Друзі,

раді представити вам перший випуск нашого віснику. В ньому ми поговоримо про те, як залатати діряву кишеню країни – державні підприємства – через яку в українців крадуть гроші політики та олігархи.

Корупція асоціюється в українців радше з прямим хабарництвом та «банками Чауса». Але справжня корупція включає захоплення держави (state capture) олігархами. Особливо ласий шмат для захоплення та розкрадання — державні підприємства.

Найкращий спосіб зупинити розкрадання — приватизувати підприємства. Але деякі підприємства через різні причини залишатимуться в державній власності. Щоб звільнити їх від олігархів потрібна реформа корпоративного управління.

У цьому віснику ми:

- детально пояснимо, чому краще продати, ніж залишити, та на прикладі Одеського припортового заводу проілюструємо втрати суспільства від затримки із приватизацією;

- розповімо, як реформувати корпоративне управління підприємств, що залишатимуться в державній власності;

- на прикладі конфлікту навколо Укрзалізниці, покажемо, до чого призводить затримка із впровадженням реформи.

Приватизація: продати не можна залишити

Чому суспільні втрати від володіння підприємствами державою нівелюють ризики приватизації

Незважаючи на великі втрати суспільства від неефективного управління держпідприємствами та спотворення конкуренції, важелі прискорення приватизації знаходяться в руках політиків, які в ній не зацікавлені. Чи є сили, що можуть переважити інтереси політиків через 11 років після останньої прозорої приватизації великого об’єкту — Криворіжсталі? На нашу думку, їх дві — тиск МВФ та завершення політичного циклу >>

Як нарешті запустити приватизацію – 7 порад від ЦЕС

До яких втрат для суспільства призводить затримка із приватизацією – приклад ОПЗ

Реформа корпоративного управління: що означають принципи ОЕСР

Кінцевим власником держпідприємств є народ України, тобто ми з вами. Проте чи отримуємо ми зиск від цього володіння? Хтось скаже, що держпідприємства – це курка, що несе золоті яйця. Але, схоже, що годуємо цю курку ми всі разом, а бігають за нею з кошиком та збирають ці яйця тільки політики, що захопили контроль над держпідприємствами. Реформа державних підприємств має змінити ситуацію. Втілення принципів корпоративного управління ОЕСР є складовою Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Зміст та значення реформи для простих українців ми розкриваємо в серії колонок.

Для чого українцям державні підприємства

Як правильно володіти державними підприємствами

Чому необхідна реформа корпоративного управління: приклад Укрзалізниці

Конфлікт між керівництвом Мінінфраструктури та менеджментом Укрзалізниці є природним наслідком української системи управління державними корпораціями. Ця історія залишатиметься актуальною, доки держпідприємства не будуть або приватизовані, або не відбудеться повноцінна, справжня реформа їх корпоративного управління. Така реформа має встановити буфер між власником (державою) та правлінням підприємства у вигляді незалежної наглядової ради. 

Війна за "Укрзалізницю": навіщо знадобилось перепідпорядкування

Як посварилися Омелян із Бальчуном, або про погане корпоративне управління

Кабмін затягує з рішенням про наглядові ради для держпідприємств

Експерти групи РПР "Економічний розвиток" закликають уряд терміново затвердити та оприлюднити постанови, що врегулюють створення і функціонування незалежних наглядових рад держпідприємств, та негайно розпочати процес створення таких рад.

Facebook Twitter
Більш детальна інформація на цю тему:
Дмитро Яблоновський, старший економіст ЦЕС
office@ces.org.ua
(044) 492-7970

Centre for Economic Strategy

36D Saksahanskoho Street

Kyiv 01033 Ukraine

Tel: +380 44 492-7970

www.ces.org.ua