé instituce, televize, nebo jen jednotlivci (v rámci svých studijních prací) a hledají u nás zdroje informací a fotografií. Tohoto materiálu máme mnoho a postupně se jej snažíme z původních negativů digitalizovat. To je jedním z cílů pro rok 2022.

ARCHIV ONLINE
https://www.facebook.com/Linhartovanadace/photos/?ref=page_internal

 

Webové stránky

Taktéž web LN slouží jako informační nástěnka sdílených událostí, které pravidelně aktualizujeme. Během minulého roku se nám podařilo přidat do spodní části úvodní stránky  okénko Starší aktuality a Newsletter, pod nímž se můžete přihlásit k odebírání. 

WEB
https://linhartovanadace.cz

 

YouTube kanál

Pod tímto novým youtube kanálem můžou zájemci sledovat přibývající videa umělců z projektu ART_c-19. Časem bude sloužit také pro uveřejnění nových videí (a dokumentů), které nadace připravuje. 

YOUTUBE LN
https://www.youtube.com/channel/UC_-O_qlRZOvvPVIunEtGckg

Databáze Linhartovy nadace

Během posledních dvou let jsme se zaměřili na rozšíření nadační databáze, která k dnešnímu dni čítá 1640 emailových adres. To je o 1200 více než v roce 2019. Kontakty jsme sbírali většinou přímo na námi pořádaných akcích, ale také velký počet nových odběratelů se samo přihlásilo přes formulář na našem webu. Databázi spravujeme v programu mailerlite a plně podléhá kritériím GDPR. 

NADAČNÍ SBÍRKA LINHARTOVY NADACE

 

Sbírka Linhartovy nadace byla založena v roce 1990 v průběhu první velké společné výstavy „Česká Alternativa“. Ve sbírce jsou dnes zastoupení autoři téměř dvou generací: Alena Beldová, Jiří Belda, Jiří David, Denise Davis, Renata Drahotová, Gábina Fárová, Jan Franek, Kurt Gebauer, Laco Garaj, Roman Havelský, Petr Králík, Petr Kavan, Petr Kubín, Tomáš Hatle, Libor Krejcar, Vladimír Kokolia, Richard Konvička, Martin Kuča, Tomáš Kudela, Martin Mainer, František Matějka, Katherine Ella Marsch, Jaroslav Mayer, Stefan Milkov, Karolina „Kajda“ Mitášová, Boleslav Neuberg, Pavel Novák, Otto Placht, Bella Prelata, Martina Riedelbauchová, Gail Sagman, David Saudek František Skála, Joska Skalník, Tono Stano, Shane Stevens, Antonín Střížek, Zdeněk „Fáňa“ Svoboda, „Sysel“, Kateřina Štenclová, Margita Titlová – Ylovsky, Petr Tůma, Stanislav Tůma, Petr Vaněček, Vincent Venera, Lenka Zvěřinová aj. 

Zmapováním české výtvarné scény prvního desetiletí 21. století je možností ukázat díla, která jsou ještě čerstvá a silně ovlivňují momentální dění na umělecké scéně, nicméně už je do jisté míry prověřil čas. Mezi vybranými umělci, kteří svá díla realizují prostřednictvím nejrůznějších materiálů a médií, je řada již mezinárodně uznávaných osobností např. Josef Bolf, Filip Černý, Igor Grimmich, Jakub Janovský, Krištof Kintera, Ivana Lomová, František Matoušek, Agáta Mayerová, Matěj Olmer, Petr Písařík, Pavel Příkaský, Michael Rittstein, Adam Stanko, Helena Sequens, Jana Šárová, Jan Šerých, Michal Škapa, Mirka Vitásková. CELÝ TEXT ZDE: https://linhartovanadace.cz/nadacni-sbirka/

Fond pro podporu umělců

Jedním z dlouhodobých cílů Linhartovy nadace je podpora umělců starší generace, kteří se ocitli ve složitých životních situacích a ve hmotné nouzi.  

Od roku 2015 pořádá Linhartova nadace pravidelné dobročinné aukce. Díky soustavnému kontaktu a dlouhodobé spolupráci s předními výtvarnými umělci české scény nadace disponuje rozsáhlou aukční sbírkou.  

Také v posledních dvou letech jsme nadační sbírku rozšířili o několik uměleckých děl autorů 90. let, a to z prostředků soukromých dárců. Díla jsou zařazena do aukční sekce sbírky a některá z nich byla vydražena v benefiční aukci na konci roku 2021. 

Aukční benefiční sbírka na podporu Linhartovy nadace

Celosvětová pandemická situace omezila naše zdroje i aktivity na minimum a tak jsme začali hledat nové dlouhodobě udržitelné formy. Linhartova nadace odchovala tři generace umělců a je zapsaná v české umělecké obci naprosto nesmazatelně. Na naši stranu se postavili samotní umělci a společně s nimi připravujeme pro rok 2022 koncept benefičních aukcí uměleckých děl na podporu našeho dalšího fungování.

V této chvíli dokončujeme návrh mezinárodního aukčního portálu, jehož cílem bude prezentovat uměleckou sbírku Linhartovy nadace, představit benefiční aukční sbírku určenou k vygenerování prostředků k pokrytí nákladů a opětovné výstavbě našeho programu a podpoře samotných umělců, na něž covidová situace dopadlo zcela nekompromisně.

Pravidelné online aukce uměleckých děl se, jak věříme, stanou zdrojem příjmů do doby, než budeme moci obnovit kulturní program v plném rozsahu a než budeme schopni obnovit naše původní zdroje.

Do aukční benefiční sbírky věnovali svá díla čeští i světoví umělci jako například Chungpo Tsering, Juan David Cevallos, Zdeněk “Fáňa” Svoboda, Jaroslav Hruška, Michal Singer, Jaroslav Mayer, Lenka Zvěřinová nebo Otto Kouwein.DOBROVOLNÍCI LINHARTOVY NADACE

 

Dobrovolnická skupina je již neodmyslitelnou součástí nadace. V této chvíli máme 12 členný tým a dalších 18 odborníků, kteří nám pomáhají realizovat naši praci.VÝSLEDKY HOSPODAŘENÍ 2020

 

Celkové příjmy jsou tvořeny tržbami za vlastní služby a dary fyzických a právnických osob. V roce 2020 tyto příjmy dosáhly částky 4.839.435,-Kč

Celkové náklady nadace v celkové výši 5.322.415,-Kč jsou náklady především za nájemné, poskytnuté odborné služby a nákup materiálu.

Výsledek hospodaření za rok 2020 tedy představuje ztrátu ve výši 482.980,-Kč. Tato ztráta bude srovnána v roce 2022 a 2023. 

 

Unsubscribe

MailerLite