У публічному дискурсі однією з причин повільного економічного зростання в Україні часто називають наявність олігархів. Олігархи відрізняються від звичайних бізнесменів тим, що беруть активну участь у політичному процесі та використовують вплив на державні органи задля встановлення правил гри на користь власного бізнесу. 

Аби з'ясувати, чи є в Україні ознаки захоплення держави олігархами, які цілі, типи, механізми та наслідки такого захоплення, як мінімізувати його негативні наслідки, експерти ЦЕС здійснили дослідження «Звільнити захоплену державу Україна». 

Ми проаналізували наявні наукові праці з даної проблеми, а також використали дані експертних інтерв'ю із журналістами, які пишуть на теми, пов'язані з олігархами. Ми пропонували нашим респондентам самостійно визначити, кого варто включити в список олігархів. На думку переважної більшості, до олігархів можна віднести насамперед Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука, Петра Порошенка та Дмитра Фірташа. Саме цих бізнесменів ми проаналізували на предмет зацікавленості та фактичного захоплення держави.

Метою нашого аналізу не є розслідування фактів захоплення, що є радше завданням журналістів та громадських активістів. Наша задача – базуючись на вже виявлених ознаках захоплення держави, проаналізувати ризики, що їх воно створює для економіки та суспільства, та розробити політику звільнення та запобігання такого захоплення в майбутньому.

Аналітична записка «Звільнити захоплену державу Україна»

ЗАТ Україна та його власники. Перше масштабне дослідження вітчизняної олігархії

«Новое время» про те, як п'ять осіб фактично монополізували економіку України, чому це погано для всієї країни та кожного її громадянина

Чим шкідливі олігархи і як їх знешкодити

Для українця "олігарх" є лайкою. Політики, що стали такими часто за гроші олігархів, люблять звинувачувати їх у всіх економічних проблемах.

Чи справедливі ці звинувачення? У чому насправді полягає провина олігархів? Як припинити їх негативний вплив на економіку? На ці запитання відповідає Дмитро Яблоновський, страший економіст ЦЕС, в колонці на "Українська правда".

Як перемогти дракона: кілька порад по боротьбі з олігархами від Івана Міклоша, співзасновника ЦЕС

Серед інших заходів (ProZorro, лібералізація, фінансування політичних партій, електронні декларації) найважливішими для стримування олігархів, які зловживають владою, стали дерегулювання тарифів на електроенергію і банківська реформа. Зокрема, ці дві речі були основним джерелом багатства олігархів. Обидва канали виразно закрилися, останній приклад – націоналізація Приватбанку. Час перекрити і інші канали, що використовуються олігархами для зловживання своєю економічною і політичною владою.

Facebook Twitter
Більш детальна інформація на цю тему:
Дмитро Яблоновський, старший економіст ЦЕС
office@ces.org.ua
(044) 492-7970

Centre for Economic Strategy

36D Saksahanskoho Street

Kyiv 01033 Ukraine

Tel: +380 44 492-7970

www.ces.org.ua